Ukončili ste autoškolu a chcete sa dozvedieť čo najviac informácií o tom, ako prebieha záverečná skúška? Potom sme pre vás pripravili odpovede na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa tejto témy. V nasledujúcom článku sa dozviete nielen to, ako prebieha samotná skúška, ale aj to, koľko stojí a čo sa stane, ak ju nezvládnete.
Ako fungujú skúšky v autoškole?
Skúšky v autoškolách sa skladajú buď z dvoch, alebo troch častí v závislosti od toho, na akú skupinu vozidiel sa vodičský preukaz vzťahuje. V prípade skupín A, B a T musíte absolvovať skúšku z pravidiel cestnej premávky, ktorá má podobu skúšky z vedenia vozidla, a praktickú skúšku, pri ktorej inštruktor autoškoly preverí vaše vodičské zručnosti počas jazdy.
Pre skupiny C až D sa okrem dvoch vyššie uvedených častí vykonáva aj skúška z prevádzky a údržby vozidla. Ak sa zúčastníte na kombinovanom výcviku, čo znamená, že absolvujete kurzy pre viacero skupín vozidiel súčasne, teoretickú skúšku absolvujete len raz. Skúšky z vedenia vozidla sa potom vykonávajú samostatne pre každé vozidlo v danej skupine.
Každá autoškola organizuje svoj vlastný skúšobný kurz, takže sa môže líšiť od spoločnosti k spoločnosti. Niekde sa všetky tieto časti vykonávajú v jeden deň, inde sú termíny teoretickej skúšky a skúšky z vedenia vozidla stanovené osobitne. Skúšky sú zvyčajne rozdelené do dvoch dní, najmä v autoškolách nachádzajúcich sa vo väčších mestách.
Vo väčšine prípadov účastník nevie presný čas začiatku skúšky z autoškoly, preto je potrebné pripraviť sa na možné čakanie. Skúška sa vždy začína teoretickou časťou, t. j. písomným testom, ktorý sa zvyčajne vypĺňa na počítači. Po ňom nasleduje praktická časť, t. j. skúška z vedenia vozidla a v prípade potreby aj skúška z obsluhy a údržby vozidla.
Čo si mám vziať na vodičský test?
Na každú časť záverečnej skúšky v autoškole si musíte priniesť doklad totožnosti a potvrdenie o zaplatení poplatku za skúšku. Ak si tieto doklady zabudnete, nebudete pripustení k teoretickej ani praktickej skúške. Mali by ste však dostať úplné informácie o tom, čo si musíte priniesť na skúšku. Okrem uvedených dokladov však zvyčajne nepotrebujete nič iné.
Ako dlho trvá záverečná jazda?
Záverečná skúška v autoškole zvyčajne netrvá dlhšie ako 30 minút. Počas skúšky sú vo vozidle prítomné tri osoby. Vodič, t. j. vy, inštruktor, ktorý vás mal na starosti v autoškole, a inšpektor, ktorý bude hodnotiť vašu jazdu. Niekedy môže na zadnom sedadle sedieť aj váš kolega z kurzu, ktorý vás po skončení skúšky prevezme.
Na čo si dať pozor pri jazde v autoškole?
Počas skúšky v autoškole musíte dávať pozor doslova na všetko. Najdôležitejšie je, samozrejme, presne dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ktoré ste sa naučili nielen počas praktickej výučby, ale aj počas teoretickej výučby. V záverečnom hodnotení sa odzrkadľujú všetky chyby, ktorých sa počas jazdy dopustíte. Preto si dajte pozor, aby ste pri nastupovaní do vozidla nezabudli na nič dôležité (napríklad na zapnutie bezpečnostného pásu).
Inšpektor vám môže odpustiť napríklad to, že ste nezaparkovali plynule, pokiaľ tým nikoho alebo nič neohrozíte. Za čo vám však vodičský preukaz určite neudelí, je nedodržiavanie pravidiel, ignorovanie značiek, ohrozovanie účastníkov cestnej premávky a podobne. Najväčším nepriateľom pri záverečných jazdách je nervozita. Preto sa snažte pred skúškou upokojiť a povedzte si, že v najhoršom prípade si jazdu zopakujete. Neboli by ste prví ani poslední.
