AKO SA ZBAVIŤ OCTOMILIEK V DOMÁCNOSTI: Zlikvidujte škodcov ľahko a rýchlo!

0

Počas teplých letných dní sa človek často ani nestačí čudovať, ako rýchlo okolo ovocia, ktoré zostalo ležať na stole, začnú poletovať otravné malé mušky známe ako octomilky. Títo škodcovia sa navyše veľmi rýchlo množia a môžu vám spôsobiť množstvo problémov. Poradíme, čo na octomilky pomáha a ako zlikvidovať octomilky v byte raz a navždy!

Ako vyzerá octomilka?

Pokiaľ vám nad košom poletujú drobní škodcovia, ktorých láka vôňa zhnitých potravín a zvyškov, pravdepodobne máte čo do činenia s octomilkami. Tento hmyzí rod z radu dvojkrídlových zahŕňa asi 1500 rôznych druhov, ktoré sa navzájom líšia veľkosťou, farbou, tvarom tela, správaním aj spôsobom rozmnožovania. Vyskytujú sa prakticky po celom svete, ale najlepšie sa im darí v tropických oblastiach.

Vzhľadom k tomu, na akých miestach sa s octomilkami môžete stretnúť, sa týmto škodcom hovorí aj ovocné mušky, vínne mušky alebo banánové mušky. Na našom území je pritom najrozšírenejším zástupcom octomilka obyčajná (Drosophila melanogaster). Tá dorastá do veľkosti 2-4 milimetrov, má svetlo žlté až hnedasté sfarbenie, priehľadné krídla a jasne červené oči.

Samčekovia octomiliek, ktorí sa od samičiek líšia prítomnosťou čiernej škvrny na zadočku, sa vo veľkom zhromažďujú na miestach, kde sú vhodné podmienky pre budúce kladenie vajíčok a liahnutie lariev. Tam potom súperia o jednotlivé samičky a tiež sa s nimi pária. Na vzájomnú komunikáciu pritom využívajú chemické látky, ale dorozumievajú sa aj rozťahovaním krídiel.

Životný cyklus octomiliek

Ovocné mušky sa veľmi rýchlo rozmnožujú, pričom samičky potom denne nakladú zhruba 10-20 drobných vajec priamo na ovocie alebo iné zvyšky, ktoré vyliahnutým larvám skvele poslúžia ako zdroj potravy. Pokiaľ ide o to, ako dlho žije octomilka, je potrebné zdôrazniť, že tento hmyz prechádza hneď niekoľkými vývojovými štádiami:

  • vajíčko,
  • larva,
  • kukla,
  • dospelec.

Celý cyklus začína tým, že dospelá octomilka nakladie na vhodné miesto niekoľko vajíčok. Z tých sa potom počas 12-24 hodín liahnu pomerne veľké biele larvy, ktoré sa začnú živiť rozkladajúcimi sa zvyškami. V nasledujúcich štyroch dňoch sa potom larvy dvakrát vyzliekajú, potom sa zakuklia a zhruba po uplynutí ďalších štyroch dní sa vyliahne dospelý jedinec.

Doba od nakladenia vajíčok po vyliahnutie dospelých jedincov výrazne závisí od teploty. Pri tej optimálnej, ktorá sa pohybuje okolo 25 °C, trvá vývojový cyklus octomiliek typicky 8-10 dní. V 18 °C bude však larvám vývoj trvať dvakrát dlhšie (pokojne aj celý jeden mesiac) a pri teplote okolo 30 °C zase môžu začať degenerovať. Pre vývoj je potom samozrejme dôležitá aj dostupnosť potravy.

Samičky octomiliek sú schopné páriť sa už 12 hodín po vyliahnutí z kukly a veľmi skoro tiež môžu naklásť prvé vajíčka. Hoci sa dospelé ovocné mušky typicky dožívajú iba 2-9 týždňov, môžu sa doma rýchlo premnožiť. Jedna octomilka je totiž počas svojho pomerne krátkeho života schopná dokopy naklásť až 400 vajíčok.

Čo octomilky priťahuje?

