Ak ste sa rozhodli vniesť do svojej záhrady nádych exotiky a plánujete tu vysadiť mišpuľu obyčajnú, iste premýšľate, aké podmienky sú pre túto drevinu vhodné. Dobrou správou je, že pestovanie mišpule nie je vôbec náročné a v miestnom podnebí sa jej výborne darí. Poradíme, ktoré odrody sú medzi záhradkári najobľúbenejšie, ako pestovať mišpule a ako ich rozmnožiť.
Aké má mišpuľa druhy?
Mišpuľa obyčajná (Mespilus germanica) alebo tiež mišpuľa nemecká je listnatý opadavý ker či strom, ktorý pochádza z oblasti Malej Ázie, Kaukazu a severného Iránu. V strednej Európe sa pestuje zhruba od 12. storočia, pričom niekde dokonca zdivočená. Hlavným poznávacím znamením sú nápadne veľké kvety s bielymi korunnými lístkami a žltohnedé plody, ktoré našli využitie v kuchyni aj liečiteľstve.
Ak sa chcete pustiť do pestovania mišpule obačajnej, majte na pamäti, že existuje celý rad rôznych kultivarov, ktoré sa líšia svojím vzhľadom i veľkosťou plodov. Medzi najobľúbenejšie patria mišpuľa holandská, ktorá sa dá na našom území zohnať pomerne ľahko. Kým táto mišpuľa veľkoplodá poskytuje ovocie s dĺžkou približne 5 centimetrov, malvice maloplodých kultivarov sú menšie, ale zase mávajú intenzívnejšiu chuť.
Ďalším obľúbeným druhom je mišpuľa nemecká Nottingham, ktorá sa vyznačuje vzpriamenejším habitom koruny a o niečo menšími plodmi s výrazne sladkou chuťou. Svojich priaznivcov si však našiel tiež kultivar Apyrena (var. Abortiva), ktorého plody neobsahujú kôstky. A aké má mišpuľa odrody, ak ste si nevybrali ani jeden z doteraz spomínaných kultivarov?
- Mišpuľa nemecká Royal,
- Mišpuľa nemecká Dutch,
- Mišpuľa nemecká Monstrous,
- Mišpuľa nemecká Breda Giant,
- Mišpuľa nemecká Bredase Reus,
- Mišpuľa nemecká Large Russian,
- Mišpuľa nemecká macrocarpa,
- Mišpuľa nemecká Westerveld.
Ako pestovať mišpule?
Ak plánujete výsadbu niektorého z vyššie spomínaných kultivarov, iste vás zaujíma, ako zvláda mišpuľa nemecká pestovanie na našom území a aké podmienky sú pre ňu vhodné. V tom prípade je dobré hneď na začiatku spomenúť, že sa jedná o pomerne nenáročnú drevinu, ktorá nemá žiadne špeciálne nároky na starostlivosť, zalievanie ani hnojenie.
Hoci sa mišpule dobre darí takmer kdekoľvek, v ideálnom prípade by ste ju mali vysadiť na miesto s ľahšou, živnou, vápenitú alebo hlinitú pôdou, ktoré je dobre zásobené vodou. Rastie však aj v ťažších a chladnejších zeminách, pričom vždy veľa záleží na použitom podnoží. Vzhľadom k tomu, že si dokáže poradiť na rôznych stanovištiach vrátane tých suchých a kamenistých, nájdete ju dnes takmer na celom našom území.
Mišpuľa obyčajná síce patrí medzi teplomilné dreviny, ale dobre znáša aj nižšie teploty a je dokonca odolná aj proti väčším mrazom. Najväčšej úrody sa dočkáte, ak ju umiestnite na slnečné a výhrevné stanovište. Veľmi dobre potom znáša aj miesta v polotieni, ale do polôh, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške nad 700 metrov, sa príliš nehodí.
Dobrou správou pre všetkých pestovateľov je skutočnosť, že mišpuľa obyčajná netrpí prakticky žiadnymi škodcami ani chorobami. Na listoch sa zriedkavo môžu objaviť larvy motýľa Lithocolletis blancardella a vo výnimočných prípadoch môže byť drevina napadnutá moniliózou, bakteriálne šarlachom ružovitých alebo špongiou Podosphaera Clandestino, ktorá spôsobuje vädnutie listov a púčikov.
Výsadba mišpule
Mišpuľu je možné pestovať ako ker alebo ako nižší stromček s rôznou výškou kmienka. Ak sa jej na danom mieste bude dobre dariť, dosiahne mišpuľa obyčajná veľkosti 5 metrov, ale v niektorých prípadoch to môže byť pokojne aj o niečo viac. Zároveň sa vám odmení záplavou krásnych bielych kvetov a bohatou úrodou chutných žltohnedých plodov, ktoré sa vyznačujú svojou sladkou hruškovitou chuťou.
Vhodným časom pre výsadbu mišpule je jeseň. Ak ste svoju chvíľu premeškali, nemusíte však zúfať, pretože je možné voľnokorenné stromčeky (s holými koreňmi) vysadiť tiež skoro na jar, než nariaste prvé púčiky. Jeho korene však nikdy nesmú uschnúť, a preto sa prenáša zabalená vo vreci, v mokrej handre alebo v namočenom papieri.
Ak máte k dispozícii zakúpený štepený stromček, najprv skráťte korene takým spôsobom, aby na priereze boli biele. Zároveň odstráňte poškodené a uhnívajúce konce koreňov a zrežte ich až na zdravé miesto. Okrem toho je vhodné voľnokorenné rastliny deň pred výsadbou namočiť do nádoby s vodou, aby sa dostatočne napili.
