LIESKA: Návod na pestovanie a množenie liesky

Chceli by ste si na záhradu vysadiť nejaký pekný okrasný ker, ktorý dodá svojmu okoliu zaujímavejší vzhľad a len tak sa neopozerá? Alebo snáď túžite po úrode chutných orieškov? Potom je pre vás skvelým riešením lieska obyčajná alebo napríklad lieska turecká. Poradíme, na čo by ste v rámci pestovaní liesky nemali zabúdať, ako sa vykonáva množenie liesky a kedy je vhodný čas na zber lieskových orechov.

Lieska a jej pestovanie

Či už sa chcete pustiť do pestovania liesky obyčajnej, ktorá je na našom území najrozšírenejšia a má celý rad atraktívnych kultivarov, alebo pomýšľate na pestovanie liesky tureckej, iste vás poteší, že sa jedná o pomerne nenáročné dreviny. Dajú sa navyše jednoducho tvarovať a môžete ich pestovať v podobe okrasných kríkov, ale aj ako stromčeky.

Aké má lieska nároky na pestovanie? Jedná sa o pomerne rýchlo rastúce a veľmi odolné dreviny. Majú rady slnko, ktorého lúče sú obzvlášť dôležité pre správne vyfarbenie pestrých odrôd, ale ak im venujete trochu starostlivosti, dobre porastú aj v polotieni. Pri voľbe stanovišťa je však nutné myslieť na to, aby nešlo o miesto v príliš vysokej nadmorskej výške (u nás maximálne do 800 metrov nad morom).

Pokiaľ ide o vhodný podklad, na ten nemajú liesky príliš vysoké nároky. Tolerujú širokú škálu pH, pričom ideálnou voľbou je hlinitá alebo ílovitohlinitá pôda s vyšším obsahom vápnika. Hoci si dokážu dobre poradiť aj na iných stanovištiach, kde nemajú úplne optimálne podmienky k rastu, príliš ťažká a zamokrená zemina môže byť problematická, rovnako ako suché piesočnaté miesta, ktoré neudržia dostatok vody.

Iba šľachtené odrody, u ktorých záhradkárom záleží predovšetkým na vysokej produkcii chutných orieškov, mávajú o niečo väčšie nároky než liesky pestované iba ako okrasný prvok. Vetrom a mrazom však liesky odolávajú bez väčších problémov. Ak sú navyše dreviny na danom mieste spokojné, vydrží tu 80 až 100 rokov a pri zmladzovacom reze pokojne aj dve stáročia.

Najobľúbenejšie odrody pestované na záhradách:

  • Lieska lombardská červená (červená lieska),
  • Lieska lombardská biela (biela lieska),
  • Lieska veľkoplodá hallská obrovská,
  • Krútená lieska,
  • Lieska obyčajná Pendula,
  • Lieska Nottingham Prolific.

Ako zasadiť liesku?

Ešte pred vysadením liesok by ste si v prvom rade mali rozmyslieť, na aký účel budú tieto dreviny na vašom pozemku slúžiť. Dôležité je totiž správne rozmiestnenie kríkov či stromčekov, ktoré sa bude líšiť podľa toho, či plánujete vysadiť len niekoľko dekoratívnych drevín, či túžite po dlhej aleji vhodnej pre pestovanie lieskových orieškov alebo či liesku použijete k tvorbe živého plotu.

Kvôli vzájomnému opeleniu je nutné vysadiť aspoň dve rôzne odrody liesky vedľa seba, a to s rozostupom zhruba od 2 do 6 metrov (podľa konkrétneho kultivaru). Na jednom strome či kríku totiž je síce samčie aj samičie kvetenstvo, ale tie musia byť opeľované peľom z inej dreviny. Aké odrody sa k sebe najlepšie hodia, vám poradia v obchode alebo priamo v záhradníctve.

