Len čo sa vonku ochladí, začne pršať a udrú prvé prízemné mrazy, väčšina ľudí ukončí vegetačnú sezónu a odloží záhradné vybavenie. Málokto si však uvedomuje, že niektoré druhy zeleniny môžete pestovať aj počas chladných mesiacov. Tu sa dozviete, čo môžete v zime pestovať v skleníku, čo môžete v zime pestovať doma a aké podmienky si zelenina v zime vyžaduje, aby sa zabezpečila chutná úroda.
Čo sa pestuje v zime?
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že zima je pre pestovateľov obdobím odpočinku. Ale to samozrejme nie je celkom pravda. Počas dní, keď nemrzne, môžete tráviť čas prípravou záhrady na ďalšiu vegetačnú sezónu alebo výberom toho, čo vysadíte na budúci rok. Ak však nechcete zaháľať alebo sa doma nudíte, môžete vyskúšať aj zimné pestovanie zeleniny.
Pokiaľ ide o to, akú zeleninu pestovať v zime, skvelým zdrojom zdraviu prospešných látok sú napríklad rôzne výhonky a klíčky. Okrem toho sú na zimné pestovanie samozrejme vhodné aj bylinky, ako je mäta, bazalka a tymián. Doma však môžete pestovať aj listovú zeleninu, paradajky alebo chilli papričky a v skleníku sa pri troche starostlivosti bude dariť aj koreňovej zelenine, cibuľovinám, hrášku a zemiakom.
Pestovanie zeleniny doma v zime
Ak vám v zimných mesiacoch chýba vlastná čerstvá zelenina, nemusíte zúfať. Hoci chladné počasie nie je ideálne na pestovanie zeleniny a byliniek na vonkajších záhonoch, môžete ich skúsiť pestovať doma. Na to vám poslúži zimná záhrada, veranda, ktorá má počas dňa dostatok svetla, alebo dokonca parapet orientovaný na juh.
Pestovanie zeleniny v interiéri počas zimných mesiacov je v posledných rokoch čoraz populárnejšie, pretože vám poskytne čerstvé produkty aj v čase, keď sa ostatní spoliehajú na produkty zo supermarketov. Nemôže úplne nahradiť zeleninovú záhradu, ale môžete získať čerstvé suroviny do kuchyne bez toho, aby ste ich museli kupovať.
Pokiaľ ide o vhodné podmienky, rastliny pestované doma potrebujú dostatok svetla a tepla. Menej náročné druhy zvyčajne potrebujú len niekoľko hodín svetla denne (napríklad listová zelenina alebo mäta), zatiaľ čo iné potrebujú špeciálne osvetlenie (najmä plodiace rastliny, ako sú paradajky alebo chilli papričky).
Čo sadiť v zime?
- Pestovanie klíčkov a mikrozeleniny – pravdepodobne najobľúbenejšou a najjednoduchšou rastlinou na pestovanie v zime sú klíčky, ktoré sú bohatým zdrojom zdraviu prospešných látok. Patrí medzi ne žerucha, jačmeň, šošovica, hrach, lucerna, pšenica, pohánka a fazuľa mungo, ktoré zvládne vypestovať aj začiatočník. Všetko, čo potrebujete, je čistá nádoba s vodou, miska s pôdou alebo špeciálna sada na klíčenie. Používajte len semená, ktoré sú určené na konzumáciu a neboli chemicky ošetrené. Nikdy neklíčte paradajky alebo papriky, ktorých klíčky sú jedovaté, a vyhnite sa obyčajnej fazuli.
- Pestovanie byliniek v zime – veľmi obľúbené je aj zimné pestovanie byliniek, ako je mäta, šalvia, oregano, tymián, bazalka a rozmarín. Mäta je najmenej náročná, pretože môže rásť takmer kdekoľvek a potrebuje len niekoľko hodín slnečného svetla denne. Bazalka alebo kôpor vyžadujú o niečo viac svetla. Okrem toho je potrebné zabezpečiť bylinkám dobrý, priepustný substrát a teplotu okolo 18 °C.
