Chceli by ste mať vlastnú zásobu bobkových listov, ktoré potom môžete použiť na prípravu chutných receptov alebo rôznych liečivých odvarov a kúpeľov? Potom nie je nič jednoduchšie, ako si doma vypestovať vavrín, ktorého listy si potom môžete usušiť. Povieme vám, ako si bobkový list poradí s pestovaním v záhrade alebo v črepníku a ako ho prezimovať alebo rozmnožiť.
Kde rastie bobkový list?
Bobkový list, ktorý je známy z gastronómie a ľudového liečiteľstva, je vlastne sušený list vavrínu ušľachtilého. Je to vždyzelený strom alebo ker z čeľade vavrínovitých, niekedy nazývaný ušľachtilý vavrín alebo bobkový strom (latinsky Laurus nobilis, anglicky bay tree, bay laurel, sweet bay, grecian laurel, true laurel alebo jednoducho vavrín).
Vznešený vavrín pochádza z Malej Ázie, odkiaľ sa rozšíril do celého Stredomoria. V minulosti tieto stromy a kríky tvorili celé vavrínové lesy, darilo sa im a rástli od Maroka a Španielska až po Grécko, Turecko a Blízky východ. Zmena klimatických podmienok pred desaťtisíc rokmi však spôsobila, že vavrín bol nahradený inými rastlinami.
Dnes už vavrínové lesy nie sú veľmi rozšírené. Niektoré ešte stále prežívajú v horách južného Turecka, Sýrie, Španielska, Portugalska alebo Maroka, ale aj na Madeire a Kanárskych ostrovoch. Tieto lokality sú dnes chránenými oblasťami. Okrem toho sa vavrín široko pestuje v celom Stredomorí, pričom Turecko je jedným z najväčších pestovateľov.
Ako teda vavrín vyzerá? Tento vždyzelený ker alebo strom dosahuje vo voľnej prírode zvyčajne výšku 2 až 4 metre, ale ak sa mu darí a má vhodné podmienky, môže narásť až do výšky 8 až 15 metrov. Je to teplomilná rastlina, ktorá nemá rada dlhodobé sucho ani nadmernú vlhkosť. V záhrade má často okrasnú funkciu.
Medzi typické znaky vavrínu ušľachtilého patrí jeho čiernohnedá kôra, štvorpočetné kvety rastúce v chudobnom prostredí a tmavofialové plody. Najdôležitejšie sú však samozrejme vavrínové listy, ktoré sú na dotyk kožovité, holé a obsahujú niekoľko párov bočných žiliek. Zatiaľ čo na vrchole sú špicaté alebo špicaté, okraje sú mierne zvlnené.
Ako pestovať bobkový list v záhrade?
V južných krajinách so subtropickým podnebím rastú bobkové listy v záhradách, na uliciach a v parkoch. Ich prítomnosť si tam možno ani nevšimnete, pretože sú pomerne nenápadné, napriek zaujímavým kvetom alebo nápadným fialovým plodom. Na prvý pohľad môžu niektorým ľuďom pripomínať fikusy alebo obľúbenú bobkovišeň.
Keďže bobkový list nie je mrazuvzdorný, v našich klimatických podmienkach sa odporúča pestovať ho v nádobách. Krátkodobo znesie pokles teploty až na -2 °C (niektorí uvádzajú až -10 °C), ale ide len o staršie rastliny, ktoré sú už čiastočne zvyknuté na chladnejšie podmienky. Mladšie rastliny však trpia teplotami okolo 0 °C, a preto musia byť dobre chránené pred mrazom.
Ak naozaj chcete vyskúšať pestovanie bobkového listu v záhrade, umiestnite rastlinu na priame slnko s chránenou expozíciou (aspoň z 2 rôznych strán) a korene mulčujte kôrou. Ak dôjde k poškodeniu mrazom, vavrín po prerezaní pomerne dobre regeneruje. Všeobecne je však vavrín v našich podmienkach na pestovanie vonku skôr nevhodný (odporúča sa len v teplých polohách na južnej Morave), preto možno radšej zvolíte iný spôsob.
