Či už bývate v byte, alebo vlastníte rodinný dom so záhradou, z času na čas určite riešite problém s vodným kameňom, ktorý sa hojne usadzuje na rôznych plochách v kúpeľni av kuchyni. Poradíme, ako odstrániť vodný kameň zo sprchy, z vane, z kanvice alebo z kachličiek, ako si vyrobiť domáci čistič na vodný kameň a ako vykonať odstránenie vodného kameňa z potrubia.
Čo je vodný kameň?
Vodný kameň je usadenina, ktorú tvoria soľné minerály rozpustené vo vode. Ide o akýsi tuhý povlak, ktorý môžete nájsť napríklad v potrubí, na niektorých spotrebičoch, na riade, na obkladoch a dlaždiciach aj na ďalších miestach, ktoré prichádzajú pravidelne do kontaktu s vodou. Obvykle sa pritom jedná o pevné belavé alebo žltkasté škvrny, ktorých odstránenie pre niektoré domácnosti predstavuje nadľudskú úlohu.
Základnou zložkou vodného kameňa je uhličitan horečnatý a uhličitan vápenatý, čo sú látky, ktoré sa hojne vyskytujú vo vode pochádzajúcej zo spodných pôdnych vrstiev. S usadzovaním vodného kameňa potom mávajú problém hlavne domácnosti, ktoré používajú takzvanú tvrdú vodu s vyššou koncentráciou minerálnych solí, zatiaľ čo na miestach s mäkkou vodou ľudia naopak nemusia riešiť prítomnosť vodného kameňa tak často.
Tip: Premýšľate, ako zistíte tvrdosť vody u vás doma? Skúste špeciálne testovacie pásky, ktoré stačí do vody namočiť a nechať odkvapkať. Podľa následného zafarbenia poznáte, aká tvrdá vaša voda je.
Ako sa tvorí vodný kameň?
Belavý povlak vodného kameňa, ktorý je nepriateľom mnohých domácností, vzniká postupným uvoľňovaním minerálov obsiahnutých vo vode. K jeho rýchlejšej tvorbe pritom prispievajú hlavne zmeny teplôt, ale svoju rolu tu môže hrať aj pomalé odparovanie vody. Typicky sa potom usadzuje na miestach, ktoré často prichádzajú do kontaktu s vodou, kam patria:
- vane a sprchy,
- sprchové hlavice,
- vodovodné kohútiky,
- toaletné misy,
- práčky a umývačky,
- žehličky,
- rýchlovarné kanvice a kávovary,
- kúpeľňové obklady a škáry,
- podlahové žľaby,
- vodovodné rúrky.
Ako vám môže vodný kameň uškodiť?
Ak riešite problém s častým usadzovaním vodného kameňa, možno ste už zúfalí a hovoríte si, že by ste sa tým jednoducho mali prestať zaoberať a nechať usadeniny tam, kde sú. To ale rozhodne nerobte. Okrem toho, že nánosy vodného kameňa rozhodne nevyzerajú pekne, totiž môžu výrazne znížiť životnosť niektorých spotrebičov alebo spôsobiť ich úplnú nefunkčnosť.
Ďalším dôvodom, prečo by ste prítomnosť vodného kameňa vo vašej domácnosti rozhodne nemali podceňovať, je skutočnosť, že obaľuje vykurovacie špirály domácich spotrebičov, ktoré tak pri ohreve vody spotrebujú oveľa väčšie množstvo energie. Navyše má negatívny vplyv aj na účinnosť pracích alebo umývacích prostriedkov a môže upchať potrubie alebo sprchovú hlavicu.
Okrem toho však môže vodný kameň vo vašej domácnosti spôsobiť aj množstvo ďalších nepríjemností. Usadzuje sa totiž často v kávovare alebo v rýchlovarnej kanvici, kde sa belavá krusta postupom času začne uvoľňovať do vody. V pripravovaných nápojoch tak často plávajú zvyšky usadenín, čo na prvý pohľad nepôsobí vôbec dobre, takže sa potom mnohí ľudia hanbia návštevám ponúknuť čaj alebo kávu.
Ako vyčistiť vodný kameň?
