Otvorili ste potravinovú skriňu a všimli ste si, že okolo múky a cukru poletuje niekoľko sivastých motýlikov? Alebo ste snáď medzi oblečením zazreli striebristý hmyz, ktorý vám narobil diery v obľúbených svetroch a bavlnených šatách? Či už máte čo do činenia s ktorýmkoľvek z týchto škodcov, určite ich chcete čo najrýchlejšie zlikvidovať. Poradíme, ako sa zbaviť molí v kuchyni aj ako vyhubiť šatníkové mole.
Kadiaľ sa k vám škodcovia dostali?
Márne premýšľate, ako nájsť zdroj molí a kde sa u vás drobní motýlikovia neustále berú? Vajíčka molí potravinových alebo ich larvy ste si domov s najväčšou pravdepodobnosťou priniesli z obchodu, a to spolu s múkou, ryžou, strúhankou, cereáliami alebo v balení iných sypkých produktov. Objaviť sa ale môžu aj v korení alebo napríklad v polievkach, odkiaľ sa potom ďalej rozšíria aj do zvyšku kuchyne.
To ale nie je jediný spôsob, ako sa k vám škodcovia môžu dostať. Niekedy totiž pricestujú od susedov prostredníctvom stúpačiek alebo svetlíkov, zatiaľ čo inokedy už v dome sú, hoci o tom najprv nemusíte vôbec vedieť. Často sa schovávajú napríklad pod tapetami či v technickom zázemí bytov. Môžu sa k vám ale pokojne dostať aj otvoreným oknom zvonku, čo platí aj pre šatníkové mole.
Likvidácia potravinových molí
Pokiaľ ste zaznamenali prítomnosť drobných motýlikov v špajze alebo v potravinovej skrini, pravdepodobne sa jedná o zavíjača múčneho, ktorý je u nás nesprávne označovaný ako potravinová moľa. Ide o pomerne bežného škodcu, ktorý sa vyskytuje po celom svete. Najčastejšie ho pritom nájdete v mlynoch, na miestach, kde sa skladuje zrno, a v potravinových skladoch.
Dospelá potravinová moľa má šedú farbu a na jeho tele i krídlach sú viditeľné temnejšie pruhy. Dorastá zhruba do dĺžky 12 milimetrov a jej krídla po roztiahnutí môžu mať aj dvakrát väčšie rozpätie, teda zhruba 20 – 25 milimetrov. Larvy sú potom špinavo biele, pričom po premene na dospelé jedince motýliky lietajú po celý rok s výnimkou zimných mesiacov.
Hoci sa na prvý pohľad môžu zdať nenápadní, potravinové móle môžu v domácnosti napáchať obrovské škody. Samička zavíjača múčneho totiž môže naklásť pokojne až 700 vajíčok. Vývoj jednej generácie potom trvá zhruba 95 dní, pričom ročne sa ich normálne vystrieda 2–5 (v závislosti od okolitej teploty), takže môžete mať pocit, že sa k vám škodcovia vracajú vo vlnách.
Výskyt potravinových molí je v dnešnej dobe pomerne častý a môže postihnúť aj domácnosti, kde ľudia pravidelne upratujú a dbajú na čistotu. Okrem zavíjača múčneho sa u nás navyše vyskytujú aj ďalšie druhy škodcov, ktoré môžu spôsobiť veľké škody na uskladnených potravinách. Sem patria:
- zavíjač paprikový – bežne ho nájdete v múke, arašidoch alebo sušenom ovocí,
- zavíjač čokoládový – vyskytuje sa v orechoch, olejnatých semenách, pokrutinách, obilninách a sušenom ovocí,
- zavíjač hnedosivý – kladie vajíčka na potraviny a larvy sa potom kuklia na vreciach alebo na uskladnených výrobkoch,
- mól obilný – samičky kladú vajíčka medzi zrná, ktoré potom vyliahnuté larvy ožierajú.
Kde žijú potravinové mole?