- Pestovanie listovej zeleniny v zime – ak máte doma dostatok svetla a priaznivú teplotu, môžete vyskúšať aj pestovanie šalátu. Najvhodnejšie odrody na tento účel sú Dubagold, Dubared, Salanova alebo Roden. Stačí zasiať semená do kvetináča s vhodným substrátom, pravidelne ich zalievať a úrodu môžete zbierať do 6 až 8 týždňov. Okrem toho si doma môžete ľahko vypestovať aj rukolu, pažítku, jarnú cibuľku alebo zeler a petržlen.
- Pestovanie čili papričiek v zime – medzi ďalšie rastliny, ktoré sa výborne hodia na pestovanie v zime, patria čili papričky. Najrýchlejšie dozrievajú menšie odrody (napríklad kajenské). Vo všeobecnosti si čili papričky vyžadujú dostatok tepla a svetla, preto sa odporúča umelé osvetlenie. Keďže ide o viacročnú zeleninu, na jar ich môžete presadiť von.
- Pestovanie paradajok v zime – pestovanie paradajok doma je tiež veľmi obľúbené, pretože sú o niečo náročnejšie ako bylinky a klíčky. Budete potrebovať špeciálne pestovateľské boxy a dodatočné osvetlenie (napríklad širokospektrálne LED diódy), aby ste im každý deň poskytli približne 14 až 16 hodín svetla. Pozor by ste si však mali dať aj na správnu teplotu, ktorá by sa mala počas fázy rastu pohybovať okolo 18 °C a po odkvitnutí rastliny by sa mala zvýšiť na 25 – 30 °C. Pokiaľ ide o spôsob domáceho pestovania paradajok, odporúča sa presadiť 7-10 cm sadenice do samostatného kvetináča. Rajčiaky je tiež vhodné hnojiť a budete im musieť sami zabezpečiť potrebné opelenie.
- Pestovanie húb doma – doma môžete pestovať aj niektoré druhy hríbov, ako sú napríklad šampiňóny alebo hliva ustricová. Budete na to potrebovať vhodnú nádobu na pestovanie, sadenice húb a kvalitný substrát, ktorého zloženie sa líši v závislosti od druhu pestovanej huby (k dispozícii sú aj hotové substráty s mycéliom).
TIP: Márne premýšľate, ako pestovať cherry paradajky v byte počas chladného obdobia? V tom prípade si nenechajte ujsť náš článok o tom, čo si vyžaduje pestovanie paradajok v byte v zime.
Pestovanie zeleniny v skleníku v zime
Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, niektoré odolné druhy zeleniny a iné rastliny možno pestovať v skleníku aj počas zimných mesiacov bez potreby špeciálneho vykurovania. Stačí zabezpečiť vhodné podmienky a odmenou vám bude úroda začiatkom jari alebo aj koncom zimy. Zeleninu si môžete predpestovať aj na nasledujúcu sezónu.
Skôr ako začnete s výsadbou, nezabudnite, že v zimných mesiacoch sa vonku skoro stmieva a svetlo počas dňa nie je také silné ako v lete. Preto by ste mali počítať s tým, že vaša zelenina nebude v zime rásť tak rýchlo ako na vrchole vegetačného obdobia. Aj napriek tomu však môžete vypestovať bohatú úrodu, ktorá sa stane základom mnohých chutných receptov.
Akú zeleninu pestovať v skleníku v zime?
- Šalát – ak máte radi listový šalát, môžete si kúpiť semená odrôd, ktoré sa dajú pestovať v chladnom ráme. Príkladom sú Little Gem alebo Kwiek. Tie môžete v novembri zasadiť priamo do skleníka a potom ich tam nechať alebo zasadiť do kvetináčov.
- Hrášok – ďalšou obľúbenou zeleninou, na ktorú nemusíte čakať až do teplejšieho obdobia, je hrášok. Stačí ho vysadiť najneskôr začiatkom decembra a na sladkých strukoch si môžete pochutnať skoro na jar. Vhodná je napríklad mrazuvzdorná odroda Meteor.
