KROKUS PESTOVANIE: Poradíme vám, ako na to!

Chceli by ste si do záhrady vysadiť farebné rastliny, ktoré ju na jar zaručene rozžiaria? Alebo možno hľadáte krásnu črepníkovú cibuľu, vďaka ktorej bude vaša terasa alebo balkón v jesenných mesiacoch hýriť farbami? V tom prípade je pre vás skvelou voľbou krokus! Poradíme vám, aké druhy krokusov existujú, kedy ich vysádzať a ako sa o ne správne starať.

Čo je to krokus?

Krokus alebo šafran (latinsky Crocus) je rod rastlín z čeľade kosatcovité, ktorý zahŕňa veľké množstvo vytrvalých suchozemských bylín s guľovitými hľuzami. Sú rozšírené v Európe, najmä v Stredomorí, ale aj v juhozápadnej a strednej Ázii. Na iných miestach sú len adventívne, čo znamená, že v týchto oblastiach nie sú pôvodné.

Ako vyzerá krokus?

Krokusy sú byliny vyrastajúce zo sploštených guľovitých hľúz, ktoré bývajú obalené sieťovitými starými listovými pošvami. Na vonkajšej strane krokusu je niekoľko šupín, ktoré sa odborne nazývajú katafyly. Z hľadiska vzhľadu sú krokusy pomerne nízke, jednodomé rastliny, ktoré sa vyznačujú najmä jasnými obojpohlavnými kvetmi.

Listy krokusov sa vyvíjajú po odkvitnutí alebo súčasne s kvetom. Vyrastajú v prízemnej ružici, sú sediace a obsahujú aj listové pošvy (prírastky na báze listu). Ich čepele sú celokrajné, čiarovité a kýlovité, zvyčajne s dvoma výraznými ryhami prebiehajúcimi rovnobežne s kýlom a bielym pruhom okolo stredovej žilky.

Kvety krokusov sú obojpohlavné, pomerne veľké a na prvý pohľad nápadné. Vyrastajú jednotlivo alebo v malých skupinách (asi 2 až 5) z hľuzy. Majú krátku stopku, sú podopreté blanitými listami a ich okvetie sa zvyčajne skladá zo 6 okvetných lístkov v dvoch lupienkoch, ktoré sú zrastené do jednej dlhej okvetnej trubice.

Farebnosť jednotlivých krokusov tak môže byť naozaj pestrá. Najčastejšie nájdete žlté krokusy, ale vyskytujú sa aj biele krokusy alebo fialové krokusy. Niektoré môžu byť modrasté, ružové alebo oranžové a iné sú žíhané. V strede sú tri tyčinky a jedna tyčinka, ktorá sa delí na tri lupene. Plodom je tobolka s tromi škrupinami, ktorá sa vyvíja pod zemou a pri dozrievaní vyrastá nad zem.

Aké sú druhy krokusov?

Na svete dnes existuje veľké množstvo krokusov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom alebo farbou. Zatiaľ čo niektoré zdroje odhadujú ich počet na 80 až 90, iní botanici tvrdia, že existuje viac ako 200 rôznych druhov šafranov (a toto číslo sa neustále zvyšuje). Z tohto dôvodu sa v súčasnosti v rámci tohto rastlinného rodu rozlišuje niekoľko rôznych sekcií.

Konkrétne v Slovenskej republike sa prirodzene vyskytujú len dva druhy, a to šafran bielokvetý (Crocus albiflorus) a šafran karpatský (Crocus heuffelianus). V minulosti sa u nás často pestoval aj šafran sivý (Crocus sativus), ktorý sa v ojedinelých prípadoch stal plamienkom. Dnes sa pestuje napríklad šafran neapolský (Crocus napolitanus), šafran žltý (Crocus flavus) alebo šafran zlatý (Crocus chrysanthus).

Jarné krokusy

Ak chcete začať pestovať krokusy, mali by ste samozrejme vedieť, že existujú dva základné druhy krokusov, a to jarné a jesenné krokusy. Z názvu samozrejme vyplýva, že jarné krokusy kvitnú skoro na jar, keď sa príroda práve prebúdza zo zimného spánku. Patria k nim:

  • Crocus vernus (jarný krokus),
  • žltý krokus (Crocus flavus, žltý šafran),
  • krokus zlatý (Crocus chrysanthus, zlatý šafran),
  • Crocus biflorus (Crocus biflorus, šafran dvojkvetý),
  • krokus Tommasiniho (Crocus tommasinianus, Tommasiniho šafran),
  • Crocus sieberi (Sieberov krokus).

