VEĽKÁ NOC: Obľúbené veľkonočné ozdoby a dekorácie

Neoddeliteľnou súčasťou sviatkov jari je okrem koledovania aj veľkonočná výzdoba, pomocou ktorej gazdinky zdobia svoje príbytky, aby tak privítali prebúdzajúcu sa prírodu. Niekto pritom dáva prednosť klasickým veľkonočným symbolom, ako sú kraslice alebo veľkonoční baránkovia, iní naopak volia modernejšie dekorácie, kam patria napríklad rôzne veľkonočné vence alebo iné kvetinové ozdoby.

Jarné a veľkonočné dekorácie

Svoju radosť z prichádzajúceho jarného obdobia, ktoré so sebou prináša nový život, ale aj viac tepla a svetla, ľudia už od nepamäti vyjadrovali tým, že zdobili svoje domácnosti rôznymi ozdobami. Mohlo sa pritom jednať napríklad o drobné kvety, vetvy zlatého dažďa, vŕbové prútiky, mašle, pentle alebo kraslice, skrátka o akúkoľvek dekoráciu, ktorá symbolizuje jar.

Medzi obľúbené vonkajšie veľkonočné dekorácie v minulosti patrili aj vysypávané ornamenty na priedomí, ktoré ľudia tvorili pomocou piesku, vody a hrnčeka alebo kvetináča. Okná vidieckych stavieb sa potom počas veľkonočných a svätodušných sviatkov často zdobili prostredníctvom zrezaného mydla, ktorým gazdinky kreslili na okná kvety, vlnovky alebo špirály.

Aj dnes hrá veľkonočná výzdoba pre mnohých z nás významnú úlohu. Niekto pritom volí iba decentné veľkonočné dekorácie na dvere alebo na okná, iný naopak vyzdobí symbolmi jari celý dom a väčšinou potom nemôže chýbať ani veľkonočná dekorácia na stôl, pri ktorom sa na Boží hod veľkonočný alebo v priebehu Veľkonočného pondelka zíde celá rodina.

Farby jari

S oslavami Veľkej noci a prichádzajúcej jari sa tradične spájajú jasné farebné odtiene. Predtým vládla hlavne červená farba, ktorá sa hojne používala na farbenie kraslíc, ale obľúbená je tiež zlatá alebo sýto žltá, teda farba zlatého dažďa. V poslednej dobe potom prevládajú skôr pastelové odtiene, napríklad svetlo modrá, ružová, žltá, zelená alebo fialová. Práve v týchto farbách sa veľkonočná výzdoba objavuje najčastejšie.

Veľkonočný baránok

Na veľkonočnej tabuli obvykle nemôže chýbať baránok, ktorý je symbolom spasiteľa Ježiša Krista, ale zároveň predstavuje aj nový život a mláďatá, ktoré na jar prvýkrát uzrú svetlo sveta. Predtým baránci predstavovali hlavne obradné jedlo a pokrmy z jahňacieho boli tradičnou súčasťou veľkonočných osláv. Keďže ale bolo toto mäso drahé, ľudia začali namiesto neho pripravovať baránky v podobe sladkého pečiva, čo pretrváva dodnes.

Klasický veľkonočný baránok sa pečie zo sladkého bábovkového cesta. V dnešnej dobe však táto obľúbená dekorácia môže mať prakticky akúkoľvek podobu. Niektorí ľudia svojho baránka polievajú čokoládou, iní tento múčnik pečú z tvarohového cesta a ďalší dávajú prednosť kokosovému baránkovi. Forma na pečenie sa pritom obvykle dedí z generácie na generáciu.

Aby bol baránok na stole čo najkrajší, väčšinou sa pokladá do pekného košíka alebo na ozdobný tanier vyložený umelou trávou či slamou. Prípadne môže byť doplnený aj o cukrovinky, kraslice alebo ďalšie dekorácie v podobe sliepočiek, kohútikov, kuriatok alebo zajačikov. Na krk sa potom baránkovi obvykle priväzuje farebná stuha alebo dokonca rolnička.

Ak máte sladkého pečiva dosť, ale napriek tomu by ste chceli tento tradičný symbol v domácnosti mať, môžete siahnuť napríklad po baránkoch z dreva alebo z keramiky. Pokiaľ ste zruční a máte čas na výrobu veľkonočnej dekorácie, kreativite sa medze nekladú. Obľúbení sú napríklad háčkovaní a látkoví baránkovia, baránkovia z papiera a vlny, ale aj baránkovia vytvorení z vyfúknutých vajíčok.