Ak túžite po veľkej úrode, pestovatelia dokonca odporúčajú zasadiť k sebe niekoľko rôznych odrôd, čím na záhrade vzniknú menšie lieskový háje. Táto rôznorodosť by mala tvorbu chutných orieškov výrazne podporiť. Jednotlivé kríky pritom vysádzajte zhruba do vzdialenosti 3 až 4 metrov, aby mali dostatok priestoru. K okrasným účelom sa potom hodí lieska krútená alebo napríklad kultivar Pendula.

Ak máte k dispozícii sadenice liesky, nič vám nebráni pustiť sa do diela. Tieto dreviny sa vysádzajú na jar alebo na jeseň, teda vo chvíli, keď vonku nepanujú extrémne teploty (ani v horúcom lete, ani pri silných mrazoch), a to ideálne do pripravenej jamy zhruba o veľkosti 1 meter na 50 centimetrov. Pôda by mala byť dobre prekyprená a môžete pridať tiež uležaný kompost alebo trochu maštaľného hnoja.

Bohatý koreňový systém dokáže výborne spevniť okolitú pôdu, vďaka čomu je možné vysádzať liesky tiež do svahu. Ak je zemina príliš suchá, pomôže ku koreňom sadeníc prisypať mykorhízu, čo je symbiotická huba, ktorá rastie okolo najmenších lieskových korienkov, privádza z veľkého okruhu vodu a zásobuje drevinu živinami. Ideálne je pridať plsť pozbieranú od koreňov lesných liesok, ale postačí aj substrát s mykorhízu.

Starostlivosť o liesku

A ako potom zvláda lieska turecká či lieska obyčajná pestovanie? Po vysadení už tieto dreviny nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak má lieska sadenice umiestnené na vhodnom stanovišti, kde sa im dostane správne množstvo svetla a vlahy, čoskoro sa krásne rozrastie. Kríkové liesky je potom dobré aspoň trikrát počas vegetácie zavlažiť a ich okolie zároveň udržiavať trvale zamulčované, aby držali vlhkosť.

Čo sa týka hnojenie, ideálne je dopĺňať štandardné zložky, kam patrí draslík, fosfor a dusík. Práve dusíkaté hnojivá je dobré pridávať až na jar, a to v dvoch dávkach, pretože hnojivo pridané na jeseň by sa počas zimných mesiacov z pôdy vyplavilo. Raz za dva alebo tri roky je potom dobré lieske dopriať novú várku maštaľného hnoja.

Kríkové typy liesok sú po zapestovaní pomerne dobre odolné voči chladnému počasiu a mrazu. Ohroziť by ich však mohli neskoré jarné mrazíky. Ak chcete zabezpečiť, aby k tomu nedošlo, môžete mladé lieskové kríky čiastočne ochrániť tým, že k ich spodnej časti prihrniete dostatočnú vrstvu opadaného lístia alebo napríklad čečiny.

Rez liesky

Prerez liesky nie je nutný, ale môže výrazne zvýšiť úrodu orechov, a preto pestovatelia dreviny prerezávajú väčšinou na konci zimy. Pokiaľ ide o rez liesky ihneď po výsadbe, na jar je vhodné vybrať 4 až 5 najlepších vetiev, ktoré skrátite nad štvrtým až šiestym očkom. Vďaka tomu v budúcnosti zosilnie a lepšie sa rozvetví. V prvých štyroch rokoch je potom dobré viesť rez do šírky, aby mal ker čo najviac svetla v korune.

Aby ste zabránili prílišnému rastu lieskového stromu, môžete ho skrátiť až o polovicu, do maximálnej výšky v rozmedzí od 1,6 do 2 metrov. Dôležité je potom vždy odstraňovať mŕtve drevo, všetky vetvy staršie ako 10 rokov, ale aj tie, ktoré zbytočne prekážajú alebo rastú smerom dovnútra. K hojnejšej úrode prispeje tiež presvetlenie koruny, ktoré sa vykonáva postupným vyrezávaním.

