3 najlepšie recepty na JEDLÉ GAŠTANY

Podarilo sa vám na záhrade vypestovať bohatú úrodu jedlých gaštanov a teraz márne premýšľate, čo si s týmito plodmi počať? Okrem pečených gaštanov, ktoré sa stali obľúbenou pochúťkou predávanou na rôznych vianočných trhoch a jesenných akciách, existuje aj celý rad ďalších zaujímavých gaštanových pokrmov. Prezradíme, ako pripraviť gaštanovou plnku, gaštanovou polievku alebo gaštanové muffiny.

Ako spoznať jedlé gaštany?

Ak sa chcete pustiť do prípravy jedlých gaštanov, mali by ste si v prvom rade byť istí, že sa skutočne jedná o túto obľúbenú pochúťku. Pomerne často sa totiž stáva, že si plody gaštana jedlého ľudia pletú s gaštanmi konskými, ktoré rastú na pagaštane konskom. Ich konzumácia by vám však mohla spôsobiť nepríjemné zažívacie ťažkosti v podobe zvracania, bolestí brucha alebo podráždenia hrdla.

Prvým dôležitým rozdielom je vonkajší obal gaštanov. Zatiaľ čo u jedlej varianty má hnedú farbu, dlhé štetiny a vnútri 2 až 3 semená, v prípade pagaštanu konského býva tučný a zelený, má krátke široké hroty a obsahuje len jedno semeno. Listy gaštana jedlého sú jednoduché a pretiahnuté (nemajú zložené lístky), u pagaštanu konského sa však skladajú z niekoľkých oválnych zložených lístkov.

Spracovanie gaštanov

Akonáhle si domov prinesiete bohatú úrodu jedlých gaštanov, majte na pamäti, že by ste ich mali čo najrýchlejšie spotrebovať. Vysychaním totiž gaštany rýchlo tvrdnú, kvôli čomu sa čoskoro stávajú nepožívateľným. V chladničke tieto plody vydržia maximálne dva týždne. Po rozkrojení by potom nikdy nemali byť čierne, suché ani tvrdé.

Aby sa vám s gaštanmi dobre pracovalo, každý plod narežte na vypuklé strane do kríža a môžete ich tiež na niekoľko hodín ponoriť do vody. Potom je nutné narezané gaštany uvariť vo vriacej vode (po dobu približne 8 až 10 minút). Akonáhle ich z vody vyberiete, olúpte vonkajšie i vnútorné šupku a pustite sa do ich konečného spracovania.

Druhou možnosťou je predpiecť gaštany v rúre rozohriatej na 200 ° C (po dobu približne 15 minút) a potom ich olúpať. Okrem toho sa potom dajú gaštany pražiť aj na panvici, ale v takom prípade by ste si mali dať pozor na to, aby sa nepripálili. Z toho dôvodu s nimi nezabúdajte pravidelne triasť. Ak navyše máte plynový sporák, môžete gaštany pražiť rovno na platničke.

Ak si chcete plody gaštana uchovať na dlhšiu dobu, skúste ich uvariť, vylúpať a zamraziť. Ani po umiestnení do mrazničky totiž nestrácajú svoju chuť a kvalitu, takže sa nemusíte báť, že by už neboli tak dobré ako predtým. Keď sa ich potom rozhodnete zase rozmraziť, mali by ste to robiť pozvoľna, pri izbovej teplote.

Vplyv na zdravie

Gaštan jedlý (Castanea sativa Mill.), sa radí medzi dreviny, ktoré majú široké využitie. Pokiaľ ide o liečivé účinky, zbiera sa predovšetkým kôra, ale aj listy alebo plody. Tie sú nielen veľmi chutné, ale zároveň plné zdraviu prospešných látok. Obsahujú širokú škálu vitamínov, škrob, bielkoviny, uhľohydráty či rôzne minerály.

Čo sa týka konkrétnych účinkov, konzumácia jedlých gaštanov údajne napomáha čistiť pečeň, bráni rozvoju črevných ťažkostí a posilňuje funkciu srdca i ciev. Okrem toho by tieto plody mali blahodarne pôsobiť tiež na ľudský mozog. Prípravy tejto obľúbenej pochúťky sa navyše nemusí byť ani ľudia trpiaci celiakiou, pretože jedlé gaštany sú prirodzene bezlepkové. Majú ale pomerne vysokú energetickú hodnotu.