Ako pestovať vavrín v črepníku?
Na našom území ľudia najčastejšie siahajú po pestovaní vavrínu v prenosných nádobách, pretože takto môže byť rastlina chránená pred nebezpečenstvom veľkých mrazov v zime. Je to pomerne jednoduché, a preto by to mal zvládnuť každý začiatočník. Ak však neviete, kam vavrín zasadiť a ako sa oň správne starať, máme pre vás niekoľko tipov.
Kvetináč pre vavrín by mal byť vždy dostatočne veľký, aby mala rastlina dostatok priestoru na neobmedzený rast. Ten by sa mal vyplniť univerzálnym substrátom pre izbové rastliny alebo hlinito-piesočnatou zeminou, do ktorej potom umiestnite sadenicu vavrínu. Vegetačné obdobie trvá od marca do septembra, kedy by ste mali vavrín dostatočne hnojiť.
Po vysadení vavrínu nechajte kvetináč s bobkovým listom v tieni, aby sa mohol dobre zakoreniť. Po niekoľkých týždňoch ho potom môžete premiestniť na priame slnečné svetlo a zvýšiť zálievku. Všeobecne platí, že vavrín potrebuje dostatok svetla, výdatnú zálievku a pôdu bohatú na živiny. Ak tieto požiadavky splníte, odvďačí sa vám rýchlym rastom a prosperitou vo vašej záhrade.
Keďže vavrín ušľachtilý je ideálna letná rastlina, môžete ho preniesť von, keď už nehrozia prízemné mrazy (približne v polovici mája). Najprv ju však nechajte asi dva týždne na chránenom mieste v polotieni, aby dostatočne otužila. Potom sa jej bude najlepšie dariť na slnečnom, záveternom mieste (znesie však aj polotieň).
Od jari do jesene by ste mali bobkový list hojne zalievať. Za normálnych podmienok stačí dvakrát týždenne, ale počas suchého a horúceho leta by ste mali rastlinu denne zvlhčovať, a to aj polievaním listov. Substrát by mal byť vždy mierne vlhký, ale nikdy nie premočený. To, že rastlina potrebuje zálievku, zistíte podľa ovisnutých výhonkov a pokrčených listov.
Ako pestovať vavrín zo semien?
Ak chcete zistiť, ako sa dá vavrín pestovať zo semien, opäť budete potrebovať vhodnú nádobu a substrát. Výsev je možné vykonávať počas celého roka, ale odporúča sa to urobiť čo najskôr po zakúpení semien. Predtým ich však nezabudnite namočiť do teplej vody na približne 48 hodín, aby boli lepšie pripravené na neskoršie klíčenie.
Pri príprave kvetináča pre bobkový list nezabudnite, že dobrá drenáž je nevyhnutná, aby semená nenapadla pleseň. Potom doň jednoducho vložte substrát pre izbové rastliny a jednotlivé semená umiestnite asi 2 až 3 cm pod povrch pôdy. Ten musí byť stále vlhký, ale nemal by byť premočený.
Potom by sa mal kvetináč premiestniť na vhodné slnečné miesto, kde bude teplota približne 22 až 28 °C. Ak sa o rastlinu dobre staráte, semená vyklíčia približne za šesť týždňov, ale tento interval môže byť samozrejme dlhší, pretože veľa závisí od podmienok pestovania. Potom by sa mal bobkový list samozrejme na zimu zazimovať a mala by sa znížiť zálievka a hnojenie.
Ako pestovať bobkový list doma?
Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, bobkový list môžete samozrejme pestovať aj ako izbovú rastlinu. Bobkový list sa dá skvele pestovať doma, ak mu poskytnete správne podmienky. Opäť stačí pripraviť správny kvetináč a potom do neho umiestniť substrát pre izbové rastliny alebo zeminu zmiešanú s pieskom. Pôda, v ktorej sa pestuje vavrín, by mala byť vždy výživná, kyprá a dostatočne priepustná.
