MANGO PESTOVANIE DOMA z kôstky: Ako na to?

Jedným z najobľúbenejších exotických druhov ovocia, na ktoré ľudia v našej krajine nedajú dopustiť najmä v zime, je nepochybne mango. Rastie na mangovníku, ktorý si s trochou námahy môžete vypestovať aj doma z kôstky. Poradíme vám, ako začať pestovať mango u vás doma, ako sa starať o mangovník a čo potrebuje mango, aby sa mu u vás darilo.

Ako vyzerá mangovník?

Mangovník (latinsky Mangifera) je rod rastlín z čeľade obličkovité, ktorý zahŕňa množstvo vždyzelených mohutných stromov. Tie sa vyznačujú hrubým kmeňom a širokou korunou tmavozelených odtieňov. Rastú tu jednoduché, celistvé listy, ktoré sú stopkaté, tenko alebo hrubo kožovité a zvyčajne sú zoskupené na konci jednotlivých konárov.

Kvety mangovníka sú malé a spolu tvoria vrcholové alebo strapcovité metlinovité kvetenstvo. Plodom je jednosemenná kôstkovica, ktorá je známa najmä svojou mäsitou, vláknitou alebo dokonca mierne drevnatou dužinou. Tá sa jednoducho označuje ako mango. V jeho strede sa nachádza tvrdá, hrubostenná a sploštená kôstka, z ktorej sa dá vypestovať mangovník.

V súčasnosti existuje na svete viac ako 60 rôznych druhov mangovníkov, ktoré obývajú oblasť od Indie a Srí Lanky cez Čínu, Indočínu a juhovýchodnú Áziu až po Šalamúnove ostrovy. Najviac mangovníkov rastie na Malajskom polostrove, ale hojne sa vyskytujú aj na Sumatre a Borneu. Najznámejším zástupcom je mangovník indický (Mangifera indica), ktorý sa hojne pestuje aj inde.

Pestovanie manga z kôstky

Hoci mangovníky môžu vo svojej domovine dorásť až do výšky niekoľkých desiatok metrov, musia mať, samozrejme, vhodné tropické podnebie. U nás teda pravdepodobne neuvidíte žiadne obrovské stromy, ale mango môže rásť aj v našich podmienkach. Môžete si ho preto zaobstarať ako izbovú rastlinu, ktorá poslúži ako dekorácia vašej spálne alebo obývačky.

Skôr ako začnete pestovať mango doma, mali by ste vedieť jednu dôležitú vec. Aj keď budete svojej rastline venovať maximálnu starostlivosť, jej pestovanie bude pomerne náročné a možno sa nikdy nedočkáte plodov. Aby ste mohli ochutnať vlastné mango, museli by ste vytvoriť podmienky čo najbližšie k domovu mangovníka.

Ak ste však odhodlaní vypestovať si vlastné mango, budete musieť tvrdo pracovať. Kvitnúca rastlina sa musí najprv opeliť, čo znamená, že budete musieť malou kefkou rozniesť peľ na všetky jej kvety. Ak sa vám to podarí, plody by sa mali objaviť približne po 4 až 5 mesiacoch. Vo všeobecnosti mangovníky začínajú plodiť až po 6 až 8 rokoch.

Ako si vybrať vhodné mango?

V našich obchodoch sa zvyčajne stretávame len s plodmi mangovníka indického, ale chutné plody môžeme nájsť aj na mangovníku zabudnutom alebo mangovníku voňavom. Ak si chcete z tohto ovocia vypestovať vlastné rastliny, vždy kupujte mango, ktoré je na prvý pohľad zdravé a zrelé.

Pokiaľ ide o to, ako spoznáte zrelé plody, šupka bude žltočervená a na dotyk mierne mäkká. Dužina má po rozkrojení žltooranžovú farbu a ovocie spravidla vydáva výraznú sladkú vôňu. V obchodoch sa však často predávajú zelenožlté plody. Nevešajte však hlavu, nechajte ho doma pri izbovej teplote, aby postupne dozrievalo.

Mango, z ktorého chcete vypestovať krásne izbové ovocie, by rozhodne nemalo zmrznúť. Tieto rastliny vo všeobecnosti zle znášajú chlad, takže kôstka nemusí správne vyklíčiť. Ak sa obávate, že púčiky zo zakúpeného ovocia nebudú vhodné, môžete si ich samozrejme vyrobiť viac. Určite tým zvýšite šance na vysadenie a úspešné pestovanie manga.

