Medzi obľúbené koreniny, ktoré majú v kuchyni nepreberné množstvo využití, patrí, samozrejme, aj bobkový list. Hodí sa pri nakladaní zeleniny, pri príprave omáčok a polievok, ale aj ako základ pre rôzne liečivé recepty. Ukážeme vám, ako si uvariť čaj z bobkového listu, ako pripraviť tinktúru z bobkového listu a ako si doma pripraviť odvar z klinčekov a bobkového listu.
Čo je bobkový list?
Všetci poznáme bobkový list z kuchyne, kde má táto pomerne nenápadná prísada široké využitie. V skutočnosti ide o sušený list vavrínu, ktorý možno poznáte aj pod názvom vavrín ušľachtilý, ale nazýva sa aj jednoducho bobkový list. Pochádza z Malej Ázie a v súčasnosti sa pestuje v celom Stredomorí a ďalších subtropických oblastiach (Ázia, Severná a Stredná Amerika).
Z hľadiska vzhľadu sú listy vavrínu striedavé, podlhovasté až kopijovité a stopkaté. Dorastajú do dĺžky 5 až 12 cm a bývajú široké približne 2 až 4 cm. Listy sú kožovité, holé a obsahujú niekoľko párov bočných žiliek spojených anastomózami. Okraje bobkových listov bývajú zvlnené, zatiaľ čo vrcholy sú špicaté alebo špicaté.
Ako sušiť bobkové listy?
Ak pestujete vavrín vo svojej záhrade, môžete si, samozrejme, nasušiť vlastné bobkové listy, aby ste ich už nemuseli kupovať v supermarkete. Majte na pamäti, že na sušenie sú najlepšie dvojročné listy, pretože sa zbierajú vtedy, keď obsahujú najviac éterických olejov a účinných látok (zvyčajne okolo poludnia). Nemali by vykazovať žiadne známky choroby a nemali by byť nijako poškodené.
Bobkové listy sa potom sušia buď jednotlivo v tenkých vrstvách v tieni (nikdy sa nesmú umiestniť na priame slnečné svetlo), alebo vo zväzkoch. Ak máte doma sušičku, môžete vyskúšať tento spôsob sušenia, ale vždy ju nastavte na najnižšiu teplotu a bobkové listy priebežne kontrolujte. To, že je hotovo, zistíte, keď sa vám bobkový list ľahko zlomí v ruke.
Kvalitu sušených bobkových listov spoznáte podľa toho, že si zachovajú svetlozelenú farbu. Nesmú byť sivé, tmavohnedé alebo čierne. Pokiaľ ide o najlepší spôsob skladovania sušených bobkových listov, umiestnite ich do vzduchotesnej nádoby na suché miesto mimo dosahu priameho slnečného svetla. Ideálne je preto ponechať sušený bobkový list na tmavom a chladnejšom mieste.
Bobkový list recepty
V súčasnosti je bobkový list známy najmä ako korenie so špecifickou vôňou a chuťou (má mierny nádych citrusov). Je obľúbený najmä preto, že našiel všestranné využitie v kuchyni a dá sa použiť na mnoho rôznych spôsobov. Ďalšou veľkou výhodou je, že na ochutenie pokrmu stačí jediný bobkový list, ktorý mu čoskoro dodá výraznú chuť.
Hoci bobkový list môžete, samozrejme, použiť aj čerstvý, najčastejšie sa používa sušená verzia, pretože bobkový list pri sušení stráca svoju horkosť. Najobľúbenejší je v stredomorskej a francúzskej kuchyni, pretože vavrín sa v týchto miestach v súčasnosti hojne pestuje (Turecko je jedným z najväčších producentov).
Bobkový list na použitie v kuchyni môže byť celý, čo je pravdepodobne najbežnejší variant, s ktorým ľudia pracujú, ale môže byť aj rozdrvený alebo pomletý. V tomto ohľade záleží len na vašich preferenciách alebo potrebách receptu. Nemusíte ho použiť príliš veľa a musíte mať na pamäti aj to, že pri dlhšom varení zhorkne, preto sa pridáva len krátko počas varenia.
