ROZTOČNÍK JESENNÝ – LIKVIDÁCIA: Ako sa určite zbaviť roztočníka?

Išli ste do lesa zbierať huby, ale namiesto chutného úlovku ste si domov priniesli vyrážku, ktorá neznesiteľne svrbí? Alebo ste sa možno rozhodli na chvíľu si posedieť v záhrade, čo teraz kvôli ekzému ľutujete? V tom prípade je dosť možné, že vás napadli larvyroztočníka červeného, drobného roztoča, ktorý žije vo voľnej prírode. Poradíme vám, ako sa roztočov zbaviť a čím ich uhryznutie vyliečiť.

Čo je roztočník jesenný?

Roztočník jesenný (Neotrombicula autumnalis), po česky sametka podzimní, je malý roztoč, ktorý sa vyskytuje najmä vo vlhkom prostredí. Dospelí jedinci sú pomerne neškodní, ale larvy samičky sú parazitické. Ich hostiteľmi bývajú teplokrvné cicavce (psy, mačky, hlodavce) alebo niektoré na zemi hniezdiace vtáky, ale samozrejme to môže byť aj človek. Samček parazita potom spôsobuje ochorenie známe ako trombikulóza.

Ostatné európske druhy roztočníkov našťastie na človeka neútočia. Vyskytujú sa v prirodzených ekosystémoch a parazitujú najmä na cicavcoch, vtákoch alebo plazoch. Kožné ochorenia podobné trombikulóze však spôsobujú aj druhy samíc žijúce v Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Austrálii. Niektorí zástupcovia môžu dokonca prenášať rickettsiózu.

Životný cyklus roztočníka

Dospelé roztoče žijú v pôde alebo v listoch, kde samičky počas leta kladú vajíčka. Z nich sa neskôr pri teplote približne 16 °C vyliahnu šesťnohé larvy, ktoré potom vylezú na steblá okolitých tráv alebo iných blízkych rastlín, kde trpezlivo čakajú na svoje obete. Okrem ľudí, psov a mačiek sa obeťami môžu stať aj iné zvieratá, napríklad myši, hraboše, krtkovia, ježkovia a kurčatá.

Larvy roztočníka červeného sú veľké približne 0,2 milimetra a majú jasne oranžovú alebo tehlovo červenú farbu. Počas teplých dní sú aktívne najmä popoludní, keď sa zhromažďujú vo veľkých skupinách a hromadne napádajú svojich hostiteľov. Na ich telách sa potom pohybujú veľmi rýchlo, čo sťažuje odhalenie týchto parazitov skôr, ako sa prichytia na kožu.

Vďaka tomu sa larvy roztočníka môžu nenápadne priplaziť na vhodné miesta, kde sa môžu prichytiť, a to na miestach, kde je pokožka tenká a jemná alebo kde oblečenie tesne prilieha k pokožke (lemy ponožiek, spodná bielizeň). Patria sem najmä intímne oblasti, slabiny, vnútorná strana stehien, podkolenné jamky, členky, brucho, pod prsiami, podpazušie alebo iné kožné záhyby. U malých detí môžete tieto parazity nájsť aj vo vlasoch.

Keď sa larva prichytí na kožu, najprv svojimi ostrými hryzacími tykadlami naruší povrch kože. Hostiteľ ju však necíti, takže si jej prítomnosť zvyčajne vôbec nevšimne. Larva potom do rany uvoľní silne lytický sekrét obsahujúci tráviace enzýmy, ktorý je produktom jej slinných žliaz. Potom začne vysávať vzniknutú hmotu, ktorá je vlastne miazgou nekrotických buniek hostiteľa.

Vysávanie zvyčajne trvá približne 2 až 3 dni bez toho, aby si to hostiteľ všimol. Počas tohto procesu sa farba larvy mení z oranžovej alebo červenej na žltú. Larva potom odpadne a pokračuje vo vývoji cez štádium nymfy až po dospelého jedinca, ktorého telo je pokryté chlpmi podobnými zamatu (odtiaľ názov parazita).

Keď už nie je larva, roztočníky sa stávajú neškodnými. Nymfy a dospelí jedinci žijú v pôde, kde sa živia malými článkonožcami, prípadne ich vajíčkami, ale na človeka ani iné malé cicavce už neútočia. Okrem toho samičky po nakladení vajíčok hynú.

Kde sa vyskytujú roztočníky?