Na zavíjača múčneho najčastejšie narazíte v špajzy alebo v potravinovej skrini, kde skladujete sypké suroviny určené na varenie aj ďalšie zásoby. V kuchyni si pritom potravinová moľa pochutí hlavne na múke, v balení ktorej sa môže schovávať už v obchode, ale prilákať ju môžu aj ďalšie potraviny, kam sa radia predovšetkým:
- piškóty,
- sušienky,
- strúhanka,
- müsli,
- ovsené vločky,
- strukoviny,
- cukor,
- korenie,
- datle,
- sušené huby,
- čokoláda.
Najväčšie škody na potravinách spôsobujú larvy týchto škodcov, ktoré potraviny znehodnocujú tým, že ich ožierajú a zároveň na nich zanechávajú drobné pavučinky (zápredky). V domácnostiach môžu potravinové mole veľmi rýchlo zničiť suroviny v hodnote stoviek aj tisícok korún, pretože všetko, s čím prídu do styku, je už kontaminované. Človek by sa mal preto daných vecí bezodkladne zbaviť.
Ako sa zbaviť potravinových molí?
Všetky potraviny, v ktorých sa vajíčka a larvy molí objavili, sú znehodnotené. Hoci by vám pri požití nemali spôsobiť žiadne výraznejšie zdravotné komplikácie, obsahujú výkaly a zvyšky zámotkov, ktoré by u citlivejších osôb mohli vyvolať alergickú reakciu alebo črevné ťažkosti. Pokiaľ si teda všimnete škodcov v kuchyni, je nutné okamžite konať a pustiť sa do hubenia molí potravinových.
Ako sa zbaviť múčnych molí? Všetky napadnuté potraviny okamžite vyhoďte, aj keď vyzerajú v poriadku! Môžu totiž obsahovať vajíčka a larvy, ktoré by pri prehliadnutí mohli spôsobiť opakované zamorenie. Okrem toho dôkladne vysajte a vymyte všetky skrinky, priestory, kde potraviny skladujete, aj miesta, kde ste škodcu zahliadli. Nezabudnite pritom ani na zle dostupné kúty, škáry a medzery.
Ak premýšľate, ako vyhubiť potravinové mole, vyskúšať môžete aj niektoré voľne dostupné prostriedky. Pomôcť môžu napríklad špeciálne mololapky alebo pasce proti moliam s vábiacou látkou, ktoré lákajú samčeky. Tí sa potom prilepia na papierový prúžok a nebudú už schopní dostať preč. Nemalo by sa naopak jednať o chemický prípravok proti potravinovým moliam s obsahom insekticídov.
Preventívne opatrenia:
- nakúpené potraviny dôkladne prezrite,
- sypké suroviny môžete pred uskladnením preosiať,
- potraviny vždy ukladajte do uzatvárateľných nádob,
- dózy a ďalšie nové nádoby umyte horúcou vodou,
- nerobte si zbytočne veľké zásoby,
- prejdené potraviny včas vyhadzujte,
- špajzu aj potravinové skrine pravidelne upratujte.
Vyskúšať môžete aj prírodný prostriedok proti moliam, ktorý by mal pôsobiť odstrašujúcim dojmom. Potravinovú molu údajne odpudzujú napríklad klinčeky, pomarančová alebo citrónová kôra, ale dokonca aj staré noviny (tlačiarska čerň). Šetrnou metódou v boji proti týmto škodcom potom môže byť aj nasadenie parazitickej osičky Trichogramma evanescens.
Likvidácia šatníkových molí
Ak ste si všimli všatníkových skriniach poletujúci hmyz a zároveň vás zaskočili diery v obľúbených šatách, svetroch alebo blúzkach situáciu rozhodne nepodceňujte. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vo vašej domácnosti usídlila moľa šatníková čo je drobný motýlik s lesklými striebornými krídlami, ktorý môže napáchať veľké škody.