V kuchyni sa bobkový list najčastejšie pridáva do rôznych voňavých polievok, smotanových omáčok, mäsových vývarov, paradajkových jedál alebo kyslých jedál. Okrem toho je však aj skvelým dochucovadlom rôznych marinád a terín, ale možno ho použiť aj pri príprave pečeného mäsa, rýb alebo morských plodov. Samozrejme, vynikne aj v zeleninových jedlách a jedlách zo strukovín.
Aby toho nebolo málo, bobkový list sa často používa pri nakladaní zeleniny, červenej repy, fazule, húb alebo mäsa. Hoci sa väčšinou používa na dochutenie slaných jedál, špecifickú chuť môže dodať aj sladším pokrmom. Niekedy sa napríklad pridáva do pudingov alebo anglického mliečneho pudingu. V súčasnosti sú bobkové listy aj súčasťou mnohých zmesí korenia.
Bobkový list v bouquet garni
Bobkový list sa stal nezameniteľnou súčasťou bouquet garni, čo je kytica byliniek zvyčajne zviazaná šnúrkou a používaná v rôznych receptoch. Hoci neexistuje zaručený recept na prípravu bouquet garni, zvyčajne obsahuje bobkový list, petržlen a tymián. Môžete pridať aj bazalku, rozmarín, korenie, estragón, šalviu, trebuľku alebo krvavý koreň.
Ak chcete, môžete bouquet garni okoreniť aj zeleninou, napríklad pórom, cibuľou, zelerom, mrkvou alebo koreňom petržlenu. Zväzok sa potom varí spolu s ostatnými zložkami pripravovaného pokrmu, čím pokrm získa bylinkovú vôňu a chuť. Týmto spôsobom môžete obohatiť napríklad rôzne polievky alebo dusené jedlá.
Bobkový list v ľudovom liečiteľstve
Hoci bobkový list našiel svoje využitie najmä v gastronómii, niektorí ľudia si ho obľúbili aj ako liečivú bylinu s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami. Obsahuje horké látky, silice, alkaloidy, bielkoviny, vlákninu, triesloviny, glykozidy, vitamíny a minerálne látky. Môže sa aplikovať napríklad vo forme čaju, tinktúry, oleja, obkladov alebo kúpeľov, čo závisí najmä od problému, ktorým pacient trpí.
Bobkový list sa v súčasnosti asi najčastejšie používa na podporu trávenia. Okrem toho má sedatívny účinok, takže sa podáva ako odvar ľuďom trpiacim nespavosťou. Pôsobí aj na nervový systém, posilňuje imunitu a zmierňuje bolesť. Pokiaľ ide o vonkajšie použitie, vavrínový list sa podáva ako obklad na kĺby, opuchy, kŕčové žily alebo svalové vyčerpanie.
Aby toho nebolo málo, vavrínový list sa zaraďuje do stravy pacientov trpiacich cukrovkou 2. typu, pretože znižuje hladinu cukru v krvi. Urýchľuje tiež liečbu kašľa a prechladnutia (vo forme sirupu), používajú ho ľudia trpiaci dnou alebo migrénami a má pozitívny vplyv na vlasy. Pomáha zväčšiť ich objem, posilňuje vlasy a zvyšuje ich lesk.
Čaj z bobkového listu
Pravdepodobne najobľúbenejším spôsobom použitia bobkového listu je príprava nálevu, ktorý sa potom pije ako čaj. Ak to chcete vyskúšať, pripravte si dva alebo tri bobkové listy a zalejte ich vriacou vodou v množstve 250 mililitrov. Túto zmes nechajte lúhovať približne 5 až 10 minút (pod pokrievkou) a až potom ju začnite konzumovať.
Čaj z bobkového listu sa odporúča všetkým pacientom trpiacim bolesťami kĺbov a kŕčovými žilami. Zmierňuje problémy s močovým mechúrom, podporuje trávenie a chuť do jedla a môže tiež zmierniť bolesti hlavy alebo migrény. Okrem toho je užitočný pre ľudí, ktorí bojujú s problémami so sedacím nervom, a môže vám dodať energiu alebo zabrániť nadúvaniu či nespavosti.
