Máte upchatý nos, bolesť hrdla a vysokú teplotu, hoci vonku je horúce letné počasie? Potom máte pravdepodobne letnú virózu, ktorú spôsobujú najmä enterovírusy. Rizikovými faktormi sú tu najmä teplotné šoky spôsobené presunom z vonkajšieho prostredia do klimatizovaných priestorov. Problém však zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní.
Chrípka alebo viróza?
Ak vonku svieti slnko a teplota je najvyššia, ale vy neustále smrkáte alebo jednoducho máte pocit, že na vás niečo lezie, možno svoje ťažkosti pripisujete letnej chrípke. V takom prípade vás pravdepodobne prekvapí, že to tak s najväčšou pravdepodobnosťou nie je. V skutočnosti je ochorenie, ktoré ľudia nazývajú letná chrípka, zvyčajne len obyčajné letné prechladnutie.
Letná chrípka je mýtus, ktorý pochádza z toho, že ľudia si často mýlia chrípku s vírusom. V našom zemepisnom pásme sa chrípkové epidémie vyskytujú v zimných mesiacoch, hlavne od decembra do apríla. Hoci chrípkové vírusy tu pretrvávajú aj počas leta, ich infekčnosť je v porovnaní s chladnými mesiacmi veľmi nízka. Takže hoci v lete môžete dostať skutočnú chrípku, zvyčajne sa to nestáva.
Príčiny letnej virózy
Letné obdobie je charakteristické zvýšeným výskytom nechrípkových vírusov, ako sú Coxsackie A alebo echovírusy, ktoré sa zaraďujú medzi enterovírusy. Približne 200 rôznych vírusov môže spôsobovať príznaky prechladnutia a sú zodpovedné za širokú škálu nepríjemných príznakov, ako je kýchanie, smrkanie, bolesť hrdla a horúčka.
Najčastejší pôvodcovia letných viróz:
- Enterovírusy – tieto mikroorganizmy napádajú nosovú sliznicu, tráviaci systém a iné časti tela pacienta. V lete môžu spôsobiť vznik dýchacích ťažkostí, bolesti hrdla, bolesti hlavy a iné problémy. Niekedy sú však zodpovedné aj za hnačky a zvracanie.
- Rhinovírusy – sú to najčastejší pôvodcovia prechladnutia, ktorí cirkulujú v prostredí počas celého roka. V lete sa ľahko šíria na spoločenských podujatiach, ako sú svadby, promócie, rodinné oslavy a grilovačky.
- Adenovírusy – tieto vírusy zvyčajne spôsobujú mierne infekcie dýchacích ciest, ktoré sa prejavujú klasickými príznakmi prechladnutia, ako je vysoká teplota alebo bolesť hrdla. Môžu však spôsobiť aj hnačku alebo vyrážky.
Prechod vírusov do organizmu pacienta uľahčujú rôzne rizikové faktory vrátane nedostatočného príjmu tekutín, a tým aj potrebných minerálov, alebo príliš dlhého pobytu na slnku. To je často dôvodom vzniku tzv. nočnej choroby z tepla alebo letných črevných vírusov, ktoré spôsobujú zvýšenú teplotu, črevné problémy alebo dokonca zvracanie.
Často však zohrávajú úlohu rôzne teplotné šoky. Zdrojom problémov je často klimatizácia, ktorú majú ľudia počas horúcich dní zapnutú prakticky všade, doma, v práci alebo aj pri cestovaní autom, vlakom či lietadlom. Chladný vzduch môže spôsobiť infekcie dutín a dokonca aj blokády chrbtice.
Ak je človek prehriaty a spotený a potom sa napije ľadového nápoja alebo vystaví svoje telo prievanu (či už z klimatizácie, alebo možno cez ventilátor alebo otvorené okná auta), jeho sliznice sa vysušia a nie sú schopné správne plniť svoju ochrannú funkciu. V dôsledku toho je imunitný systém celkovo oslabený a vírusy sa môžu ľahko dostať do ľudského tela.
Okrem teplotných šokov, ktoré zažívajú pri prechode z vonkajšieho prostredia do klimatizovaných priestorov, je nebezpečné aj dlhodobé sedenie na studenej zemi pri táboráku alebo dlhodobé nosenie mokrých plaviek. Hoci sa to často nezdá, ľudské telo môže ľahko prechladnúť, čo môže viesť k infekciám obličiek alebo močových ciest.
Niektoré baktérie, napríklad streptokoky, sú aktívne aj počas letných mesiacov. Ľudia by si však mali dávať pozor aj na parazitárne infekcie, ktoré môžu spočiatku pripomínať bežnú chrípku, ale neskôr sa naplno rozvinú a môžu spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií. Nebezpečná je v tomto smere napríklad toxoplazmóza.