Moľa šatníková dorastá zhruba do veľkosti 4–8 milimetrov. Svoje vajíčka kladie na tmavé, vlhké a teplé miesta, pričom celkovo jeho vývoj v závislosti od okolitých podmienok môže trvať iba jeden mesiac, ale aj niekoľko mesiacov alebo celý rok. Množstvo generácií, ktoré sa počas roka vystriedajú, tak ovplyvňujú hlavne vonkajšie faktory. Životný cyklus moly šatníkovej je potom dlhý 65–90 dní.
Obávaným škodcom pritom nie je dospelý šatníkový mól, ale jeho larvy, ktoré sa živia keratínom (rohovinou) obsiahnutým v niektorých prírodných materiáloch. Ide navyše o jeden z mála živočíšnych druhov, ktorý je schopný tráviť vlnu. Neskôr si navyše z jednotlivých vlákien larvy vytvárajú svoje kukly, pričom čím viac sa im dostáva potravy, tým sú všeobecne väčšie.
Kde žijú šatníkové mole?
Moľa šatníková je dnes rozšírená prakticky po celom svete, ale vyhovuje jej skôr vlhké prostredie. Väčšinou pritom obýva tmavšie miesta, ako sú šatníkové skrine či priestory pod kobercom. Do domácnosti sa môžu dostať otvoreným oknom alebo napríklad od susedov a dospelí aj larvy sa zároveň vedia preťahovať úzkymi medzerami a škvárami, takže ľahko prestupujú celými budovami.
Pokiaľ ide o to, čím sa živí mól šatníkový, ide predovšetkým o tkaniny s obsahom keratínu (rohovina zo srsti zvierat), ako je vlna, koža alebo perie. Pri nedostatku potravy je však schopný poškodiť aj látky, v ktorých keratín chýba (bavlnu, ľan). Môže tak zničiť koberce, oblečenie v šatníku alebo zbierky vypchaných exponátov. V bezpečí sú iba syntetické látky, o ktoré moľa šatníková nejaví záujem.
Nové skrýše vyhľadávajú šatníkové mole predovšetkým na jar a v lete, ale vo vnútri budov môžu žiť celoročne rovnako ako ich larvy. Zaujímavé je tiež to, že šatníková móla nepotrebuje k životu vodu, pretože si ju vytvára pomocou svojho vlastného metabolizmu. Okrem toho existujú aj prípady, keď pri nedostatku potravy larvy šatníkového móla požierali svoje vlastné výkaly, čo sa odborne označuje ako koprofágia.
Ako sa zbaviť šatníkových molí?
Akonáhle sa drobní motýlikovia dostanú do skrine a prehryzú vaše obľúbené oblečenie, už sa ich len tak nezbavíte. Ak si teda nejaké moly všimnete, nečakajte a začnite okamžite konať. Ako vyhubiť šatníkové mole, aby vám už nemohli spôsobiť ďalšie škody? Vyskúšať môžete prírodné ničenie šatných molí aj dostupné chemické prostriedky, pričom vždy dbajte aj na prevenciu.
V prvom rade skrine dôkladne prezrite, vypracte a umyte. Napadnutý textil potom vyperte v horúcej vode, alebo ho naopak uložte do vrecúšok a dajte do mrazničky. Týmto spôsobom by ste mali škodcov, ktorí sa v záhyboch oblečenia alebo iných textílií schovávajú, účinne zlikvidovať. Nezabudnite sa tiež pozrieť do rôznych škár alebo napríklad pod koberec, kde sa môžu larvy ukrývať.
Čo odpudzuje mole a pomôže ich dostať z vašej domácnosti preč? Odporúča sa prevoňať skriňu mydlom (celé alebo nadrvené v tkanom sáčku), čerstvou levanduľou alebo pomarančovou kôrou. Medzi obľúbené spôsoby, ako sa zbaviť molí v skrini, však patrí aj rozmarín, palina, čerstvo mleté alebo rozdrvené korenie, ale aj škorica a klinček. Ďalej sa odporúča:
- pripravte pascu na mole v podobe mištičky s vínom či pivom, kde sa utopí,
- zmiešajte v miske melasu s octom (1:2) a vložte ju do skrine,
- škodcov môžete nalákať aj na misku jablčného octu,
- zaveste do skrine vetvičku smreka alebo vrecko so smrekovým ihličím,
- skúste do skrine umiestniť listy orecha či bobkový list.
