Radi by ste svoju záhradu obohatili o nové ovocné stromčeky, ale márne premýšľate, kedy to urobiť, aby sa správne uchytili? Podľa záhradkárov je najlepším časom na ich výsadbu jeseň, ale u niektorých druhov je to možné urobiť aj na jar. Prezradíme, ako sa vykonáva sadenie ovocných stromov na jeseň a na jar, ako ochrániť mladé stromčeky pred mrazom alebo ako chrániť stromčeky proti okusu.
Kedy je najlepšie sadiť ovocné stromy?
Ovocné stromy sú medzi pestovateľmi veľmi obľúbené, pretože sa im za správnu starostlivosť odmenia bohatou úrodou chutného ovocia, ale zároveň plnia na záhrade okrasnú funkciu. Aby sa im však na záhrade dobre darilo, je nutné dobre sa o ne starať a zaistiť im prostredníctvom správnej výsadby vhodné štartovacie podmienky. Všeobecne sa ich stávkovanie vykonáva v dvoch termínoch:
- Jesenná výsadba ovocných stromov – tento spôsob je všeobecne považovaný za vhodnejší, pretože dreviny sa rýchlejšie aklimatizujú. Tiež čoskoro prechádzajú do vegetačného pokoja a počas jarných mesiacov potom bez problémov obrazia. Dajte si však pozor, aby ste ovocné stromy nevysádzali príliš neskoro, pretože by ich potom mohol poškodiť mráz.
- Jarná výsadba ovocných stromov – jedná sa o druhú možnosť sadenia ovocných stromčekov, ktorá dáva drevinám dlhší čas na prípravu na zimu. Používa sa hlavne v prípade citlivejších druhov, kam patria napríklad marhule či broskyne.
Vyššie spomínané informácie sa vzťahujú na stromy, ktoré sa predávajú v jednoducho korennej variante, čo znamená, že ich korene nie sú obalené zeminou. Pokiaľ sa rozhodnete zainvestovať a kúpiť si drahšie dreviny s koreňovým balom, ich výsadba nie je tak obmedzená. Ako kontajnerované sa pritom často predávajú napríklad stromy stĺpovitého tvaru.
Sadenie ovocných stromov na jeseň
Záhradkárov často trápi otázka, kedy sadiť ovocné stromy na jeseň. Optimálnou dobou na jesenné sadenie ovocných stromov je koniec októbra či začiatok novembra. V každom prípade by malo ísť o čas vegetačného pokoja, teda o chvíľu, kedy sa vonku výraznejšie ochladí a opadáva lístie. Pôda však nesmie byť do hĺbky premrznutá, pretože by ste potom neboli schopní stromček zasadiť a na záhrade by sa neuchytil.
Hoci v októbri môžu prichádzať prvé jesenné mrazíky, zemina premrzne iba povrchovo do hĺbky zhruba 2 až 3 centimetrov. Pôda v nižších vrstvách však stále býva dostatočne teplá, aby sa korene vašich sadeníc ujali. Výhodou jesennej výsadby je potom skutočnosť, že rastlina potom v zime využíva vlahu zo snehu, na jar skoro obrazí a lepšie sa ujíma.
Pokiaľ ide o to, aké stromy sa dajú sadiť na jeseň, ide prakticky o všetky ovocné dreviny. Pestovatelia najčastejšie v tomto čase vysádzajú jablone, hrušky, čerešne alebo napríklad egreše a ríbezle. U niektorých teplomilných druhov (napríklad marhule, broskyne, mandľovník alebo citlivejšie kôstkoviny) sa však oplatí počkať do jari, kedy je pôda o niečo teplejšia.
Sadenie ovocných stromov na jar
Pokiaľ chcete svoju záhradu ozdobiť teplomilnými druhmi ovocných stromov alebo ste skrátka nestihli jesennú výsadbu, môžete sa do toho samozrejme pustiť aj na jar. Stromy sa touto dobou vysádzajú v období od marca do mája, ale vždy záleží na aktuálnom počasí. Výber stanovišťa a druh zeminy je potom dobré prispôsobiť konkrétnemu druhu dreviny.
Výhodou jarnej výsadby ovocných stromov je hlavne skutočnosť, že do zimy budú mať veľa času na to, aby v pôde dobre zakorenili a pripravili sa na nasledujúce chladné obdobie. Na druhú stranu sa o nich ale musíte viac starať a naozaj pravidelne ich zalievať, pretože ich korene majú iba obmedzenú schopnosť prijímať vodu a letné suchá by im mohli výrazne uškodiť.
Ako správne zasadiť ovocný strom?