Existuje rad zaručených spôsobov, ako sa dá vodný kameň odstrániť, a to zo všetkých mysliteľných povrchov. Nemusíte sa teda báť, že by tento nevzhľadný biely povlak na spotrebičoch či kachličkách vo vašej domácnosti zostal navždy. Záleží však na tom, či chcete zvoliť radšej prírodnú cestu, alebo dávate prednosť chemickým odstraňovačom, ktoré sú dostupné v menších aj väčších obchodoch.
Šetrné alternatívy a babské rady
Ak dávate prednosť prírodným metódam, môžete vyskúšať napríklad niektorý z ekologických odstraňovačov vodného kameňa na báze prírodných látok, ktoré sú veľmi šetrné, ale zároveň efektívne. Dobre vám potom môžu poslúžiť aj parné čističe, s pomocou ktorých sa zbavíte vodného kameňa napríklad na dlažbe a obkladoch v kúpeľni.
S vodným kameňom sa však museli vedieť vysporiadať aj naše babičky, ktoré nemali po ruke zďaleka toľko chemických prípravkov, ako máme k dispozícii my. Ich hlavnými pomocníkmi v boji proti usadeninám sa preto stali pomerne bežné veci, ako je ocot, kyselina citrónová alebo napríklad zubná pasta. Ako odstrániť vodný kameň týmito spôsobmi?
Ocot dnes ľudia považujú za všestranného pomocníka v kuchyni, ale hodí sa aj ako čistič vodného kameňa. Naviac je pomerne lacný, takže si ho môže dovoliť prakticky každý. Na čistenie povrchov a spotrebičov zasiahnutých vodným kameňom sa pritom používa nezriedený ocot, ale aj roztok pripravený zmiešaním tejto látky s vodou. Dá sa potom použiť takmer na čokoľvek, ale neodporúča sa na čistenie plastových či gumových vecí ani pracovných plôch z mramoru alebo žuly.
Svojou kyslosťou dokáže narušiť vodný kameň aj kyselina citrónová, ktorá sa hojne používa napríklad na čistenie rýchlovarných kanvíc, práčok, umývačiek riadu alebo toaletných mís. Navyše je o niečo šetrnejší k plastovým a gumovým častiam spotrebičov, takže sa na ich čistenie hodí viac ako ocot. Použiť pritom môžeme prášok samotný, ale aj kyselinu citrónovú rozpustenú v teplej vode.
Niekto potom odporúča na odstránenie vodného kameňa aj kyselinu soľnú, ale na tú si dávajte dobrý pozor. Hoci vám môže pomôcť napríklad s usadeninami na dlaždiciach, je pomerne agresívna. Rozhodne ju preto nenanášajte na chrómované kúpeľňové či kuchynské prvky, ako sú vodovodné kohútiky alebo rôzne madlá. Mohlo by totiž dôjsť k narušeniu ich povrchovej úpravy.
Poslednou alternatívou, ktorá vám pomôže, pokiaľ premýšľate, ako odstrániť vodný kameň v kúpeľni alebo napríklad v kuchyni, je klasická zubná pasta. Tá sa bude hodiť hlavne pri čistení menších zasiahnutých plôch, ktoré sa dajú dobre ošetriť prostredníctvom malého množstva pasty nanesenej na starú zubnú kefku. To isté platí aj pre škáry, rohy alebo priestory okolo vodovodných batérií.
Chemické čističe
Pokiaľ žiadne prírodné alternatívy ani babské rady nepomáhajú alebo skrátka chcete vyskúšať nejaký osvedčený produkt, siahnuť môžete aj po chemických čističoch, ktoré vám pomôžu usadený vodný kameň rýchlo zlikvidovať. K dispozícii sú dnes rôzne prípravky do kuchyne alebo do kúpeľne, ale aj produkty určené na čistenie konkrétnej plochy alebo spotrebiča. Pri ich použití potom vždy dodržujte návod na obale, aby ste nič zbytočne neponičili.
Ako odstrániť vodný kameň z kanvice?
Radi by ste si uvarili dobrý čaj, ale máte plnú kanvicu bielych usadenín, ktoré sa postupne odlupujú a zostávajú v pripravovaných nápojoch? Nemusíte zúfať. Existuje totiž pomerne jednoduchý spôsob, ako odstrániť vodný kameň z varnej kanvice, ktorý vás nebude stáť príliš veľa času, peňazí ani úsilia. Stačí si pripraviť kyselinu citrónovú alebo ocot.
