Pokiaľ sa u vás na záhrade počas marca či apríla objavila drobná rastlinka s výrazne žltými kvetmi, pravdepodobne sa jedná o orsej jarnú. Ako už samotný názov napovedá, jej prítomnosť je predzvesťou blížiacej sa jari. Prezradíme, kde a kedy rastie orsej jarné, aké má orsej jarné použitie a ako túto rastlinu efektívne zlikvidovať, pokiaľ sa u vás na záhrade nechtiac premnoží.
Čo je orsej?
Pod týmto názvom sa ukrýva rastlinný rod z čeľade iskerníkovitých, ktorého latinské označenie znie Ficaria. Veľa autorov však tento rod neuznáva a druhy, ktoré do neho podľa iných botanikov spadajú, radšej radí do rodu iskerník (Ranunculus). Ide totiž o rastliny blízko príbuzné pravým iskerníkom, ktoré sa však po vzhľadovej stránke v niektorých aspektoch líšia.
Orseje sú vytrvalé byliny, ktoré sa vyznačujú predovšetkým svojimi kyjovitými hrubými koreňovými hľuzami. Ich lodyha býva vystupujúca a niekedy korenujúca, pričom niekedy sa v pazuchách listov vyvíja pacibuľky, ale inokedy úplne chýba. Listy bývajú jednoduché a ich čepele majú srdcovito vajcovitý až okrúhle obličkový tvar. Kvety potom mávajú zelené kališné lístky, zatiaľ čo tie korunné majú obvykle žltú farbu.
Všetky orseje vykvitajú pomerne skoro na jar, konkrétne v období od marca do mája. Plodom sú potom nažky, ktoré sa zhlukujú v súplodí. Niekedy však môžu byť zakrpatené, takže sa rastlina rozmnožuje skôr vegetatívne. Pokiaľ ide o jednotlivých zástupcov rodu orsej, vždy záleží na taxonomickom poňatí, ale obvykle sa vyčleňuje nasledujúcich 5 druhov:
- orsej jarný (Ficaria verna),
- orsej blatoucholistý (Ficaria calthifolia),
- Ficaria fascicularis,
- Ficaria ficarioides,
- Ficaria popovii.
Orsej jarná
Hoci veľa ľudí netuší, o aký druh ide, v skutočnosti je orsej jarná rastlina, ktorú mnohí pestovatelia a záhradkári považujú za symbol jari. Ide pritom o vytrvalú bylinu, ktorá zaujme svojimi sýto žltými kvetmi a lesklými zelenými listami. Na prvý pohľad potom pripomína orsej blatoucholistý, ale líši sa svojimi nekorenujúcimi lodyhami a neolistenými kvetnými stopkami.
Ako vyzerá orsej jarná?
Orsej jarná dorastá zhruba do výšky 3 až 15 centimetrov. Podobne ako orsej blatucholistá má aj orsej jarné hľuzy, ktoré slúžia ako koreňový systém. Z nich potom vyrastá vystúpavá a spravidla korenujúca lodyha. V závislosti na tom, o ktorý poddruh orseji jarnej sa jedná, buď pacibuľky úplne chýbajú, alebo sa môžu vyvinúť v pazuchách listov (na slovenskom území sú pacibuľky obvykle prítomné).
Z jednej lodyhy vyrastá väčšinou iba jediná kvetná stopka, ktorá je olistená. Jednotlivé listy bývajú jednoduché a dlho stopkaté, zatiaľ čo tie najvyššie majú stopky skôr kratšie. Čepele listov sú lysé, lesklé, na okraji nepravidelne vrúbkované av závislosti od konkrétneho poddruhu srdcovito vajcovité až okrúhle obličkové. Nevytvára prízemnú ružicu a smerom nahor sa zmenšujú.
Pokiaľ ide o to, aké má orsej jarná kvety, kališné lístky bývajú zelené, lysé a na okrajoch blanité. Korunné lístky naopak majú výrazne žltú farbu, sú úzko vajcovité a dosahujú dĺžku 12 až 16 milimetrov. Rastlina obvykle kvitne skoro na jar, teda od marca až do mája, a neskôr vytvára nažky usporiadané do súplodia. Keďže má ale orsej jarné plody často zakrpatené, rastlina sa potom rozmnožuje vegetatívne.
Kde rastie orsej jarná?
Podľa botanikov je orsej jarná druh, ktorý sa prirodzene vyskytuje skoro po celej Európe. Hoci rastie na mnohých miestach tohto kontinentu a zasahuje aj do Malej Ázie alebo na Kaukaz, v najzápadnejších a najjužnejších častiach sa s ním nestretnete (napríklad na Islande). Sekundárne sa dnes objavuje aj v Severnej Amerike, kam bol zavlečený človekom. Miestami sa tu chová ako invazívny druh.