Ako pripraviť kameň na pestovanie?

Nájsť vhodné mango v obchode zvyčajne nie je náročné. Predtým, ako ho začnete sadiť do kvetináča, by ste však mali kôstku na tento krok riadne pripraviť. Rozrežte zrelé mango a opatrne vyberte kôstku. Potom pod tečúcou vodou odstráňte všetky zvyšky dužiny a zmyte aj šťavu, inak môže kôstka splesnivieť.

Ďalší postup je už len na vás. Niektorí ľudia nechávajú kôstku deň alebo dva schnúť na vzduchu a potom nožom opatrne odstránia semená z tvrdej vláknitej škrupiny. Iní odporúčajú namočiť kôstku na dve hodiny do vody, aby napučala a zmäkla. Potom je ľahšie oddeliť semeno od obalu. Vždy však dávajte pozor, aby ste semeno nepoškodili.

Odstránenie semien nie je pri pestovaní manga bezpodmienečne nutné, ale výrazne urýchli klíčenie. Semená môžete zasadiť buď priamo do substrátu, alebo ich nechať klíčiť samostatne. Ak sa vám nechce semienko zbavovať, môžete ho, samozrejme, ponechať v sadeničke, ale proces bude pomalší.

Mango a spôsob jeho pestovania

Ak ste si už priniesli domov zrelé mango, získali kôstku a podarilo sa vám odhaliť semienko vo vnútri, je čas začať s pestovaním. Samozrejme, existujú tri rôzne spôsoby, ako to urobiť:

  • pestovanie manga priamo v kvetináči,
  • klíčiace mango v papierovej utierke,
  • pestovanie manga vo vode.

Pestovanie manga v kvetináči

Ak chcete vypestovať mangovník v kvetináči, najjednoduchším spôsobom je zasadiť kôstku alebo holé semeno priamo do substrátu. Vyhnete sa tak presádzaniu, ku ktorému by ste sa museli uchýliť po vyklíčení v papierovej utierke alebo vo vode. Potom sa už musíte starať len o umiestnenie kvetináča a jeho správne zalievanie.

Pokiaľ ide o to, ako zasadiť mango z kôstky do kvetináča, budete si musieť najprv vybrať správnu nádobu. Nádoba by mala byť primerane veľká, aby sa do nej neskôr zmestili korene mangovníka. Nesmie však byť príliš veľký, pretože potom hrozí, že rastlina splesnivie. Potom do vybranej nádoby pridajte kokosový substrát pre mango, ktorý dobre udržiava vlhkosť a neobsahuje vápnik.

Očistené semená by sa mali nechať cez noc namočené vo vode. Potom ho vložte do nádoby tak, aby ležalo na boku v pôde a vrch semienka vyčnieval von. Druhou možnosťou je umiestniť semeno asi 3 cm pod povrch pôdy, pričom vypuklá strana musí smerovať nahor.

Ak uvažujete o tom, kde mango pestovať, mali by ste mu samozrejme poskytnúť vhodné podmienky, ktoré sa čo najviac približujú jeho domovine. Kvetináč umiestnite na dostatočne teplé miesto (25 až 30 °C). Zároveň by mal byť spočiatku na tienistom mieste, t. j. nie na mieste, kde stále svieti slnko.

Výhonok by sa mal objaviť približne za 1 až 3 mesiace. Počas klíčenia nezabudnite udržiavať pôdu stále vlhkú, ale namiesto zalievania pôdy použite radšej zavlažovač. Nikdy mango neprelievajte, pretože premočená pôda by mohla spôsobiť hnilobu. Hneď ako sa rastlina objaví, premiestnite kvetináč na svetlo a až keď sa aklimatizuje, môžete ju umiestniť na priame slnečné svetlo.

Klíčiace mango v papierovej utierke

Ak chcete nechať mango pred vysadením do substrátu najprv vyklíčiť, zabaľte očistené semená do vlhkej papierovej utierky (ale nemala by byť príliš mokrá). Potom ho vložte do plastového vrecka, ktoré má vetracie otvory, aby sa semeno nespálilo. Semeno však môžete umiestniť aj do plastovej nádoby s otvormi.