Ak chcete vyskúšať kyselinu citrónovú, naplňte najskôr kanvicu vodou, potom pridajte polievkovú lyžicu kyseliny a vodu priveďte do varu. Pokiaľ je nános vodného kameňa naozaj veľký, celý proces potom ešte raz zopakujte. Usadeniny by mali ako zázrakom zmiznúť. Nezabudnite potom ale kanvicu niekoľkokrát prepláchnuť čistú vodu alebo v nej nechať čistú vodu párkrát prevariť.
Ak máte k dispozícii ocot, pripravte si roztok 1:1 s vodou, nalejte ho do rýchlovarnej kanvice a nechajte zhruba hodinu odstáť. Potom nechajte roztok prejsť varom, vylejte ho a kanvicu dôkladne vypláchnite. Okrem toho potom samozrejme existujú aj špeciálne tablety alebo prášky určené na odstránenie vodného kameňa alebo profesionálne odvápňovače, ktoré sa hodia na čistenie kanvíc a kávovarov.
Ako odstrániť vodný kameň z WC?
Jedným z problémov, ktoré ľudia riešia vôbec najčastejšie, je ako odstrániť vodný kameň zo záchodu. Ani na tomto mieste nevyzerajú nánosy vodného kameňa práve dobre, takže by ste naň rozhodne nemali pri upratovaní zabúdať. Navyše je odstránenie vodného kameňa z toalety pomerne jednoduché a existuje mnoho rôznych spôsobov, ako sa s jeho prítomnosťou môžete popasovať.
Obľúbenou metódou, ako sa zbaviť vodného kameňa v záchodovej mise, je opäť použitie octu. Ten stačí naliať priamo do záchodu alebo do splachovacej nádržky (kľudne aj celú fľašu) a nechať pôsobiť ideálne cez noc. Potom už len zvyšky vodného kameňa jemne vyčistite pomocou záchodovej štetky a niekoľkokrát spláchnite.
Ďalšou možnosťou, ako vyčistiť vodný kameň v záchodovej mise, je kyselina citrónová alebo kyselina soľná. Pri jej použití si ale dávajte dobrý pozor, pretože ide o veľmi agresívnu látku, ktorá môže pri zlej manipulácii človeku spôsobiť poleptanie. Radšej preto používajte pri každom upratovaní rukavice, a akonáhle toaletu vyčistíte a spláchnete, nezabudnite kúpeľňu dostatočne vyvetrať.
Nasledujúca metóda, ako odstrániť vodný kameň z toalety, je pomerne bizarná, ale aj efektívna. Stačí, ak si zaobstaráte fľašu kokakoly, ktorú nalejete do záchodovej misy tak, aby ste obsiahli všetko, čo chcete dôkladne vyčistiť. Nechajte potom kolu nejakú dobu pôsobiť a následne použite štetku, ktorú dočistíte zanesené miesta. Potom spláchnite, a pokiaľ na mise nejaký vodný kameň zostal, postup opakujte.
Na trhu potom samozrejme nájdete aj množstvo rôznych WC čističov, ktoré vám v boji proti vodnému kameňu môžu pomôcť. Ide napríklad o gély, tekuté prípravky určené priamo na odstránenie vodného kameňa alebo tiež o rôzne spreje a tablety.
Ako odstrániť vodný kameň z batérie?
Pokiaľ si neviete rady, ako odstrániť vodný kameň z kohútika v kúpeľni alebo napríklad v kuchyni, skvelým riešením by mohol byť pokojne aj obyčajný citrón. Najprv si preto vytlačte citrónovú šťavu, ktorú je následne nutné zriediť vodou. Tou potom dôkladne potrite všetky dostupné časti vodovodnej batérie, pričom na zle prístupné miesta môžete použiť staršiu zubnú kefku. Nechajte potom šťavu pôsobiť cez noc a ráno už len kohútik opláchnite a osušte.
Jemné usadeniny na vodovodnej batérii samozrejme môžete vyčistiť aj octom. Pokiaľ je ale kohútik veľmi špinavý, bude nutné nechať ho pôsobiť dlhšiu dobu. Preto batériu omotajte kuchynskou utierkou namočenou v octe a nechajte látku zhruba hodinu pôsobiť. Potom kohútik opláchnite a utrite dosucha.
Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť vodného kameňa na kohútiku, je potom jedlá sóda. Tú stačí naniesť na navlhčenú jemnú handričku, ktorou následne zanesenú batériu dôkladne očistíte. Vzhľadom k textúre jedlej sódy sa pritom rozhodne vyhnite akýmkoľvek handričkám alebo hubkám s drsným povrchom, pretože tými by ste mohli povrch vodovodného kohútika nechtiac poškriabať.