Jesenné krokusy

Hoci mnohí ľudia považujú krokusy za jarné rastliny, existujú aj jesenné varianty. V tomto prípade uvidíte farebné kvety ešte pred napadnutím prvého snehu, ktoré oživia vašu záhradu, balkón alebo terasu, aj keď je vonku pochmúrne počasie. Medzi jesenné druhy patria napr:

  • Crocus sativus (krokus sativus),
  • Crocus speciosus (Crocus speciosus, Crocus šafran, Biebersteinov krokus),
  • jesenný krokus (Crocus kotschyanus, jesenný šafran),
  • Crocus pulchellus (Crocus pulchellus, šafran krikľavý),
  • Crocus thomasii (krokus tmavokvetý),
  • Crocus longiflorus,
  • Crocus nudiflorus.

Ako si vybrať vhodný krokus?

Pri výbere vhodných rastlín do záhrady, na balkón alebo terasu sa môžete pozrieť aj na to, či ide o veľkokveté kultivary, ktoré sa vysádzajú najmä do trvalkových záhonov a kvitnú najskôr v marci/apríli, alebo o drobnokveté odrody. Existujú aj viackveté šafrany alebo botanické krokusy vhodné na pestovanie v skalkách.

Medzi najobľúbenejšie patria veľkokveté kultivary šafranu jarného a šafranu zlatého, ktoré sú približne 15 cm vysoké a majú výraznú farbu a veľkosť kvetov. Niektoré krokusy sú známe aj tým, že majú viacero kvetov na jednu hľuzu. Tie sú atraktívne vďaka pestrým a často pruhovaným alebo pruhovaným kvetom, ale bohužiaľ doba kvitnutia je kratšia.

Pokiaľ ide o drobnokveté krokusy, dominujú tu najmä viackveté hybridy šafranu zlatého alebo napríklad hybridný šafran Crocus tommasinianus, ktorý sa používa ako podrast pod stromy alebo kríky a ako burina v trávnikoch. Konkrétne ide o kultivary Albus (biele kvety), Roseus (ružové kvety) a Golden Bunch (zlaté kvety). Medzi drobnokveté druhy patrí aj krokus dvojkvetý.

Obľúbené odrody

V súčasnosti je k dispozícii množstvo rôznych krokusov v množstve zaujímavých kultivarov. Vďaka tomu si môžete vybrať odrodu, ktorá vám skutočne vyhovuje farbou, veľkosťou alebo tvarom. Krokusy však môžete aj kombinovať, čo vašej záhrade určite dodá ten správny šmrnc. Medzi ľuďmi sú obľúbené tieto šafrany:

  • Crocus Ruby Giant – odroda s fialovými okvetnými lístkami, ktoré smerom k stredu kvetu zosvetľujú,
  • Crocus Jeanne d’Arc – odroda s veľkými bielymi kvetmi a kontrastnými oranžovými piestikmi,
  • Crocus Prins Claus – dvojfarebný šafran s bielo-fialovými kvetmi,
  • Crocus Cream Beauty – odroda s krémovo žltkastými kvetmi s tmavými stredmi,
  • Crocus Romance – šafran so sýtožltými kvetmi,
  • Crocus Blue Pearl – botanický druh šafranu s modrastými kvetmi a žltým hrdlom,
  • Crocus Dorothy – odroda s bronzovožltými kalichovitými kvetmi,
  • Crocus Advance – odroda s fialovožltými kvetmi,
  • Crocus Spring Beauty – botanický variant s fialovo-bielymi žilkovanými kvetmi,
  • Crocus Haarlem Gem – veľkokvetá odroda s fialovými kvetmi,
  • Crocus Remembrance – veľkokvetá odroda s ružovými kvetmi,
  • Crocus Peter Pan – veľkokvetá odroda s bielymi kvetmi s lila žilkovaním,
  • Crocus Grosse Gelbe – veľkokvetý kultivar s bronzovožltými kvetmi, ktorý patrí k najranejším.

Kde zasadiť krokusy?

Krokusom sa bude dariť vo veľkých aj malých záhradách a sú skvelé aj v skalkách. Krokusy v trávniku môžu napríklad rozžiariť okolie, ale tieto rastliny môžu byť aj súčasťou rôznych záhonov alebo skupín okrasných kríkov. Okrem toho sa krokusy môžu pestovať v kvetináči alebo inej vhodnej nádobe.

