Objavili ste na tele začervenané štípance, ktoré nepríjemne svrbia alebo pália? Ak sa vyskytujú v radoch alebo väčších skupinách, môže ísť o kúsance od blchy. Tie do ľudských domácností najčastejšie doputujú schované v mačacom alebo psom kožuchu. Prezradíme, ako sa zbaviť bĺch u ľudí, mačiek i psov, ako odblšiť byt a čo je proti blchám úplne najlepšie.
Ako vyzerá blcha?
V Slovenskej republike sa vyskytuje zhruba 90 rôznych druhov bĺch. Sem patrí hlavne blcha obyčajná alebo blcha ľudská (Pulex irritans), čo je malý škodca, ktorý v minulosti patril medzi najrozšírenejšie ľudské parazity. Okrem toho ale existuje aj blcha mačacia alebo blcha psia. Ide o drobné živočíchy s veľkosťou 1-8 milimetrov, ktorých telo má žltú, hnedú alebo čiernu farbu a je na stranách sploštené.
Nemyslite si však, že škodcovia, ktorí bežne parazitujú na zvieratách, na človeka nejdú. Pokiaľ váš štvornohý maznáčik domov blchy pritiahne, môžu pomerne rýchlo zamoriť celú domácnosť. A ak nemajú dostatok potravy, nepohrdnú ani ľudskou krvou. Z toho dôvodu by ste si na tento bezkrídlový skákavý hmyz mali dávať dobrý pozor.
Hoci blchu na prvý pohľad pravdepodobne neuvidíte, môžete si všimnúť napríklad to, keď bude preskakovať zo zvieracej srsti na iné miesto. Dokáže totiž vyskočiť pokojne do výšky 20–35 cm, čo znamená, že zhruba 200-krát preskočí vlastné telo, a navyše má neuveriteľné zrýchlenie. Čo sa týka potravy, dospelí jedinci sa živia krvou hostiteľov, na ktorých trávia prakticky celý život.
Ako spoznáte blšie uhryznutie?
Pokiaľ premýšľate, čo prezradí, že sa u vás doma títo nepozvaní návštevníci nebezpečne premnožili, odpoveď je pomerne jednoduchá. Pravdepodobne si totiž všimnete špecifické hryzenie na koži. Vo chvíli, keď vás blcha pohryzie, ich síce nepocítite, ale počas niekoľkých dní sa môžu rozvinúť v nepríjemný zdravotný problém. Že ide naozaj o štípance od bĺch, poznáte podľa týchto znakov:
- jedná sa o červené fliačky s krvavými centrami,
- rany sú začervenané a zhruba 1 centimeter veľké,
- okolie uhryznutia býva bolestivé, svrbí a páli,
- citlivejší jedinci môžu zaznamenať aj vznik krvácavých pupienkov,
- pohryznutie blchou môže spôsobiť alergickú reakciu (žihľavku, opuch).
Blšie uhryznutie najčastejšie zaznamenáte v oblasti chrbta, trupu, krku alebo paží. Niekedy sa ale objavujú aj na nohách, a to na citlivých miestach, ako sú ohyby kolien alebo členky. Rovnako si ich môžete všimnúť v ohyboch lakťov či pod prsiami. Podobne ako kúsance od ploštíc sa navyše tie blšie tiež objavujú v radoch či skupinách, takže aj lekári často mávajú problém ich rozoznať.
Ktoré choroby blcha prenáša?
Hoci sa môžu blchy zdať pomerne nenápadné, v skutočnosti sú nebezpečné. Na zvieratá aj človeka totiž prenáša blcha choroby a množstvo parazitov, čo sa obvykle spája so závažnými zdravotnými komplikáciami. Ide predovšetkým o tularémiu, bartonelózu, škvrnivku potkanov (endemický týfus) alebo Lymskú boreliózu. Ďalej potom blchy prenášajú aj rôzne pásomnice.