Octomilky milujú všetko, čo začína hniť alebo kvasiť, a majú navyše výborný čuch. Vďaka tomu sú okamžite schopné vycítiť prítomnosť prezretého ovocia, nedopitého pohára vína alebo nedojedeného jedla, ktoré ste zabudli schovať. Okrem toho ich priťahuje aj nevynesený odpadkový kôš, v ktorom sa postupne hromadia rôzne ovocné a zeleninové šupky aj ďalšie potravinové zvyšky.

Jednoznačnou pozvánkou k hostine sú pre octomilky všetky potraviny, ktoré fermentujú, ale aj sladké nápoje alebo tekutiny rozliate po kuchynskej linke. Do domácnosti ich však môžu nalákať aj zahnívajúce rastliny v kvetináčoch a kvetináčoch či kvety vo váze, ktorým ste dlhšiu dobu nevymenili vodu. Výnimkou však nie sú ani situácie, kedy si škodcov domov prinesiete spolu s ovocím priamo z obchodu.

Čím octomilky človeku škodia?

Pre človeka octomilky síce nebezpečné nie sú (nehryzú ani nebodajú ako komáre), ale keďže sa veľmi rýchlo množia, sú schopné v priebehu niekoľkých dní či týždňov postupne zamoriť celú domácnosť. Okrem toho môžu prenášať choroboplodné zárodky z hnijúcich produktov a špinavých povrchov na miesta, ktoré sú čisté, a kontaminovať potraviny baktériami a kvasinkami. Dôsledkom potom býva otrava jedlom a závažnejšie prípady dokonca môžu vyžadovať hospitalizáciu.

Ako vyhubiť octomilky?

Pokiaľ sa vo vašej domácnosti objavili tieto drobné mušky, nemusí to hneď znamenať pohromu. Napriek tomu je ale dobré konať okamžite a zamedziť tomu, že sa z niekoľkých škodcov behom pár dní stane kŕdeľ, ktorého prítomnosť už nebudete môcť prechádzať. Existuje pritom hneď niekoľko spôsobov, ako na octomilky v domácnosti vyzrieť, ktoré môžete postupne vyskúšať.

Čo pomáha proti octomilkám?

  • Dôkladné upratovanie domácnosti,
  • sprej proti hmyzu,
  • lapače octomiliek a špeciálne pasce,
  • domáce pasce na octomilky,
  • mäsožravé rastliny,
  • babské rady.

Upratovanie domácnosti

Skôr než sa začnete zháňať po osvedčených prípravkoch určených na ničenie octomiliek, zamerajte sa v prvom rade na to, čo k vám domov škodcov prilákalo. Za premnoženie octomiliek totiž môže byť zodpovedný pokojne niekoľko dní nevynesený odpadkový kôš alebo sladký sirup, ktorý sa rozlial po celej kuchynskej linke a na niektorých miestach sa vám ho nepodarilo úplne zotrieť.

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť mušiek octomiliek, je odstrániť všetko, čo by ich mohlo k vám domov priťahovať. Ide hlavne o sladké nápoje, prezreté ovocie a zvyšky jedla, ktoré zostali na kuchynskej linke alebo napríklad na stole. Aby si na nich ovocné mušky nemohli pochutnať a naklásť do nich svoje vajíčka, upracte všetky potraviny do chladničky alebo ich vložte do uzatvárateľných nádob.

Potraviny, ktoré do chladničky nepatria, ale mohli by ovocné mušky prilákať (napríklad banány) nenakupujte vo veľkom, ak viete, že ich potom nebudete schopní včas zjesť alebo spracovať. Prípadne ich potom môžete skúsiť uložiť do vrecka alebo do krabičky, aby pozornosť octomiliek príliš nepriťahovali. Pozor si však dajte aj na ďalšie potraviny, ako sú napríklad zhnité zemiaky.

Svoju kuchyňu starostlivo upracte, umyte všetok riad, vyhoďte všetky zvyšky potravín, ktoré by mohli octomilky lákať, a po vynesení koša ho dôkladne umyte zvnútra aj zvonku. Zároveň skontrolujte, že sú všetky produkty, ktoré kvasia (víno, kompóty), dobre utesnené. V opačnom prípade by sa k nim octomilky mohli dostať a mohli by treba pod viečka naklásť svoje vajíčka.