V ďalšej fáze umiestnite vrecko alebo nádobu so semienkami manga na miesto, kde je teplota 25 až 30 °C. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte tiež neustále udržiavať papierovú utierku vlhkú. Semená by potom mali začať klíčiť v priebehu niekoľkých týždňov, a keď sa výhonok spojí s koreňom, je čas zasadiť kôstku do substrátu.

Pestovanie manga vo vode

Ak nechcete neustále kontrolovať semená zabalené v papierovej utierke, aby ste sa uistili, že majú ideálnu vlhkosť na to, aby sa čoskoro objavili klíčky, môžete vyskúšať pestovanie manga vo vode. To vám môže uľahčiť časť práce, pričom môžete sledovať pokrok v pestovaní.

Ako pestovať mango vo vode? Najprv semienko, ktoré bolo zbavené šupky, prepichnite dvoma špáradlami približne do polovice. Potom ho ponorte do nádoby so stojatou vodou. Urobte to však tak, aby sa špáradlá prilepili na vrch pohára a horná polovica semienka zostala bezpečne nad hladinou.

Pri pestovaní manga vo vode je dôležité vodu pravidelne raz týždenne meniť, aby sa nerozmnožovali baktérie, ktoré by mohli vašej rastline uškodiť. Mango by potom malo vyklíčiť v priebehu niekoľkých týždňov, ale nechajte ho v nádobe, kým rastlina nevytvorí dve sady listov. Až potom ju presaďte do substrátu, pričom dbajte na to, aby bolo celé semeno v pôde.

Ako zasadiť mango do substrátu?

Ak ste sa rozhodli nechať semienka najprv vyklíčiť v papierovej utierke alebo vo vode a už vám vyklíčila sadenička, je čas zasadiť rastlinu do pôdy. Môžete použiť univerzálny substrát pre izbové rastliny, ale môžete použiť aj zmes záhradnej zeminy, rašeliny a kompostu alebo zmes listovej podstielky, rašeliny, kompostu a hrubého piesku. Ďalšou možnosťou je zmiešať zeminu, kompost a kokosový substrát.

Kvetináč, do ktorého mangovník zasadíte, musí mať na dne vždy odtok. V opačnom prípade sa v pôde môže zadržiavať prebytočná voda a rastlina začne hniť. Samotný kvetináč by mal mať dostatok miesta pre korene mangovníka, ale nesmie byť príliš veľký, pretože potom by substrát mohol začať plesnivieť, čo určite nechcete.

Ako sa starať o mango v kvetináči?

Či už ste sa rozhodli pestovať mango z kôstky priamo v kvetináči, alebo ste ho najprv predpestovali v papierovej utierke alebo vo vode a potom ste rastlinu presadili do substrátu, pravdepodobne vás zaujíma, ako sa o rastlinu starať. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám starostlivosť o mangovník uľahčia:

