VÝŠKA ODPADU: Kam umiestniť odpad na umývadlo, WC, práčku, umývačku alebo drez?

Patríte medzi nadšených domácich majstrov, ktorí sa neohrozene púšťajú do najväčších úloh a nikdy nie sú spokojní, ak si prácu neurobia sami? V tom prípade určite viete, že niektoré veci je možné riešiť operatívne, ale u iných je dobré riadiť sa danými štandardmi. K takým sa radí práve aj výška odpadu zariaďovacích predmetov, ktoré plánujete umiestniť do kúpeľne alebo do kuchyne.

Či už ste sa rozhodli pre stavbu nového rodinného domu, chystáte sa na rekonštrukciu bytu, alebo skrátka o nejakých stavebných úpravách ešte len premýšľate, majte na pamäti, že zariaďovanie kúpeľne a kuchyne musí mať človek vopred naplánované do posledného centimetra. Pred začiatkom akýchkoľvek prác by ste si preto mali dobre rozmyslieť, ako podľa vás majú dané miestnosti vyzerať.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť búraniu, posúvaniu vodovodných trubiek a ďalším nepríjemnostiam, dispozíciu kúpeľne a kuchyne by ste mali mať vopred navrhnutú už vo chvíli, keď sa na stavbe začnú pohybovať murári a inštalatéri. Umiestnenie odpadov a rozvodov vody totiž nie je náhodné, ale obvykle sa riadi pravidlami pre osadenie zariaďovacích predmetov, ktoré je dobré poznať.

Tiež by ste ale mali myslieť na to, že nižšie uvedené inštalačné rozmery sú iba odporúčané a orientačné. Môžu byť teda dobrým vodítkom pri zariaďovacích predmetoch, ktoré nijako nevybočujú od štandardu. Pri tých atypických by to však mohol byť problém, a preto je vždy nutné dodržiavať montážne návody výrobcu. Pokiaľ si s čímkoľvek nebudete vedieť rady, poraďte sa najskôr s odborníkom.

Výška odpadu umývadla

Pri výbere umývadla samozrejme zohráva úlohu jeho vzhľad, veľkosť a tvar. Zatiaľ čo niektorí volia klasický biely variant s viditeľnou odpadovou rúrkou, iní dávajú prednosť umývadlám zapusteným do závesnej skrinky alebo moderným umývadlám na doske. Fantázii sa tu rozhodne medze nekladú, ale vždy je nutné vziať do úvahy niekoľko faktorov, ako je maximálna výška umývadla alebo okolitý priestor.

Keďže budete umývadlo používať prakticky každý deň, malo by byť umiestnené takým spôsobom, aby bolo umývanie rúk aj čistenie zubov všetkým členom domácnosti maximálne pohodlné. Nezabudnite tiež na to, že výšku montovacích a prípojných otvorov by ste mali určovať až od hotovej podlahy, teda až po vybetónovaní a položení dlažby.

Hoci výška umývadla môže byť stanovená individuálne, a to predovšetkým na základe výšky členov domácnosti, ktorí budú kúpeľňu využívať, odborníci sa často riadia odporúčanými inštalačnými rozmermi zariaďovacích predmetov. Aká je výška odpadu pod umývadlo, pokiaľ chcete dodržať bežné štandardy, a čím sa riadiť pri atypických kusoch?

 • odporúčaná výška odpadu pre umývadlo – 530 milimetrov od podlahy (priemer 40 milimetrov),
 • odporúčaná výška pripojovacích ventilov – 580 milimetrov od podlahy (rozstup 100 milimetrov),
 • odporúčaná výška hrany umývadla – 850 milimetrov od podlahy,
 • odporúčaná výška hrany umývadla – 1150 milimetrov od podlahy,
 • atypické a nábytkové umývadlá – podľa návodu výrobcu.

Výška odpadu WC

Premýšľate, ako vysoko situovať závesnú toaletnú misu, pisoár alebo napríklad bidet? Či už si chcete domov nainštalovať ktorýkoľvek variant (alebo pokojne všetky), vždy je nutné dopredu vyriešiť konkrétne umiestnenie tejto sanitárnej techniky. Okrem toho by vás mala zaujímať výška prívodu vody a výška odpadu závesného WC aj ďalších zariaďovacích predmetov. Tie odporúčané vyzerajú nasledovne:

 • výška hrany závesného WC – 400 milimetrov,
 • priemer odpadu závesného WC – 110 milimetrov,
 • výška odpadu WC – daná presným osadením podomietkového modulu,
 • výška hrany závesného bidetu – 400 milimetrov,
 • priemer odpadu závesného bidetu – 40 milimetrov,
 • výška hornej hrany pisoáru – 1080 milimetrov,
 • výška odpadu pisoáru – 350 milimetrov s priemerom 40 milimetrov.

Výška odpadu pre vaňu

Keď sa rieši výška odpadu v kúpeľni, je nutné vziať do úvahy samozrejme aj vaňu. Veľkosť a tvar jednotlivých modelov sa od seba môžu značne líšiť, ale stále existujú normy, podľa ktorých sa človek môže v prípade štandardných kusov riadiť. Odporúčaná výška zariaďovacích predmetov v tomto prípade vyzerá nasledovne:

 • výška hornej hrany vane – 600 milimetrov od podlahy,
 • výška vaňovej batérie – 750 milimetrov od podlahy,
 • maximálna výška odpadu vane – 100 milimetrov od podlahy,
 • priemer odpadu – 50 milimetrov.