Ako odstrániť vodný kameň z kachličiek?
Márne premýšľate, ako odstrániť vodný kameň z obkladov v kúpeľni alebo napríklad ako odstrániť vodný kameň z dlaždíc v sprchovacom kúte? Tieto väčšie plochy sa dobre čistia pomocou pary, ktorá sa dokáže zbaviť vodného kameňa, ale aj plesní a nečistôt usadených v škárach alebo v rohoch. Budete na to potrebovať parný čistič, ale nemusíte už používať žiadne chemické prípravky. Stačí totiž iba voda.
Ďalším spôsobom, ako vyzrieť na usadený vodný kameň v kúpeľni alebo v kuchyni, je samozrejme ocot. Ten nalejte do rozprašovača a postriekajte s ním špinavé obklady alebo dlažbu. Nechajte ho potom nejaký čas pôsobiť a následne pomocou hubky zasiahnuté miesta vydrhnite (nezabudnite si však na to vziať rukavice). Potom kachličky opláchnite, a pokiaľ niekde zostali zvyšky vodného kameňa, postup opakujte. Ak vytvára vodný kameň silnejší povrch, pridajte aj trochu jedlej sódy.
Ako odstrániť vodný kameň zo sprchového kúta?
Veľmi často sa stáva, že vodný kameň upchá trysky sprchovej hlavice, takže zníži prúd vody a človek má pocit, že sa potom nie je schopný poriadne umyť alebo si nedokáže správne opláchnuť vlasy. Pokiaľ si neviete rady, ako odstrániť vodný kameň zo sprchovej hlavice, skúste opäť použiť ocot. Jednoducho doň sprchovú hlavicu ponorte a nechajte látku cez noc pôsobiť. Ak je hlavica nainštalovaná napevno, použite sáčok s octom, ktorý oviažete gumičkou.
Veľmi nevzhľadným dojmom môže pôsobiť vodný kameň, ktorý sa usadzuje na povrchoch sprchovacích kútov a zásten. Ten môžete zlikvidovať prostredníctvom vylisovanej šťavy z citróna alebo octu. Vybranú látku jednoducho nalejte do rozprašovača (ideálne neriedenú) a rovnomerne potom postriekajte povrch sprchového kúta. Potom všetko nechajte pôsobiť asi pol hodiny, sprchovací kút opláchnite horúcou vodou a dosucha utrite.
Dôležité je tu však pripomenúť, že by ste ocot ani iné kyseliny nemali nikdy používať na chrómované alebo inak chúlostivé povrchy, aby ste ich nepoškodili. Ak je váš sprchovací kút naozaj zanedbaný, skúste potom neriedený ocot zahriať (ale tak, aby ste v ňom stále udržali prst) a očistiť zasiahnuté povrchy práve touto látkou.
Ďalšou možnosťou, ako odstrániť vodný kameň zo sprchy, je pomocou obyčajnej jedlej sódy. Z tej si v kombinácii s horúcou vodou a octom pripravte akúsi kašičku, ktorá vám potom dobre poslúži práve na vyčistenie zaschnutých kvapiek na obkladoch aj na skle sprchového kúta. Do rozprašovača teda nalejte zmes jedného dcl octu, jednej lyžice jedlej sódy a horúcej vody. Tú nastriekajte na špinavé miesta a nechajte 15 minút pôsobiť. Potom opláchnite horúcou vodou a vytrite dosucha.
Ako odstrániť vodný kameň z vane alebo umývadla?
Aj na tieto povrchy platí obyčajný ocot alebo kyselina citrónová. Stačí ich rozprašovačom aplikovať na miesta, kde sa nachádza usadený vodný kameň a nechať niekoľko minút pôsobiť. Potom jemnou handričkou danú látku zotrite, umyte vodou a osušte, pričom daný postup môžete aj niekoľkokrát zopakovať. Okrem toho ale existujú aj profesionálne prípravky na čistenie umývadiel a vaní, ktoré s vodným kameňom rýchlo zatočia.
Ako odstrániť vodný kameň z vodovodných rúrok?