Príznaky letnej virózy
Ak máte pocit, že sa na vás v lete niečo plazí, možno si hovoríte: „Ako zistím, že mám vírus?“. Typickými príznakmi ochorenia sú najmä vodnatá alebo hlienovitá nádcha, ktorú často sprevádza škriabanie v hrdle, mierny kašeľ, celková únava a bolesti hlavy. Okrem toho sa pacienti niekedy sťažujú na bolesti svalov a zápal spojiviek.
Aké sú príznaky letnej virózy?
- Nepríjemné prechladnutie,
- kýchanie,
- kašeľ,
- bolesť hrdla,
- bolesť hlavy,
- celková únava,
- zvýšená teplota,
- zimnica.
Okrem týchto príznakov sa môžu vyskytnúť aj iné problémy, ako napríklad bolesť ucha alebo silná bolesť brucha, výnimkou nie je ani vracanie alebo hnačka pri prechladnutí. Všetko závisí od konkrétneho pôvodcu ochorenia, aktuálneho zdravotného stavu pacienta a ďalších faktorov. Človek sa potom zvyčajne cíti unavený a kvôli chorobe nemá príliš veľký záujem o žiadne obľúbené letné aktivity.
Rozdiel medzi chrípkou a virózou
Typické príznaky chrípky sú závažnejšie ako príznaky virózy. Patrí k nim najmä horúčka (nad 38 °C), extrémna únava, vyčerpávajúci suchý kašeľ alebo silné bolesti hlavy, kĺbov a svalov. Čas liečby a rekonvalescencie je tiež oveľa dlhší a chrípka môže mať oveľa závažnejší priebeh ako bežné prechladnutie.
U oslabených jedincov chrípka niekedy spôsobuje zdravotné komplikácie v podobe zápalu pľúc, zápalu svalov, problémov so srdcom alebo postihnutia centrálneho nervového systému. Tieto zdravotné problémy môžu byť v niektorých prípadoch dokonca smrteľné. Naproti tomu bežné prechladnutie zvyčajne nespôsobuje takéto komplikácie a nevyvoláva pandémie.
Ako dlho trvá letná viróza?
Hoci sa ľudia po ochorení zvyčajne cítia slabí a namiesto pobytu na kúpalisku, v záhrade alebo na pláži by najradšej trávili dni v posteli, letné vírusy zvyčajne čoskoro odznejú. Zvyčajne sa dajú prekonať v priebehu niekoľkých dní bez potreby návštevy lekára. Napriek tomu nesmiete tento zdravotný problém podceňovať.
Ako sa dostať z virózy?
Ani v lete, keď by človek najradšej trávil čas vonku a užíval si teplé počasie, by ste nemali toto ochorenie prekonať. Môže to zhoršiť vaše problémy, zbytočne predĺžiť obdobie rekonvalescencie alebo spôsobiť vážnejšie zdravotné komplikácie. Namiesto toho zostaňte doma a virózu vyležte, aby vaše telo mohlo ochorenie čoskoro prekonať.
Ak vás zaujíma, ako prekonať letnú chrípku, liečba vírusu by mala okrem odpočinku zahŕňať aj dostatočný príjem tekutín a vitamínov. V prípade potreby môžete vyskúšať aj studené zábaly alebo lieky, ktoré vám pomôžu znížiť teplotu, uľahčia čistenie hrdla a zbavia vás nepríjemných bolestí. Ak máte nádchu, vhodné môžu byť výplachy nosa soľným roztokom alebo nosové spreje. Rôzne bylinkové čaje majú protizápalový účinok.
Ak sa letná viróza vyskytne u detí, ktoré sú príliš malé na to, aby správne smrkali, je potrebné nosový sekrét postupne odsávať. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k preniknutiu infekcie do stredného ucha alebo k vzniku vážnych dýchacích problémov. Okrem toho existujú aj špeciálne nosové kvapky určené pre deti, ktoré môžu pomôcť uvoľniť dutiny.
Ak vaše problémy neustúpia do niekoľkých dní alebo ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom stave, mali by ste navštíviť svojho lekára. Podobne ako prechladnutie a chrípka sa totiž na začiatku môžu prejaviť aj nebezpečnejšie ochorenia, ako je kliešťová encefalitída, borelióza alebo bakteriálna meningitída. Návštevu lekára neodkladajte, ak je priebeh ochorenia od začiatku vážny alebo ak spozorujete akékoľvek komplikácie.
Preventívne opatrenia
Ak nechcete riešiť, ako sa v lete zbaviť virózy, mali by ste sa radšej zamerať na prevenciu. Mali by ste svojmu telu dopriať všetko, čo potrebuje, aby si vybudovalo odolnosť voči rôznym bacilom. Zároveň sa musíte vyhýbať spúšťačom, ktoré môžu výrazne prispieť k rozvoju ochorenia. Lekári preto odporúčajú dodržiavať nasledujúce odporúčania:
- Dôsledne dodržiavajte základné hygienické pravidlá (často si umývajte ruky mydlom a vodou a vyhýbajte sa chorým ľuďom).