Výška odpadu pre sprchovací kút

V súčasnej dobe si ľudia do svojich kúpeľní stále častejšie inštalujú sprchové kúty. Pokiaľ pri stavbe domu alebo pri rekonštrukcii počítate práve s tým, že namiesto vane dáte prednosť tomuto zariaďovaciemu predmetu (alebo prípadne zvolíte obe možnosti), mali by ste vziať do úvahy nasledujúce rozmery:

 • odporúčaná výška sprchovej batérie – 1150 milimetrov od vrchnej hrany vaničky,
 • odporúčaná výška hlavice – 1750 milimetrov,
 • odporúčaný priemer odpadu – 50 milimetrov.

Ak si chcete zaobstarať sprchový masážny panel, postup inštalácie sa bude samozrejme líšiť. Vývody vody by mali byť umiestnené maximálne 50 milimetrov od seba, alebo prípadne nad sebou. V každom prípade by ale mali byť minimálne 1000 milimetrov nad podlahou alebo tak vysoko, aby to zodpovedalo výške postavy človeka, ktorý bude kúpeľňu využívať.

Samostatnou kapitolou je potom aj sprchovací masážny box, pre inštaláciu ktorého je nutné mať k dispozícii dostatočný montážny priestor. Prívod studenej a teplej vody býva umiestnený vo výške od 600 do 1200 milimetrov nad úrovňou podlahy a vzdialenejší vývod by sa mal nachádzať zhruba 50 až 100 milimetrov od rohu (ideálne 60 až 80 milimetrov). Odpadová rúra zakončená hrdlom s priemerom 40 milimetrov musí byť vždy vyvedená v úrovni podlahy.

Výška odpadu práčky

Hoci má dnes veľa domácností k dispozícii samostatnú technickú miestnosť, do ktorej sa dajú schovať všetky spotrebiče, ktoré by inde mohli prekážať, v mnohých prípadoch sa do kúpeľne musí vojsť aj práčka. V závislosti od konkrétneho typu spotrebiča je minimálna výška odpadu pre práčku (nástenný sifón) buď 450 až 600 milimetrov, alebo sa odporúča výška odpadu na práčku v rozmedzí od 600 do 1000 milimetrov. Vzdialenosť vody od odpadu by potom mala byť aspoň 80 milimetrov.

Výška odpadu drezu

Ani pri zariaďovaní kuchyne si samozrejme väčšinou nemôžete robiť, čo chcete. Aj tu platí, že existuje odporúčaná výška odpadu v kuchyni (výška odpadu pre kuchynský drez a umývačku riadu), ktorá sa používa pri štandardných spotrebičoch. Pokiaľ plánujete kuchynský drez osadzovať vo vašej kuchyni, odporúčané inštalačné rozmery vyzerajú nasledovne.

 • výška odpadu pre drez – 550 milimetrov (priemer 50 milimetrov),
 • výška hrany drezu – 860 milimetrov (podľa kuchynskej linky),
 • výška nástennej batérie – 1150 milimetrov,
 • výška pripojovacích rohových ventilov – 600 milimetrov (rozteč 100 milimetrov).

Výška odpadu pre umývačku

Ďalším spotrebičom, ktorý si dnes ľudia často do kuchyne kupujú, je umývačka. Tú je možné napojiť na vývody pre drez, pričom na prívod studenej vody je nutné pridať kombinovaný ventil, ktorý rozdelí prívod vody do batérie a do umývačky, a odpad sa potom zvedie do sifónu drezu. Lepším variantom je však samostatný odpad, ktorého odporúčaná výška sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 400 milimetrov. Výška prívodu vody by potom mala byť rovnaká ako odpad.

Aká je odporúčaná výška odpadu umývadla?

Pri zariaďovaní kúpeľne by ste mali výšku montovacích a prípojných otvorov vždy určovať až od hotovej podlahy, teda po vybetónovaní a položení dlažby. Konkrétna výška odpadu na umývadlo sa môže líšiť podľa výšky členov domácnosti, ktorí budú kúpeľňu využívať. Odporúčaná výška odpadu pre umývadlo je však 530 milimetrov od podlahy, pričom priemer odpadu by mal byť 40 milimetrov.

Čím sa riadi výška odpadu WC?

Pokiaľ ide o závesnú toaletu, bidet alebo pisoár, rovnako ako v prípade umývadla či vane je dobré si vopred rozmyslieť, kam túto sanitárnu techniku chcete umiestniť. Výška odpadu WC je daná presným osadením podomietkového modulu, pričom priemer odpadu závesného WC by mal byť 110 milimetrov, ale v prípade bidetu sa jedná o 40 milimetrov. Výška odpadu pisoáru by mala byť 350 milimetrov.

Aká by mala byť výška odpadu pre vaňu?

Hoci sa veľkosť a tvar jednotlivých modelov značne líšia, stále existujú normy, ktorými sa človek môže v prípade štandardných zariaďovacích predmetov riadiť. Maximálna výška odpadu vane by mala byť 100 milimetrov od podlahy a priemer odpadu by mal byť 50 milimetrov. Horná hrana vane potom väčšinou býva umiestnená 600 milimetrov od podlahy a vaňová batéria sa nachádza 750 milimetrov od podlahy.

Aká je odporúčaná výška odpadu drezu?

Tiež zariaďovanie kuchyne je dobré vopred dôkladne premyslieť, aby všetko zodpovedalo vašim predstavám. Pokiaľ sa chystáte použiť štandardné spotrebiče, v ideálnom prípade by ste sa mali držať odporúčanej výšky zariaďovacích predmetov. Výška odpadu pre drez by mala byť 550 milimetrov (s priemerom 50 milimetrov) a výška pripojovacích rohových ventilov zase 600 milimetrov (rozteč 100 milimetrov).