5 najlepších receptov z DULE

Vysadili ste si na záhrade dulu, ktorá vám počas jesenných mesiacov poskytla bohatú úrodu chutných plodov? V tom prípade určite premýšľate, ako dule najlepšie spracovať a k čomu sa dajú v kuchyni využiť. Prezradíme, ako spoznať, že sú už dule dostatočne zrelé, ako dule usušiť a aké recepty z dulí by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Čo sú dule?

Pod týmto názvom sa ukrýva plod dule obyčajnej, čo je strom alebo ker, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. Hoci ste sa s ním predtým mohli stretnúť takmer na každej záhrade, dnes naň narazíte skôr zriedka. Pestuje sa iba v teplejších oblastiach, a to hlavne ako podnož pre iné druhy ovocia, ale aj v podobe okrasného živého plotu či ovocného stromu.

Pokiaľ ide o to, ako vyzerá dula, jedná sa o guľovité či podlhovasté malvice, ktoré majú výraznú žltú farbu. V závislosti na tom, o akú konkrétnu odrodu sa jedná, potom môžu mať tvar jablka (poddruh Maliformis) alebo hrušky (poddruh Pyriformis). Na povrchu sú dule zreteľne rebrované a ich šupka je pokrytá plstnatým páperím, ale akonáhle ju utriete, zostane lesklá až mastná.

Plody dule, ktoré sa obvykle zberajú v priebehu septembra a októbra, sú tvrdé a silné. Ich dužina má svetlo žlté sfarbenie a rovnako ako šupka je pomerne nepoddajná. V prípade dužlí jablkovitého typu býva tvrdšia a suchšia, u hruškovitého typu potom o niečo mäkšia, ale zároveň menej výrazná po chuťovej stránke. V oboch prípadoch sa však dule vyznačujú svojou prenikavou vôňou (po citrusoch či vanilke).

Prečo práve dule?

Dula je praslovanské pomenovanie s pôvodom v slove kduna, ktoré vychádza z gréckeho výrazu kydonion (podľa mesta Kydonia na Kréte). Z toho dôvodu sa môžete stretnúť aj s označením kydónske jablko. Okrem toho existuje pre dule aj celý rad ľudových názvov, ako je napríklad hrušná jabloň. U starých Rimanov si vďaka plstnatému povrchu dokonca vyslúžila pomenovanie vlnené jablko.

Aby toho nebolo málo, v stredoveku sa o plodoch dulí hovorilo ako o zlatých jablkách Hesperidek, ktoré podľa legendy z ich záhrady ukradol Herakles. Keďže v starovekom Grécku bola dula jednou z rastlín zasvätených bohyni Afrodite, ľudia dule považovali za symbol plodnosti, a preto nimi obdarovávali snúbencov. Niekedy ich potom nazývali aj jablkami Venušinými.

Liečivé účinky dúlí

Dule sa dnes dajú využiť v kuchyni, ale aj v kozmetickom priemysle. Okrem toho sú však známe aj pre svoje zdraviu prospešné účinky, vďaka čomu sa odpradávna používali v ľudovom liečiteľstve. Toto ovocie je totiž bohaté na vitamíny B a C, obsahuje veľké množstvo pektínov, trieslovín, organických kyselín a vlákniny, ale nechýbajú tu ani minerálne látky, ako je draslík, železo, vápnik, zinok alebo mangán.

Pokiaľ ide o ich liečivé účinky, dule podporujú trávenie, pomáhajú pri žalúdočných ťažkostiach alebo pri rôznych zápaloch a pôsobia ako skvelý prostriedok proti nadúvaniu, nechutenstvu a hnačke. Pektíny, ktorých je v plodoch dule viac ako v jablkách, regulujú obsah vody v tele, spoločne s vlákninou na seba vážia škodliviny a pomáhajú ich z tela odstrániť. Práve z toho dôvodu sú dule ideálnou potravinou na detoxikáciu organizmu a zároveň sú vhodné na posilnenie imunity.

Pečené alebo varené dule údajne majú protireumatické účinky a bránia rozvoju dni. V sušenej podobe potom toto ovocie pomáha nielen proti rôznym žalúdočným ťažkostiam (vrátane vredov), ale aj pri bolestiach v krku alebo pri krvácaní. Vzhľadom na obsiahnutú vlákninu môžu navyše dule znižovať glykémiu u diabetikov alebo u jedincov, ktorí majú k rozvoju cukrovky predispozície.

