Zablokovaný krk

Vstali ste z postele, ale čoskoro vám došlo, že nemôžete poriadne otočiť hlavu? Alebo ste snáď vplyvom prievanu či zle nastavenej klimatizácie prechladli a teraz sa nedokážete zbaviť silné bolesti za krkom? Zablokovaná krčná chrbtica môže človeka nepríjemne potrápiť. Prezradíme, aké má blokácia krčnej chrbtice príznaky a čo na zablokovaný krk pomáha.

Bolí vás za krkom a nemôžete za žiadnu cenu otáčať krkom, pretože inak sa objaví ukrutná bolesť? Ak vás tieto komplikácie udržujú v strnulej pozícii, na vine je zrejme zablokovaný krk, čo je nepríjemný zdravotný problém, ktorý ľudia opisujú tiež ako bloklý krk alebo bloknutý krk. Spôsobuje akútna bolesť šije, ktorá ľuďom bráni v normálnom pohybe.

Krčná chrbtica sa skladá zo siedmich stavcov a radu svalov, ktoré môžu byť buď krátke (prepájajú dva susedné stavce), alebo dlhé (prepájajú hlavu a krčnú chrbticu s hrudnou chrbticou). Celkovo sa jedná o najpohyblivejšie časť chrbtice, ktorá umožňuje človeku pohybovať a otáčať hlavou. Zároveň je však táto oblasť veľa namáhaná a akékoľvek narušenie optimálneho postavenie môže spôsobiť problémy.

Medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, s ktorými sa ľudia v súvislosti s daným miestom stretávajú, patrí akútna blokáda krčnej chrbtice (tiež známa ako akútna ústrel krčnej chrbtice). Všeobecne platí, že strnulosť a bolesť človeka najviac trápia ráno a s postupujúcim časom príznakmi aspoň mierne ustupujú. Nie je to však zakaždým pravidlom. Ľudia si potom sťažujú hlavne na:

 • zablokovaný krk z prievanu,
 • zablokovaný krk od zlého pohybu,
 • zablokovaný krk v tehotenstve.

Čo spôsobuje zablokovaný krk?

Blokáda krčnej chrbtice nastáva vo chvíli, keď dôjde k zablokovaniu jedného alebo viacerých stavcov, čo následne obmedzí pohyblivosť krčnej chrbtice. Svaly v okolí týchto stavcov sa potom stiahnu a ich postavenie ešte zafixujú. Celú situáciu navyše sprevádza výrazná stuhnutosť a bolesť, ktorá vystreľuje do ramien či do hlavy.

A prečo k zablokovaniu krku vlastne dochádza? Na vine samozrejme môže byť celý rad rôznych faktorov. Veľmi často sa jedná o dlhodobé preťažovanie (hlavne jednostranné) a udržiavanie krčnej chrbtice v nevhodnej polohe. K tomu dochádza napríklad pri spaní na bruchu, kedy človek otáča hlavu na jednu stranu, čo krčnú chrbticu neprirodzene zaťažuje.

Okrem spanie na bruchu potom môže svoju úlohu zohrávať aj zlá poloha v spánku spôsobená mäkkou matracov a vysokým vankúšom či zaspávanie pri televízii, na gauči alebo v kresle so zaklonenou hlavou. Pozícia, v akej človek spí, však nie je jediným faktorom, ktorý má na zablokovaný krk vplyv. Ďalej sem patria hlavne zlé držanie tela pri chôdzi alebo pri sedení.

Príčiny zablokovaného krku:

 • zlá poloha pri spánku,
 • zlé držanie tela pri sedení, státí alebo chôdzi,
 • nosenie nevhodnej obuvi (napríklad vysoké podpätky),
 • nosenie ťažkých batohov a kabeliek cez rameno,
 • prudké pohyby hlavou a drobné úrazy,
 • jazda autom s otvoreným oknom,
 • ofúknutí (vplyvom prievanu či klimatizácie),
 • neprimeraná záťaž pri športe a pri práci,
 • sedavé zamestnanie (napríklad práca pri počítači),
 • reakcia tela na psychickú záťaž (stres).

