Žijete v byte, kde nemáte k dispozícii vlastnú záhradku, ale napriek tomu by ste si radi vypestovali kvalitný cesnak? Nie je problém! Túto rastlinu totiž môžete pomerne jednoducho vypestovať aj doma, a to na balkóne alebo na okennom parapete. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a venovať rastlinám dostatok starostlivosti. Prezradíme, ako vypestovať cesnak v kvetináči a ako rýchliť cesnak v PET fľaši.
Pestovanie cesnaku v domácnosti
Na záhonoch sa cesnak obvykle vysádza koncom novembra alebo o niečo neskôr počas jarných mesiacov. Pokiaľ ale nemáte k dispozícii vlastnú záhradu, môžete vyskúšať pestovanie cesnaku na balkóne alebo pestovanie cesnaku na parapete. Týmto si zaistíte pravidelný prísun kvalitných strúčikov, ktoré sa dajú v kvetináčoch pestovať celoročne. Nie ste teda limitovaní striedaním ročných období.
Mať po ruke vlastnoručne vypestovaný cesnak sa vždy oplatí, a to predovšetkým v kuchyni, kde sa s ním dajú robiť hotové zázraky. Okrem dochucovania pokrmov a prípravy receptov, v ktorých cesnak hrá hlavnú úlohu, však slúži aj ako prírodný liek, ktorý dokáže zmierniť prejavy rôznych ochorení. Navyše predstavuje aj skvelú prevenciu.
Ako pestovať cesnak doma?
Premýšľate, ako vypestovať cesnak doma a čo všetko na to budete potrebovať? Dobrou správou je, že nejde o nič zložité a domáce pestovanie cesnaku tak môže vyskúšať aj úplný začiatočník. Potrebujete na to totiž iba tri zásadné veci. Sem patrí palica cesnaku (kvalitná sadba), vhodná zemina a dostatočne priestranná pestovateľská nádoba, v ktorej sa bude cesnaku dobre dariť.
Či už sa rozhodnete pre pestovanie cesnaku v kvetináči na balkóne či terase, alebo naopak zvolíte možnosť vypestovať vlastné strúčiky doma v kvetináči, určite nebudete ľutovať. Majte však na pamäti, že ide o rastlinu, ktorá potrebuje dostatok starostlivosti a má dlhé vegetačné obdobie. Potrvá teda zhruba 6 až 9 mesiacov, kým budete môcť vypestovaný cesnak ochutnať.
Výber vhodnej nádoby
Hoci mnohí ľudia preferujú štandardné hlinené nádoby, ktoré dobre vyzerajú a obvykle tiež skvele plnia svoju funkciu, na pestovanie cesnaku príliš vhodné nie sú. Dôvodom je ich pórovitosť a skutočnosť, že prepúšťajú vodu, takže sa dovnútra môžu dostať aj rôzne choroby a plesne. Oveľa lepšie je teda využiť nádobu plastovú, kamennú alebo glazovanú.
Pokiaľ plánujete pestovanie cesnaku v kvetináči na balkóne alebo na terase a chcete mať vybranú nádobu vonku po celý rok, dbajte na to, aby bola mrazuvzdorná a počas zimných mesiacov nepopraskala. Vybraný kvetináč alebo kvetináč by zároveň mal mať drenážny otvor a mal by byť prinajmenšom 8 centimetrov hlboký, aby tu bol priestor pre rozrastajúci sa koreňový systém.
Je jasné, že nádoba na pestovanie pre cesnak musí byť dostatočne hlboká, ale nezabúdajte, že by mala byť aj dostatočne priestranná, aby rastlinky mohli správne rásť a aby ste sa v budúcnosti dočkali bohatej úrody. Vhodný kvetináč alebo nádobu je teda nutné vyberať s ohľadom na množstvo strúčikov, ktoré sa chystáte do nádoby umiestniť. Pokiaľ ich bude desať, mal by mať priemer zhruba 50 centimetrov.