Veľkonočné kraslice

Ďalším známym symbolom jari, ktorý nesmie na Veľkú noc chýbať v žiadnej domácnosti, sú veľkonočné vajíčka. Varené vajcia ozdobené rôznymi spôsobmi sa už odnepamäti používali pri jarných obradoch, ale nemohli chýbať ani na svadbách alebo napríklad počas narodeninových osláv. Zvyk konzumovať ich práve na Veľkú noc potom súvisel hlavne so štyridsaťdňovým pôstom, ktorý im predchádzal a kedy ľudia netrpezlivo čakali, až budú môcť zase hodovať.

V dnešnej dobe sú neodmysliteľnou súčasťou veľkonočnej výzdoby vajcia vyfukované, ktoré sa niekedy označujú aj ako písanka, veľkonočné vajce, alebo výdumky. Tie sa po ozdobení pomocou farebných stuh a mašlí vešali napríklad na vetvičky javy či zlatého dažďa, ktoré si narežete do vázy, ale skvele budú vyzerať aj v kvetináči s čerstvo vyrašenou trávou alebo v košíčku vystlanom slamou či pierkami. Niektorí ľudia potom kraslicami zdobia aj veľkonočné vence na stôl či na dvere.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

V Nemecku dokonca existuje tradícia, keď ľudia vešajú maľované vajcia na dlhé stuhy a následne ich využívajú ako vonkajšiu dekoráciu, ktorú vo svete poznáme ako veľkonočné stromy. Ak chcete skúsiť niečo decentnejšie, navlečte vyfúknuté a ozdobené vajíčka za sebou na pevnú niť alebo na tenkú stuhu, čím vytvoríte veľkonočnú girlandu. Tiež ich môžete spolu s ďalšími dekoráciami navliecť na drôtik, ktorého konce potom spojíte, vďaka čomu vznikne veľkonočný veniec.

Vajíčka je pritom možné ozdobiť mnohými rôznymi technikami, od tých tradičných až po moderné spôsoby. Všetko záleží len na vašej kreativite a nadšení pre vec. Predtým napríklad medzi najobľúbenejšie techniky patrila vosková batika, kedy sa na odmastené vajíčka nanášal včelí vosk z horiacej sviečky. Pomocou špendlíkových hlavičiek sa potom tvorili rôzne vzory a navoskované vajíčko sa následne ponorilo do studenej vody, aby všetok zaschnutý vosk odpadol.

Obľúbené techniky zdobenia:

 • kresba voskom,
 • batikovanie,
 • háčkovanie,
 • drôtovanie,
 • gravírovanie (vyškrabovanie)
 • polepovanie slamou,
 • polepovanie sitinou,
 • prerezávanie a vŕtanie,
 • jednoduché kreslenie pomocou fixiek,
 • farbenie pomocou lakov na nechty,
 • polepovanie obtlačky a samolepkami,
 • polepovanie bavlnkami a povrázkami,
 • oplietanie kvetmi a vetvičkami,
 • farbenie prírodnými či umelými farbivami.

Ak chcete s deťmi vyskúšať, ako sa vajíčka farbili v minulosti, stačí vám iba niekoľko základných surovín. Predtým sa totiž vajíčka zdobili iba prírodnou cestou, a to pomocou cibule, kapusty, dubovej a jelšovej kôry, červenej repy alebo lipového kvetu, k čomu potom stačilo pridať ocot a soľ. Tak vznikli rôzne farby vrátane červenej, hnedej, žltej alebo napríklad zelenej. Pre vysoký lesk sa ešte používala domáca masť, ktorou sa hotové vajíčka vždy pomazali.

Okrem klasických varených vajec, ktoré sa hodia na chlieb alebo do šalátu, a vyfukovaných vajíčok, ktoré slúžia hlavne ako ozdoba, sú v dnešnej dobe na zohnanie aj ďalšie veľkonočné dekorácie. V papiernictvách, ale aj iných obchodoch sa dajú zohnať napríklad drobné či väčšie vajíčka z keramiky, zo skla, z papiera alebo z plastu. Samozrejmosťou sú potom aj najrôznejšie čokoládové varianty.