Ak ste sa už pustili do boja s ovocnými muškami a márne premýšľate, ako sa zbaviť octomiliek v kuchyni, ktoré poletujú okolo, aj keď je upratane a vynesený odpadkový kôš, skúste sa zamerať aj na kuchynský odpad a výlevku. Na týchto miestach totiž môžu zostávať zvyšky jedla alebo ovocných štiav, čo nepozvaných návštevníkov provokuje.

Ak si neviete rady, dobre vám poslúži aj obyčajný vysávač. Nie je to síce ten najlepší spôsob, ako proti octomilkám bojovať, ale môže znížiť počet nepozvaných návštevníkov na minimum. Stačí, keď do kuchyne nastražíte kúsok prezretého ovocia, a akonáhle sa naň octomilky zletia, pustiť vysávač na plný výkon a všetky ich povysávať. Potom sa už môžete sústrediť na ďalšie spôsoby likvidácie.

Sprej na octomilky

Ďalším spôsobom, ako odstrániť octomilky, ktoré sa u vás doma premnožili, je klasický sprej proti hmyzu. Ten môže škodcov na mieste zlikvidovať, ale príliš sa neodporúča používať ho v blízkosti potravín. Ak ho chcete teda vyskúšať, odstráňte z dosahu všetko jedlo a po využití spreja utrite všetky zasiahnuté plochy av miestnosti dostatočne vyvetrajte.

Hoci môžu byť spreje na ničenie hmyzu pri likvidácii octomiliek účinné, vždy pomôžu iba v boji proti viditeľným škodcom. Vajíčka zničiť nedokážu, takže sa ovocné mušky vo vašej domácnosti môžu veselo množiť ďalej. Preto sa väčšinou oplatí zvoliť skôr iný prípravok na ničenie octomiliek, ktorý je na to špecificky určený.

Lapače octomiliek a pasce na ovocné mušky

Spoľahlivým spôsobom, ako zlikvidovať vínne mušky v byte, sú profesionálne lapače octomiliek a pasce na octomilky. Tie zoženiete napríklad v drogérii, v obchode s domácimi potrebami alebo na internete a ich cena sa obvykle pohybuje okolo pár euro. Ich použitie je navyše veľmi jednoduché, takže si nemusíte robiť starosti, že by ste to s nimi nezvládli.

Pasce aj lapače lákajú vínne mušky na vôňu octu alebo ovocnej šťavy. Likvidácia octomiliek pritom nevyžaduje žiadny insekticíd, ale úplne stačí návnadový roztok, ktorý sa dovnútra naleje a škodcu privábi. Ovocné mušky potom zamieria priamo do lapača, kde zostanú uväznené a zahynú. Výhodou je navyše aj to, že náplň vydrží až mesiac a obvykle nie je toxická, takže ju môžete použiť aj blízko potravín.

V súčasnej dobe existuje niekoľko rôznych druhov lapačov, ktoré si s octomilkami poradia. Zatiaľ čo niektoré vyzerajú ako klasické mucholapky, iné pripomínajú jablko či iný druh ovocia a ďalšie sa zase prezentujú ako drobné monitory. Rozdiel je potom tiež v tom, či je lapač octomiliek jednorazový, alebo sa dá využiť opakovane (náplň sa dá dokúpiť a vymeniť).

V prípade, že vás ovocné mušky dlhodobo obťažujú, môžete si zaobstarať aj elektrický lapač octomiliek. Ide o prístroj, ktorý vyžaruje UV žiarenie o konkrétnej vlnovej dĺžke a pomocou svetla láka ťažký hmyz. Octomilky do neho následne vletia a zahubí ich elektrický výboj alebo sa prichytia na lepovú dosku. Lapač iba zastrčíte do zásuvky a o nič ďalšie už sa nemusíte starať.