Pestovanie cesnaku na balkóne
Cesnak má rád zimu a s chladným počasím si dokáže dobre poradiť. Väčšinou sa preto vysádza v priebehu novembra alebo začiatkom decembra, kedy teplota pôdy trvale klesne pod 9 °C, teda tesne pred tým, než zamrzne. Ak máte priestranný balkón alebo terasu, kam sa vám hrantíky s cesnakom pohodlne zmestia, ideálne je využiť klasický pestovateľský model. Výsadba sa teda väčšinou vykonáva na jeseň.
Pokiaľ ide o vhodnú zeminu, na pestovanie cesnaku je ideálna piesočnatohlinitá alebo hlbšia hlinitá pôda. Skúste teda bežnú zeminu zmiešať s pieskom, a to v pomere 3:1. Pôdu nikdy priamo neprihnojujte maštaľným hnojom, pretože to cesnak neznáša. Vhodnejším variantom je v tomto prípade hnojenie pomocou vrstvy trávy a lístia, ktorú doplníte o ďalší organický materiál.
Pri samotnej výsadbe cibule cesnaku najprv rozoberte na jednotlivé strúčiky (nelúpte) a tie potom zatlačte zhruba 2 centimetre hlboko do pripravenej zeminy. Ponechajte medzi nimi dostatočné rozostupy, aby rastliny mali okolo seba priestor na rast. V ideálnom prípade sa strúčiky cesnaku vysádzajú aspoň 10 centimetrov od seba, ale rozostupy môžu byť samozrejme aj väčšie.
Ak je to možné, kvetináč alebo nádobu s cesnakom umiestnite na slnečné stanovište. Rastliny totiž vyžadujú pomerne veľa svetla a nemali by im uškodiť ani priame slnečné lúče. Počas zimných mesiacov je potom vhodné nádoby chrániť proti mrazom napríklad pomocou čečiny. Zasadený cesnak tiež pravidelne zalievajte, aby nevysychal, ale pozor na premokrenie, ktoré rastlina zle znáša.
Pestovanie cesnaku doma
Ako pestovať cesnak v byte? Pokiaľ nemáte k dispozícii balkón alebo chcete rastlinami obohatiť svoj nudný okenný parapet, opäť je dôležité zohnať si vhodný kvetináč alebo nádobu. Cesnaku potom nezabudnite dopriať kvalitnú pôdu, v ktorej sa mu bude dobre dariť, a zvoľte stanovište, kam aspoň po dobu 8 hodín denne dopadá slnečné svetlo.
Ak máte záujem o neustály prísun čerstvých cesnakových strúčikov, stavte na postupnú výsadbu. Ideálnym variantom je každý mesiac vysadiť dostatočný počet strúčikov, ktoré vám zhruba za trištvrte roka poskytnú bohatú úrodu. Ani tu nezabúdajte na pravidelnú zálievku, ale počas chladnejších dní ju trochu obmedzte, aby nedošlo k preliatiu a následnej hnilobe koreňového systému.
Pokiaľ začnú listy cesnaku žltnúť, nie je to znamenie, že je na čase ho pozberať, ani to nepoukazuje na prílišné sucho. Tento problém je spôsobom nedostatkom dusíka, ktorý sa dá jednoducho vyriešiť prihnojením, ktoré rastline dodá potrebné živiny. Akonáhle uplynie 6 až 9 mesiacov a cesnak pozberáte, nezabudnite ho po vytiahnutí z pestovateľskej nádoby nechať voľne položený a až po niekoľkých dňoch ho uložte na suché miesto.
Pestovanie cesnaku v PET fľaši
Ak chcete pestovať cesnak na okennom parapete, môžete vyskúšať aj ďalšiu zaujímavú metódu, ktorou je pestovanie cesnaku v nádobách s vodou. Okrem plastovej fľaše budete potrebovať iba strúčky cesnaku a vodu. Tá je dôležitá, pretože z nej cesnak bude čerpať potrebné živiny. Práve z toho dôvodu by hlavička mala byť neustále zľahka ponorená vo vode, ktorú treba pravidelne dolievať.
