Hoci u nás oslavy Dňa otcov zatiaľ nie sú tak populárne ako akcie organizované pri príležitosti Dňa matiek, vo zvyšku sveta si tento sviatok postupom času získava stále väčšiu obľubu. Ide totiž o peknú príležitosť, kedy si môžu rodiny pripomenúť rolu otcov vo výchove detí a užiť si spoločne strávené chvíle. Prezradíme, kedy sa oslavuje Deň otcov a akým darčekom urobiť oteckovi radosť.
Prečo sa oslavuje Deň otcov?
Deň otcov je medzinárodný sviatok, ktorý oslavuje otcovstvo a vzťah otca k dieťaťu. Zároveň pripomína aj to, akú dôležitú funkciu oteckovia vo výchove detí plnia, a zdôrazňuje úlohu otcov v spoločnosti. Rovnako ako matka by sa mal aj otec starať o svoje deti, naučiť ich všetkému potrebnému, tráviť s nimi čas, byť pre nich oporou a podporiť ich v dôležitých momentoch ich života.
Pre deti bývajú oteckovia vzorom, ale aj autoritou, ku ktorej počas dospievania často vzhliadajú. Tiež sa ale môže jednať o parťáka, ktorý im ukáže, ako si poradiť s problémami a podeliť sa o svoje radosti, vyrazí s nimi za dobrodružstvom a bude ich pozorne a trpezlivo počúvať. Počas Dňa otcov potom môžete oteckovi poďakovať za všetko, čo pre vás robí, a vyjadriť mu svoju lásku a úctu.
Aká je história Dňa otcov?
Pokiaľ ide o to, akú má Deň otcov históriu, prvá zmienka v spojitosti s týmto sviatkom sa datuje do roku 1907 a je spojená s Fairmontom, čo je mesto v západnej Virgínii. Na tomto mieste došlo totiž k banskému nešťastiu, kde zomrelo celkom 361 mužov, ku ktorým patrilo aj 250 otcov. Táto tragédia tak po sebe zanechala veľké množstvo osamelých matiek a sirôt.
Dcéra jedného z mužov, ktorí pri banskom nešťastí zomreli, menom Grace Golden Claytonová sa preto rozhodla ich pamiatku uctiť a usporiadať akciu, kde si ich všetci spoločne pripomenú. Cirkevní predstavitelia vo Fairmonte preto za stratených otcov a ich preživšie deti roku 1907 odslúžili omšu, ktorej sa osirelí potomkovia zúčastnili. Išlo však skôr o jednorazovú akciu, ktorú obyvatelia ďalej nepropagovali.
Skutočná tradícia Dňa otcov však začala až roku 1910 v americkom meste Spokane, ktoré sa nachádza v štáte Washington. Iniciátorkou týchto osláv bola členka miestneho kostola menom Sonora Smart Doddová, ktorá po oslavách Dňa matiek pastorovi navrhla, že by sa podobná akcia mala organizovať aj pre oteckov.
Sama sa rozhodla usporiadať túto oslavu predovšetkým na počesť svojho vlastného otca, ktorý ovdovel, a napriek tomu dokázal vychovať šesť detí. Pôvodne preto navrhovala, aby Deň otcov pripadol na 5. júna, kedy mal jej otec narodeniny, ale keďže pastor nemal v tejto dobe čas, nakoniec sa oslava presunula na tretiu júnovú nedeľu. Prvý Deň otcov sa teda konal 19. júna 1910.
Sonora Smart Doddová novo vytvorený sviatok otcov oslavovala a propagovala ešte niekoľko rokov, ale akonáhle odišla na štúdiá, Deň otcov upadol do zabudnutia. To sa po štúdiách rozhodla zmeniť, a preto oslovila výrobcov pánskeho tovaru, ako sú kravaty či cigary, aby sa o propagáciu sviatku postarali. Z týchto predmetov sa potom stali tradičné darčeky, ktorými deti svojich oteckov na Deň otcov obdarúvajú.
Vzhľadom na to, že popularita tohto sviatku postupne rástla, v roku 1966 sa vtedajší americký prezident Lyndon B. Johnson rozhodol prezidentskou deklaráciou vyhlásiť tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov. Národným sviatkom sa však stal až roku 1972 vďaka prezidentovi Richardovi Nixonovi. Neskôr sa jeho obľúbenosť rozšírila aj na ďalšie miesta a okrem toho vznikol aj Medzinárodný deň mužov.