Vavrín uprednostňuje slnečné miesto s teplotou 21 až 28 °C (napríklad parapet). Samozrejme, na zabezpečenie rýchleho rastu potrebuje pravidelnú zálievku a dostatok živín. Počas sezóny (od februára do septembra) ho preto môžete približne každé dva týždne prihnojovať bežným hnojivom pre izbové rastliny. Okrem toho je dobré vavrín pravidelne rosiť (pri pestovaní vonku postačí občasný dážď).
Bobkový list prezimovanie
Hneď ako sa vonku ochladí (na jeseň alebo aj koncom leta), vavrín by sa mal premiestniť späť do interiéru, napríklad do haly, verandy alebo zimnej záhrady. Na prezimovanie bobkových listov je najvhodnejšia svetlá, chladná miestnosť s teplotou od 3 do 18 °C. V zime prechádza vavrín obdobím vegetačného pokoja, preto by sa mala výrazne obmedziť zálievka (zalievanie každé 2 až 4 týždne) a hnojenie by sa malo úplne zastaviť.
Rozmnožovanie bobkového listu
Ak si nechcete kúpiť už vypestovanú sadenicu, ale chcete si bobkový list rozmnožiť sami, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to urobiť. Vavrínový list môžete rozmnožovať semenami, vrcholovými odrezkami, ktoré môžete urobiť na jar alebo neskôr v septembri, alebo rezom starších zdravých kríkov.
Druhá možnosť, t. j. rizkovanie, je pravdepodobne najobľúbenejšia. Vavrínové vetvičky je potrebné skrátiť šikmo tak, aby každá mala približne 2 až 4 listy, a jednotlivé odrezky môžu byť dlhé približne 10 až 15 centimetrov. Potom ich vložte do množiteľského média vhodného na rozmnožovanie. Ak budete na stanovišti udržiavať teplotu okolo 25 °C, odrezky by mali úspešne zakoreniť do 9 týždňov.
Presádzanie vavrínu
Kvetináč, v ktorom pestujete vavrín, by mal byť vždy dostatočne veľký, aby umožnil rast rastliny. Preto sa odporúča vavrín pravidelne presádzať. Spočiatku sa to robí každý rok, potom zhruba každé dva až tri roky a keď rastlina dosiahne požadovanú veľkosť, stačí raz za čas vymeniť substrát v tej istej nádobe.
Pri presádzaní bobkového listu, ktoré sa zvyčajne vykonáva skoro na jar, sa odporúča zľahka zastrihnúť korunku a korene (najmä odumreté). Dávajte však pozor, aby ste rastlinu neumiestnili do príliš priestrannej nádoby, pretože veľké množstvo substrátu by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Nikdy tiež nezabúdajte na pravidelnú drenáž, zalievanie a hnojenie rastliny.
Kedy strihať bobkový list?
Vavrín sa dá ľubovoľne tvarovať, takže si môžete vybrať, či chcete mať doma radšej strom alebo ho chcete pestovať ako ker. Môže mať napríklad tvar pyramídy alebo gule, v závislosti od vašich osobných preferencií. Pozitívom je, že rýchlo rastie, takže chyby, ktoré človek urobí pri strihaní bobkového listu, čoskoro zmiznú.
Ak chcete vytvoriť stromčekovú verziu, vytvoríte bobkový list tak, že jednotlivé vetvičky bobkového listu zbavíte väčšiny listov (ktoré môžete vysušiť a uskladniť na ďalšie použitie) a potom vetvičky stočíte k sebe. Len na vrchole musia zostať aspoň tri listy. Ak sa o rastlinu dostatočne staráte, vetvičky nakoniec dorastú a vytvoria kmeň s korunou. Aby kmeň rástol vzpriamene, priviažte ho k opore. Korunu potom môžete dvakrát ročne zastrihávať.
Zber bobkových listov
Bobkové listy sa môžu zbierať počas celého roka, ale nezabudnite, že ak ich chcete sušiť, musíte na tento účel použiť dvojročné listy. Tie sa potom sušia buď jednotlivo v tenkých vrstvách v tieni, alebo vo zväzkoch. Kvalitu sušených bobkových listov spoznáte podľa ich svetlozelenej farby (nesmú byť sivasté alebo tmavohnedé). Okrem toho by mali byť bez stopiek. Po usušení ich skladujte vo vzduchotesnej nádobe, aby zbytočne nenavlhli.