Ergonómia pracovného prostredia je pre správne držanie tela veľmi dôležitá. Či už sedíte celý deň pri počítači, alebo napríklad trávite pracovné hodiny za kasou, dajte si pozor na nefyziologickej postavenie krčnej chrbtice. Vždy by ste mali dbať na to, aby nedochádzalo ku skracovaniu a oslabovanie svalov krku. Ak sedíte s guľatými chrbtom, ramenami dopredu a predsunutou hlavou, daná oblasť býva preťažované.

Svoju úlohu potom často hrá tiež prechladnutiu. Ak vás ofoukne prievan, keď sa vydáte na prechádzku, máte počas jazdy autom otvorené okno alebo sedíte príliš blízko klimatizácia, bolesť za krkom po prebudení sa vám najskôr nevyhne. Prievan totiž spôsobuje reflexné stiahnutie svalov krčnej chrbtice, čo následne vedie k zablokovaniu jednotlivých stavcov.

Aké má zablokovaná krčná chrbtica príznaky?

Stuhnutosť šijových svalov spôsobuje pacientom nepríjemnú bolesť, ktorá sa často šíri aj do ďalších častí tela, a to vrátane ramien, nadlaktí alebo dokonca aj celých horných končatín. Okrem toho bloklá krčnú chrbticu obvykle vedie k tomu, že bolesť vystreľuje do hlavy, čo máva na svedomí nepríjemné migrény. Tiež človeka núti ku strnulému držanie hlavy (v miernom úklone či v rotácii k jednej strane).

Ďalej máva zablokovaný krk príznaky, ktoré s celkovou stuhnutosťou blízko súvisí. Človek môže počuť alebo cítiť jemné křupání a vŕzganie, čo je spôsobené tým, že sa kosti trú o seba navzájom alebo sa otierajú väzy o kosť. Medzi ďalšie príznaky zablokovanej krčnej chrbtice sa potom radí aj necitlivosť, celková slabosť, pálenie svalov, brnenie v horných končatinách, závraty alebo poruchy videnia.

A aké dôsledky môže mať zablokovaný krk na pacientov bežný život? Ak človek bolesť za krkom a nepríjemnú stuhnutosť nijako nerieši, môže sa zhoršiť natoľko, že mu bude čoskoro brániť vo výkone normálnych činností aj základných pohybov, ako je otáčanie hlavy. Všetky aktivity, kam patrí otáčanie sa okolo seba alebo zdvíhaní nákupné tašky z krajiny, potom bude sprevádzať silná nepolevující bolesť.

Ako uvoľniť zablokovaný krk?

Ak sa vás týkajú niektoré z vyššie popísaných prejavov a nemôžete kvôli bolesti vykonávať bežné činnosti, iste premýšľate, či je možné proti týmto ťažkostiam nejakým spôsobom bojovať a ako na zablokovaný krk najlepšie vyzrieť. Existuje niekoľko možností, ako si uľaviť od problémov, ktoré môžete vyskúšať v domácom prostredí. Ak je však príčina vážnejší, bude potrebné navštíviť odborníka.

Teplo

Čo pomáha na zablokovaný krk? Prvá pomoc väčšinou predstavuje nahrievanie postihnutej oblasti suchým teplom. Vhodným spôsobom, ako svoje krčnej chrbtici také teplo dopriať, sú špeciálne gélové vrecúška, ktoré sa ohrievajú v mikrovlnke alebo vo vodnom kúpeli. Tie by ste v ideálnom prípade mali zahriať na teplotu, ktorá prehreje svaly do hĺbky, čo je zhruba 40-60 ° C.

Majte však na pamäti, že teplota gélových sáčkov nesmie byť príliš vysoká, pretože inak by ste si mohli spôsobiť nepríjemné popáleniny. Z toho dôvodu je lepšie medzi gélový sáčok a pokožku vždy umiestniť bavlnený vreckovku alebo napríklad utierku, čo vytvorí akúsi ochrannú vrstvu, ktorá možnému popáleniu pokožky účinne zabránia.

Ak práve nemáte k dispozícii gélové vrecká, môžete si doma skúsiť vyrobiť provizórne teplý obklad. K tomu budete potrebovať potravinovú alumíniovú fóliu, ktorú vložíte do preloženého uteráka a žehličkou dôkladne nahrejete. Potom už len stačí priložiť túto „dečku“ na postihnuté miesto, teda na šiju, ramená a hornú časť hrudníka.