Pokiaľ ide o to, aký by mala mať výsadba stromov postup, v prvom rade by ste si mali túto akciu dobre naplánovať. Prostokorenné dreviny sú citlivé na prevoz aj akúkoľvek manipuláciu, takže by mali bez pôdy stráviť čo najkratšiu dobu. Keď si ich teda priveziete domov za záhradníctvo, príliš neodkladajte ich výsadbu, pretože inak by korene preschli a stromy by sa nemuseli dobre ujať.
Ešte než sa pustíte do sadenia ovocných stromov, mali by ste ich korene na niekoľko hodín namočiť do vody (ideálne zhruba na 12 hodín). Voda korene oživí a budú tak lepšie pripravené na to, čo bude nasledovať. Okrem toho by ste mali tiež odstrániť všetky poškodené časti korienkov a rastlinu tak oživiť, vďaka čomu sa potom lepšie ujme.
Korienky sa pritom dajú skrátiť ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami, a to konkrétne až o jednu štvrtinu. Všetky rezy by potom mali byť kolmé na os koreňa a hladké. Pamätajte, že nepoškodené pletivo by malo byť vždy zdravé a biele, zatiaľ čo to poškodené poznáte podľa hnedého alebo dokonca čierneho sfarbenia. Skrátiť by ste potom mali aj príliš dlhé alebo príliš slabé korene.
Príprava stanovišťa
Následne je čas pripraviť si vhodné miesto, kam ovocné stromy zasadíte. Najprv odstráňte trávnatú plochu a všetku burinu. Potom vykopte dostatočne hlbokú a širokú jamu (dvojnásobnú oproti veľkosti koreňového systému), do ktorej sa strom zmestí až po koreňový krčok (ide o miesto, kde končia korene a začína kmeň). Oddeľte pritom hornú časť pôdy od spodnej. Prvých 20 centimetrov býva najviac prevzdušnených. Túto vrstvu sa navyše oplatí ešte obohatiť o záhradnícky substrát.
Výsadbovú jamu potom prelejte vodou a nechajte tekutinu dobre vsiaknuť. Tiež je vhodné zaistiť mladým stromčekom oporu (drevený kôl), ktorá sa do jamy zatĺka ešte pred výsadbou. Novo vysadené drevinu sú totiž veľmi krehké a vplyvom vetra sa ohýbajú, čo spôsobí trhanie ich korienkov v zemi. Strom potom musí vynaložiť príliš veľa energie na ich obnovu.
Pri sadení ovocných stromov vždy myslite na to, že každá drevina okolo seba potrebuje mať dostatočný priestor. Napríklad slivky, čerešne či orechy tvoria veľkú korunu, a preto by od seba mali byť vzdialené aspoň 10 metrov. Jablone a hrušky tvoria štvrťkmene, takže by mali mať rozostup okolo 6 až 8 metrov, zatiaľ čo pri polokmeňoch a vysokokmeňoch sa odporúča vzdialenosť 8 až 10 metrov. Pri pásovej výsadbe to potom môže byť 2 až 2,5 metra.
Výsadba stromov do pôdy
Pokiaľ už máte pripravenú výsadbovú jamu aj vhodnú oporu pre novú drevinu, je čas ovocný strom zasadiť. Vložte ho teda na miesto, ale nezabúdajte, že je dôležité, aby bol vysadený v správnej výške. Mnohí ľudia si totiž nevedia rady, ako hlboko zasadiť stromček, a často v tom chybujú, čo môže mať ale pre vašu novú rastlinu neblahé dôsledky. Pamätajte teda na pravidlo, že by mal byť stromček zasadený zhruba v rovnakej výške, v akej rástol v škôlke.
Pokiaľ bude drevina umiestnená príliš hlboko, môže to oddialiť jej plodnosť, čo určite pri svojich ovocných stromoch nechcete. Príliš vysoko zasadené stromy zase môžu zle zakoreniť a často trpia suchom, pretože sa k ich koreňom nedostáva dostatok vlahy. Všeobecne sa preto odporúča, že miesto, kde bol stromček naštepený, by malo byť aspoň 10 centimetrov nad povrchom pôdy.
Počítajte tiež s tým, že po zľahnutí pôdy váš stromček klesne hlbšie, než ako ste ho vysadili. Preto sa umiestňuje vždy o niečo vyššie. Rozložte potom koreňovú sústavu stromčeka do výsadbovej jamy, presypte zeminou a mierne stromčekom potraste, aby sa zemina dostala všade medzi korene. Tým zaistíte, že medzi koreňmi nezostanú žiadne vzduchové vrecká a stromček bude stabilnejší.