Kedy je Deň otcov?
V Slovenskej republike sa Deň otcov oslavuje tretiu nedeľu v júni, čo platí aj pre mnoho ďalších krajín sveta, ako je USA alebo Kanada. V roku 2023 tu teda oslavy Dňa otcov prebehnú 18. júna. Pretože sa však jedná o sviatok pohyblivý, počas nasledujúcich rokov pripadne táto tradícia na odlišné termíny. Konkrétne potom budeme oslavovať Deň otcov v SR nasledovne:
- Deň otcov 2023 – 18. júna,
- Deň otcov 2024 – 16. júna,
- Deň otcov 2025 – 15. júna,
- Deň otcov 2026 – 21. júna,
- Deň otcov 2027 – 20. júna,
- Deň otcov 2028 – 18. júna,
- Deň otcov 2029 – 17. júna,
- Deň otcov 2030 – 16. júna.
Keďže ale nejde o pevne ustanovený sviatok, existujú aj miesta, kde sa Deň otcov oslavuje v úplne iný deň. V niektorých častiach sveta sa napríklad táto tradícia viaže k sviatku svätého Jozefa, ktorý sa oslavuje 19. marca, zatiaľ čo inde môže byť termín osláv úplne odlišný (pohyblivý, ale aj pevne daný). Aký má teda Deň otcov dátum v rôznych kútoch sveta?
- Deň otcov na Slovensku – tretia nedeľa v júni (18. júna 2023),
- Deň otcov v Nemecku – pripadá na sviatok Nanebovstúpenia Pána, ktorý sa oslavuje 40 dní po Veľkej noci (18. mája 2023),
- Deň otcov v Poľsku – oslavuje sa vždy 23. júna,
- Deň otcov v Bulharsku – oslavuje sa vždy 26. decembra,
- Deň otcov v USA – tretia nedeľa v júni (18. júna 2023),
- Deň otcov v Anglicku – tretia nedeľa v júni (18. júna 2023),
- Deň otcov v Dánsku – pripadá na Deň ústavy, ktorý sa oslavuje 5. júna,
- Deň otcov vo Fínsku a Švédsku, na Islande alebo v Estónsku – druhá nedeľa v novembri (12. novembra 2023),
- Deň otcov v Španielsku, Portugalsku, Taliansku, Chorvátsku a Belgicku – 19. marca (sviatok sv. Jozefa),
- Deň otcov v Egypte a niektorých arabských krajinách – oslavuje sa vždy 21. júna,
- Deň otcov v Austrálii a na Novom Zélande – prvá nedeľa v septembri (3. septembra 2023),
- Deň otcov v Rumunsku – druhá nedeľa v máji (14. mája 2023),
- Deň otcov v Rusku – tretia nedeľa v októbri (15. októbra 2023).
Deň otcov v Slovenskej republike
Na našom území sa tento sviatok zatiaľ príliš neujal a oslavuje sa skôr ojedinele. Postupom času si však začína získavať popularitu a je možné, že sa v budúcnosti zaradí medzi obľúbené sviatky, ktoré si budú ľudia každoročne pripomínať (ako je napríklad Deň matiek či Medzinárodný deň žien).
Momentálne Deň otcov v Slovenskej republike podporuje napríklad neformálnu akciu známu ako Tátafest, ktorá sa snaží upozorniť na to, že si okrem mamičiek zaslúži vlastný sviatok aj oteckovia. Tátafest od roku 2007 organizuje Liga otvorených mužov (LOM) spolu s rodinnými a komunitnými centrami. V roku 2012 sa navyše partnerom stala Únia centier pre rodinu a komunitu.
Darček ku Dňu otcov
Márne premýšľate, aký venovať oteckovi na Deň otcov darček a čo na Deň otcov spoločne podniknúť? Už to, že si na svojho otca spomeniete a poprajete mu všetko najlepšie ku Dňu otcov, mu určite zlepší deň. Existuje ale aj množstvo ďalších možností, ako otecka potešiť a oznámiť mu, že ho máte radi a čo pre vás ako rodič znamená.