Jedlé gaštany: recepty

Pravdepodobne najznámejším spôsobom úpravy gaštanov je ich pečenie. Vďaka tomu získajú plody gaštana siateho nezameniteľnú vôňu i chuť, ktorú si dozaista zamilujete. Okrem horúcich gaštanov, ktoré dostanete v kornútku na vianočných trhoch alebo na rôznych jarmokoch, však z týchto drobných plodov môžete vytvoriť aj celý rad ďalších zaujímavých pokrmov.

Jedlé gaštany sa dnes pripravujú na sladko i na slaný spôsob. Môžu byť kandizované aj vákuované, ľudia z nich vyrábajú gaštanovú múku alebo vločky a niekedy sa dokonca môžu stať základom alkoholických nápojov. Ak aj vy chcete vyskúšať gaštanové recepty, rozhodne si nenechajte ujsť napríklad gaštanovou polievku alebo gaštanové pyré.

Veľmi obľúbené je tiež pečivo z jedlých gaštanov. Doma si môžete pripraviť napríklad gaštany v čokoláde, gaštany v karameli či gaštanový krém. V Amerike si ľudia pochvaľujú moriaka s gaštanovou plnkou, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou osláv Dňa vďakyvzdania. Vo Švajčiarsku alebo na Korzike potom jedlé gaštany slúžia na výrobu piva a alkohol sa z nich pripravuje aj na území Francúzska či Talianska.

Gaštanová plnka

Chceli by ste vyskúšať, ako chutí gaštanová plnka, ktorú Američania používajú na prípravu slávnostnej večere? Samozrejme si kvôli tomu nemusíte hneď kupovať moriaka. Touto obľúbenou pochúťkou totiž môžete naplniť pokojne aj kura, vykostené morčacie stehná alebo napríklad morčacie závitky. Čo budete potrebovať pre prípravu jednoduché gaštanové plnky?

  • 250 gramov jedlých gaštanov,
  • 200 gramov bieleho pečiva,
  • 200 mililitrov mlieka,
  • 50 gramov masla,
  • 3 vajcia,
  • 1 cibuľu,
  • petržlen,
  • muškátový oriešok,
  • soľ a korenie.

Najprv by ste si samozrejme mali pripraviť jedlé gaštany, ktoré je nutné uvariť (po dobu 8-10 minút), olúpať (vonkajšie i vnútorné šupku) a najemno nasekať. Biele pečivo (napríklad chlebíčkovú veku, toustový chlieb alebo klasické rožky) si potom nakrájajte na menšie kúsky, pokropte ich mliekom a nechajte tekutinu dobre vsiaknuť.

Zmäknuté maslo si medzitým utrite v mise so soľou, vmiešajte dovnútra žĺtky, orestovanú cibuľku (na drobné kúsky), nakrájanú petržlenovú vňať, nasekané jedlé gaštany a lyžičku muškátového orieška. Zmes potom premiešajte a nezabudnite ešte dosoliť a okoreniť podľa chuti. Okrem toho môžete pridať aj ďalšie korenie alebo bylinky.

Nakoniec do pripravenej zmesi primiešajte tiež pečivo, ktoré je už dostatočne nasiaknuté mliekom, a pridajte tiež sneh, ktorý si vyšľaháte zo zvyšných bielkov. Keď budete mať všetko dobre premiešané, stačí už len hotovou zmesou naplniť mäso a dať ho piecť. Ak vám plnka ostane, môžete ju upiecť zvlášť v pekáči a podávať ako prílohu k mäsu spolu so zemiakmi alebo zemiakovou kašou.

Ak chcete gaštanovú plnku niečím ozvláštniť, fantázii sa tu samozrejme medze nekladú. Majte na pamäti, že existuje celý rad rôznych receptov, a preto môžete s týmto pokrmom experimentovať podľa vlastnej chuti. Niektorí ľudia pridávajú drobky alebo slaninu, iní skúšajú rôzne druhy korenia či byliniek a ďalší sa neboja ochutiť výslednú zmes pomocou koňaku.