- Stravujte sa zdravo a zabezpečte si pravidelný prísun čerstvého ovocia a zeleniny, aby ste telu dodali potrebné vitamíny a zdraviu prospešné látky.
- Vystavovanie sa slnku umožní premenu vitamínu D na jeho aktívnu formu, ktorá je pre telo prospešná, ale samozrejme to nepreháňajte.
- Každý deň pite dostatok tekutín (2-3 litre denne).
- V lete sa nesnažte uhasiť smäd ľadovými nápojmi.
- Vyhýbajte sa prievanu a nezostávajte príliš dlho v mokrom alebo spotenom oblečení.
- Dbajte na to, aby sa deti príliš dlho nekúpali vo veľmi studenej vode.
- V lete by mala byť klimatizácia nastavená tak, aby neochladzovala prostredie na teplotu nižšiu o viac ako 5 až 7 stupňov, ako ukazuje vonkajší teplomer.
- Do klimatizovaných priestorov, kde nie je možné individuálne nastaviť prúdenie vzduchu (napríklad v lietadle alebo vo vlaku), si pribaľte teplejšie oblečenie.
- Pravidelne chodievajte von a športujte, aby ste si zlepšili kondíciu a posilnili imunitný systém.
Ďalšie letné choroby
Jedným z ďalších problémov, ktoré môžu ľudí v lete zaskočiť, je samozrejme cestovateľská hnačka. Ako už názov napovedá, toto ochorenie postihuje turistov, najmä tých, ktorí cestujú do subtropických alebo tropických oblastí s nižšími hygienickými štandardmi. Infekcie môžu spôsobovať vírusy, baktérie a parazity, ale na vine sú aj neinfekčné príčiny:
- klimatické zmeny a príliš horúce počasie,
- iný spôsob stravovania, na ktorý človek nie je zvyknutý,
- stravovacie chyby (najmä prejedanie sa),
- konzumácia príliš ostrých alebo horúcich jedál,
- laxatívny účinok niektorých druhov ovocia,
- nadmerné množstvo oleja používaného pri spracovaní potravín,
- pitie veľkého množstva prechladených a sladkých nápojov,
- stres z cestovania.
Okrem častej vodnatej stolice pacientov zvyčajne trápia kŕče v bruchu, nevoľnosť, zvracanie, bolesti svalov a kĺbov, zvýšená teplota a, samozrejme, celková slabosť. Medzi možné komplikácie patrí najmä dehydratácia, ktorá je dôsledkom straty veľkého množstva tekutín a potrebných minerálov. To je nebezpečné najmä u malých detí.
Akútna cestovateľská hnačka zvyčajne sama ustúpi do 2 až 3 dní, preto nie je potrebné vyhľadať lekára. Dôležité je zabezpečiť doplnenie dostatočného množstva tekutín a dodržiavanie diéty. Jednotlivé príznaky je potom možné riešiť bežne dostupnými liekmi, ktoré pacientovi pomôžu zmierniť aktuálne problémy.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo je letná viróza?
Letná viróza je pomerne časté ochorenie, s ktorým sa pacienti stretávajú počas horúcich mesiacov. Často ju sprevádza vodnatá alebo hlienovitá nádcha, bolesť hrdla alebo zvýšená teplota. Ľudia tento problém často označujú ako letnú chrípku, ale keďže infekčnosť chrípkových vírusov je v lete nízka, ide skôr o letné prechladnutie.
Čo spôsobuje letné prechladnutie?
Na vine sú zvyčajne enterovírusy (napríklad Coxsackie A alebo echovírusy), ale môžu to byť aj rinovírusy alebo adenovírusy. Okrem toho môžu k vzniku letných vírusov prispieť aj niektoré rizikové faktory, ako je nedostatočný príjem tekutín, príliš dlhý pobyt na slnku alebo tepelný šok. Súvisí to napríklad s používaním klimatizácie alebo s prievanom pri cestovaní v aute s otvorenými oknami.
Aké sú príznaky letnej chrípky?
Charakteristickými príznakmi letných vírusov sú najmä vodnatý alebo hlienovitý nos, kašeľ a nepríjemné škriabanie v hrdle. Pacienti sa často sťažujú aj na bolesti hlavy alebo celkovú únavu a môže sa objaviť aj zimnica alebo vysoká teplota. Niekedy sa k tomu pridruží hnačka, zvracanie, bolesti brucha alebo uší.
Ako liečiť letnú virózu?
Letná viróza zvyčajne odznie v priebehu niekoľkých dní, takže nie je potrebné hneď navštíviť praktického lekára. V každom prípade by ste mali zostať doma, odpočívať a zabezpečiť si dostatok tekutín a vitamínov. Okrem toho môžu pri liečbe ochorenia pomôcť voľnopredajné lieky proti teplote, kašľu alebo bolesti, ako aj nosové obklady alebo výplachy.