Ak ste kreatívni, môžete oteckovi vlastnoručne vyrobiť prianie alebo drobný darček, ktorý mu vykúzli úsmev na tvári. Iste ho poteší aj pekný citát, vtipná básnička alebo odkaz od srdca, ktorý mu do priania ku Dňu otcov vpíšete. Ak nemáte príležitosť na osobné stretnutie, postačí aj SMS alebo správa na messengeri, kde svojmu otcovi poprajete krásny deň.
A čo kúpiť ku Dňu otcov, ak sa vám nechce nič vyrábať alebo vymýšľať dojemné odkazy? Skúste sa zamyslieť nad tým, čo má váš otec najradšej. Pokiaľ ide o milovníka dobrého jedla, určite nepohrdne poukazom do svojej obľúbenej reštaurácie, kvalitnou čokoládou či kávou alebo darčekovým balíčkom, ktorý bude obsahovať všetko, čo je potrebné pre správnu grilovačku. Potešiť by ho ale mohla aj s láskou pripravená večera v rodinnom kruhu.
Čo ku Dňu otcov oteckovi venovať, pokiaľ hľadáte skôr nejakú drobnosť? Obľúbené sú napríklad hrnčeky so spoločnou fotografiou, vtipné pollitre alebo zástery, fotoalbumy, otvárače alebo manžetové gombíky s iniciálami. Ideálny darček na Deň otcov od dospelých detí potom často môže byť napríklad fľaša dobrého vína, sada pivných špeciálov alebo kvalitné whisky.
Ďalším obľúbeným spôsobom, ako osláviť Deň otcov, je spoločne strávený čas. Môžete napríklad vyraziť na výlet do prírody alebo za kultúrou, ale oteckovia určite ocenia aj návštevu technického múzea, IQ parku alebo zoologickej záhrady. Fantázii sa tu rozhodne medze nekladú a záleží teda len na tom, čo má váš otecko rád alebo čo spoločne s ním chcete zažiť.
Pokiaľ premýšľate, čo dať ku Dňu otcov oteckom, ktorí patria medzi dobrodruhov, aj pre vás máme niekoľko zaujímavých tipov. Vyskúšať môžete napríklad niektorú z obľúbených únikových hier, ale oteckovi môžete zaplatiť aj zážitok v podobe kurzu prežitia, školy šmyku alebo jazdy v športovom aute. Medzi obľúbené darčeky sa potom radí aj zoskok padákom, let balónom alebo flyboarding.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Prečo oslavujeme Deň otcov?
Deň otcov je sviatok, ktorý oslavuje otcovstvo, vzťah otca k dieťaťu, jeho funkciu vo výchove detí i jeho rolu v spoločnosti. Ide o skvelú príležitosť, kedy oteckom vyjadriť lásku a úctu, poďakovať im za všetko, čo pre nás robia, a užiť si spoločne strávený čas.
Akú má Deň otcov históriu?
Tradícia Dňa otcov sa začala roku 1910 v americkom Spokane. Sonora Smart Doddová sa rozhodla na počesť svojho otca usporiadať akciu, ktorá by oslavovala otcovstvo, a tá pripadla na tretiu júnovú nedeľu. Vďaka následnej propagácii a vzrastajúcej popularite potom roku 1966 prezident Lyndon B. Johnson vyhlásil tretiu júnovú nedeľu za Deň otcov a v roku 1972 sa tento deň stal národným sviatkom.
Kedy sa oslavuje Deň otcov?
V Slovenskej republike sa Deň otcov oslavuje tretiu júnovú nedeľu, čo v roku 2023 pripadá na 18. júna. To potom platí aj pre mnoho ďalších štátov, ako je Kanada, USA, Veľká Británia, Česko alebo Japonsko. Napríklad v Španielsku, Portugalsku alebo Taliansku sa ale Deň otcov oslavuje na sviatok sv. Jozefa (19. Marca), v Poľsku pripadá na 23. júna a existuje aj množstvo ďalších termínov, ktoré sú typické pre iné krajiny.
Aký darček ku Dňu otcov vybrať?
Otecka určite poteší vlastnoručne vyrobené prianie alebo DIY darček. Pre milovníka dobrého jedla sa potom hodí napríklad poukaz do reštaurácie, kvalitná čokoláda alebo darčekový balíček, zatiaľ čo dobrodruh ocení zážitok v podobe kurzu prežitia, školy šmyku alebo flyboardingu. Vyberať môžete aj z darčekových predmetov, ako sú hrnčeky, fotoalbumy, zástery, otvárače alebo manžetové gombíky.