Roztočník jesenný je aktívny od júla do septembra, ale samozrejme môže byť aj dlhšie (v závislosti od aktuálnych podmienok). S týmto nebezpečným roztočom sa môžete stretnúť napríklad v záhradách, na lúkach, v parkoch alebo v lesoch, kde čaká na hostiteľov, na ktorých sa prichytí. Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkejších miestach v tráve, na vyšších rastlinách alebo aj na listoch.

Mnohí ľudia sa potom boja, že sa roztočník jesenný objaví v ich byte a bude ich terorizovať počas spánku alebo odpočinku. Ak však máte rovnaké obavy, máme pre vás dobrú správu. Roztočník jesenný totiž v byte nežije, pretože toto prostredie pre ňu nie je vhodné. Žije len vo voľnej prírode a najpohodlnejšie sa cíti v neudržiavaných trávnikoch a zarastených záhradách.

Roztočníky uprednostňuje tienisté alebo polotienisté miesta a nezdržiava sa na udržiavaných plochách, kde celý deň svieti slnko. Boli však zaznamenané aj na miestach, kde by ste ich možno nečakali. Buďte preto opatrní nielen pri prechádzkach v lese alebo na lúkach, ale aj na golfových ihriskách a vo vlastnej záhrade.

Aby toho nebolo málo, aksamietnice sú veľmi tolerantné voči rôznym agronomickým a chemickým ošetreniam. Najväčší problém dnes predstavujú pre záhradkárov, chalupárov a ich domáce zvieratá. K zvýšenému výskytu roztočnikov prispievajú rôzne faktory vrátane bujnej vegetácie, nepokosenej trávy a zarastených záhonov.

TOP:   ČÍM NAHRADIŤ VAJCE? Poradíme!

Možná zámena

Roztočník jesenný je veľmi malý, a preto si ho ľudia môžu ľahko pomýliť s inými roztočmi. Jedným z nich je napríklad roztočník červený(Trombidium holosericeum). Tento roztoč však napáda len drobný hmyz a najčastejšie žije na vyhrievaných betónových stenách alebo kameňoch.

Okrem toho si ľudia často mýlia roztočníka s háďatkami, čo sú roztoče, ktoré napádajú rastliny a živia sa saním na spodnej strane listov. Sú zodpovedné za ich žltnutie a predčasné opadávanie. Aj keď sa svojím sfarbením môžu podobať na zamatové mole, nikdy nenapádajú človeka.

Ako vyzerá uhryznutie roztočníkom?

Roztočník jesenný je zodpovedný za vznik kožnej reakcie, ktorá sa odborne nazýva trombikulóza. Vzhľadom na pôvodcu a okolnosti jej výskytu ju však ľudia nazývajú aj augustová vyrážka alebo možno erythema autumnale. K typickým prejavom patrí výsev bolestivých červených pupienkov, ktoré začnú neznesiteľne svrbieť približne 24 až 48 dní po prisatí parazita.

Hneď ako sa roztoč prichytí na kožu, kožné bunky v danej oblasti stvrdnú, čo je prirodzená obranná reakcia. Tým sa však vytvorí akási slamka, ktorou potom samčie larvy nasávajú zmes zmäknutých kožných buniek (t. j. nie priamo krv). Keďže prítomnosť parazita zvyčajne zostáva nepovšimnutá, následná reakcia v podobe vyrážky a svrbenia sa často javí ako bez príčiny.

Miesto vpichu je zvyčajne červené a na prvý pohľad môže pripomínať uštipnutie komárom alebo iným nepríjemným hmyzom. Zvyčajne ide o červené bodky alebo žihľavku, ktoré sú na dotyk horúce. Nepríjemné svrbenie spojené s vyrážkou sa potom zhoršuje teplým prostredím (napríklad pri ležaní v posteli).

Samozrejme, roztočník môže u ľudí vyvolať aj silnejšiu alergickú reakciu, ale to je veľmi zriedkavé. Problémom však je, že ľudia si postihnuté miesta často škriabu, čím sa síce zbavia lariev, ktoré sa ešte neuvoľnili, ale v skutočnosti celú situáciu ešte zhoršia. Pupienky sa môžu ľahko infikovať a do tela sa môže dostať infekcia.

Ako liečiť uštipnutie roztočníkom?

Našťastie larvy roztočníka jesenného neprenášajú žiadne zákerné choroby, takže stretnutie s týmto parazitom by nemalo byť spojené so žiadnymi výraznými zdravotnými problémami. U ľudí roztočník bežne spôsobuje vyrážku a nepríjemné svrbenie. Tieto príznaky zvyčajne samé ustúpia do 10 až 14 dní, ak sa nevyskytnú žiadne sprievodné komplikácie.