Ak liesku chcete radikálne zmladiť a zrezať ju na peň, aby sa neskôr lepšie rozrástla, nikdy to nerobte tesne pred výkvetom. Ideálna doba na tento rez je v zime, ešte než začne prúdiť miazga, a to približne na 30 centimetrov nad zemou. Tieto dreviny možno tiež ľahko tvarovať, pretože ochotne odráža, ale u krútených a tureckých liesok sa rezu radšej vyhnite, pretože im najviac pristane prirodzený vzhľad.

Množenie liesky

Veľa záhradkárov sa zaujíma, ako zložité je pestovanie liesky zo semena a ako vypestovať liesku z orieškov, ktoré majú k dispozícii. Tento spôsob množenia je však zbytočne náročný a zdĺhavý, pričom prvých orechov sa v takom prípade nedočkáte skôr ako za 5 rokov a nie je isté, aké budú mať dané plody vlastnosti. Lepšie je preto zvoliť iné spôsoby, ktorými lieska množenie skvele zvláda.

Liesky sa teda dajú množiť výsevom stratifikovaného osiva (v októbri až v novembri), ale záhradníci by si pritom mali dať dobrý pozor na myši a iných škodcov. Ďalším spôsobom je potom rezkovanie. Pokiaľ ide o pestrolisté odrody a niektoré ďalšie kultivary, tu funguje len hřížení liesky (od novembra do januára), kopčenie (v júni) alebo prípadne vrúbľovanie (vo februári pod „sklom“).

Spoľahlivým spôsobom, ako liesku rozmnožiť, je takzvané vegetatívne množenie pomocou odrezkov. V novembri stačí zo zdravých vetví odrezať približne 30 centimetrov dlhé odrezky, ktoré by nemali byť oveľa silnejšie ako bežná ceruzka. Tie sa potom zapichnú do kvetináča s ľahkým výživným substrátom, aby tretina vytŕčala von, a je dobré zabezpečiť im správnu zálievku.

Na jar jednotlivé odrezky začnú rásť a počas nasledujúcich jesenných mesiacov sa už dajú presunúť na trvalé stanovisko. Ďalším vegetatívnym spôsobom množenie liesok je potom hřížení, ktoré podobne ako rezkovanie dokáže zachovať pôvodné vlastnosti danej odrody. Celý postup spočíva vo vložení drevnatého výhonku do pôdy, kde dôjde k prebudeniu spiaceho výhonku a zakorenenie.

Škodcovia a choroby liesky

Liesky zvyčajne žiadnymi významnejšími chorobami netrpia. Problémom však môžu byť škodcovia, ktorí sú schopní zničiť obrovské množstvo chutných plodov. Pokiaľ ide o to, akých priťahuje lieska škodcov, najznámejšie sú samozrejme veveričky. Tieto živočíchy síce často pôsobia nenápadným dojmom, ale dokážu odniesť takmer celú úrodu, len s výnimkou orieškov, ktoré rastú na koncoch najtenších konárov.

Na lieskových orieškoch si niekedy pochutnávajú aj vtáky, ale ďaleko väčšiu hrozbu predstavuje škodca menom nosatec lieskový. Tento chrobáčik totiž spôsobuje červivosť plodov. Ak chcete svoju úrodu pred nosáčikom ochrániť, vhodnou prevenciou je použitie chemického postreku v čase, keď samička kladie vajíčka, teda na konci júna alebo začiatkom júla.

Úroda orieškov

Lieskové orechy sú pripravené na zber vo chvíli, keď sa jednotlivé plody začnú oddeľovať od konárov a padajú na zem, k čomu dochádza na jeseň. Ak ich túžite vyskúšať skôr, môžete si ich vychutnať už v momente, keď ešte len dozrievajú (teda na konci leta). Na skladovanie sa však oveľa lepšie hodia oriešky zrelé, ktoré idú ľahko vylúpnuť zo zelenej či hnedasté pančušky.