Domáca pasca na octomilky

Pokiaľ nechcete utrácať za profesionálne lapače ovocných mušiek a radšej by ste najprv skúsili nejakú prírodnú cestu, môžete si vytvoriť vlastnú pascu na octomilky z domácich surovín. Majte však na pamäti, že hoci v niektorých prípadoch môže ísť o pomerne efektívny spôsob, ako odstrániť octomilky, prípravkom z obchodu sa domáce pastičky často nevyrovnajú.

Existuje celý rad návodov, ako vyrobiť pascu na octomilky. V ideálnom prípade by mala podľa gazdiniek obsahovať pascu na octomilky ocot, cukor a jar na riad. To všetko stačí zmiešať dohromady a vznikne smrtiaci koktail, ktorý potom už len v pohári postavíte do kuchyne. Mušky nebudú schopné návnade odolať a postupne sa v nej utopia.

Ďalším spôsobom, ako zahubiť octomilky, je pasca pripravená z octu, vína a trochy ovocného džúsu. Tieto ingrediencie zmiešajte v pohári, ktorý následne prekryjete potravinovou fóliou. Do tej urobte špáradlom niekoľko otvorov, ktoré budú dostatočne veľké, aby nimi octomilka preliezla. Nádobu potom postavte na miesto, kde sa ovocné mušky zlietajú, a čoskoro budete môcť sledovať, ako v nej jedna po druhej mizne.

Obľúbenou možnosťou, ako bojovať s octomilkami, je potom aj nádoba s prezretým ovocím, ktorú podobne ako v predchádzajúcom prípade zakryjete potravinárskou fóliou s niekoľkými dierkami. To isté potom platí aj napríklad pre plátky citróna alebo džem a ďalším spôsobom, ako bojovať s octomilkami, je nádoba s trochou jablčného octu na dne, ktorú zakryjete kužeľom vyrobeným z papiera. Úzky koniec by mal smerovať nahor, čo octomilkám sťaží únik.

Mäsožravé rastliny

Okrem vyššie spomenutých spôsobov, ako vyhnať octomilky, existuje aj ďalšia zaujímavá možnosť. Zaručeným likvidátorom hmyzu (napríklad komárov, väčších múch ale aj ovocných mušiek) sú totiž mäsožravé rastliny. Nielen že vám pomôžu zbaviť sa nepozvaných návštevníkov, ale vzhľadom na netradičný vzhľad sa môžu navyše stať aj zaujímavou dekoráciou.

Vyberať môžete napríklad medzi rosičkami (Drosera), ktoré sú pomerne nenáročné na pestovanie. Rastlinu potom stačí umiestniť na okenný parapet, kam veľmi svieti slnko, a dopriať jej dostatočnú zálievku. Napriek tomu, že mäsožravé kvety predstavujú pomerne účinný spôsob, ako sa zbaviť octomiliek v byte, nespoliehajte sa iba na ich schopnosti. Zároveň vždy dbajte na čistotu a pravidelne svoju domácnosť upratujte.

Babské rady

Hoci pravdepodobne nejde o spôsob, ako odpudiť octomilky, môžete vyskúšať aj rady našich babičiek. Odporúča sa trebars nasypať niekoľko kusov klinčekov na tanieriky, ktoré rozložíte na miestach, kde octomilky robia najväčšiu neplechu. Aróma tohto korenia je pre ovocné mušky nepríjemná a mala by ich zahnať na ústup.

To isté potom platí aj pre olúpané strúčiky cesnaku umiestnené na strategických stanovištiach. Ďalším účinným pomocníkom sa potom môžu stať voňavé esenciálne oleje extrahované z mäty, eukalyptu či citrónovej trávy. Tie stačí nakvapkať do aromalampy alebo zmiešať s vodou v rozprašovači, ktorý potom na škodcov použijete.

Ako premnoženiu octomiliek predchádzať?