Najprv dovnútra nasypte zeminu, ktorú ste obohatili o substrát. Na dno tiež môžete umiestniť vrstvu odležaného kompostu a posypať ju zeminou. Dovnútra však nepridávajte žiadne umelé hnojivá ani vápno, pretože by to viedlo k uhynutiu dreviny. Priebežne zeminu mierne utláčajte a akonáhle bude jama z troch štvrtín plná, pôdu prišliapnite, aby ku koreňom postupne napevno priľnula.
Stromček potom dostatočne zalejte (asi 10 až 15 litrami vody) skôr, než k nemu prihrniete zvyšnú zeminu. Nakoniec doplňte pôdou aj zvyšok jamy a tentoraz ju už tak neprišľapujte. Okrem toho sa odporúča vytvoriť okolo rastliny takzvanú zálievkovú misu s vyvýšenými okrajmi, ktorá zaistí, že sa voda neroztečie do okolia, ale skutočne zavlaží korene.
Novú rastlinu potom upevnite k zatlčenému kolu pomocou špagátu alebo lyka. Po výsadbe je samozrejme nutné ovocné stromy výdatne zalievať. V ďalšom roku sa potom odporúča začať s doplnkovým prihnojovaním pomocou viaczložkových hnojív (alebo prípadne prostredníctvom vyzretého kompostu, ktorý je nutné zapracovať do povrchovej vrstvy zeminy).
Kedy ošetriť ovocné stromy?
Márne premýšľate, ako vykonávať rez ovocných stromov, ktoré ste si na svoju záhradu novo vysadili? V tom prípade pamätajte na to, že tu čiastočne záleží na tom, kedy ste ich zasadili. Prvý rez by mal však nasledovať skoro po výsadbe, a to v prípade jarných aj jesenných výsadieb. S jeho pomocou totiž zakladáte korunu budúceho stromu.
Vždy sa snažte zachovať terminálny výhon (stredovú os) ak nemu zhruba 3 až 5 postranných výhonov, ktoré sa v budúcnosti premenia na nosné (hlavné) vetvy. Skracovanie terminálnych a postranných výhonov pritom podporí ich rozvetvenie. Vďaka výchovnému prerezaniu bude koruna pevná a pravidelne rozložená.
Rez po jesennej výsadbe
Pokiaľ sadíte ovocné stromy v jesennom období, rez nemusí byť tak radikálny ako na jar. Je nutné skrátiť bočné výhony podľa ich hrúbky a dĺžky zhruba o jednu až dve tretiny, pričom koncové púčiky by mali smerovať von z koruny. Terminálny výhon potom zrežte asi o polovicu až dve tretiny. Okrem toho nezabudnite odstrániť konkurenčné a poškodené výhony.
Pokiaľ ide o rez dutej koruny po jesennej výsadbe, tu odstráňte terminálny výhon a ponechajte na mieste zhruba 3 až 5 bočných výhonov, ktoré budú dostatočne odklonené od strednej osi a rovnomerne rozložené do okolitého priestoru. Jednotlivé výhony skráťte zhruba o jednu až dve tretiny, aby tvorili pomyselnú rovinu.
Rez po jarnej výsadbe
Ak ste sa rozhodli pre jarnú výsadbu ovocných stromov, rez by mal byť spravidla hlbší ako na jeseň. Vykonáva sa tak, že najskôr odrežete dva až tri spodné výhony vo vetevnom krúžku. Následne na mieste ponechajte 2 až 3 výhony, ktoré by ste mali zakrátiť na 2 až 3 dobre vyvinuté púčiky. Koncový púčik by mal vždy smerovať von z koruny. Terminálny výhon potom skráťte asi o tri štvrtiny tak, aby bol dlhý 15 až 20 centimetrov. Ponechajte na ňom 3 až 4 púčiky na založenie novej koruny.
Ak chcete pestovať stromy s dutou korunou, ponechajte iba 4 až 5 silných výhonov, ktoré je nutné skrátiť na 2 až 3 púčiky. Ten koncový opäť musí smerovať z koruny von. Slabé a poškodené výhony odstráňte na mieste vetevného krúžku. Hlboký rez je dôležitý na to, aby sa strom v prvom roku dobre ujal. Pokiaľ to neurobíte, hrozí, že zmenšený koreňový systém nebude schopný dostatočne zásobiť nadzemnú časť vodou a živinami.
