Objavili ste na prechádzke strom obsypaný sladkými mirabelkami či špendlíkmi, ktoré ste tam jednoducho nemohli nechať? Alebo sa vám snáď podarilo nazbierať plný kôš myrobalánov a teraz márne premýšľate, ako ovocie spracovať, aby si celá rodina pochutnala? Prezradíme, v čom sa jednotlivé kôstkovice líšia, ako chutia a aké pokrmy z nich môžete doma pripraviť.
Ako spoznať mirabelku, myrobalán a špendlík?
Keď sa povie slivka, väčšina ľudí si vybaví slivku alebo slivu. V skutočnosti je tento rastlinný rod ale veľmi rozmanitý a zahŕňa celý rad pestovaných druhov, voľne rastúcich stromov a kríkov aj rôzne exotické dreviny. V slovenskej prírode sa môžete stretnúť napríklad s tromi zaujímavými zástupcami, čo je slivka myrobalán (myrobalán čerešňový), slivka mirabelka a slivka špendlík.
Plody týchto troch sliviek sú si veľmi podobné, a to ako vzhľadovo, tak aj chuťovo. Napriek tomu však existuje mnoho znakov, podľa ktorých ich od seba môžeme odlíšiť. Mirabelky sú okrúhle, sladké a väčšinou žlté (na zdanlivej strane k slnku niekedy červeno bodkované). Ich dužina sa dá ľahko oddeliť od kôstky a je často veľmi lahodná, kvôli čomu si ľudia toto ovocie veľmi obľúbili.
Hoci si mnohí ľudia myslia, že to, čo rastie u nich za domom alebo na lúke, je slivka špendlík žltá, väčšinou nemajú pravdu. Tento druh bol totiž u nás napadnutý šarkou, ktorá jeho populáciu takmer zdecimovala. Špendlíky sú tu preto veľmi zriedkavé. Že ide skutočne o tieto plody, spoznáte podľa slivkového tvaru a sýto žltého sfarbenia. Rovnako ako u mirabeliek ide dužina dobre oddeliť od kôstky.
Pozdĺž ciest potom obvykle rastie myrobalán čerešňový, ktorý sa využíva ako podnož ďalších druhov sliviek a často splaňuje. Jeho ovocie je okrúhle, niekedy mierne sladké, ale skôr pomerne kyslé. Farba plodov sa pohybuje od žltej či zelenkavej cez oranžovú až po červenú, ktorá je najčastejšia. Dužina sa dá na rozdiel od predchádzajúcich druhov zle oddeliť od kôstky. Ľudia si toto ovocie často pletú so špendlíkmi, ale myrobalán je u nás dnes oveľa častejší.
Recepty z myrobalánov, mirabeliek a špendlíkov
Hoci sa tieto plody v niektorých vlastnostiach líšia, všetky sú vhodné na priamu konzumáciu. Záleží iba na tom, aké ovocie máte radi. Zatiaľ čo myrobalány budú chutiť ľuďom, ktorí nemajú problém s kyslejším nádychom, pre tých, ktorí dávajú prednosť sladším plodom, sa budú lepšie hodiť mirabelky alebo špendlíky (tých je však momentálne nedostatok).
Všetky vymenované kôstkovice sa navyše dajú použiť aj v kuchyni, kde s nimi môžete pracovať rôznymi spôsobmi. Sú vhodné hlavne na prípravu marmelád, lekváru alebo zaváranín, pridávajú sa do rôznych buchiet a ovocných koláčov a sladšími mirabelkami môžete dezerty tiež dozdobiť. Okrem toho sa niektoré druhy tohto ovocia používajú na výrobu domácich páleniek. Najlepšie sú prezreté mirabelky, pravé špendlíky alebo kultúrne myrobalány (plane rastúce sú totiž príliš kyslé).
Marmeláda z myrobalánov, mirabeliek alebo špendlíkov
Medzi najobľúbenejšie recepty, na prípravu ktorých sa dajú využiť nielen plody myrobalánu čerešňového, ale aj špendlíky alebo lahodné mirabelky, sa samozrejme radí marmeláda. Tá sa dá pripraviť na mnoho rôznych spôsobov a samozrejme je nutné vziať do úvahy, aké sladké, alebo naopak kyslé marmelády preferujete (a tiež to, aká je chuť samotného ovocia). Potrebovať budete nasledujúce veci:
- 1 kilogram zrelého ovocia,
- 600 gramov cukru,
- 10 gramov citrusového pektínu,
- šťavu z jedného citróna,
- zaváracie poháre,
- viečka.
Pripravené plody (myrobalány, mirabelky, alebo špendlíky) najprv dôkladne umyte a spolu s trochou vody vložte do hrnca. Potom ovocie varte tak dlho, kým sa nezačnú oddeľovať kôstky. V tej chvíli vzniknutú hmotu prepasírujte cez hrubé sito, aby ste sa kôstok zbavili, a opäť ju prelejte do hrnca.
Ovocie potom varte (prudkým varom) zhruba po dobu 20-30 minút, počas ktorých za stáleho miešania začnete postupne pridávať cukor bez toho, aby sa varenie prerušilo. Pokiaľ sa objaví pena, zoberte ju. Do poslednej dávky cukru, ktorá ešte zostáva, potom primiešajte citrusový pektín a nakoniec ešte vmiešajte trochu šťavy z citróna.
Akonáhle bude hotovo, zmes nechajte zhruba ďalších 5 minút variť. Ešte vriacu ju potom nalejte do čistých, suchých zaváracích pohárov, ktoré následne zaviečkujte a nechajte vychladnúť dnom nahor. Ak sa vám v priebehu varenia bude zdať, že marmeláda nie je dostatočne sladká (vzhľadom na kyslosť ovocia), môžete samozrejme pridať viac cukru.