Zrelé lieskové orechy z kríkov a stromov jednoducho opadávajú. Stačí pritom vetvami mierne zatriasť a úrodu môžete chytať napríklad do pripravenej plachty. Rovnako ako v prípade orechov vlašských samozrejme môžete počkať, až orechy samy opadajú. Dajte si však pozor na to, aby ste ich na zemi nenechali vlhnúť príliš dlho. Pred uskladnením je potom potrebné oriešky dobre usušiť.

Lieska cena a predaj

Chcete si na záhradu zaobstarať liesku, ale odmietate ju pestovať z drobných orieškov alebo nemáte k dispozícii žiadne odrezky? V tom prípade si samozrejme môžete zaobstarať semenáčiky alebo väčšie dreviny, ktoré si doma presadíte na vybrané stanovište. Či už vás zaujíma lieska turecká či lieska obyčajná, predaj prebieha priamo v záhradníctvach, ale aj na internete.

A aká je u liesky obyčajnej cena? Tu zohráva úlohu celý rad rôznych faktorov. Vždy samozrejme záleží na tom, o aký konkrétny kultivar sa jedná, či ide o menej dostupnú odrodu a ako starú liesku hľadáte. Medzi semenáčikmi a tri metre vysokými drevinami totiž bude veľký rozdiel. Cena menších lieskových kríkov či stromčekov sa však pohybuje v okolo pár euro (do 10).

Aké má lieska nároky na pestovanie?

Lieska patrí medzi pomerne rýchlo rastúce a veľmi odolné dreviny. Má rada slnko, a preto je ideálne umiestniť ju niekam, kde bude mať dostatok slnečného svitu, ale ak to nie je možné, porastie aj v polotieni. Čo sa týka vhodného podkladu, liesky nie sú príliš náročné. Ideálne je hlinitá či ílovitohlinitá pôda s vyšším obsahom vápnika. Problematické naopak môže byť vysadenie liesky na miesto s príliš ťažkú a premokrenú zeminou alebo do piesčitej suchej pôdy, ktorá neudrží dostatok vody.

Kedy vysadiť sadenice liesky?

Lieska sa vysádza na jar alebo na jeseň, kedy vonku nepanujú ani prílišné horúčavy, ani veľké mrazy. Ideálne by ste si dopredu mali pripraviť jamu o veľkosti 1 meter na 50 centimetrov, kam následne drevinu umiestnite. Pôdu predtým dobre prekyprite a pridajte uležaný kompost, trochu maštaľného hnoja alebo mykorhízu. Ak túžite po bohatej úrode orieškov, je dobré zasadiť k sebe niekoľko rôznych odrôd liesky, a to zhruba s rozstupom 3 až 4 metrov, aby mal každý ker alebo strom dostatok priestoru.

Ako sa vykonáva množenie liesky?

Liesky sa dajú množiť hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Prvým z nich je výsev stratifikovaného osiva, čo sa robí v októbri až v novembri. Medzi najčastejšie spôsoby sa potom radí množenie liesok pomocou odrezkov, čo je veľmi jednoduché. Pokiaľ ide o pestrolisté odrody a iné kultivary, tu pestovatelia vykonávajú hřížení liesky (od novembra do januára), kopčene (v júni) alebo prípadne vrúbľovanie (vo februári).

Ktorí škodcovia liesku ohrozujú?

Hoci liesky zvyčajne netrpia žiadnymi výraznejšími chorobami, môžu byť napadnuté niekoľkými druhmi škodcov. Ide napríklad o veveričky, ktoré sú schopné odniesť takmer celú úrodu, ale objaviť sa môžu tiež vtáky, ktoré si pochutnávajú na orieškoch, alebo napríklad nosatec lieskový, ktorý spôsobuje červivosť plodov. Plody liesky je preto dobré chrániť pomocou chemického postreku, ktorý sa aplikuje na konci júna alebo začiatkom júla.