Gaštanová polievka

Ďalším obľúbeným pokrmom je gaštanová polievka, ktorá sa hodí predovšetkým pre studené jesenné alebo zimné mesiace. Ozvláštniť sa s ňou dá nedeľný obed aj kdejaká slávnostná tabula a môžete si byť istí, že jej netradičná chuť zaujme nejedného stravníka. Pokiaľ chcete tento recept vyskúšať, pripravte si nasledujúce ingrediencie:

  • 200 gramov jedlých gaštanov,
  • 1 liter zeleninového vývaru,
  • 1 mrkva,
  • 1 cibuľu,
  • 1 stopka zeleru,
  • 50 gramov masla,
  • 50 mililitrov smotany,
  • čerstvý zázvor,
  • korenie a soľ,
  • petržlen na ozdobu.

Príprava gaštanovej polievky je pomerne rýchla a nenáročná. V hrnci si najprv rozpustite maslo a na ňom potom orestujte najemno nakrájanú cibuľku (podľa chuti môžete pridať tiež vyžmýkaný strúčik cesnaku). Potom pridajte zeler, mrkvu a zázvor nakrájané na plátky a nasekané gaštany, ktoré ste si dopredu uvarili a olúpali.

Všetko zalejte zeleninovým vývarom. Čo sa týka množstva, použite najprv zhruba ¾ litra a zvyšok si prípadne nechajte na neskôr. Výslednú zmes varte asi 30 minút, a akonáhle bude hotovo, všetko rozmixujte a zjemnite polievku smotanou. Opäť nezabudnite zmes dochutiť pomocou korenia a soli (prípadne i iného korenie). Ak sa vám bude zdať polievka príliš hustá, prilejte zvyšok vývaru, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Pri podávaní môžete gaštanovú polievku ozdobiť petržlenovou vňaťou.

Gaštanové muffiny

Ak chcete vyskúšať prípravu jedlých gaštanov na sladký spôsob, môžete sa pustiť do pečenia klasickej torty alebo vytvoriť netradičné cheesecake. Okrem toho si však obľubu v poslednej dobe získali tiež muffiny z jedlých gaštanov, ktorých základom je kvalitná gaštanové pyré. Ak by ste si doma chceli tento recept vyskúšať, pripravte si tieto suroviny:

  • 250 gramov polohrubej múky,
  • 60 gramov špaldovej hladkej múky,
  • 50 gramov trstinového cukru,
  • 250 gramov gaštanového pyré,
  • 100 gramov kandizovaných gaštanov,
  • 90 gramov masla,
  • 250 mililitrov mlieka,
  • 1 vajce,
  • kypriaci prášok do pečiva,
  • vanilkový extrakt,
  • soľ.

Rúru si najprv predhrejte na 200 ° C. Medzitým si v mise starostlivo zmiešajte obe múky spolu s jednou polievkovou lyžicou prášku do pečiva a štipkou soli. V druhej mise si potom vyšľahajte vajcia, k nim pridajte cukor a zhruba po dobu troch minút zmes šľahajte, aby dostatočne zhustla a získala požadovanú konzistenciu.

Akonáhle budete mať hotovo, pridajte rozpustené a vychladnuté maslo, dve čajové lyžičky vanilkového extraktu a gaštanové pyré a všetko opäť dobre premiešajte. Až docielite toho, že zmes bude dostatočne hladká, začnite za stáleho miešania pomaly prilievať mlieko. Na záver potom prisypte tiež zmes múky, ale dajte si pozor, aby ste všetko dohromady neprešľahali.

Pripravené formičky alebo košíčky na muffiny naplňte hotovým cestom (zhruba do 2/3), ktoré ešte v závere posypte nakrájanými kandizovanými gaštany. Potom vložte muffiny do rúry, pečte ich zhruba 20 minút, aby ľahko zhnedli, a po vychladnutí môžete dezert podávať. Aj tento recept samozrejme môžete ozvláštniť. Ak máte radšej čokoládové zákusky, skúste vynechať vanilkový extrakt a namiesto toho pridajte lyžicu kakaa.