Pokiaľ ide o liečbu, najdôležitejšie je dodržiavať základné hygienické pravidlá. Neškriabte si miesto uhryznutia, inak by mohlo dôjsť k vzniku lokálnej infekcie. Ak si myslíte, že vyrážka môže byť dôsledkom týchto parazitov, bude potom samozrejme potrebné odstrániť zvyšné larvy z tela.

Ak po prechádzke v prírode spozorujete vyrážku, mali by ste sa čo najskôr dôkladne umyť a opláchnuť si vlasy. Po výseve svrbivých pupienkov by mali nasledovať aj ďalšie preventívne opatrenia. Radšej si vyperte oblečenie, posteľnú bielizeň, prikrývky a poťahy na nábytok a nezabudnite vysať postele svojich domácich miláčikov.

Roztoče u ľudí sú predovšetkým zdrojom neznesiteľného svrbenia, ktoré spôsobuje, že človek neustále pociťuje potrebu škrabať si postihnuté miesta. Tieto problémy sa dajú čiastočne zmierniť bežnými masťami s obsahom antihistaminík (napríklad Fenistil gél). Ak je však svrbenie naozaj silné, môžete použiť aj antihistaminiká vo forme tabliet.

Niektoré lekárne dokonca pripravujú špeciálne roztoky, ktoré majú chladivý účinok a zmierňujú svrbenie v postihnutých oblastiach. Ak však človek dostane štípance z roztočníka jesenného, s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť navštíviť lekára. Ten rany odborne ošetrí, aby zabránil ďalšiemu šíreniu infekcie.

Roztočník u psa alebo mačky

Podobné problémy spôsobené larvami roztočníka niekedy postihujú aj domáce zvieratá, najmä niektoré plemená psov. V ich prípade parazity opäť vyhľadávajú miesta, kde je koža tenšia, ako napríklad oblasť okolo očí, uší alebo pier, ako aj medziprstie, podpazušie alebo slabiny. Podobne ako u ľudí, ich uhryznutia spôsobujú zvieratám neznesiteľné svrbenie.

Ak vaše zviera skutočne napadli roztočníky, pravdepodobne to spoznáte podľa toho, že sa neustále škriabe a olizuje si každú ranu. Vtedy sa odporúča zviera dôkladne umyť antiparazitárnym šampónom a rovnako ako u ľudí použiť masť s antihistaminikami alebo kortikosteroidmi. Tiež potom existujú rôzne spreje, ktoré pôsobia preventívne. Vždy sa však najprv poraďte s veterinárnym lekárom.

Ochrana proti roztočníkom jesenným

Ak sa chcete vyhnúť kontaktu s týmto parazitom, aby ste neskôr nemuseli riešiť nepríjemne svrbivé uhryznutie spôsobené jesenným aksamietnikom, mali by ste v prvom rade myslieť na možnosti prevencie. Medzi ne patria najmä:

  • Pravidelné kosenie trávy – odporúčame vždy kosiť trávu tak, aby bola nízka, pretože mole aksamietnici sa najlepšie darí v bujnej vegetácii.
  • Zalievanie trávnika – aksamietnice nemajú rady zamokrenú pôdu, takže ak máte dostatok vody a nerobí vám to problém, skúste trávnik pravidelne zalievať.
  • Odplevelenie – okrem prerastenej trávy by ste mali pravidelne odstraňovať aj burinu, mach alebo prípadne rôzne prerastené kríky, v ktorých sa aksamietnice môžu ukrývať.
  • Vyhýbanie sa oblastiam, kde sa vyskytujú najčastejšie – ak nechcete, aby vás aksamietnice napadli, mali by ste sa v období od júla do októbra vyhýbať oblastiam, kde sa vyskytujú najčastejšie. Zabudnite na prechádzky vysokou trávou a dávajte si pozor na miesta s bujnou vegetáciou.
  • Správne oblečenie – keď idete do prírody (alebo dokonca do vlastnej záhrady), noste pevnú obuv a oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami.
  • Repelenty – ak sa chystáte na miesto, kde sa zamatové komáre často vyskytujú (lúka, les, park), môžete okrem ochranného odevu vyskúšať aj repelenty. Účinné by mali byť výrobky obsahujúce dietyltoluamid (DEET), etylhexándiol alebo dimetylftalát. Vždy ich aplikujte podľa pokynov na etikete.
  • Sprchovanie – po návrate z prechádzky sa nezabudnite dôkladne osprchovať a mydlom zmyť všetky nečistoty a škodcov.
  • Pranie oblečenia – ak sa chystáte do prírody a máte podozrenie, že môžete prísť do kontaktu s komármi jesennými aksamietnicami, po návrate si tiež dôkladne vyperte všetko oblečenie.
  • Antiparazitné prípravky pre domáce zvieratá – ak chcete predísť poštípaniu zamatovými komármi, nemali by ste zabúdať na svoje domáce zvieratá. Môžete vyskúšať rôzne antiparazitné šampóny, spreje alebo dokonca obojky.
TOP:   ČÍM NAHRADIŤ VAJCE? Poradíme!