Aby toho nebolo málo, varené dule sa predtým využívali aj vo forme obkladu, ktorý mal napomôcť hojeniu zapálených rán. Vďaka obsiahnutým látkam sa však hodí aj na ošetrenie citlivej a vysušenej pokožky, spálenín, omrzlín alebo drobných jaziev. Sušené jadrá duli sa potom dajú použiť pri liečbe kašľa, bolesti v krku a zápalov v dutine ústnej alebo pre zlepšenie dychu.

Ako spoznať pri dule zrelosť?

Na duliach sa prvé ovocie začína objavovať zhruba tretí až štvrtý rok po výsadbe, pričom v plnej plodnosti bývajú obvykle po desiatich rokoch. Na zber sú potom ich plody pripravené až počas jesene, teda zhruba od konca septembra do začiatku novembra. Že nastala vhodná chvíľa na zber plodov, spoznáte podľa ich výraznej vône. Môžu tiež začať zo stromu padať, ale aj v tejto chvíli si ponechávajú svoju tvrdosť. Pokiaľ ich nenecháte prejsť mrazom, do mäkkosti nikdy nedozrievajú.

Skladovanie dulí

Dule by ste mali vždy skladovať na chladnom a dobre vetranom mieste. Aj v tomto prípade však plody dulí vydržia maximálne osem týždňov. Sú navyše veľmi citlivé na akékoľvek otlaky a pri dlhšom uskladnení sa ich dužina farbí dohneda. Okrem toho si môžete všimnúť, že ak uložíte dule vedľa iných druhov ovocia, veľmi jednoducho na ne prenesú svoju výraznú arómu a môžu dokonca ovplyvniť aj ich chuť.

Spracovanie dulí v kuchyni

V surovom stave je dula tvrdá, trpká, niekedy až horká a predovšetkým ťažko stráviteľná. Práve z toho dôvodu sa tieto plody konzumujú iba v momente, keď prejdú nejakou kuchynskou úpravou, teda napríklad pečené alebo varené. Ešte pred tepelným spracovaním je však nutné dule umyť a utrieť utierkou, čím odstránite chlpatú vrstvu na ich povrchu.

Pokiaľ chcete dulu zužitkovať, majte na pamäti, že sa ďalej spracováva podobne ako jablká alebo hrušky. To znamená, že najprv je potrebné ovocie olúpať a odstrániť jadrovník, čo bude vyžadovať trpezlivosť, pretože ide o pomerne piplavú prácu. Potom ho môžete nakrájať na menšie kúsky podľa vlastného priania. Nezabudnite však, že ovocie na vzduchu rýchlo hnedne, takže je dobré ho potom rýchlo vložiť do citrónovej vody.

Sušené dule

Chcete si pripraviť chutné krížalky a premýšľate, ako sušiť dule? Pokiaľ máte k dispozícii sušičku, plody stačí nakrájať na tenké plátky či kolieska, namočiť na chvíľku do vody s citrónovou šťavou, čo zabráni ich hnednutiu, a nechať ich sušiť pri teplote 40 až 50 °C. V pootvorenej rúre nastavenej na 90 °C sa potom dule nakrájané na plátky sušia po dobu 6 hodín.

Recepty z dule

Hoci sa u nás dule pestujú hlavne ako podnož pre iné druhy ovocia alebo ako súčasť živých plotov, v teplejších oblastiach, kde sa im skvele darí, ich ľudia vysádzajú hlavne kvôli chutným plodom. Tie sa v kuchyni používajú na mnoho rôznych spôsobov. Dajú sa z nich napríklad vytvoriť skvelé marmelády, džemy alebo rôsoly a môžu sa stať základom chutného želé či lekváru.

V portugalčine sa dule nazývajú marmelo, čo sa stalo základom slova marmeláda, ktoré sa u nás dnes bežne používa. Na území Portugalska potom ľudia výrazom marmelada označujú priamo dulové zavareniny. Plody dulí sa však môžu stať aj základom muštov či alkoholických nápojov. Napríklad na Balkánskom polostrove sa z dúl páli nápoj známy ako rakije – dunjevača.

Ďalej sa potom dule kompótujú, pridávajú sa do rôznych ovocných štiav, pripravujú sa z nich výborné dezerty, ktorým dodajú výraznú arómu, a samozrejme sa dajú aj sušiť (napríklad aj ako ovocný pergamen). Ďalším obľúbeným receptom sú pečené dule a ľudia si ich obľúbili aj osmažené na masle spoločne s jablkami a škoricou. Aby toho nebolo málo, môžete ich však pridať aj do kvasenej kapusty.