Usadený vodný kameň môže mať negatívny vplyv aj na priechodnosť potrubia. Pokiaľ teda viete, že máte v domácnosti tvrdú vodu, nemali by ste ponechať veci náhode. Pre tieto prípady existujú špeciálne zariadenia, ktoré vodu zmäkčujú, aby ste nemuseli všetky spotrebiče a rúrky stále čistiť. Ide napríklad o zmäkčovače, ktoré sa umiestňujú pred rúrky vedúce k práčke a umývačke, ale aj o zmäkčovače a odstraňovače usadenín priamo na potrubie vedúce vodu do vašej domácnosti.
Ako odstrániť vodný kameň z umývačky?
Jedným zo spotrebičov, ktoré v dnešnej dobe dostávajú v slovenských domácnostiach poriadne zabrať, sú samozrejme umývačky riadu. Aj v tých sa okrem mastnoty a zvyškov jedla môže usadzovať nežiaduce vodný kameň, čo vedie k zvyšovaniu spotreby energie a vody. Práve z toho dôvodu by ste sa mali o umývačku pravidelne starať a používať vhodné kapsule, zmäkčovače aj ďalšie prostriedky, aby ste jej zaistili dlhšiu životnosť.
Pokiaľ si neviete s vodným kameňom v umývačke radu, rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa vám aj tu bude hodiť obyčajný ocot alebo napríklad kyselina citrónová. Vybranú látku nalejte priamo do základne umývačky alebo do dávkovača. Potom umývačku pustite bez akéhokoľvek riadu vo vnútri na program s vyššou teplotou. Dajte si však pozor, aby ste octom či kyselinou nepoškodili tesnenie či gumové časti umývačky.
Ako odstrániť vodný kameň z práčky?
Tiež práčka si zaslúži pravidelnú údržbu. Hoci to totiž nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, vodný kameň sa totiž usadzuje v dávkovači pracích prostriedkov, ale aj priamo vo vnútri práčky. Robí tu potom peknú neplechu, pretože znižuje účinnosť pracích prostriedkov a zvyšuje spotrebu energie. Pokiaľ teda máte naozaj tvrdú vodu, možno by ste mali zvážiť zakúpenie magnetického odvápňovača.
Na trhu v súčasnej dobe existuje množstvo odvápňovacích tabliet, práškov alebo tekutých odstraňovačov vodného kameňa, ktoré vám s čistením práčky pomôžu. Okrem toho môžete vyskúšať aj klasickú kyselinu citrónovú. Do bubna prázdnej práčky nasypte zhruba 200 gramov tejto látky a spustite prací program s teplotou 60 °C. Ten môžete po zahriatí dokonca zastaviť, aby tu kyselina mohla asi pol hodiny pôsobiť a potom ho nechať dôjsť.
Ako odstrániť vodný kameň zo skla?
Chceli by ste, aby vaše poháre opäť žiarili čistotou a aby z nich zmizol nepekný nános vodného kameňa? Alebo vás snáď trápia usadeniny na sklenených dverách sprchovacieho kúta? V tom prípade nemusíte zúfať, pretože aj pre vás existuje riešenie. Vyskúšať pritom samozrejme môžete rôzne prírodné a chemické čističe, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch, ale aj babské rady.
Či už sa snažíte vyčistiť poháre, akvárium alebo zrkadlo, zo skla napríklad účinne odstránite vodný kameň prostredníctvom kyseliny citrónovej. Vo vode najskôr skúste rozpustiť tri lyžičky danej látky a týmto roztokom potom ošetrite špinavé sklo. Pomôcť vám v tom môže napríklad rozprašovač alebo jemná handrička, ale nezabudnite si vziať ochranné rukavice, a to hlavne v prípade, že máte citlivejšiu pokožku.
Jedným zo spôsobov, ako odstrániť vodný kameň zo skla sprchového kúta, je zmes jednej lyžice jedlej sódy, jedného dcl octu a horúcej vody. Tú opäť nalejte do rozprašovača, naneste na zasiahnuté miesta a nechajte tu zhruba 15 minút pôsobiť. Potom už len umyte povrch vodou a vytrite dosucha. Dbajte však na používanie vhodných handričiek, ktoré sú šetrné a sklenený povrch nepoškriabu.
Ako odstrániť vodný kameň z plastu?