Kde sa u vás blchy vzali?
Pokiaľ dbáte na čistotu a celú domácnosť pravidelne opatrujete, možno si lámete hlavu s tým, ako je možné, že sa blchy premnožili práve u vás. Majte ale na pamäti, že títo škodcovia nie sú len záležitosťou špinavých zákutí a neuprataných bytov. Domov ich najčastejšie na svojej srsti prinesie domáci maznáčik, na ktorého blchy preskočili pri prechádzke v prírode alebo vo chvíli, keď sa hral s iným zvieraťom. Rovnako tak si ale ich vajíčka môžete priniesť napríklad na svojich topánkach.
Likvidácia bĺch v domácnosti
Keďže vám spolužitie s blchami môže spôsobiť množstvo nepríjemností, nemali by ste ich prítomnosť nikdy podceňovať. Práve naopak, ak týchto škodcov doma objavíte, všimnete si zvláštnych štípancov alebo zaznamenáte, že sa vaši miláčikovia neustále škriabu a ošívajú, je načase okamžite konať. Existuje pritom niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť bĺch v byte, ktoré môžete vyskúšať.
Ešte než sa ale do likvidácie bĺch v dome alebo byte pustíte, vyhodnoťte stav zablšenia, aby ste situáciu náhodou nepodcenili. Skontrolujte preto starostlivo svojho psa alebo mačku, prehľadajte zvierací pelech aj miesta, kde sa maznáčik často pohybuje, a skúste sa zamerať aj na textílie, ako sú koberce, závesy, deky, posteľná bielizeň alebo oblečenie. Podľa množstva parazitov si potom rozmyslite, či sa pustíte do hubenia bĺch svojpomocne, alebo si na pomoc pozvete odborníkov.
Keď zvolíte likvidáciu bĺch v byte či dome vlastnými silami, pamätajte na to, že títo drobní tvorovia vydržia bez potravy pokojne aj niekoľko mesiacov. Okrem toho sa veľmi rýchlo množia. Nestačí teda zničiť iba dospelé blchy, ale je nutné zamerať sa aj na ich všadeprítomné vajíčka, z ktorých by sa inak rýchlo vyliahli noví škodcovia.
Hubenie bĺch na zvieratách
Pokiaľ sa u vás doma nepríjemní škodcovia premnožili, v prvom rade by vás malo zaujímať, ako sa zbaviť bĺch u mačky alebo ako sa zbaviť bĺch u psa. Práve domáci miláčikovia sú totiž najčastejšie za výskyt parazitov v dome alebo byte zodpovední. Iba likvidácia bĺch u mačiek a psov tak môže zaistiť, že nedôjde k opätovnému zamoreniu domácnosti.
Ak sa rozhodnete pre ničenie bĺch svojpomocne, najprv sa pokúste zbaviť škodcov, ktorí sa ukrývajú vo zvieracej srsti. To môžete vykonať niekoľkými rôznymi spôsobmi. Odporúča sa napríklad vykúpať maznáčika s použitím vhodného antiparazitického šampónu, čo následne doplníte o vyčesanie bĺch a ich vajíčok jemným hrebeňom (tzv. blšiačik).
Akonáhle sa zbavíte parazitov, ktorí sa usadili v kožúšku vášho štvornohého miláčika, je potrebné zaistiť, aby na mačku alebo psa znova nenaskákali. V rámci prevencie môžete použiť napríklad:
- obojok proti blchám,
- púder proti blchám,
- sprej proti blchám s repelentným či hubícím účinkom,
- prírodné pipety (roztoky určené na nakvapkanie na zvieraciu pokožku).
Konkrétne pre psy existuje mnoho antiparazitík. Ide napríklad o sprej na blchy pre psov s názvom Arpalit, tablety Comfortis alebo roztok Frontline. Pokiaľ premýšľate, ako sa zbaviť bĺch u šteňaťa, voľte prípravky, ktoré sú na to špeciálne určené a garantujú bezrizikové použitie u šteniat (prípadne sa o svojom výbere poraďte s veterinárom). Môže ísť napríklad o výrobky Bolfo či Frontline.