Pestovatelia odporúčajú vysádzať vrúbľované stromčeky hlbšie, a to ideálne tak, aby miesto štepenia bolo najmenej 10 až 20 centimetrov hlboko. Vďaka tomu nebude podnož odrážať svojimi výhonkami a mišpuľa môže zapustiť vlastné korene, čo je samozrejme žiaduce. Táto situácia sa potom medzi záhradkármi označuje ako zpravokorenenie.
Mišpuľa množenie
Mišpulľa obyčajná sa vo väčšine prípadov rozmnožuje štepením (alebo očkovaním), a to konkrétne na hrušku alebo na hloh. Ďalšou možnosťou je potom vrúbľovanie na dulu, pričom v takom prípade sa hodí skôr do teplých oblastí. Niekedy sa potom vykonáva tiež vrúbľovanie na jarabinu, ale to pestovatelia príliš neodporúčajú, pretože na tejto podnoži nerastie tak dobre ako na hruške či na hlohu a v niektorých prípadoch dokonca krátko po výsadbe umiera.
Okrem štepenie sa dá pestovať mišpuľa nemecká z kôstky. Jedná sa o vegetatívne rozmnožovanie pomocou semien, ktoré musia byť rok stratifikovaných prostredníctvom vrstvovitého ukladanie v piesku na udržiavanie vlhkosti až do začiatku klíčenia. Potomstvo z takého výsevu však nebýva tak vyrastené ako pôvodné dreviny, na klíčenie môže dôjsť až niekoľko rokov po výseve a mišpule pestované zo semien navyše často rastú pomaly.
Mišpule rez
Zaujíma vás, ako mišpuľu obyčajnú prerezávať? Koruna sa skracuje vždy počas jarnej alebo jesennej výsadby, kedy je vhodné ponechať na stromčeku iba 4 až 5 kostrových konárov. Tie sa navyše nebojte skrátit podľa sily letorastov o ½ až o ¾ dĺžky. Vo chvíli, kedy bude drevina o rok staršia, skráťte ich potom znova asi o 1/3. Neskôr mišpule už väčšinou nevyžadujú rez. Dobre však znáša zmladzovanie, ktoré sa vykonáva v čase vegetačného pokoja (teda v predjarí, akonáhle odznejú posledné mrazíky).
Mišpuľa: predaj a cena
Pokiaľ si chcete zaobstarať vrúbľovaný stromček alebo ker mišpule obyčajnej, nemal by to byť žiadny veľký problém. Dnes ponúkajú na predaj mišpule napríklad ovocné škôlky a nájdete ich aj v každom väčšom záhradníctve, ktoré má k dispozícii aj netradičné druhy ovocia. Ďalšou možnosťou, kde môžete mišpuľu obyčajnú zakúpiť, je potom samozrejme internet. Cena sa pritom odvíja od veľkosti dreviny a väčšinou sa pohybuje v rádoch niekoľkých euro.
Aké má mišpuľa odrody?
Ak sa chystáte pestovať mišpuľu obyčajnú, určite hľadáte ten správny kultivar, ktorý sa bude na vašej záhrade skvele vynímať. Obľúbená je potrebné odroda s názvom Holandská, na ktorú pestovatelia nedajú dopustiť pre jej veľké plody. Ďalej sa veľa pestuje mišpuľa nemecká Nottingham sa vzpriamenejším habitom koruny alebo napríklad mišpuľa nemecká Royal, ale populárne sú aj kultivary Monstrous, Westerveld či Apyrena.
Ako pestovať mišpule?
Dobrou správou je, že mišpuľa obyčajná nemá žiadne špeciálne nároky na starostlivosť, zalievanie ani hnojenie. V ideálnom prípade by ste ju mali vysadiť na miesto s ľahšou, živnou, vápenitú alebo hlinitú pôdou, ktoré je dobre zásobené vodou, ale znesie aj ťažšie a chladnejšie zeminy. Najväčší úrodu mišpuľa poskytuje, ak rastie na slnečnom stanovišti. Zvláda však tiež polotieň, je odolná aj proti väčším mrazom a väčšinou netrpia žiadnymi chorobami ani škodcami.
Kedy a ako vysadiť mišpule?
Výsadba mišpule sa vykonáva na jeseň alebo skoro na jar, než nariaste prvé púčiky, pričom najčastejším spôsobom množenia je vrúbľovanie na hruške alebo na hlohu. U očkovaných stromčekov je najprv nutné skrátit korene, aby na priereze boli biele, a mali by ste odstrániť tiež poškodené alebo uhnívajúce konce. Dreviny sa potom v ideálnom prípade vysádzajú tak, aby bolo miesto štepenia najmenej 10 až 20 centimetrov pod zemou, vďaka čomu nebude podnož odrážať svojimi výhonkami.
Ako vykonať u mišpuli rez?
Koruna sa skracuje už počas jarnej alebo jesennej výsadby, pričom ideálne je na stromčeku ponechať iba 4 alebo 5 kostrových konárov. Tie by ste zároveň mali skrátiť podľa sily letorastov o ½ alebo o ¾. Rok po výsadbe potom vetvy skráťte znovu, tentoraz o 1/3. V ďalších rokoch už mišpuľa nevyžaduje žiadny špeciálny rez, ale v čase vegetačného pokoja sa môžete pustiť do zmladzovania.