Vo všeobecnosti sa krokusy v našich podmienkach pestujú veľmi ľahko a zvyčajne ich zvládne aj začiatočník. Nie sú príliš náročné, čo poteší, ak ich chcete vysadiť v záhrade alebo v debničke. Vždy by ste im však mali vybrať správne stanovište, aby sa im vo vašej starostlivosti darilo a odmenili vás krásnymi farebnými kvetmi.

Krokusy potrebujú dostatok vlahy a živín. Najlepšie sa im darí v piesočnatých a hlinitých pôdach, ktoré sú priepustné a nie sú zamokrené, s trochu hrubšou štruktúrou, ako sú kamienky a štrk pod hľuzami. Aby rastliny bohato kvitli, môžete im dať kompostovú pôdu obohatenú pieskom. Nie je však potrebné pridávať umelé hnojivo.

Vo všeobecnosti sa krokusom darí na plnom slnku a niekedy aj v ľahkom tieni, v závislosti od druhu. V prípade jarných počítajte s tým, že ak ich zasadíte na plné slnko, čas kvitnutia bude o niečo kratší. Môžete ich preto umiestniť do polotieňa. Jesenné krokusy sa naopak dokonale hodia na slnečné miesta. Oba druhy však potrebujú aspoň 4 až 6 hodín svetla počas dňa.

Kedy vysádzať cibuľky krokusov?

Pri výsadbe by ste mali vždy zohľadniť konkrétny druh, ktorý máte k dispozícii. Jarné druhy krokusov sa vysádzajú na jeseň, od septembra do novembra. Jesenné druhy krokusov by sa potom mali vysádzať počas letných mesiacov, ideálne v júli alebo auguste. Vždy je však dobré zistiť si potrebné informácie o konkrétnom druhu a potom sa nimi riadiť.

Pred výsadbou je dobré dobre pripraviť pôdu a primiešať do nej organický materiál, napríklad kompost, aby sa zlepšila jej štruktúra. Pokiaľ ide o to, ako hlboko krokusy sadiť, mali by byť zasadené približne 5 až 10 cm do zeme. Krokusy sa zvyčajne vysádzajú v skupinách, ale medzi jednotlivými cibuľkami by mal byť dostatočný priestor, aby mali rastliny priestor na rast.

Ak uvažujete o pestovaní krokusov v kvetináči, tu musíte na dno najprv umiestniť štrk alebo hrubý piesok. Potom naň nasypte vhodnú zeminu a vložte doň cibuľky krokusov. Ideálna hĺbka, podobne ako pri výsadbe do pôdy, je približne 5 až 10 centimetrov. Počas zimných mesiacov je potrebné myslieť aj na ochranu pred mrazom.

Kedy krokusy kvitnú?

Jarné krokusy zvyčajne rozžiaria záhradu, balkón alebo terasu v období od februára do apríla. Rozkvitnú pomerne skoro po roztopení posledného snehu, takže sú určite jednou z prvých predzvesťou jari. Nikdy sa však neobjavia skôr, ako sa pôda zohreje slnečnými lúčmi. Farebné kvety jesenných krokusov zvyčajne uzrú svetlo sveta v období od septembra do novembra.

Starostlivosť o krokusy

Po odkvitnutí šafranu by ste mali obmedziť zalievanie, aby pôda okolo neho nebola premočená. Ak by sa tak stalo, podzemná časť krokusu by mohla rýchlo zhniť. Ak ste tieto rastliny umiestnili do záhonu alebo prípadne do skalky, môžete počas kvitnutia jemne uvoľniť vrchnú vrstvu pôdy, aby ste zabránili príliš rýchlemu odparovaniu vlhkosti.

Pri každej manipulácii s krokusmi alebo okolitou pôdou by ste mali byť opatrní, aby ste rastliny zbytočne nepoškodili. Ak krokusy umiestnite do trávnika, prvé kosenie nechajte až po odkvitnutí rastlín. Všetky krokusy pomerne dobre znášajú mráz. Keď kvitnú, jednoducho pritlačia svoje farebné kvietky k zemi a hneď ako sa oteplí, opäť sa narovnajú a pokračujú v raste.