Pri varení sa dule dajú využiť prakticky všade tam, kde by ste v inom prípade použili jablká alebo hrušky. Medzi obľúbené pokrmy patria napríklad kura s guličkami alebo kombinácia gulí s morčacím mäsom a slaninou. Okrem toho sa dula skvele hodí aj ku koziemu syru či do rôznych šalátov a dá sa samozrejme kombinovať aj so zemiakmi (napríklad ako polievka zo sladkých zemiakov a duli).

K ďalším receptom, ktoré si ľudia veľmi pochvaľujú, patria pečené dule s vlašskými orechmi a pistáciami. Keďže sa tieto plody hodia všade tam, kde by ste normálne použili jablká, skúsiť môžete aj prípravu dulového chutney s hrozienkami. Dule si totiž rovnako ako plody jabloní a hrušiek dobre rozumejú so škoricou a klinčekmi.

Dulová marmeláda: recept

Veľmi často sa pripravuje z dule marmeláda, ktorá je chutná a aromatická. Niektorým dokonca toto ovocie pripomína kombináciu jabĺk, hrušiek a osviežujúcich citrusových plodov. Ak by ste tento recept tiež radi vyskúšali, nezabudnite si nachystať nasledujúce ingrediencie:

  • 1 kilogram dulí,
  • 500 gramov želírovacieho cukru,
  • 1-2 citróny,
  • 1 celú škoricu,
  • vodu.

Dule najprv dobre umyte, osušte a následne odstráňte jadrovník (v tomto prípade nie je nutné zbavovať ich šupiek, ktoré obsahujú veľa vitamínov a vonných látok). Potom ovocie rozkrájajte nahrubo, dule zľahka podlejte vodou a spolu s kúskom celej škorice duste domäkka. Akonáhle bude hotové, škoricu vyberte, plody rozmixujte ponorným mixérom a všetko prepasírujte cez sito, čím odstránite tvrdšie hrudky.

Vytvorené dulové pyré následne vráťte späť do hrnca a pridajte cukor (jeho množstvo by malo v tomto prípade zodpovedať polovici hmotnosti dúľ, teda 500 gramov cukru na 1000 gramov dulového pretlaku). Pokiaľ bude marmeláda stále príliš hustá, pridajte ešte malé množstvo vody. Výslednú zmes povarte a v závere pridajte šťavu z citrónov podľa chuti.

Hotovú marmeládu ešte v horúcom stave naplňte do dobre umytých a usušených pohárov, ktoré potom budete zavárať po dobu 15 minút. Poháre by pritom mali byť napoly ponorené vo vriacej vode. Ak sú však dobre umyté, marmeládu vôbec zavárať nemusíte. Stačí ju horúcu preliať do pripravených nádob, uzavrieť viečkom a otočiť dnom nahor do tej doby, než vychladne. Ak chcete potom základný recept nejako obmeniť, skvelá je aj dulová marmeláda s pomarančom.

Dulový kompót

Ďalším obľúbeným receptom, ktorý by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, sú kompótované dule. Aby ste mohli túto pochúťku tiež vyskúšať, budete potrebovať tieto suroviny:

  • 6 dúlí,
  • 1 citrón,
  • 15 polievkových lyžíc cukru,
  • klinčeky a škoricu,
  • vodu.

Dule najprv umyte, osušte, olúpte a zbavte jadrovníka. Potom plody nakrájajte na kocky alebo na plátky podľa toho, aké ovocie máte v kompótoch radi. Pripravené dule následne vložte do hrnca a pridajte vodu, citrónovú šťavu, jednu celú škoricu a zhruba 5 až 6 kusov klinčekov. Zmes následne oslaďte a varte do zmäknutia.

Hotový kompót nechajte vychladnúť a potom ho môžete ihneď konzumovať. Hodí sa napríklad k ovsenej alebo krupicovej kaši, ale ľudia ho podávajú aj k pečenému mäsu či k zverine. Ak chcete kompót zavariť, vložte dule do pripravených pohárov, pridajte celú škoricu a vanilkový struk. Potom ovocie (môže byť aj predvarené) zalejte pripraveným nálevom z vody, cukru a citrónovej šťavy.

Pečené dule

S úrodou chutných dutlí si môžete v kuchyni poradiť podobne ako napríklad s hruškami. Dajú sa teda zapiecť v rúre s ďalšími ingredienciami, vďaka čomu vznikne chutný dezert, ktorý si môžete užiť s rodinou alebo ponúknuť návšteve. Na jeho prípravu budete potrebovať:

  • dule,
  • med,
  • maslo,
  • mletú škoricu,
  • vlašské orechy,
  • citrónovú šťavu,
  • vodu.