Zalievanie ovocných stromov v zime
Keďže v zimnom období dreviny odpočívajú, nároky na starostlivosť sú minimálne. Napriek tomu je nutné aj v tejto dobe rastliny zalievať, ale oveľa menej ako po zvyšok roka (najlepšie cez deň, keď sú teploty o niečo vyššie). Pokiaľ v zime prší alebo sneží (snehová pokrývka funguje aj ako ochrana daných rastlín), zálievku nemusíte toľko riešiť a to isté potom platí aj v čase topenia.
Ochrana stromov proti mrazu
Ovocné stromy a kríky by ste proti nástrahám chladného počasia mali chrániť ideálne tak, že prekyprite pôdu a pridáte vrstvu surového kompostu, v ktorom ešte dobiehajú rozkladné procesy. To podporí prácu pôdnych mikroorganizmov a bude brániť zeminu pred premrznutím. Stromy je navyše dobré poriadne zaliať a pridať aj mulč. Navrch sa umiestňuje napríklad vrstva slamy, opadaného lístia alebo mulčovacej kôry. Snehová pokrývka potom pomáha chrániť korene rastlín a dodáva im vlahu.
Ochrana stromčekov proti zveri
Akonáhle vysadíte na záhradu ovocný stromček, mali by ste sa postarať aj o ochranu jeho kmeňa. Ten najčastejšie okusujú zajace, ale poškodiť ho môžu aj ďalšie zvieratá, ako je napríklad pasúci sa dobytok alebo špárkatá zver (jelene, daniele, srnce, muflóny, kamzíky alebo napríklad prasa divoké). Rovnako tak môžete kmeňu uškodiť aj vy sami napríklad pri obrábaní pôdy pomocou strojov.
Ochrana kmeňa stromov sa vykonáva napríklad pomocou rôznych chráničov, ktoré sa vyrábajú z mnohých materiálov. Tieto obaly (papierové, plastové, drevené či z pletiva) navyše môžu slúžiť aj ako ochrana stromu proti koseniu, proti psom alebo mačkám a zároveň v predjarí bránia jeho kmeň pred vplyvmi počasia (hlavne pri kolísaní teplôt, kedy počas dňa na strom praží slnko, ale v noci prichádzajú mrazy).
Pestovatelia sa tiež často zaujímajú, čím natrieť stromčeky proti okusu. K dispozícii je momentálne chemický náter proti okusu stromčekov zverou (napríklad Aversol, Morsuvin či Cervacol Extra, čo sa hodí proti zimnému okusu) alebo postrek špeciálnym vodou riediteľným prípravkom (opäť je možné použiť Aversol alebo tiež prípravok STOP Z či Trico, čo pomôže proti letnému okusu). V predjarí sa potom stromy natierajú vápenným mliekom, ktoré má bielu farbu, čo odráža slnečné lúče.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Kedy vsádzať na jeseň ovocné stromy?
Na jeseň sa ovocné stromy vysádzajú v období od druhej polovice októbra zhruba do polovice novembra. Malo by ísť konkrétne o čas vegetačného pokoja, keď pôda ešte nie je do hĺbky premrznutá. Na jeseň sa pritom vysádzajú hlavne jablone, hrušky, egreše alebo napríklad ríbezle. Výhodou je skutočnosť, že sa dreviny rýchlo aklimatizujú a počas jarných mesiacov rýchlo obrazia.
Kedy vsádzať na jar ovocné stromy?
Výsadba ovocných stromov sa niekedy vykonáva aj na jar, a to konkrétne od marca do mája. Dôvodom môže byť napríklad to, že ste nestihli zasadiť stromčeky v jesennom období, ktoré sa pre túto činnosť všeobecne odporúča. Jarné sadenie sa však hodí aj pre teplomilné stromy, ako sú napríklad marhule, broskyne a citlivejšie kôstkoviny.
Ako správne sadiť ovocné stromy?
Pred samotnou výsadbou je dobré namočiť korene na niekoľko hodín do vody a zároveň skrátiť korienky a odstrániť poškodené časti. Potom by ste mali pripraviť dostatočne hlbokú a širokú jamu, ktorú zalejete vodou a obohatíte o kompost. Stromčeky sa vsádzajú tak vysoko, ako rástli v škôlke. Dôležité je, aby sa zemina dostala všade medzi korene, a okrem toho je nutné stromčeky dostatočne zalievať.
Kedy natrieť stromčeky proti okusu?
Vaše novo zasadené ovocné stromy môžu ohroziť rôzne zvieratá, kam patria napríklad zajace, dobytok, jelene, srnce alebo diviaky. Z toho dôvodu sa odporúča dreviny chrániť pomocou obalov z rôznych materiálov. Okrem toho ale môžete použiť chemický náter proti zimnému okusu alebo postrek vodou riediteľným prípravkom proti letnému okusu.