Ak sa rozhodnete umiestniť krokusy do kvetináča niekde v interiéri, určite vás potešia ich pestré kvety. Nezabudnite však, že kvety šafranov v domácnosti vädnú oveľa rýchlejšie ako v záhrade, a to kvôli veľkému množstvu teplého vzduchu, ktorý týmto rastlinám neprospieva.

Čo robiť s uhynutými krokusmi?

Po odkvitnutí vám krokusy v záhrade veľa dobrého neprinesú. Preto by ste mali odrezať všetky kvetenstvá a potom rastliny nechať na pokoji, kým sa cibuľky nevysunú. Listy časom uschnú a keď sa tak stane, môžete ich skrátiť. Cibuľky potom môžete ponechať v pôde, aby ste na budúci rok mohli na tom istom mieste opäť vypestovať krásne šafrany.

Alternatívnym spôsobom, ako naložiť s cibuľkami, je ich vykopanie. Botanici to odporúčajú robiť približne po 3 až 4 rokoch (t. j. nie každú sezónu). Potom môžete rozmnožené cibuľky oddeliť a nechať ich vyschnúť na suchom a tmavom mieste. Znovu ich do pôdy zasadíme buď na jeseň (v prípade jarných šafranov), alebo v lete (v prípade jesenných šafranov).

Ako presádzať krokusy?

Presádzanie krokusov sa vykonáva, keď sú rastliny v pokoji. To sa deje začiatkom jesene, v septembri alebo októbri. Hľuzy opatrne vyberte z pôdy, dôkladne ich očistite a zároveň skontrolujte, či nie sú poškodené alebo choré. Ak áno, takéto kusy zlikvidujte. Rozdelené zdravé hľuzy potom zasaďte rovnakým spôsobom, ako keby ste do zeme vkladali nové cibule.

Choroby a škodcovia

Hlbšia výsadba môže krokusy ochrániť pred teplotnými výkyvmi v pôde a najmä pred hrabošmi, ktorí radi okusujú čerstvo odrezané hľuzy. Ako ochranu pred týmito škodcami je tiež dobré ponechať výsadbu šafranu na neskoršie obdobie (napr. na koniec októbra), keď začnú hraboše ubúdať.

Krokusy samozrejme nie sú imúnne voči hubovým chorobám, ktoré spôsobujú nevzhľadné škvrny na jesenných častiach rastlín. Ak na takéto cibuľky narazíte pri presádzaní, budete ich musieť zlikvidovať, aby sa choroba nerozšírila na ďalšie rastliny.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Aký je rozdiel medzi krokusom a šafranom?

Hoci sa niektorí domnievajú, že ide o dve rôzne rastliny, v skutočnosti hovoríme o tom istom rode, ktorý sa v latinčine označuje ako Crocus. Ten zahŕňa množstvo vytrvalých suchozemských bylín, ktoré majú guľovité hľuzy, sediace listy v prízemnej ružici a výrazné kvety rôznych farieb. Čo sa týka počtu druhov, botanici sa nezhodujú. Niektorí uvádzajú 80 - 90 krokusov, iní viac ako dvesto.

Je krokus jedovatý?

Okrasné krokusy, ktoré ľudia často pestujú v záhradách alebo aj v nádobách, sú mierne jedovaté (obsahujú najmä saponíny). Pozor napríklad na šafran, ktorého stigmy sa zbierajú ako korenie. Obsahuje aj éterický olej alebo glykozidové farbivá. Toxická dávka pre človeka môže byť 5 až 10 gramov sušených šafranových šupín.

Kedy strihať krokusy?

Po odkvitnutí by ste mali odstrániť všetky kvetenstvá a nechať rastliny v pokoji, kým sa cibuľky nezatiahnu a listy nezaschnú. Potom ich tiež skráťte, aby ste sa zbavili nepotrebných častí. Medzitým nechajte cibuľky v pôde do ďalšej sezóny, prípadne ich vyberte, očistite, skontrolujte a rozdeľte. Nechajte ich vyschnúť a znovu ich zasaďte do pôdy.

Aké je využitie krokusov?

Krokusy možno vysádzať do záhonov alebo možno do trávnika, ale sú vhodné aj do skalky. Veľmi pôsobivé sú v skupinovej výsadbe, kde ich farebné kvety upútajú pozornosť okoloidúcich. Možno ich kombinovať aj s inými jarnými cibuľovinami a často sa pestujú pod kríkmi a vyššími trvalkami. Okrem toho sa niekedy vysádzajú do kvetináčov alebo väčších okrasných nádob na terase alebo balkóne.