Jarná cibuľka môže byť skvelým doplnkom mnohých rôznych jedál, pretože je veľmi aromatická a má jemnejšiu chuť ako klasická kuchynská cibuľka. Dobrou správou je, že túto zeleninu si môžete pomerne ľahko vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Poradíme vám, kedy jarnú cibuľu vysádzať, ako ju pestovať zo semien a ako sa o ňu správne starať.
Čo je jarná cibuľka?
Hoci si mnohí ľudia myslia, že jarná cibuľka je samostatný druh cibule, v skutočnosti to tak nie je. V skutočnosti tu nie je dôležitá ani tak pestovaná rastlina, ako skôr čas zberu. Dôležité je, že ide o mladú vňať s nezrelými cibuľkami, ktoré sa zbierajú pred ich úplným dozretím. Najčastejšie sa pestujú cibule rodu Allium, ako napríklad cibuľa kuchynská alebo cibuľa prorastová.
Keďže jarná cibuľa sa zbiera v nezrelej forme, jej chuť je jemnejšia ako chuť plne zrelých kusov a veľmi svieža, takže si ju vychutnajú aj tí, ktorí sú odporcami klasickej štipľavej chuti cibule. Okrem toho má nízky obsah kalórií a obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok vrátane antioxidantov, vlákniny, vitamínov A, B, C a K, kyseliny listovej a rôznych minerálov (vápnik, železo, draslík, horčík).
Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam našla jarná cibuľka široké uplatnenie v kuchyni, kde sa používa napríklad ako prísada do šalátov, polievok alebo omáčok. Okrem toho je vhodná na dochutenie rôznych jedál a často sa pridáva do nátierok, slaných koláčov alebo cestovinových jedál. Môžete si ju však posypať aj na obyčajný chlieb s maslom, zemiaky alebo miešané vajíčka.
Jarnú cibuľku spoznáte podľa dlhých, štíhlych stoniek, na ktorých sa nachádzajú belavé cibuľky s drobnými koreňmi v spodnej časti. Na druhej strane sa na vrchole rozvíjajú do vejára šťavnatých, sviežo zelených listov, ktoré sa podobne ako pažítka alebo petržlenová vňať dajú použiť na ozdobu rôznych jedál. Konzumovať môžete obe časti, t. j. cibuľky aj listy.
Pestovanie jarnej cibuľky
Ak vás táto zelenina zaujala a chceli by ste si ju vypestovať sami, určite vás poteší, že je to veľmi jednoduché. Postup je veľmi podobný pestovaniu klasickej kuchynskej cibule, ale záhradníci používajú iné odrody a čas zberu je odlišný. Ďalšou veľkou výhodou je, že jarnú cibuľu môžete pestovať na záhradnom záhone, ale aj na balkóne alebo v interiéri.
Pestovanie jarnej cibuľky v záhrade
Jarné cibuľky sa pestujú najmä zo semien na záhradnom záhone, ale môžete samozrejme použiť aj sadenice. Predtým by ste si však mali vybrať vhodné miesto, na ktoré počas dňa dopadá dostatok slnečného svetla. Jarné cibuľky však môžete pestovať aj v polotieni. Vybrané miesto by však malo byť dobre odvodnené.
Rovnako dôležitý je výber vhodnej odrody cibuľovín pre tento typ pestovania. Záhradníci na tento účel odporúčajú odrody Pompei, Gerda, Ranila alebo Rosa di Firenze. Ak sa rozhodnete pre semená, vyberte si kvalitnú odrodu od renomovaného predajcu. Ak dávate prednosť sadeniciam, uistite sa, že sú zdravé a nevykazujú známky poškodenia alebo choroby.
Ďalším krokom by mala byť príprava záhonov, pričom jarné cibuľky potrebujú dobre odvodnenú pôdu bohatú na živiny. Ak je príliš ťažká a hlinitá, obohaťte ju kompostom alebo iným vhodným hnojivom, ktoré pomôže rastlinám správne zakoreniť a následne rásť. Potom už len záleží na tom, či ste sa rozhodli pestovať jarné cibuľoviny zo semien alebo dávate prednosť sadeniciam.
Kedy sa vysádza jarná cibuľka?
- Pestovanie jarnej cibule zo semien – jarná cibuľa sa zvyčajne vysieva od konca februára do začiatku apríla, aby ste mohli rastliny zbierať koncom jari. Stačí, ak semená vložíte do pripravenej pôdy a potom ich prikryjete tenkou vrstvou zeminy. Po ich vyklíčení je potrebné vysadiť jarné cibuľky tak, aby mali sadenice dostatok priestoru.
- Pestovanie jarných cibuliek zo sadeníc – výsadba jarných cibuliek sa v tomto prípade vykonáva koncom marca alebo začiatkom apríla. Jednotlivé cibuľky sa vložia dostatočne hlboko do pôdy tak, aby vrcholky cibuliek trochu vyčnievali, zatiaľ čo zvyšok sa prikryje zeminou. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň 10 centimetrov.