Čo ak neuspejem na skúške?
Ak neuspejete v skúške na vodičský preukaz na prvýkrát, nič sa nestane. Zo zákona máte nárok na dva opravné termíny. Preto môžete v rámci jedného kurzu absolvovať vodičskú skúšku celkovo trikrát. Ak teda úspešne absolvujete teoretickú časť, ale neuspejete pri skúške z vedenia vozidla, stále máte šancu napraviť si reputáciu v náhradnom termíne a získať vodičský preukaz.
Čo ak nezvládnem vodičský preukaz ani na tretí pokus?
V predchádzajúcich rokoch boli podmienky pre možnosť opravy záverečnej skúšky v autoškole nastavené trochu inak. Účastník kurzu mal ešte do roku 2021 možnosť opraviť neúspešnú časť skúšky počas celých 6 mesiacov. Počas tejto doby mohol absolvovať ďalšie opravné testy. Teraz je však stanovený limit celkovo 3 pokusov. V prípade, že sa vám nepodarí úspešne absolvovať skúšky ani na tretí pokus, musíte si celé školenie alebo jeho časť zopakovať.
Koľko stojí skúška v autoškole?
Na to, aby bol účastník pripustený k skúške v autoškole, musí nielen absolvovať kurz a povinné školiace jazdy, ale musí tiež zaplatiť zákonom stanovený poplatok za skúšku. Tento poplatok sa platí mestskému úradu a nijako nesúvisí so ziskovou činnosťou autoškoly, pretože ide o príjem za výkon funkcie povinnej osoby. Jeho výška je 30 euro.
Ak účastník musí opakovať záverečnú skúšku, musí opäť zaplatiť poplatok, tentoraz však vo výške 20 euro. V prípade, že dotyčná osoba ešte pred opravným termínom absolvuje skúšku s inštruktorom, autoškola ju pravdepodobne aj tak požiada o zaplatenie poplatku za tento dodatočný výcvik, pretože už nie je súčasťou kurzu.
Dostanem vodičský preukaz hneď?
Ak vás zaujíma, ako dlho trvá získanie vodičského preukazu po absolvovaní skúšky v autoškole, úrad vám ho vydá do 20 pracovných dní od podania žiadosti. Ak ho potrebujete naliehavo skôr, môžete požiadať o urýchlené vydanie. V takom prípade by mal byť vydaný do 5 pracovných dní. Za túto službu si však musíte priplatiť.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Koľko stojí opravná skúška v autoškole?
Poplatok za prvý pokus o absolvovanie záverečnej skúšky v autoškole je zo zákona 30 euro. V prípade opakovaného pokusu musí účastník zaplatiť poplatok opäť na obecnom úrade, tentoraz však vo výške 20 euro. To nie je príjem autoškoly, ale cena za služby komisára, ktorého budete mať pri skúške.
Koľko pokusov je v autoškole?
Do roku 2021 mal účastník autoškoly 6 mesiacov na absolvovanie záverečných skúšok. Od roku 2022 sa však tieto podmienky zmenili a teraz má účastník autoškoly na absolvovanie skúšky len 3 pokusy, jeden riadny a dva opravné.
Na čo sa môže komisár počas jazdy pýtať?
Počas záverečných jázd vám môže komisár položiť akúkoľvek otázku týkajúcu sa cesty alebo ovládania vozidla. Niektorí sa však počas jazdy vôbec nepýtajú a len pozorujú, ako si vodič počína. Iní napríklad využívajú čas na otázky po tom, ako vodič zaparkuje vozidlo na mieste, ktoré vyberie inšpektor. Kladenie otázok počas jazdy však nie je výnimkou.
Ako dlho trvá jazda s komisárom?
Skúška v autoškole zvyčajne netrvá dlhšie ako pol hodiny. Ak ste vy, inštruktor a komisár autoškoly všetci v aute, budete sa pri riadení striedať. Celkový čas sa teda môže predĺžiť až na hodinu, ktorá sa však rozdelí medzi dvoch účastníkov.