Alumíniová fólia vložená do uteráka dokáže udržať teplo pomerne dlho, takže sa nemusíte báť, že by tento obklad príliš rýchlo vychladol. Ak nemáte však k dispozícii ani fóliu, môžete žehličkou nahriať aspoň samotný uterák. Tento postup ale pravdepodobne budete musieť častejšie opakovať, pretože teplo čoskoro vyprchá.

Dobre potom môže poslúžiť aj špeciálne elektrická dečka, ktorá sa po zapojení do elektriky sama nahreje. Medzi jej výhody patrí hlavne skutočnosť, že si väčšinou môžete pomocou ovládača zvoliť vhodnú teplotu, ktorá bude pre váš zablokovaný krk najlepší. Tento spôsob prehriatie pokožky pomocou suchého tepla by mal byť pre vašu pokožku bezpečný, takže nehrozí riziko popálenia.

Masáž zablokovaného krku

Márne premýšľate, čo robiť, keď mám zablokovaný krk? Či už je na vine prievan, zlá poloha pri spánku alebo napríklad neprimeraná športové záťaž, okrem suchého tepla môžu pomôcť tiež rôzne manuálne techniky. Tie často dokážu efektívne uľaviť od bolesti a zablokovaný krk aspoň čiastočne rozhýbať. Napätie dokáže uvoľniť napríklad trenie pokožky dlaňami alebo masáž silne bolestivých miest.

Položte si ruky na ramená alebo na šiji, a to tak, aby bol dotyk plošný, jemný, ale zároveň istý. Preto je nutné na postihnuté miesto priložiť celú dlaň s ľahko roztvorenými prstami. Potom zľahka tlačte a pritom posúvajte pokožku a svaly v oblasti krčnej chrbtice takým spôsobom, ako by ste ich obtáčeli okolo pomyselnej tyče. Tlak by mal byť vždy príjemný a nikdy by nemal človeku spôsobovať intenzívnu bolesť.

Ďalším spôsobom, čo na zablokovanú krčnú chrbticu pomáha, je rozmasírovaní obzvlášť bolestivých miest. Ide o akési zatvrdnuté hrčky, ktorým sa hovorí trigger pointy (spúšťacie body). Proti tým by ste mali tlačiť palcom alebo prstom a to buď súvisle, alebo chvíľku tlačiť a potom tlak uvoľniť. Úľavu môže priniesť aj špirálovité tlačenie prstom na daný bod, kedy človek postupne zvyšuje alebo znižuje silu tlaku.

Cviky na zablokovaný krk

Chcete sa pustiť do odblokovania krčnej chrbtice svojpomocne? V tom prípade by vám mohlo pomôcť cvičenia na zablokovanú krčnú chrbticu. Vhodné je napríklad preťahovanie svalov od hlavy po ramená a hrudnú chrbticu. Skúste preto pozvoľna ukláňať hlavu do strán, rotujte a striedavo sa predkláňajte a zaklánějte. Vhodná je aj ľahká trakcie krčnej chrbtice čiže pomalé tiahle pretiahnutie spolu s dodýcháváním.

Vykonávanie cvikov by malo byť vždy šetrné a pozvoľné. Dôležité je začať opatrne a postupne podľa možností zväčšovať rozsah pohybov. Človek by pritom nikdy nemal ísť cez bolesť a zároveň by mal pamätať na to, že ťažkosti nezmizne ihneď. Ak sa vám ani napriek starostlivej snahu o uvoľnení krčnej chrbtice nepodarí zablokovaný krk rozhýbať, je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Ak cítite, že svaly nepovoľujú, stav sa nezlepšuje, alebo naopak dochádza k jeho zhoršeniu, skúste sa vydať k fyzioterapeutovi. Ten dokáže s oblasťou krčnej chrbtice pracovať oveľa komplexnejšie, než je tomu pri snahe odblokovať krk svojpomocne. Okrem klasických techník navyše môžete podstúpiť tiež liečbu pomocou radiálne rázové vlny.

Fyzioterapeut sa snaží o rýchle riešenie bolestivého stavu, pričom využíva šetrnú kĺbovej mobilizáciu zablokovaných stavcov a samozrejme tiež manuálne relaxačné techniky, ktoré pomáhajú svaly v kŕči čo najviac uvoľniť. Ošetrí potom aj kožu, podkožie a svalové povázka, ktoré bývajú stuhnuté, čo bráni cirkuláciu krvi a lymfy v postihnutom mieste.