Hoci názov tejto zeleniny naznačuje, že výsev na jar je bežný pre jarné cibuľky, môžete ho vykonať aj na jeseň. Používajú sa na to rôzne odolné odrody, ktorých semená sa vysievajú riedko do plytkých riadkov. Rastliny potom prezimujú a úrodu uvidíte až v nasledujúcom roku. Cibuľky budú potom o niečo väčšie.
Jarná cibuľka si vo všeobecnosti vyžadujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchých dní. Okrem toho by ste ich mali približne raz za mesiac prihnojiť, čo vám pomôže vypestovať zdravé a silné rastliny, z ktorých sa môžete tešiť. Počas vegetačného obdobia im teda môžete dodať dusíkaté alebo organické hnojivo, ale nepreháňajte to, pretože príliš veľa hnojiva môže rastliny poškodiť.
Pestovanie jarnej cibuľky doma v nádobe
Dobrou správou pre pestovateľov, ktorí nemajú vlastnú záhradu, je, že existuje spôsob, ako si túto zeleninu vypestovať priamo vo vašom byte alebo na balkóne. Napríklad výsevom alebo výsadbou jarných cibuľovín do kvetináčov. Potom budete zbierať len čerstvé cibuľky, a keď sa cibuľky začnú unavovať, čo spoznáte podľa žltnutia listov, môžete rastlinu pestovať ako klasickú cibuľu.
Pestovanie jarnej cibule zo zvyškov
Ďalším spôsobom pestovania jarnej cibuľky je použitie zvyškov cibule. Ak ste si v obchode kúpili zväzok jarnej cibuľky a jej korene, ale spracovali ste len cibuľku, máte možnosť vypestovať si vlastnú. Jednoducho odrežte spodnú časť rastliny (cibuľu s koreňmi) veľkú asi 4 až 5 cm a vložte ju do nádoby s vodou.
Ak chcete úspešne pestovať jarné cibuľoviny na parapete alebo prípadne na kuchynskej linke, stonka každej rastliny by mala byť tesne nad vodou. V priebehu niekoľkých dní by ste si mali všimnúť, že na vrchole začínajú klíčiť nové výhonky. Keď budú púčiky dostatočne veľké, môžete ich odrezať a použiť v kuchyni. Potom sa obnoví rast listov.
Keďže jarnú cibuľu možno pestovať v interiéri bez väčšej námahy, môžu ju vyskúšať aj ľudia, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so záhradkárčením. Stačí len z času na čas vymeniť vodu za čerstvú a vybrať pre rastliny svetlé miesto. Keď sa korene veľmi rozrastú, môžete cibuľu dokonca presadiť na záhon alebo do kvetináča na ďalšie pestovanie.
Kedy zbierať jarné cibuľky?
Jarné cibuľky môžete zbierať, keď sú ich listy dlhé približne 15 centimetrov. Na záhone zvyčajne dozrievajú približne 8 až 10 týždňov po výseve (skôr, ak sú vypestované zo sadenice). Ľudia ich zvyčajne zbierajú postupne, pretože nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Môžete odrezať len niekoľko listov alebo vytrhnúť celú rastlinu aj s cibuľou a koreňmi.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ako sa cibuľa vyrovnáva s jarným záhonom?
Jarné cibuľky potrebujú vhodné slnečné alebo polotieňové a dobre odvodnené miesto. Záhony je potrebné polievať a obohacovať kompostom alebo iným hnojivom. Výsev by sa mal vykonávať od konca februára do začiatku apríla, ale ak dávate prednosť výsevu sadeníc jarných cibuliek, mali by sa do pôdy umiestniť koncom marca alebo začiatkom apríla. Potom by ste mali rastliny pravidelne zalievať.
Ako pestovať jarnu cibuľku v interiéri?
Jarné cibuľky môžete pestovať v kvetináčoch a debničkách, ale aj priamo vo vode zo zvyškov. V tomto prípade sa cibuľky a ich korene umiestnia do nádoby so stonkou tesne nad hladinou. Po niekoľkých dňoch začnú klíčiť nové listy, ktoré potom môžete zbierať a používať v kuchyni.
Čo sa používa z jarnej cibuľky?
V kuchyni sa dajú použiť samotné drobné cibuľky, ale aj tmavozelené listy, ktoré tvoria na stonkách akýsi vejár. Používajú sa ako prísada do rôznych nátierok, polievok, omáčok, slaných koláčov, omelety, šalátov, dipov alebo cestovinových jedál. Okrem toho je jarná cibuľka obľúbená aj v ázijskej kuchyni.
Ako dlho vydrží jarná cibuľka?
Táto zelenina nie je veľmi vhodná na dlhodobé skladovanie, preto sa odporúča zbierať klíčky postupne a potom ich okamžite použiť. Ak si napríklad jarnú cibuľku kúpite v obchode, môžete ju niekoľko dní skladovať v chladničke. Vonku veľmi rýchlo zvädne, pretože na rozdiel od bežnej kuchynskej cibule obsahuje viac vody.