Korenená marmeláda z mirabeliek
Ak máte k dispozícii mirabelky, pravé špendlíky alebo napríklad sladšie myrobalány, môžete vyskúšať aj prípravu korenenej marmelády, ktorá je medzi ľuďmi veľmi obľúbená. Na jej prípravu budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:
- 1 kilogram mirabeliek, myrobalánov či špendlíkov,
- cukor krupice podľa potreby a kyslosti plodov,
- 1 vanilkový cukor,
- 1 lyžičku kyseliny citrónovej,
- 1 vrecko želírovacieho prípravku (pektogél, Gelfix),
- 5 klinčekov,
- 1 kúsok celej škorice,
- 50 mililitrov rumu,
- kúsok zázvoru,
- vodu (alebo prípadne pomarančový džús).
Dobre vyzreté plody najprv umyte a potom ich vložte do väčšieho hrnca, pridajte klinček, škoricu a kyselinu citrónovú a všetko zalejte vodou alebo džúsom tak, aby ovocie bolo ponorené. Obsah hrnca následne priveďte do varu a pokračujte vo varení tak dlho, pokiaľ nevznikne kaša, čo bude trvať zhruba 20-30 minút. Zároveň nezabúdajte zmes občas premiešať.
Ešte horúcu hmotu potom prepasírujte cez hrubý sitko a pyré zvážte. Akonáhle budete vedieť, koľko hmoty máte k dispozícii, pridajte zhruba rovnaké váhové množstvo cukru krupice (teda 1:1). Zmes opäť priveďte do varu a všetko krátko povarte. Potom si v malej miske zmiešajte želírovací prípravok s trochou zvyšného cukru as vanilkovým cukrom a vmiešajte ho do pyré.
Na chladnom tanieriku potom vykonajte želírovací test. To znamená, že by ste naň mali kvapnúť malé množstvo pripravenej hmoty, aby ste zistili, či je pripravená. Pokiaľ počas krátkej chvíľky stuhne, marmeláda je hotová. Nakoniec teda vmiešajte malé množstvo nastrúhaného zázvoru a rum a horúcu hmotu nalejte do pripravených pohárov. Všetko potom sterilujte po dobu 20 minút pri 80 °C.
Koláč s mirabelkami, špendlíkmi či myrobalánmi
Pokiaľ sa vám podarilo nazbierať dostatok mirabeliek, špendlíkov alebo myrobalánov a chcete si pripraviť nejaký dezert, mohol by vám zachutnať ovocný koláč s tvarohom, kde tieto plody skvele zužitkujete. Aby ste si na ňom mohli doma pochutnať, pripravte si najskôr nasledujúce suroviny:
- 600 gramov zrelých plodov,
- 500 gramov tvarohu vo vaničke,
- 2 hrnčeky polohrubej múky,
- 1 hrnček cukru (krupica),
- 1 hrnček mlieka,
- 1 prášok do pečiva,
- 1 deciliter oleja,
- 2 vajcia,
- 2 vanilkové cukry.
Najprv si ovocie dôkladne umyte, odstopkujte a vykôstkujte. Do tvarohu potom pridajte trochu cukru a pripravte si aj posýpku, ktorá sa robí z 80 gramov masla, 80 gramov cukru krupice a 160 gramov hrubej múky. Potom si nechajte predhriať rúru na 180 °C. Múku následne zmiešajte s cukrom, vanilkovým cukrom a práškom do pečiva.
Potom pridajte olej, vajcia a mlieko a všetko dobre premiešajte (môžete využiť aj šľahač). Hotové cesto vylejte na pripravený plech (vymastený alebo vyložený papierom na pečenie), naň naneste osladený tvaroh a potom aj špendlíky, mirabelky alebo myrobalány. Nakoniec posypte koláč posýpkou a vložte do rúry rozpálenej na 180 ° C zhruba na 30 minút.
Víno z myrobalánov
Ak by ste radi vyskúšali niečo ostrejšie, môžete si pripraviť víno zo zrelých, sladkých myrobalánov (alebo prípadne mirabeliek či špendlíkov). Na 10-litrový demižón budete potrebovať tieto ingrediencie:
- 3 kilogramy myrobalánov,
- 1,5 kilogramu cukru,
- 4,5 litra vody,
- kvasinky typu cerevisiae,
- výživu pre kvasinky,
- 0,5 kilogramu cukru (po kvasení),
- 1 liter vody (po kvasení).
Hneď na začiatku je nutné poznamenať, že tento recept je nutné prispôsobiť zrelosti, kyslosti a konkrétnemu druhu ovocia, ktoré ste si pripravili. Inak by sa mohlo stať, že vám výsledný produkt nebude chutiť tak dobre, ako by mal.
Najprv si ovocie umyte, roztlačte ho trochu stláčadlom na zemiaky a zalejte časťou z pripravených 4,5 litra vody. Zo zvyšku si potom pripravte cukrový roztok, ktorý po vychladnutí k základu prilejete. Následne pridajte výživu a rozmnožené kvasinky.
Akonáhle prebehne búrlivé kvasenie, je načase víno precediť a pridať druhý cukrový roztok (1 liter vody + 0,5 kilogramu cukru), s ktorým bude víno ďalej kvasiť. Ak bude príliš kyslé, dolejte podľa chuti adekvátne množstvo osladenej vody (zhruba 20 gramov cukru na 1 liter pridanej vody).
Po ukončení kvasenia a usadenia kalu je nutné víno dvakrát stočiť. Samotné vyčistenie je potom možné urýchliť pomocou bentonitu. Následne nechajte víno zrieť aspoň 6 mesiacov v demižóne a až potom začnite s jeho konzumáciou.