  • Teplota – keďže mangovník pochádza z tropických oblastí, má prirodzene rád teplo. Pri pestovaní manga v Slovenskej republike by ste mali ideálne nájsť miesto s teplotou 24 až 27 °C. V zime dbajte na to, aby teplota okolia nikdy neklesla pod 17 °C.
  • Vlhkosť vzduchu – ideálna vlhkosť vzduchu pre mangovník je približne 50 až 60 %. Ak je vo vašej domácnosti veľmi sucho, zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu.
  • Svetlo – keď rastlina vyklíči v kvetináči, mali by ste ju presunúť z tienistého miesta na svetlé. Potom znesie miesto na priamom slnku, ale aj rozptýlené svetlo. Rastlinu teda môžete letniť a počas teplých mesiacov ľudia začínajú pestovať mango na balkóne alebo terase. V zime potom nechajte mangovník pri okne orientovanom na juh alebo si preň zaobstarajte špeciálne pestovateľské svetlá.
  • Zalievanie manga – pokiaľ ide o to, ako často mango zalievať, majte na pamäti, že mangovníky neznášajú neustále zamokrenie, ale ani suchú pôdu. Ideálne je, ak je pôda stále trochu vlhká, ale nie úplne mokrá. Preto skúste mangovník zalievať častejšie a menej často, namiesto toho, aby ste mu raz za čas dopriali veľa vody. Zalievanie by sa potom malo znížiť v zime, počas kvitnutia a keď mangovník plodí.
  • Hnojenie manga – mangovník môžete hnojiť klasickým tekutým hnojivom pre izbové rastliny. Počas prvých šiestich mesiacov roka ho vynechajte. Počas jarných a letných mesiacov sa potom vykonáva každé dva týždne, zatiaľ čo na jeseň a v zime stačí mango hnojiť raz za mesiac.
  • Presádzanie manga – mangovník by ste mali prvýkrát presadiť, keď vytvorí dostatočný koreňový základ (približne za jeden až dva roky). Potom sa rastlina zvyčajne presádza raz za dva roky, buď na jar, alebo v lete. Vhodný kvetináč však vyberajte opatrne, pretože zakaždým by nemal byť väčší ako 4 cm. Ak sa to nedodrží, bude trvať dlho, kým mangovník opäť zakorení a začne spokojne rásť.
  • Rezanie – okrem správneho umiestnenia, pravidelného zalievania a dostatočného hnojenia by ste sa mali sústrediť aj na pravidelné zaštipovanie konárov. To pomôže mangovníku rozvetviť sa a podporí jeho rýchlejší rast. Ak chcete rastlinu tvarovať, prerezávajte ju koncom zimy alebo začiatkom jari. V prípade starších mangovníkov odstráňte aj choré, odumreté alebo zamotané konáre, ktoré bránia prístupu svetla a vzduchu.

Ohrozujú mango choroby a škodcovia?

Choroby, ktoré môžu postihnúť váš mangovník, sú najmä antraknóza, ktorá spôsobuje čierne škvrny na stonke. Časom môže dokonca spôsobiť, že vaša rastlina sčernie a následne opadá. Okrem toho môže mangovník postihnúť aj bakterióza, ktorú spoznáte podľa tmavších škvŕn na listoch.

Pokiaľ ide o to, či mangovník ohrozujú škodcovia, pozor by ste si mali dať najmä na ploskáčika mangového. Ich prítomnosť spoznáte podľa hnedých škvŕn, ktoré sa objavia na listoch a potom zbelejú. Nepríjemnosti môžu spôsobiť aj mšice, ktoré spôsobujú rôzne deformácie na listoch. Problematické je však aj napadnutie mangovníka múčnatkou alebo múčnatkou.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako získať jamku na mango?

Ak chcete pestovať mangovník v našich podmienkach, musíte si najprv kúpiť mangovník, z ktorého odstránite mangovú kôstku. Vyberte si zrelé a zdravé plody, ktoré spoznáte podľa žltočervenej šupky a jemnejšej štruktúry. Po rozkrojení by mala byť dužina žltooranžová a voňavá. Ak je plod zelený alebo zelenožltý, nechajte ho pred odstránením kôstky dozrieť doma pri izbovej teplote.

Ako vypestovať mango z kôstky?

Existujú tri rôzne spôsoby pestovania manga z kôstky. Po prvé, kôstku alebo holé semeno môžete zasadiť priamo do kvetináča s kokosovým substrátom pre mango. Druhým spôsobom je naklíčiť semená manga v papierovej utierke a treťou možnosťou je predpestovať mango vo vode. Po vyklíčení budete samozrejme musieť mangovník presadiť do kvetináča.

Akú starostlivosť si mango vyžaduje?

Mangovník má rád teplo, preto by teplota mala byť v ideálnom prípade okolo 24 až 27 °C a vlhkosť vzduchu 50 až 60 %. Po vyklíčení rastliny nájdite miesto na priamom slnečnom svetle alebo rozptýlenom svetle. Pôdu udržiavajte stále mierne vlhkú, ale nikdy mango nepremáčajte a nenechajte ho vyschnúť. Hnojte bežným tekutým hnojivom pre izbové rastliny.

Kedy mango začína plodiť?

Bohužiaľ, pestovanie manga v interiéri je pomerne náročné, a keďže s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete môcť mangovníku poskytnúť podobné podmienky ako v jeho domovine, pravdepodobne sa plodov nikdy nedočkáte. Ak ich naozaj chcete, mangovník bude potrebovať teplo a opeľovanie, ktoré sa vykonáva pomocou malej kefky, ktorá prenáša peľ na jednotlivé kvety.