Čomu sa vyhnúť?
Či už pestujete vavrín vonku, alebo ho celoročne chováte v interiéri, nikdy ho nezabudnite dobre zalievať. Ak rastlinu umiestnite na priame slnko, mali by ste ju zalievať častejšie a dodať jej potrebnú vlahu aj po zhodení listov, pretože je zjavne smädná. Nikdy ju však nesmiete nechať stáť vo vode. Oveľa prospešnejšia je častejšia ľahká zálievka, a to aj vtedy, keď substrát vyschne. Preto je vždy lepšie vavrínu dopriať trochu vody naraz, než ho nechať zamokriť.
Choroby a škodcovia vavrínu
Teraz, keď už viete, ako pestovať vavrín, mali by ste poznať aj choroby a škodcov, ktorí môžu túto rastlinu postihnúť. Pri pestovaní vavrínu v interiéri sa môžu objaviť púčiky, preto ho radšej pravidelne kontrolujte. Ich prítomnosť zistíte podľa typických pľuzgierov na listoch.
Pokiaľ ide o spôsob, ako sa púčikov zbaviť, mechanicky odstráňte viditeľných škodcov kúskom vaty alebo vatovým tampónom namočeným v čistom alkohole (napr. vodke alebo slivovici) a odstráňte poškodené listy. Celý proces bude potrebné niekoľkokrát zopakovať. Potom môžete použiť vhodný postrek.
Okrem toho môžu vavrín napadnúť aj červce alebo mole. Ide o malé živočíchy, ktoré sa podobne ako mšice živia rastlinnými šťavami. Ak sa objavia, listy vavrínu zožltnú a stočia sa nahor. Zvyčajne sa to stáva počas leta.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ako pestovať bobkové listy?
Bobkový list, ktorý rastie na vždyzelenom vavríne, možno pestovať v záhrade, v kvetináčoch aj ako izbovú rastlinu. Keďže však nie je mrazuvzdorný, pestovanie vonku sa tu neodporúča. Ľudia preto radšej používajú prenosné nádoby, v ktorých môžu vavrín letniť od jari do jesene a potom ho na zimu umiestniť na vhodné miesto. Vo všeobecnosti si vavrín vyžaduje pravidelnú zálievku, svetlo a dostatok živín.
Ako zasadiť bobkový list?
Na vysadenie sadenice bobkového listu budete potrebovať dostatočne veľký kvetináč, do ktorého umiestnite drenáž, a substrát na izbové rastliny alebo hlinito-piesočnatú pôdu. Potom stačí sadenicu umiestniť dovnútra, dobre zaliať a nechať ju chvíľu v tieni, aby sa zakorenila, a až potom ju premiestniť na slnko. Pri pestovaní zo semien platia rovnaké podmienky. Jednotlivé semená sa vysievajú 2 až 3 cm pod povrch a teplota okolia by sa potom mala pohybovať okolo 22 až 28 °C.
Ako zvládne bobkový list prezimovanie?
Keď sa vonku ochladí, čo je zvyčajne na jeseň alebo koncom leta, mali by ste vavrín preniesť dovnútra. Táto rastlina nezvláda dobre mrazy, preto jej musíte vybrať vhodné miesto na prezimovanie. Mala by to byť svetlá a chladná miestnosť s teplotou od 3 do 18 °C. Môže to byť chodba, veranda, pivnica alebo zimná záhrada.
Ako sa rozmnožuje bobkový list?
Ak niekto prejavil záujem o váš vavrín alebo ak obdivujete vavrín priateľa, môžete ho rozmnožiť, aby ste získali viac vavrínových listov. Dá sa to urobiť niekoľkými spôsobmi, buď semenami, vrcholovými odrezkami alebo vykopávaním starších zdravých kríkov.