- Cibuľa – ak chcete pestovať cibuľu v skleníku počas zimných mesiacov, hľadajte odrodu, ktorá zvládne chladnejšie podmienky. Môže to byť napríklad Electric, Rada alebo Shakespeare. Okrem toho môžete skúsiť pestovať jarné cibule, konkrétne odrodu Hardy.
- Koreňová zelenina – niektoré odrody mrkvy a petržlenu (koreňového aj stonkového) sa budú v skleníku dobre pestovať aj počas zimných mesiacov. Môžete však vysadiť aj zeler, červenú repu alebo reďkovky.
- Špenát – niektoré odrody špenátu sa budú dobre pestovať aj v skleníku, ak ich stihnete zasadiť najneskôr do konca novembra. Vyberte si napríklad Merlo Nero alebo Riccio d’Asti.
- Fazuľa – k odolným odrodám, ktoré sa osvedčili medzi pestovateľmi, patria najmä odrody Aquadulce Claudia alebo Super Aquadulce.
- Zemiaky – ak máte doma veľkú spotrebu zemiakov, môžete vyskúšať aj zimné pestovanie niektorých skorých odrôd. Tie sa dajú umiestniť do skleníka, ale musia sa pestovať v nádobách, čo niektorých záhradkárov odrádza, pretože zaberajú veľa miesta.
Predtým, ako začnete vysievať zeleninu, mali by ste vyčistiť skleník (prípadne skleník alebo skleník) a pripraviť ho na ďalšie pestovanie. Keďže v zime je vonku málo svetla, umyte sklenené tabule, aby sa k rastlinám dostalo čo najviac slnečného svetla. Potom zbavte záhony zvyškov rastlín z predchádzajúcej sezóny a urobte malé zryľovanie.
Ak ste záhony ešte nehnojili, pridajte viac zrelého kompostu a organických hnojív, aby ste pôdu obohatili o potrebné živiny. Aby ste rastlinám zabezpečili dostatok tepla, odporúča sa tiež zapracovať do pôdy vrstvu nezrelého kompostu a potom na ňu nasypať asi 20 až 25 cm zeminy, aby ste zabránili spáleniu koreňov zeleniny.
Pripravené záhony sa potom zalievajú odstátou vodou, ktorá by mala byť pre rastliny obohatená o probiotiká. Tieto prospešné baktérie by mali rozložiť nové živiny na sústa, ktoré budú pre vaše rastliny vstrebateľné, aj keď majú na začiatku len malé korienky. Mali by tiež chrániť semená a sadenice pred rôznymi patogénmi.
Na rozdiel od letného obdobia nebudete musieť zelenine dodávať toľko vlahy, ale to rozhodne neznamená, že môžete na zalievanie úplne zabudnúť. Ak nemrzne, snažte sa rastliny dostatočne zalievať a dbajte na to, aby voda mala rovnakú teplotu ako pôda. Môžete ju tiež dopĺňať rastlinnými probiotikami.
Ak je vonku veľká zima a vy sa obávate o svoju zeleninu, môžete do vnútra umiestniť obyčajné sviečky, ktoré dodajú priestoru trochu tepla. Ak počas dňa svieti slnko, tehly a kamene, ktoré ste do skleníka umiestnili, môžu tiež akumulovať teplo. Tie potom budú vyžarovať teplo okolo seba aj počas mrazivých nocí.
Pestovanie zeleniny na záhone v zime
Chcete si počas chladných mesiacov dopriať chutnú zeleninu, ale nemáte doma priestor na jej pestovanie, nevlastníte skleník a určite nechcete kupovať drahé produkty zo supermarketu? Aj v tomto prípade máme pre vás riešenie. Môžete vyskúšať pestovanie zimovzdornej zeleniny, ktorá vám v záhrade vydrží aj napriek nepriaznivému počasiu.
Napríklad ružičkový kel alebo kučeravá kapusta vydržia aj mrazy. Odolná je aj viacročná zelenina, ktorá prežije vďaka hľuzám a koreňom pod zemou. Patria medzi ne topinambury, petržlen, chren, špargľa a paštrnák. Okrem toho sú mrazuvzdorné aj mnohé cibuľoviny (dvojročné a viacročné) a môžete skúsiť pestovať aj zimný šalát alebo špenát, ktoré však znášajú nízke teploty len v určitých častiach svojho vegetačného obdobia.