Pokiaľ ide o to, aký má orsej jarná výskyt na území Slovenskej republiky, u nás túto rastlinu nájdete prakticky na každom kroku. Orsej jarná rastie hlavne na vlhkých lúkach, v krovinách, pri jazierkach a potôčikoch alebo v listnatých lesoch, ale objavuje sa aj v parkoch alebo v okolí rodinných domov. Je rozšírený od nížin až do podhorí, ale v horských oblastiach je vzácny. Niekedy ho pritom ľudia považujú za burinu.
Taxonómia
Typicky sa orsej jarná latinsky označuje ako Ficaria verna, ale stretnúť sa môžete aj s celým radom ďalších pomenovaní, ako je napríklad termín Ranunculus ficaria. Ide pritom o variabilný druh, ktorý sa dá rozdeliť ešte na niekoľko špecifických poddruhov. Z taxonomického hľadiska však môže byť v tomto ohľade pomerne veľký zmätok.
V Slovenskej republike napríklad rastie poddruh, ktorý sa dnes označuje ako Ficaria verna subsp. verna (tzv. orsej jarný pravý), hoci predtým boli tieto rastliny v našich končinách tradične radené k poddruhu známemu ako Ficaria verna subsp. bulbifera (tzv. orsej jarný hľuznatý). Mnohí súčasní autori však usúdili, že naša tetraploidná rastlina s pacibuľkami patrí do skupiny Ficaria verna subsp. verna.
Táto zmena však spôsobila, že rastliny predtým označované ako subsp. verna sa musí uvádzať pod iným menom, čo je pre mnohých pestovateľov veľmi mätúce. Na európskom území sa každopádne v súčasnej dobe vyskytujú nasledujúce 4 poddruhy:
- Ficaria verna Huds. subsp. verna – rastie v strednej Európe vrátane Slovenskej republiky a údajne sa nachádza aj na území Malej Ázie,
- Ficaria verna subsp. ficariiformis – rastie v západnom až centrálnom Stredomorí, ale objavuje sa aj v oblasti západnej Európy,
- Ficaria verna subsp. fertilis – rastie predovšetkým v západnej a juhozápadnej Európe,
- Ficaria verna Huds. subsp. chrysocephala – rastie vo východnom Stredomorí, ale ako neofýt sa vyskytuje aj na území Anglicka.
Možnosť zámeny
Orsej jarnú si môžete pomýliť s podobným orzom blatúcholistým. Ide o vytrvalú bylinu dorastajúcu do výšky 10 až 20 centimetrov, ktorá má podobne ako orsej jarné kyjovito hrubé koreňové hľuzy a vystupujúcu lodyhu, ktorá je však nekoreňujúca. Pacibuľky v pazuchách listov sa v tomto prípade nevyvíjajú a z jednej lodyhy vyrastá niekoľko kvetných stopiek. Nažky pritom bývajú dobre vyvinuté.
Orsej jarná jedovatosť
V súčasnej dobe už je medzi ľuďmi známe, že ide o jedovatú a pomerne nebezpečnú rastlinu. Akonáhle vykvitne, vytvára ranunkulín, ktorý sa pri porušení rastlinného pletiva rozkladá na glukózu a toxín protoanemonín. Kvôli tomu je orsej v čerstvom stave jedovatý pre človeka aj pre zvieratá a pri konzumácii vyvoláva podráždenie čriev, žalúdka, obličiek, ale aj závraty, bezvedomie alebo zástavu dychu.
Pretože sú dospelé rastliny orseja jedovaté a majú pálčivú chuť, dobytok i zver sa im oblúkom vyhýbajú. Sušením sa však protoanemonín rozkladá, takže seno by malo byť z tohto pohľadu bezpečné. V sušenej vňati sa potom nachádza aj silica a kyselina palmitová, zatiaľ čo korene obsahujú enzým ureázu. Pri kontakte s pokožkou môže orsej jarný vyvolať miestne podráždenie, zápaly a pľuzgieriky.
Aké má orsej jarné liečivé účinky?
Veľa ľudí zaujíma hlavne to, ako ovplyvňuje orsej jarná zdravie človeka a či môže byť táto rastlina prospešná pri liečbe niektorých ochorení. Na jar sa totiž u nás vyskytuje takmer všade, takže by bolo vhodné nájsť pre danú bylinu nejaké využitie. Tu je však potrebné dávať dobrý pozor. Hoci v minulosti ľudia používali orsej jarnú ako liečivku, dnes už vieme, že je jedovatá.
Koreňové hľuzy orje jarného niektorým osobám pripomínajú drobné kožné výrastky, čo pravdepodobne viedlo k domnienke, že sa jedná o dobrý liek na bradavice. Preto ľudia predtým na tieto výrastky nanášali šťavu z listov orseja jarného, ktorá nepríjemne pálila, čo vzbudzovalo dojem, že skutočne účinkuje, hoci to nebola pravda. Dnes už sa ale orsej na bradavice vôbec nepoužíva.