Pokiaľ nechcete riešiť, ako sa rýchlo zbaviť octomiliek, ktoré sa u vás doma premnožili, mali by ste venovať dostatok času preventívnym opatreniam. V prvom rade sa zamyslite nad tým, koľko jedla nakupujete a či by nebolo lepšie toto množstvo trochu obmedziť, aby sa potraviny v domácnosti zbytočne nekazili a nepriťahovali ovocné mušky. Okrem toho dodržujte tieto pravidlá:

  • Každý deň vynášajte odpadkový kôš a udržujte ho čistý.
  • Odpad, ktorý chcete recyklovať, pred vložením do koša opláchnite.
  • Rozliate tekutiny vždy okamžite vyčistite a nenechávajte na linke sirup ani zvyšky vína.
  • Nakúpené potraviny (hlavne ovocie a zeleninu) vždy starostlivo umyte, aby ste sa zbavili prípadných vajíčok alebo lariev.
  • Potraviny pokiaľ možno ukladajte do chladničky alebo do uzatvárateľných nádob a sáčkov.
  • Skontrolujte, či sú všetky poháre a nádoby s ovocím alebo sladkými tekutinami dobre utesnené.
  • Vo večerných hodinách nenechávajte okná otvorené, pokiaľ zároveň v izbách svietite.
  • Izbové kvety neprelievajte, aby nedošlo k premokreniu substrátu, čo octomilky láka.
  • Do vermikompostéra vkladajte organické zvyšky po menších kúskoch, ktoré dážďovky ľahšie spracujú, a snažte sa bioodpad prekrývať či mierne zahrabávať.

Octomilky ako užitočné tvory

Málokto dnes tuší, že sa octomilky používajú aj na laboratórne a chovateľské účely. Prvým človekom, ktorý to vyskúšal, bol roku 1906 americký vedec Thomas Hunt Morgan. Ten potom v roku 1933 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo, pretože bol vďaka pokusom na octomilkách schopný odhaliť, že nositeľom dedičnosti génov sú chromozómy.

Rýchly reprodukčný cyklus robí z ovocných mušiek ideálny objekt pre genetické štúdie. Okrem toho sa ale hodia aj ako krmivo pre niektoré druhy rýb, žiab a malých druhov jašterov. Z toho dôvodu sa používajú aj na chovateľské účely. V oboch prípadoch pritom ľudia z praktických dôvodov používajú bezkrídlovú mutáciu.

Ako vyzerá octomilka?

Octomilky sú drobní škodcovia, ktoré priťahuje vôňa zhnitých potravín a zvyškov. Tento hmyzí rod zahŕňa zhruba 1500 rôznych druhov, ale najznámejšia je octomilka obyčajná. Dorastá do veľkosti 2-4 milimetrov, má svetlo žlté až hnedasté sfarbenie a vyznačuje sa jasne červenými očami. Medzi ľuďmi sa potom týmto škodcom hovorí aj ovocné mušky, vínne mušky alebo banánové mušky.

Prečo domácnosť napadli ovocné mušky?

Octomilky priťahuje všetko, čo hnije alebo kvasí. Vďaka svojmu dobrému čuchu sú schopné vycítiť prezreté ovocie, nedopité víno alebo zvyšky jedla, ktoré zostali na stole. Okrem toho ich môže prilákať aj nevynesený odpadkový kôš, kde sa hromadia napríklad ovocné a zeleninové šupky, a pozvánkou k hostine bývajú aj zahnívajúce rastliny v kvetináčoch.

Ako zlikvidovať octomilky?

Keď sa v domácnosti premnožia octomilky, je nutné čo najrýchlejšie konať. V prvom rade je nutné vykonať dôkladné upratovanie, vyniesť a umyť odpadkový kôš, zlikvidovať zvyšky jedla, potraviny uložiť do chladničky alebo do uzatvárateľných nádob a vyčistiť aj kuchynský odpad a výlevku. Ďalej potom môžu pomôcť lapače octomiliek, mucholapky, domáce pasce na octomilky alebo mäsožravé rastliny.

Ako funguje pasca na octomilky?

Profesionálne lapače octomiliek, ktoré si môžete kúpiť v drogérii alebo na internete, lákajú ovocné mušky na vôňu octu či ovocnej šťavy. Návnadový roztok stačí naliať do pastičky, v ktorej octomilky uviaznu a zahynú. Elektrický lapač octomiliek potom vyžaruje UV žiarenie a ničí octomilky elektrickými výbojmi. Okrem toho si môžete vyrobiť domácu pascu na octomilky z octu, cukru a jari na riad.