Čo sa týka mačiek, tu sa chovateľom najlepšie osvedčili prípravky Frontline, Bolfo, Sergeant´s Green, Fypryst či Fipron. Nezabudnite však na to, že obojky aj prírodné pipety proti blchám (tzv. spot-on prípravky) majú iba repelentný účinok, takže sa hodia ako prevencia, ale škodcov rozhodne nezlikvidujú. Ak si nebudete vedieť rady, čo zaobstarať, poraďte sa v obchode.
Keďže blchy môžu okrem chorôb prenášať aj pásomnice, nezabudnite svojho štvornohého maznáčika tiež odčerviť. Celú situáciu môžete pre istotu konzultovať s veterinárom, ktorý vám poradí, či je podľa jeho uváženia odčervenie nutné a aké ďalšie kroky by ste prípadne mali podniknúť.
Odblšenie domácnosti
Pokiaľ uvažujete o tom, ako sa zbaviť bĺch v dome či byte, ďalším dôležitým krokom, ktorý musíte bezodkladne urobiť, je kontrola a starostlivé upratovanie celej domácnosti. Okrem zvieracieho kožúšku totiž býva zamorené aj prostredie, kde zvieratá žijú, a keď objavíte na tele podozrivé štípance, môžete si všimnúť to, že sa u vás doma premnožili blchy v posteli alebo na gauči.
V prvom rade skontrolujte zvierací pelech, všetky miesta, kde psík alebo mačka často leží, ale aj mačacie škrabadlo a ďalšie obľúbené predmety vášho maznáčika. Práve tu totiž typicky nájdete najväčšie množstvo schovaných bĺch. Všetko preto budete musieť vyprať alebo vyčistiť, aby ste sa nepríjemných škodcov efektívne zbavili.
Medzi najzablšenejšie časti domácnosti sa radia aj všetky textílie, ako sú koberce, čalúnenie, závesy, vankúše, kožušiny alebo napríklad deky. Okrem toho si dávajte dobrý pozor na miesto, kde spíte, pretože práve tam na človeka blchy najčastejšie útočia. Akonáhle vyhodnotíte situáciu zablšenia, pustite sa do starostlivého upratovania domácnosti:
- celý byt dôkladne vyluxujte,
- podlahy starostlivo vytrite,
- vyklepte a vysajte matrace,
- vyperte všetku posteľnú bielizeň (aspoň na 60 °C),
- vyperte oblečenie, ktoré by mohlo byť zablšené,
- vyperte závesy, záclony, deky aj dekoratívne textílie,
- vysajte alebo vyperte všetky koberce a zamerajte sa na okolie postele,
- vysajte alebo vyperte sedačku, kreslá, látkové taburety a rôzne prikrývky,
- vyskúšať môžete aj parné čističe, ktoré sú momentálne obľúbené,
- po vysávaní okamžite vyneste vrecko z vysávača, aby z neho blchy nevyskákali,
- vyčistite všetky škáry, medzery a ďalšie zle prístupné priestory,
- upratovanie je potom nutné pravidelne opakovať.
Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť bĺch doma, je použitie dezinfekčných prípravkov, ktoré sa dajú zakúpiť na internete alebo v obchode. Tento prostriedok na ničenie bĺch v byte však nesmie byť toxický pre zvieratá, ktoré s vami žijú. Ak máte psa, môžete vyskúšať Bio Kill. Pre mačky je ale nebezpečný, a preto radšej zvoľte Menforsan alebo napríklad Karakill.