Ako sa zbaviť roztočníka raz a navždy?

Strávili ste nejaký čas v záhrade, a keď ste sa vrátili domov, zistili ste, že vás pohrýzli roztočniký jesennéy? V tom prípade určite premýšľate o tom, ako tieto parazity čo najrýchlejšie odstrániť, aby sa vám už nič nestalo. V prvom rade, samozrejme, budete musieť dôkladne pokosiť trávnik, ostrihať kríky a zbaviť sa buriny. Potom vám môžu pomôcť insekticídne prípravky.

Najskôr by ste však mali vedieť, ako vlastne zistiť, či vám roztočníky skutočne prerástli záhradu. Údajne stačí, ak na plochu, ktorú chcete otestovať na prítomnosť týchto parazitov, položíte čistý biely alebo čierny papier. V prípade napadnutia sa na ňom po chvíli začnú zhromažďovať larvy, ktoré budú vyzerať ako oranžové alebo červené bodky.

Ak sa prítomnosť roztočníka jesenného vo vašej záhrade skutočne potvrdí, budete sa musieť pustiť do rozsiahlej likvidácie parazitov. Na tento účel sa používajú rôzne insekticídne prípravky, ktoré by mali škodcov rýchlo vyhubiť. Existuje napríklad postrek na zamatové roztoče a iný hmyz s názvom ATAK: Tick and Mosquito Kit. Pomôcť môžu aj chemické prípravky ako Omite, Talstar alebo Ortus alebo prípravky na prírodnej báze ako Biool alebo Neudosan.

Okrem toho sú k dispozícii aj ďalšie prípravky, ako napríklad kontaktný protipožiarny insekticíd Kafar, kontaktný protipožiarny insekticíd Aspermet a insekticíd Climex-Out, ktoré sú však určené len na profesionálnu likvidáciu nezvaných návštevníkov. Preto ich môžu zakúpiť len osoby so živnostenským oprávnením alebo spoločnosti s platným osvedčením.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako vyzerá roztočník jesenný?

Roztočník jesenný je malý roztoč, ktorého larvy parazitujú na teplokrvných cicavcoch, niektorých vtákoch a ľuďoch. Majú šesť nôh, sú veľké asi 0,2 milimetra a vyznačujú sa oranžovým alebo červeným sfarbením. Veľmi rýchlo sa šplhajú po tele hostiteľa, takže nie je ľahké ich spozorovať. Po vypustení sa časom zmenia na nymfu a neskôr na dospelého jedinca.

Kde žije roztočník jesenný?

Pokiaľ ide o to, aké životné prostredie má roztočník rád, nájdete ho predovšetkým vo vlhkom prostredí. Larvy čakajú na svojich hostiteľov najmä v záhradách, na lúkach, v parkoch alebo aj v lesoch. Uprednostňujú vyššiu nepokosenú trávu, ale možno ich nájsť aj v prerastených záhonoch, v listoch, na vyšších kvetoch a kríkoch alebo v inej bujnej vegetácii.

Ako sa vyrovnať s roztočníkom jesenným?

Ak sa chcete vyhnúť stretnutiu s týmto parazitickým roztočom, odporúčame pravidelne kosiť záhradu, odstraňovať burinu zo záhonov a strihať prerastené kríky. Potom sa snažte čo najviac vyhýbať klasickým stanovištiam roztočníka, vonku noste oblečenie s dlhými rukávmi a dlhými nohami a pevnú obuv, používajte repelenty a po príchode domov sa vždy dôkladne osprchujte.

Ako sa zbaviť roztočníka jesenného v záhrade?

Ak máte pocit, že sa vo vašej záhrade premnožili roztočníkmi, je čas situáciu čo najskôr riešiť. Preto dôkladne pokoste trávu, ostrihajte kríky a zbavte sa buriny. Potom vyskúšajte voľnopredajné insekticídy vo forme postrekov alebo rôznych prírodných produktov. Vždy ich používajte podľa odporúčaní na obale.