Ak sa stretávate s vodným kameňom usadeným napríklad na plastových dvierkach sprchovacieho kúta, najlepším riešením budú špeciálne prípravky určené práve na čistenie plastu. Iba s ich pomocou sa vyhnete poškodeniu, ktoré by ste mohli nešetrným čistením daného povrchu spôsobiť. Ocot napríklad na odstraňovanie vodného kameňa z gumových a plastových povrchov nie je vôbec vhodný.
Ako odstrániť vodný kameň z nerezu?
Pokiaľ v kúpeľni potrebujete ošetriť nerezové povrchy, dá sa na to použiť ocot či kyselina citrónová. Miesta, kde sa usadil vodný kameň, však čistite handričkou z mikrovlákna alebo švédskou utierkou, ktorá je dostatočne šetrná. Hubky a drôtenky by mohli nerezový povrch nenávratne poškodiť. Na ošetrenie malých plôch sa vám potom bude hodiť jemná zubná kefka. Samozrejme ale môžete siahnuť aj po prípravkoch na vodný kameň určených priamo na čistenie nerezu.
Ako zabrániť ďalšej tvorbe vodného kameňa?
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom so usadeným vodným kameňom, je samozrejme prevencia. Pokiaľ teda chcete podchytiť tvorbu nánosov v počiatkoch, zamerajte sa na tvrdosť vody vo vašej domácnosti. Čím tvrdšiu vodu totiž doma máte, tým rýchlejšie sa u vás bude vodný kameň tvoriť. Ak je situácia nepriaznivá, zvážte potom využitie špeciálneho filtra a zmäkčovača vody.
Povrchy, ktoré často prichádzajú do kontaktu s vodou, ktorá po nich steká, môžete tiež ošetriť hydrofóbnym prostriedkom. Ten by mal aspoň čiastočne zabrániť usadzovaniu vody a tvorbe neestetických máp. Tiež môžete plochy, kde voda zasychá, vždy utrieť dosucha, čím zaistíte, že sa budú treba batérie alebo dvere sprchového kúta pekne lesknúť.
Okrem toho, že by ste mali v kúpeľni často vetrať (ak je to možné), tiež nezabúdajte sklenené dvere alebo zásteny po sprchovaní vždy utierať pomocou gumovej stierky alebo handričky. Kovové rámy potom môžete čistiť pomocou vínneho octu. Tým ich stačí postriekať, potom necháte všetko cez noc pôsobiť a ráno ocot opláchnete horúcou vodou a vytrite dosucha.
Ako odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej kanvice?
Vodný kameň je usadenina, ktorá znižuje životnosť niektorých spotrebičov a zvyšuje množstvo energie, ktoré spotrebujú. Z rýchlovarnej kanvice ho môžete dostať pomocou kyseliny citrónovej, keď jednu lyžicu rozmiešate vo vode a privediete do varu. Rovnako tak môže pomôcť aj ocot s vodou (1:1), ktorý opäť necháte prejsť varom. Potom však kanvicu niekoľkokrát dôkladne vypláchnite alebo nechajte vyvariť.
Ako odstrániť vodný kameň z umývadla a vane?
Rovnako ako v prípade mnohých iných povrchov aj tu platí, že môžete vodný kameň zlikvidovať pomocou kyseliny citrónovej alebo obyčajného octu. Vybranú látku iba nalejte do rozprašovača, tým potom postriekajte špinavé miesta, a všetko nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne jemnou handričkou ocot alebo kyselinu zotrite, umyte miesto vodou a dôkladne osušte.
Ako odstrániť vodný kameň z WC misy?
Pokiaľ sa nánosy vodného kameňa objavili vo vašej toalete, skúste použiť ocot, ktorý nalejete priamo do misy alebo do splachovacej nádržky. Ten potom nechajte cez noc pôsobiť a ráno už len jemne povrch vyčistite pomocou záchodovej štetky a spláchnite. Okrem toho vám môže poslúžiť aj kyselina citrónová, kyselina soľná alebo obyčajná fľaša kolesami.
Ako odstrániť vodný kameň z vodovodnej batérie?
Pokiaľ sa vodný kameň usadil na vodovodných kohútikoch, zbaviť sa ho môžete prostredníctvom vylisovanej šťavy z citróna, ktorú zmiešate s vodou. Tou potom batériu potrite, nechajte ju pôsobiť cez noc a ráno kohútik iba opláchnite a osušte. Ďalej potom môžete vyskúšať aj ocot alebo jedlú sódu, ale buďte opatrní, nech povrch nepoškodíte.