Pamätajte ale, že sa vyššie spomínané prípravky na ničenie bĺch nikdy neaplikujú priamo na zvieratá! Namiesto toho s nimi opakovane vystriekajte prostredie, kde sa škodcovia objavili. Použiť ich môžete na zvieracie pelechy, koberce, podlahy, pohovky alebo na iný čalúnený nábytok. Ešte pred aplikáciou týchto prostriedkov by ste pritom mali schovať všetky potraviny, aby neprišli do kontaktu s chemickou látkou.
Babské rady
Okrem prípravkov, ktoré môžete bežne zakúpiť na internete (napríklad dymovnice určené na ničenie hmyzu alebo rôzne spreje a ďalšie insekticídy), existuje aj množstvo domácich prostriedkov, ktoré blchy odpudzujú. Tie sú vhodné hlavne pre jedincov, ktorí márne premýšľajú, ako sa prírodne zbaviť bĺch. Vyskúšať môžete napríklad:
- Pasca na blchy – pretože blchy priťahuje svetlo a teplo, pomôcť by mohla napríklad miska s vodou a saponátom, ktorú osvietite stolnou lampičkou. Blchy by mali údajne naskákať do vody a zahynúť.
- Ocot na blchy – skúste si vyrobiť domáci sprej proti blchám zmiešaním octu s vodou v pomere 1:1. Ten potom môžete používať ako dezinfekciu alebo ním dokonca opatrne postriekať srsť domáceho maznáčika, čo by malo škodcov odpudiť.
- Citrónový roztok na blchy – tento prípravok funguje na podobnom princípe ako roztok octu s vodou. Stačí priviesť do varu vodu s citrónovou šťavou a potom touto dezinfekciou postriekať zasiahnuté miesta.
- Soľ na blchy – na koberec alebo napríklad na rôzne dekoratívne koberčeky a textílie nasypte soľ a nechajte ju tu zhruba týždeň. Pokiaľ dôjde ku kontaktu s blchou, soľ sa na ňu nalepí a zabije ju. Následne koberec dôkladne vysajte.
- Bylinky – pokiaľ ide o to, čo je najlepšie na blchy po prírodnej stránke, pomôcť môže aj mäta pieporná, rozmarín, palina alebo citrónová tráva. Tieto bylinky pritom stačí nasušiť a rozdrviť na prášok, ktorý potom nasypete do medzier v podlahe alebo na zasiahnuté miesta.
- Esenciálne oleje – podobne účinné môžu byť esenciálne oleje z levandule, šalvia či eukalyptu, ktoré blchám rozhodne nevonia. Tie môžete naliať do aromalampy, pomocou ktorej prevoniate svoj byt.
- Cédrové piliny – ide o jednu z vecí, čo blchy neznáša. Dajú sa pritom kúpiť v každom obchode s chovateľskými potrebami a stačí ich potom umiestniť na postihnuté miesta (do rohov miestností, pod nábytok, k zvieraciemu pelechu). Nezabudnite sa však uistiť, či na nich váš maznáčik náhodou nie je alergický.
- Listy orecha – ak premýšľate, ako sa zbaviť bĺch na záhrade, môžete do psej búdy alebo do koterca umiestniť listy orecha. Tie by mali odrádzať nielen blchy, ale aj ďalších škodcov. Výrazná vôňa orecha by však nemusela byť príjemná ani vášmu psíkovi, preto ho radšej na nejaký čas presuňte inam.
Hoci ľudia skúšajú na likvidáciu škodcov rôzne babské rady, obvykle nejde o najlepší spôsob, ako zneškodniť blchy v domácnosti. Môžu však fungovať ako dobrá prevencia, ktorá blchám zamedzí v ďalších nevyžiadaných návštevách vášho domu či bytu.
Ako sa zbaviť bĺch u človeka?
Ak sa nezvaní návštevníci rozhodnú zaútočiť aj na človeka, výsledkom sú obvykle štípance, ktoré nepríjemne svrbia a pália. Ak máte podozrenie, že sa skutočne jedná o blšie uhryznutie, pustite sa bezodkladne do starostlivého upratovania a odblšenia domácnosti. To je totiž najlepší spôsob, ako sa zbaviť bĺch v posteli aj ako sa zbaviť bĺch na tele.