Pokiaľ ide o to, ako často piť čaj z bobkového listu, odporúča sa užívať ho dva až trikrát denne. Ak vám nechutí samotný, skúste si ho ochutiť citrónom alebo osladiť medom. Nezabudnite však, že liečba založená na čaji z bobkového listu by nikdy nemala trvať dlhšie ako tri týždne, pretože príliš veľké množstvo môže spôsobiť vedľajšie účinky.
Ak chcete použiť bobkový list na inhaláciu, budete potrebovať silnejší odvar. Preto do naberačky alebo inej vhodnej nádoby nasypte asi 2 až 3 polievkové lyžice bobkového listu. Zalejte ich vriacou vodou, všetko premiešajte a nechajte chvíľu vylúhovať. Potom si cez hlavu prehoďte uterák a začnite pomaly vdychovať výpary z tohto odvaru.
Liečivý olej z bobkového listu
Ak chcete pripraviť olej z bobkového listu, najprv vložte 50 gramov bobkového listu do pripravenej nádoby alebo fľaše, ktorú potom zalejte 70 % alkoholom (približne 200 mililitrov). Táto zmes sa potom nechá macerovať 24 hodín a potom sa pridá 500 mililitrov olivového oleja. Všetko zahrievajte vo vodnom kúpeli približne 5 až 6 hodín, ale nezabudnite olej uvariť. Nakoniec ho preceďte cez jemné plátno a máte hotovo.
Niekto si pripravuje aj domáci bobkový olej na kĺby tak, že rozdrví šesť polievkových lyžíc bobkových listov, ktoré potom zaleje 350 mililitrami rastlinného oleja (olivového, mandľového, slnečnicového). Neuzavretá nádoba sa potom vloží do vodného kúpeľa, zohreje na 40 °C a nechá sa 30 minút stáť. Potom nádobu uzavrite, postavte ju na svetlé miesto a po 2 až 3 dňoch obsah prefiltrujte a vytlačte.
Ak si pripravíte vavrínový olej, bude užitočný ako liek na modriny, odreniny a iné bolestivé miesta. Ak trpíte niektorým z týchto problémov, môžete ho použiť ako upokojujúcu masť, ktorú nanesiete na postihnuté miesto. Môže sa tiež aplikovať na rôzne zle sa hojace rany a ľudia ho hojne využívajú napríklad pri bolestiach chrbta alebo kĺbov.
Tinktúra z bobkového listu
Ďalším receptom, ktorý môžete vyskúšať doma, je príprava tinktúry z bobkového listu. Najprv si pripravte 30 gramov čerstvých bobkových listov a 300 mililitrov 60 % alkoholu. Listy nakrájajte nadrobno a vložte ich do čistej nádoby. Potom ich zalejte alkoholom, nádobu uzavrite a zmes nechajte 10 dní vylúhovať pri izbovej teplote. Potom ju prelejte cez sito do fľaše a tinktúru užívajte trikrát denne (10 kvapiek rozpustených vo vode).
Odvar z klinčekov a bobkových listov
Kombinácia dvoch účinných látok, ktorou je konkrétne klinček a bobkový list, je medzi ľuďmi tiež veľmi obľúbená. Z nich si môžete pripraviť špeciálny odvar, ktorý bude mať veľmi pozitívny vplyv na vaše zdravie. Stačí si pripraviť 2 celé bobkové listy, 3 klinčeky a 300 mililitrov vody. Bobkový list vložte do hrnca, zalejte ho vodou a priveďte do varu. Zmes varte asi 5 minút, potom stiahnite plameň a pridajte klinčeky.
Hrniec prikryte pokrievkou a nechajte všetko vylúhovať asi štvrť hodiny. Potom odvar preceďte a vypite, pričom sa odporúča piť čaj dvakrát denne, maximálne však 10 dní. Môžete ho tiež aplikovať priamo na boľavé a podráždené miesta. Pokiaľ ide o liečivé vlastnosti nálevu z bobkového listu a klinčekov, hovorí sa, že má protizápalové a upokojujúce účinky, pomáha telu zbaviť sa toxínov, ktoré zaťažujú pečeň a obličky, podporuje trávenie, zabraňuje vzniku infekcií a zmierňuje nepríjemné bolesti.