Základným pravidlom pri pestovaní zimnej zeleniny na záhone je vysievať ju na jeseň, keď pôda ešte nie je zamrznutá a nie je ani zablatená. Ak sú v danom roku priaznivé podmienky, môžete samozrejme zeleninu vysievať aj neskôr v zime. Z hľadiska toho, čo vysievať v zime a na jeseň, sú vhodné najmä tieto druhy zeleniny:
- Ružičkový kel a kapusta,
- kučeravá kapusta,
- koreňová a stonková petržlenová vňať,
- zimné odrody cesnaku,
- zimné odrody kalerábu,
- prezimujúca špicatá kapusta,
- mrkva,
- pór,
- paštrnák,
- zimný šalát,
- špenát,
- morkový koreň,
- čierny koreň,
- topinambur.
Obzvlášť obľúbená je ružičková kapusta a kel, ktoré znesú teploty -12 °C, ale len vtedy, keď sú dostatočne zrelé. Poškodiť ich môže priame slnečné žiarenie alebo rýchle oteplenie po nízkych teplotách. Pri zbere ružičkového kelu v zime neodlamujte jednotlivé ružice a listy, ale odrežte celú stonku spolu s ružicami.
Ak sa často striedajú mrazy a teplejšie dni, ružičkový kel budete musieť zbierať v decembri. Ak sú chránené snehovou pokrývkou, môžu zostať na záhone až do februára. Veľmi obľúbenou zimnou zeleninou sa stala aj kučeravá kapusta, ktorá je mrazuvzdorná a dobre znáša bežnú zimu aj bez ochrany.
Zimujúce druhy by sa mali chrániť pred mrazom (t. j. keď rastliny nie sú chránené izolačnou vrstvou snehu) aj tak, že sa na ne nasype zemina alebo kompost a prikryjú sa slamou, suchým lístím alebo kefou. Pomôcť môže aj biela netkaná textília, ktorej okraje zaťažíme kameňmi. Počas zimy sa našťastie nevyskytujú žiadni škodcovia ani choroby, ale keď sa oteplí, dávajte si pozor na výkyvy počasia, zmeny teplôt a plesne.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo sa dá pestovať doma v zime?
Ak si chcete počas chladných mesiacov pestovať doma vlastné plodiny, ideálne sú rôzne klíčky a mikroklíčky (žerucha, jačmeň, šošovica, hrach, pšenica, pohánka, fazuľa mungo). V byte môžete skúsiť pestovať aj paradajky a dobre by sa malo dariť aj niektorým listovým zeleným rastlinám (šalát, pažítka, zeler a petržlen). Okrem toho si niektorí doma pestujú huby, bylinky a čili papričky.
Čo robiť s paradajkami v zime?
Keď začnete pestovať paradajky doma, budete si musieť zaobstarať špeciálne pestovateľské boxy a dodatočné osvetlenie, ktoré vám počas chladných mesiacov zabezpečí 14 až 16 hodín svetla denne. Teplota by mala byť spočiatku približne 18 °C a počas kvitnutia 25 - 30 °C.
Čo je vhodné na pestovanie v skleníku v zime?
Odolné odrody zeleniny možno pestovať v skleníku alebo parenisku počas zimy a potom ich zbierať zvyčajne skoro na jar alebo koncom zimy. Ide najmä o listový šalát, ale aj o odolný hrach, cibuľu, koreňovú zeleninu, špenát, fazuľu a zemiaky. Skleník musí byť pripravený na zimné pestovanie zeleniny.
Čo môžeme v zime zbierať na záhonoch?
Ak chcete mať na stole chutnú zeleninu aj v zime, skúste pestovať viacročné druhy, ktoré prežívajú vďaka podzemným hľuzám a koreňom (špargľa, chren, petržlen, topinambur). Zimu prežijú aj ružičkový kel, kapusta a kučeravá kapusta, koreňová a stonková petržlenová vňať, zimné druhy cesnaku a kalerábu, zimný šalát, špenát, poľná zelenina a mrkva.