Ak chcete vyskúšať voľnopredajný prostriedok na ničenie molí, opäť môže pomôcť napríklad lapač molí, ktorý škodcov privábi a nepustí preč, alebo pasca s feromónmi. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť mole šatníkovej, sú rôzne vonné vrecká, závesy proti moliam alebo levanduľové a cédrové guličky a spreje. Pri veľkom zamorení sa potom odporúča vyskúšať profesionálne prípravky, nástrahy a postreky. Dostupné sú napríklad dymovnice, práškové a emulzné koncentráty a iné insekticídy.
Preventívne opatrenia:
- vetrajte doma (hlavne v chladných mesiacoch),
- rozťahujte žalúzie a púšťajte domov denné svetlo,
- často upratujte a umývajte šatníkové skrine,
- pravidelne svoj šatník vetrajte,
- oblečenie do skrine vždy ukladajte suché a čisté,
- perte pravidelne oblečenie, ktoré nenosíte tak často,
- nenechávajte oblečenie ležať príliš dlho na rovnakom mieste,
- nedávajte do šatníkových skríň žiadne dekorácie (hlavne papierové tapety).
Odborná likvidácia molí
Márne premýšľate, ako zničiť šatníkové mole alebo ako sa zbaviť molí v potravinách, ktorí zamorili celú vašu domácnosť? Ak ste vyššie spomínané rady už vyskúšali a nič nezafungovalo, budete musieť najskôr osloviť profesionálov. Tí zhodnotia stav zamorenia a následne vykonajú mechanickú, fyzikálnu alebo chemickú dezinsekciu, podobne ako v prípade premnoženia červotočov alebo bĺch.
V čom sa líši moľa šatníková a moľa potravinová?
Šatníkové móle sú drobní striebristí motýlikovia, na krídlach ktorých sa nenachádza žiadna kresba, ale iba strapce rovnakej farby. Objavujú sa hlavne na jar alebo v lete, kedy vylietajú zo svojho úkrytu, a následne sa živia keratínom obsiahnutým v prírodných materiáloch. Potravinové mole (zavíjači múčne) majú šedú farbu a na krídlach temné pruhy. Lietajú po celý rok s výnimkou zimných mesiacov a ich larvy znehodnocujú potraviny tým, že ich ožierajú a nechávajú na nich pavučinky.
Ako odstrániť potravinové mole?
Všetky zasiahnuté potraviny okamžite vyhoďte a zabudnite na to, že by ste z nich iba odsypali zasiahnutú časť. Balenie potravín totiž môže obsahovať vajíčka a larvy, ktoré by mohli domácnosť opäť zamoriť. Dôsledne potom upracte všetky skrinky a priestory, kde skladujete potraviny. Vyskúšať môžete aj mololapky alebo pasce proti moliam.
Ako vyhubiť šatníkové mole?
Dôkladne prehľadajte svoje šatníkové skrine, vypracte ich a umyte. Napadnutý textil vyperte na vyššiu teplotu alebo ho vložte do mrazničky. Pozrite sa potom aj do rôznych škár alebo pod koberce, kde sa larvy často schovávajú. Ďalej potom môžete použiť lapače molí, pasce s feromónmi, závesy proti moliam alebo vonné vrecká, ale aj dymovnice, práškové, postrekové a emulzné koncentráty či ďalšie insekticídy.
Ako vyzrieť na mole pomocou babských rád?
Či už sa stretávate s premnožením mole šatníkovej, alebo máte čo do činenia s moľou potravinovou vyskúšať môžete napríklad klinčeky, rozmarín, palinu alebo pomarančovú kôru. Pomôcť by mohla aj nádoba s pivom, vínom či jablčným octom, v ktorej sa škodcami utopia. Okrem toho sa odporúča do skríň zavesiť vetvičku smreka alebo dovnútra umiestniť listy orecha.