Okrem toho sa potom orsej jarný používal aj na hemoroidy a pri liečbe skorbut. To má však svoje opodstatnenie, pretože ide o chorobu spôsobenú dlhodobým nedostatkom vitamínu C, ktorý je hojne obsiahnutý v mladých listoch orje. Tie sa preto pridávali do polievok alebo sa z nich pripravovali šaláty, ale iba do chvíle, než rastlina začala kvitnúť a stala sa jedovatou.
Aké má orsej jarná využitie?
Na konci mája postupne zaniká nadzemná časť rastliny a do budúcej jari teda prežívajú iba malé hľuzy, ktoré sú schované v krajine. Na povrchu sa môžu objaviť pri silnejších dažďoch, pričom v minulosti ich ľudia pre ich tvar a špinavo žltú farbu považovali za obilie spadnuté z neba. Preto ich zbierali, vyrábali z nich múku a tú potom používali na pečenie chleba (hlavne v dobe hladu a chudoby).
Okrem toho sa aj dnes niekedy z mladých listov orseja jarného pripravujú šaláty alebo ich ľudia používajú na prípravu čaju, ale je nutné urobiť zber ešte pred rozkvetom. V niektorých prípadoch vám navyše môže poskytnúť orsej jarnú masť na hemoroidy, ktorá sa vyrába zo sušenej rastliny v kombinácii so slnečnicovým olejom a včelím voskom.
Ako kompaktná trvalka a pôdokryvná rastlina sa orsej jarná hodí aj na pestovanie na našich záhradách, pričom dokáže zažiariť napríklad na okrajoch kvetinových záhonov, ale môžete ju umiestniť aj do kvetináča alebo inej nádoby. Navyše hojne priťahuje motýle a včely, čo mnohí pestovatelia u tohto druhu veľmi oceňujú. Dobrou správou je ale aj to, že slušne odoláva väčším mrazom.
V našich podmienkach zvláda orsej jarné pestovanie pomerne dobre. Čo sa týka pestovateľských podmienok, nemá veľmi rada slnečné stanovištia a skôr uprednostňuje miesta v polotieni. Pôda by v ideálnom prípade mala byť vlhká a bohatá na humus. Pokiaľ aj vás táto rastlina zaujala a chceli by ste si ju na záhrade vysadiť, odporúča sa vyberať plnokveté odrody. Orseje sa potom množia hľuzami alebo delením trsov, čo sa vykonáva vždy na jar.
Orsej jarná likvidácia
Neviete si rady, ako sa zbaviť orseji jarnéj? Hoci je orsej jarná bylina, ktorú si mnohí záhradkári pre jej vzhľad chvália a v jarných mesiacoch si užívajú pohľad na jej výrazné žlto sfarbené kvety, niektorí ľudia ju skrátka na svojom pozemku nechcú. Pokiaľ k nim patríte aj vy, môžete vyskúšať mechanické odstránenie, kedy na jar niekoľkokrát rozhrabete trávu železnými hrabľami a prípadne ju pokosíte kosačkou. Vyskúšať ale môžete aj likvidáciu Bofixom.
Akú reprezentuje orsej jarnú čeľaď?
Orsej jarná patrí do čeľade iskerníkovitých (Ranunculaceae), ktorá zahŕňa zhruba 2500 rôznych druhov bylín a drevín. Okrem orseji jarnéj a orseja blatúcholistého patrí medzi zástupcov v Slovensku aj iskerníkov, sasanky, blatúchy alebo plamienky. Daná čeľaď je pritom rozšírená prakticky po celom svete.
Ako sa líši orsej jarná a orsej blatoucholistý?
V oboch prípadoch ide o vytrvalé byliny z rodu orsej (Ficaria), ktoré majú kyjovito hrubé koreňové hľuzy, sýto zelené listy srdcovito vajcovitého až okrúhle obličkovitého tvaru a výrazne žlté kvety. Orsej jarná má ale na rozdiel od orseja blatúcholistého korenujúcu lodyhu. V pazuchách jeho listov sa navyše vyvíjajú pacibuľky, zatiaľ čo nažky obvykle nie sú vyvinuté (bývajú zakrpatené).
Aké má orsej jarná účinky na zdravie?
Dnes už vieme, že ide o jedovatú rastlinu, ktorá môže pri konzumácii človeku spôsobiť podráždenie čriev, obličiek, žalúdka a ďalších orgánov. V minulosti sa však orsej jarná používal napríklad pri liečbe bradavíc, pretože ľudia verili, že štiepanie šťavy aplikovanej na pokožku značí, že má rastlina pozitívny účinok. Okrem toho orsej slúžil aj ako liek na hemoroidy alebo na skorbut.
Aké vyžaduje orsej jarné podmienky?
Pokiaľ si chcete orsej jarnú vypestovať na vlastnej záhrade, v kvetináči alebo v inej nádobe, vyberajte plnokveté kultivary. Pôda by mala byť v ideálnom prípade vlhká a bohatá na humus. Daná rastlina pritom nemá veľmi rada priame slnečné lúče, takže jej radšej vyberte miesto v polotieni. Množiť ju môžete hľuzami alebo delením trsov.