Dule najprv umyte, osušte a olúpte. Potom z nich odstráňte jadrovník, ovocie rozkrojte na polovice a zhruba 5 minút blanšírujte vo vode zvarenej s citrónovou šťavou (2 lyžice na 1,5 litra vody). Po vybratí z vody nechajte dule odkvapkať a medzitým si zapekacie misky či väčšiu misu vymažte maslom. Dule nakrájajte na mesiačiky, položte do misiek reznou stranou nahor a pomažte medom.

Pripravené ovocie následne posypte troškou škorice a pridajte kúsok masla. V rúre predhriatej na 180 ° C potom pečte zhruba 20 minút (samozrejme podľa typu rúry), potom pridajte najemno nasekané vlašské orechy (alebo napríklad pistácie) a nechajte dezert ešte zhruba 5-10 minút v rúre dôjsť. Čím dule ochutíte, je však čisto na vás. Niekto tak ovocie zapeká napríklad s ríbezľovým džemom a červeným vínom, pričom iný dáva prednosť gaštanovej plnke.

Dulový koláč

Veľkú obľubu si medzi ľuďmi získal aj recept na dulový koláč, ktorý svojou originálnou chuťou dokáže potešiť celú rodinu. Pokiaľ by ste si tento sladký dezert tiež chceli upiecť, budete k tomu potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • 150 gramov celozrnnej múky,
  • 60 gramov cukru krupice,
  • 90 gramov tuku na pečenie,
  • štipku soli,
  • 500 gramov dúli,
  • 200 mililitrov jablčnej šťavy,
  • 150 mililitrov kyslej smotany,
  • 3 vajcia,
  • cukor, med a škoricu,
  • nasekané mandle.

Formu na koláč si najskôr vymažte maslom a potom sa pustite do prípravy cesta. V mise dobre zmiešajte múku s cukrom, tukom a soľou. Hotové cesto potom rozložte do koláčovej formy a nezabudnite aj na zvýšený okraj. Dule následne umyte, osušte, rozkrájajte a zbavte jadrovníka. Na prípravu koláča je potom ideálne nakrájať ich na tenšie plátky.

Akonáhle budete mať hotovo, vložte dule do hrnca, zalejte jablčnou šťavou, pridajte 2 lyžice cukru a po dobu 5 minút zľahka poduste. Potom dule sceďte (šťavu si zlejte bokom do hrnca) a rozložte na pripravené cesto. Do zliatej jablčnej šťavy primiešajte smotanu a vajcia, potom túto zmes nalejte na koláč s guličkami a ten pečte v rúre predhriatej na 180 ° C dozlatista (asi 30-40 minút podľa rúry).

Na záver si zmiešajte med so škoricou, čím následne koláč potrite. Pridajte aj nasekané mandle a ešte na 5 minút koláč vložte do rozpálenej rúry. Potom ho nechajte úplne vychladnúť a podávajte nakrájaný na trojuholníčky.

Duľový syr

Pokiaľ ste o dulovom syre nikdy nepočuli, nemusíte zúfať. Ono vlastne o syr v pravom slova zmysle nejde. Recept na prípravu lahodného dulového želé, ktoré sa skvele hodí práve k syrom a údeninám, však poznali už naše prababičky. Ak chcete túto pochúťku sami vyskúšať, pripravte si:

  • 2 kilogramy zrelých dúľ,
  • 800 gramov cukru,
  • 2 citróny,
  • vodu.

Dule najprv umyte a utierkou očistite od chĺpkov. Potom ich nakrájajte na kocky, zalejte vodou av hrnci poduste domäkka. Akonáhle budú dule uvarené, prepasírujte ich cez sito, pridajte cukor, citrónovú šťavu a citrónovú kôru. Všetko premiešajte a vzniknutú hmotu vložte do hrnca, kde ju budete za stáleho miešania pri miernej teplote variť.

A ako spoznáte, že je hotovo? Keď lyžičkou kvapnete trochu dulovej hmoty na tanierik, mala by rýchlo stuhnúť. Potom môžete pridať aj ďalšie ingrediencie podľa chuti, ako sú napríklad rôzne druhy orechov alebo nakrájané sušené ovocie. Na záver si plech vyložte papierom na pečenie, naň vlejte a rozprestrite hotovú hmotu z dúl a sušte ju v rúre pri nízkej teplote. Výsledkom bude tuhé želé, ktoré sa dá rozkrájať a použiť ako doplnok k syrom alebo k mäsu.