Zajačikovo hniezdo

Vzhľadom k tomu, že vŕbové i brezové vetvičky bývajú na Veľkú noc už dostatočne pružné, ľahko z nich môžete upliesť košíček, mištičku alebo napríklad obľúbené zajačikovo hniezdo. To môže byť veľké aj malé, pravidelné, ale aj rozstrapatené. Zatiaľ čo niektorí potom nechávajú vetvičky samotné, iní ešte vnútro vystelou slamou alebo tým, čo majú práve po ruke.

Najjednoduchším variantom je venček z troch alebo štyroch prútikov, ktorý položíte na tanier alebo na misku a dovnútra potom vložíte kraslice a ďalšiu vybranú veľkonočnú výzdobu. Doprostred však môžete umiestniť aj kvetináč s hyacintom, s narcisom alebo s čerstvo vyrašenou trávou. Niektorí potom ako výstelku volia mach, na ktorý sa rozložia vajíčka, zajačikovia, kuriatka a ďalšie drobnosti.

Rastlinky v škrupinách

Pokiaľ nechcete do veľkonočných dekorácií investovať veľké peniaze, aj pre vás máme niekoľko tipov. Ako lacná veľkonočná výzdoba poslúži napríklad obyčajná žerucha. Stačí si schovať väčšie, dobre umyté škrupiny od vajec, do ktorých potom umiestnite vatu nasiaknutú vodou. Na tú potom vysejte semienka žeruchy a sledujte, ako bude rásť. Počas troch dní by rastlinky mali byť vysoké asi 4 centimetre. Škrupiny potom môžete posadiť do držiaka na vajíčka, do košíčka alebo na ozdobný tanier.

Ak nechcete, aby boli škrupiny príliš obyčajné, nie je nič jednoduchšie ako ich pred zasadením žeruchy nafarbiť. V dnešnej dobe sa medzi obľúbené farby radí hlavne zlatá, ktorá spolu s čerstvo vypučenými rastlinkami vyzerá skvele. Vďaka jednoduchosti je žerucha skvelá veľkonočná dekorácia na okno alebo veľkonočná dekorácia pre deti, s ktorými môžete skúsiť vymyslieť aj nové variácie tejto výzdoby.

Pokiaľ vám zostane skoro celá vaječná škrupina, ktorá má hore iba menší otvor, môžete ju po nafarbení či inom ozdobení použiť aj ako mini vázu na drobné kvietky. Krásne v nej budú vyzerať napríklad snežienky a bledulky. Aby toho nebolo málo, okrem žeruchy môžete do škrupín alebo do menších kvetináčov zasiať aj ďalšie rastlinky, ako je pažítka, pšenica alebo jačmeň.

Veľkonočné girlandy

Čo tak veľkonočná výzdoba ľahko a rýchlo? Medzi nápady jednoduché na výrobu patrí aj veľkonočná výzdoba z papiera. Ani tu sa kreativite medze nekladú, takže sa môžete pustiť do tvorenia vajíčok, zajačikov, kuriatok alebo napríklad kvietkov z farebných papierov, z krepového papiera alebo z čohokoľvek, čo máte práve po ruke. Dobre poslúžia aj rôzne samolepky, tlačidlá, kúsky látok alebo napríklad mašličky.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Veľa šablón a obrázkov, podľa ktorých sa môžete pri výrobe dekorácií riadiť, nájdete na internete. Z papierových ozdôb v tvare vajíčok potom môžete vytvoriť napríklad obľúbený veľkonočný veniec alebo môžete svoje výrobky jednoducho zavesiť na mašle a ozdobiť s nimi vŕbové vetvičky alebo prútiky zlatého dažďa vo váze.

Obľúbenou dekoráciou nielen v posledných rokoch sú aj veľkonočné girlandy. Na ich výrobu vám stačí šnúrka alebo napríklad dlhšia stuha, na ktorú v rovnakých intervaloch pomocou štipcov, zošívačky či špendlíkov pripnete skôr vyrobené ozdoby z farebných papierov. Okrem toho môžete pridať aj rôzne mašličky alebo pierka a celú girlandu potom už len zavesíte na miesto, kde sa bude najlepšie vynímať.