Zablokovaná krčná chrbtica: liečba

V niektorých prípadoch, keď nepomôže cvičenia ani žiadny iný druh samoliečby, je nutné vyhľadať odborníka (napríklad ortopéd alebo neurológ). Ten vykoná potrebné vyšetrenia (napríklad RTG), ktoré môžu odhaliť rotáciu a posun stavcov voči sebe alebo tiež voči lebečnými kostiam. Ďalej odporučí kľudový režim, fyzioterapiu, opich postihnutej oblasti alebo iný spôsob liečby.

Okrem toho môže predpísať lieky na zablokovaný krk, ktoré pomôžu proti bolesti hlavy a šije a uvoľní svalové napätie. Dostupné sú rôzne tablety a gély, ale aj masť na uvoľnenie krčnej chrbtice. Pri vážnej blokáde krčnej chrbtice po úraze alebo preťaženia, ktorá súvisí tiež s výrazným poškodením mäkkých tkanív, môže lekár odporučiť tiež hospitalizáciu.

Pri bolesti krčnej chrbtice sa často predpisujú imobilizačný goliera. Tie však môžu spôsobiť, že svaly zatuhne, a preto niektorí fyzioterapeuti odporúčajú radšej šatky alebo šály, ktoré bránia pred prechladnutím, čo ešte zhoršuje bolestivosť, a zároveň korigujú problémy zodpovedné za vznik akútnej blokády. Pomôcť môže tiež tejpování.

Čo spôsobuje zablokovaný krk?

Ak vás bolí za krkom a nemôžete otáčať hlavou, najskôr vás postihla akútna blokácie krčnej chrbtice. Tento zdravotný problém môže byť spôsobený dlhodobým a jednostranným preťažovaním krčných stavcov a udržiavaním krčnej chrbtice v nevhodnej polohe. Medzi problematické faktory patrí napríklad spanie na bruchu, zlé držanie tela pri chôdzi a pri sedení, nosení nevhodnej obuvi, nosenie ťažkých batohov a kabeliek, prudké pohyby a úrazy, ofúknutí, neprimeraná záťaž, sedavé zamestnanie alebo stres.

Aké má zablokovaná krčná chrbtica príznaky?

Pre zablokovaný krk je typická predovšetkým stuhnutosť svalov šije, ktorá ľuďom spôsobuje silnú bolesť. Tá sa potom môže šíriť aj do ramien, nadlaktí a horných končatín. Okrem toho bolesť niekedy vystreľuje do hlavy, čo vyvoláva nepríjemné migrény. Človeka potom zablokovaná krčná chrbtica núti tiež ku strnulému držanie hlavy v miernom úklone alebo v rotácii smerom k jednej strane. Ďalej sa objavuje necitlivosť, slabosť, pálenie svalov, tŕpnutie končatín alebo neschopnosť vykonávať bežné činnosti.

Ako uvoľniť zablokovaný krk?

Pokiaľ chcete vyskúšať odblokovanie krčnej chrbtice svojpomocne, pomôcť by vám mohlo nahrievanie postihnutej oblasti suchým teplom. K tomu slúži hlavne špeciálne gélové vrecúška, ktoré sa ohrievajú v mikrovlnke či vo vodnom kúpeli, a to na 40-60 ° C. Môžete však použiť aj elektrickú dečku alebo si vyrobiť provizórne teplý obklad z hliníkovej fólie vloženej do preloženého uteráka, ktorý neskôr žehličkou nahrejete.

Čo pomáha na zablokovaný krk?

Okrem nahrievania krčnej chrbtice môžu k odblokovaniu krku pomôcť tiež manuálne techniky, ako je trenie pokožky dlaňami alebo masáž silne bolestivých miest (takzvané spúšťacie body). Ďalej sa potom odporúčajú tiež rôzne cviky na zablokovaný krk, ktoré spočívajú v preťahovanie svalov od hlavy po ramená a hrudnú chrbticu. Ide o uklánění hlavy do strán, rotovanie, predklonu a zakláňanie. Všetky cvičenia však musí byť šetrné a pozvoľné.