Ako na pestovanie cesnaku vo vode? Najprv odrežte hornú časť plastovej fľaše tesne pod hrdlom a potom jej okraje uhlaďte prostredníctvom rozpálenej žehličky, aby neboli príliš ostré. Následne fľašu naplňte až po okraj vodou (ideálne odstátou dažďovou alebo prevarenou a vychladnutou vodou z kohútika).
Pokiaľ ide o to, ako pestovať cesnak vo fľaši a ako sa o rastliny naďalej starať, pamätajte, že hlávky sa v tomto prípade nerozdeľujú na jednotlivé strúčiky. Je nutné ich však zbaviť vrchných šupiek a stvrdnutej stonky. Potom ich vložte na hrdlo pripravených fliaš takým spôsobom, aby bolo podpučie úplne ponorené vo vode, ktorú je nutné pravidelne dolievať.
Ak takto pestovaný cesnak umiestnite na vhodné stanovište, kde bude mať dostatok svetla a tepla, čoskoro zaznamenáte rast malých korienkov. Neskôr sa objaví aj čerstvá vňať, ktorá sa dá využiť ako prísada do polievok alebo do šalátov a skvele dochutí aj obyčajný chlieb s maslom. Naklíčené strúčiky však môžete tiež zasadiť do kvetináča so zeminou a vypestovať z nich vlastný cesnak.
Ako pestovať cesnak doma?
Pokiaľ nemáte k dispozícii vlastnú záhradku, môžete vyskúšať pestovanie cesnaku na balkóne alebo na okennom parapete. Úplne vám k tomu postačí hlávka cesnaku (vhodná sadba), kvalitná zemina a pestovateľská nádoba, do ktorej strúčiky cesnaku umiestnite. Rastliny potom potrebujú dostatok starostlivosti, za ktorú sa vám zhruba po 6 až 9 mesiacoch odmenia úrodou vlastných cesnakových strúčikov.
Ako prebieha pestovanie cesnaku na balkóne?
V tomto prípade sa cesnak do pestovateľských nádob (plastových, kamenných či glazovaných) vysádza obvykle na jeseň. Bežnú zeminu zmiešajte s pieskom v pomere 3:1, ale nikdy ju priamo neprihnojujte maštaľným hnojom. Cibuľu cesnaku potom rozoberte na jednotlivé strúčiky, ktoré zatlačíte zhruba 2 centimetre hlboko. Hrantík alebo kvetináč potom umiestnite na slnečné stanovište a rastliny pravidelne zalievajte, aby nevyschli.
Ako na pestovanie cesnaku v kvetináči doma?
Na pestovanie cesnaku na parapete budete potrebovať vhodný kvetináč alebo nádobu, ktorá je dostatočne priestranná. Doprajte cesnaku aj kvalitnú pôdu a zvoľte stanovište, kam denne aspoň 8 hodín dopadá slnečné svetlo. Pokiaľ chcete mať neustály prísun čerstvého cesnaku, vyskúšajte postupnú výsadbu (každý mesiac niekoľko strúčikov). Rastliny zalievajte a prihnojujte.
Ako na pestovanie cesnaku v PET fľaši?
Vyskúšať môžete aj rýchlenie cesnaku v nádobách s vodou. Potrebujete iba PET fľašu, ktorú zrežete tesne pod hrdlom. Akonáhle jej okraje uhladíte pomocou rozpálenej žehličky, naplňte ju až po okraj vodou. Hlávku cesnaku nerozdeľujte, iba ju zbavte vrchných šupiek a tvrdej stonky. Potom ich vložte na hrdlo fľaše, aby bolo podpučie úplne ponorené. Keď nádobu umiestnite na vhodné stanovište a budete pravidelne dolievať vodu, čoskoro sa objaví čerstvá vňať a korienky.