Veľkonočný veniec

Ak chcete vyskúšať vyrábanie ozdôb s deťmi na Veľkú noc, skvelou voľbou by mohol byť veľkonočný veniec. Už dávno totiž nejde iba o vianočnú dekoráciu. Namiesto ihličnatých vetvičiek pritom stačí použiť prútiky vŕby či brezy, ktoré jednoducho ohnete do okrúhleho tvaru. Pokiaľ máte k dispozícii základný korpus na výrobu vencov, môžete ho potom obaliť napríklad pomocou machu či farebného lyka.

Akonáhle máte základ venca hotový, je čas popustiť uzdu fantázii. Medzi ideálne dekorácie patria samozrejme farebné vajíčka z papiera, plastu či iných dostupných materiálov, prázdne škrupiny, rôznofarebné stuhy, ale aj drobné kuriatka, kačičky alebo zajačikovia. Veľmi obľúbenou voľbou sú však v poslednej dobe aj vence zložené predovšetkým z jarných kvetov, ako sú tulipány alebo narcisy.

Ak sa vám okrúhly tvar nepozdáva, samozrejme nemusí ísť priamo o veniec. Úplne postačí aj prútený základ v tvare obdĺžnika, ktorý umiestnite napríklad na stôl. Na ten potom pomocou drôtikov či tavnej pištole prichytíte zvolené ozdoby, ako sú rôzne kvietky, bahniatka, vajíčka, prútiky, pierka alebo čokoľvek, čo vás napadne a čo sa vám bude páčiť. Niektorí potom dokonca dávajú prednosť dekoráciám v tvare osmičky alebo podkovy.

Veľkonočná výzdoba: inšpirácia

Ak hľadáte ďalšie podnety na veľkonočné tvorenie, stačí sa na jar rozhliadnuť okolo seba a načerpať inšpiráciu z okolitej prírody. Veľa skvelých tipov potom určite nájdete v rôznych kreatívnych publikáciách nielen pre deti a nápady, ako vytvoriť veľkonočné dekorácie, samozrejme ponúka aj internet. Dobrým zdrojom inšpirácie je napríklad Pinterest.

Aké sú najobľúbenejšie veľkonočné farby?

S oslavami jari bola v minulosti spájaná predovšetkým červená farba, ktorá sa často používala na zdobenie veľkonočných vajíčok. Okrem toho potom dominovala aj zlatá alebo žltá. Dnes dáva veľa ľudí na Veľkú noc prednosť pastelovým odtieňom modrej, žltej, zelenej, ružovej alebo fialovej.

Akými technikami sa zdobia veľkonočné vajíčka?

Možnosti, ako ozdobiť veľkonočné vajíčka, sú prakticky nekonečné a fantázii sa tu rozhodne medze nekladú. V minulosti medzi najobľúbenejšie techniky patrila kresba voskom, ale aj batikovanie, drôtovanie, gravírovanie, polepovanie slamou a sitinou alebo prerezávanie a vŕtanie. Dnes ľudia často volia spôsoby jednoduchšie, ako je farbenie prírodnými či umelými farbivami, polepovanie bavlnkami, kreslenie pomocou fixiek alebo používanie obtlačkov a samolepiek.

Z čoho sa dá vyrobiť veľkonočný baránok?

Na veľkonočnej tabuli väčšinou nemôže chýbať klasický veľkonočný baránok z bábovkového cesta alebo iný sladký variant tohto múčnika, ktorý sa ukladá na ozdobný tanier alebo napríklad do košíčka. Tento tradičný symbol jari a Veľkej noci však môžete vyrobiť aj z papiera a vlny alebo z vyfúknutých vajíčok. Obľúbení sú potom aj baránkovia háčkovaní a látkoví alebo baránkovia z dreva az keramiky.

Ako vyrobiť veľkonočné vence?

Ak chcete mať peknú veľkonočnú dekoráciu na dvere alebo na stôl, môžete ju vyrobiť napríklad z prútikov vŕby alebo brezy, ktoré jednoducho ohnete do okrúhleho tvaru. Okrem toho je možné použiť aj základný korpus na výrobu vencov, ktorý obalíte machom, vetvičkami, kvetmi či farebným lykom. Tento veniec potom už stačí ozdobiť veľkonočnými dekoráciami, ako sú vajíčka, škrupiny, kuriatka, zajačiky alebo napríklad mašličky.