Blšie štípance si rozhodne neškriabte, aby sa rana zbytočne nezapálila. Postihnuté miesto umyte mydlovou vodou, vydezinfikujte ho a pre upokojenie či zmenšenie opuchu priložte chladivé vrecko alebo vrecko ľadu zabalené do utierky. Ak rany nepríjemne svrbia, môžete ich ošetriť aj pomocou Fenistil gélu alebo inej hojivej masti s chladivým účinkom. Lekár potom môže predpísať octanový krém alebo kortizónovú masť.
U niektorých jedincov môžu blšie hryzance vyvolať alergickú reakciu. Tá sa väčšinou prejaví v podobe veľkých opuchov a výsevom žihľavky, ale môže pacientovi spôsobiť aj dýchacie ťažkosti. Mierna alergická reakcia na pokožke sa dá riešiť pomocou lokálnej aplikácie voľnopredajných antihistaminík. Ak sú ale príznaky vážne alebo pretrvávajú dlhšiu dobu, radšej bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.
Odborná likvidácia bĺch v byte či dome
V niektorých prípadoch, keď sa škodcovia na jednom mieste premnožia, vám bohužiaľ starostlivosť, prípravky zakúpené na internete ani babské rady nepomôžu. Ako sa zbaviť bĺch v domácnosti, ak všetky možnosti zlyhajú? V takom prípade budete musieť kontaktovať odborníkov a požiadať ich o profesionálnu likvidáciu bĺch (správne označovaná ako dezinfekcia bĺch, nie deratizácia bĺch).
Prečo sú blchy nebezpečné?
Na našom území sa vyskytuje asi 90 druhov bĺch, pričom najznámejšia je blcha ľudská, blcha psia a blcha mačacia. Títo malí škodcovia obvykle parazitujú na zvieratách, ale môžu zaútočiť aj na človeka. Ich hryzenie potom nepríjemne svrbí a môžu dokonca vyvolať alergickú reakciu. Blchy navyše prenášajú rôzne choroby, ako je Lymská borelióza, a rad parazitov vrátane pásomníc.
Ako zlikvidovať blchy u psa a u mačky?
Blchy sa do domácnosti najčastejšie dostanú na kožuchu domáceho maznáčika. Toho je preto nutné vykúpať s použitím antiparazitického šampónu a následne vyčesať blchy aj vajíčka z jeho srsti pomocou jemného hrebeňa. Aby na mačku alebo psa blchy znova nenaskákali, použite tiež obojok proti blchám, špeciálny púder, sprej proti blchám, tablety alebo prírodné pipety.
Ako vyhubiť blchy v dome či byte?
Najdôležitejšie je odblšiť domácnosť pomocou starostlivého upratovania. Najprv skontrolujte zvierací pelech, hračky domáceho maznáčika, posteľ, textílie i ďalšie miesta, kde by sa škodcovia mohli vyskytovať. Potom všade povysávajte a vytrite, vyperte posteľnú bielizeň, zablšené oblečenie, závesy, deky aj ďalšie textílie a vyčistite aj všetok čalúnený nábytok, medzery v podlahe a všetky zasiahnuté predmety. Vrecko z vysávača okamžite vyneste. Potom použite dezinfekčný prípravok na blchy.
Ako zničiť blchy pomocou babských rád?
Na internete sa dajú bežne zakúpiť prípravky na blchy, ktoré by mali škodcov účinne zlikvidovať. Okrem toho ale existuje aj množstvo prírodných spôsobov, ako blchy odpudiť. Tie však fungujú hlavne ako prevencia a premnoženie parazitov väčšinou nevyriešia. Vyskúšať môžete napríklad sprej z vody a octu, citrónový roztok, soľ, bylinky, esenciálne oleje, cédrové piliny alebo listy orecha.