Veľa mamičiek sa v dnešnej dobe trápi myšlienkou, kedy a ako naučiť dieťa na nočník, pretože od ostatných počúvajú, že ich batoľatá už dávno plienky nenosia. Každé dieťa je ale iné a tento dôležitý životný krok by malo zvládnuť svojim vlastným tempom. Ak sa o to práve pokúšate, hodiť by sa vám mohli naše triky, ako naučiť dieťa na nočník, aj keď sa mu napríklad zatiaľ veľmi nechce.
Kedy je ten správny čas?
Pokiaľ máte doma batoľa, určite premýšľate o tom, od kedy dávať dieťa na nočník, aby ste mohli konečne odhodiť plienky. Žiadny správny vek, kedy by mal potomok chodenie na nočník už s prehľadom zvládať, však neexistuje. Každé dieťa je totiž individuálna osobnosť, takže zatiaľ čo niektoré to zvládne už v roku, inému to môže trvať oveľa dlhšie.
Prvé známky toho, že je dieťa pripravené, sa môžu objaviť po 12 mesiacoch života. U väčšiny batoliat je to ale skôr až v 18 alebo 24 mesiacoch a pokojne to môže byť aj o niečo neskôr. So skúmaním, ako naučiť dieťa chodiť na nočník, mamičky väčšinou začínajú okolo dvoch rokov, pričom dôležitú úlohu zohráva individuálna vyspelosť batoľaťa a ochota spolupracovať.
Ako spoznať, že je dieťa pripravené?
- je schopné zadržať väčší objem moču (vydrží suché aspoň tri hodiny),
- plienka býva suchá aj po prebudení a potom sa naplní naraz,
- používa pohyby, gestá či grimasy, ktoré značia, že potrebuje cikať alebo kakať,
- v špinavej plienke sa cíti nespokojne a vyžaduje prebalenie,
- zaujíma sa o nočník a sleduje, kam chodia na záchod ostatní,
- keď potrebuje na záchod, preruší činnosť, prešľapuje alebo hľadá pokojné miesto,
- ovláda jednoduché slová, ktorými vyjadrí, čo chce (prípadne aj svoju potrebu),
- je samostatné – zvládne si vyzliecť oblečenie,
- rozumie jednoduchým pokynom a dokáže ich splniť,
- vie si samo na nočník sadnúť a zase vstať,
- chce nosiť oblečenie a spodnú bielizeň pre veľké deti.
Rozhodne sa neodporúča začínať príliš skoro (teda vo chvíli, keď dieťaťu nie je ešte ani jeden rok), pretože by ste tak mohli svoju ratolesť zbytočne vystrašiť alebo vystresovať. Nenechajte sa teda ovplyvniť uštipačnými poznámkami okolia a nesnažte sa z učenia na nočník robiť preteky s ostatnými mamičkami. Je to úplne zbytočné a určite vám to v ničom nepomôže.
Základom je správna príprava
Pokiaľ už premýšľate, ako naučiť dieťa bez plienky, nezabudnite sa zamyslieť aj nad tým, aký nočník vyberiete, kam ho umiestnite alebo či radšej zvolíte variant chodenia na záchod. Nočník je pre batoľatá stabilnejší a bezpečnejší, pretože dieťa vždy stojí nohami na zemi. Môžete však vyskúšať aj detskú záchodovú dosku v kombinácii so stabilnou stoličkou pod nohy.
Nech zvolíte akúkoľvek variantu, vždy na dieťa dohliadajte alebo choďte s ním, aby sa mu niečo nestalo. Ak plánujete kúpiť nočník, vezmite dieťa do obchodu so sebou a nechajte ho, nech si vyberie ten, ktorý sa mu bude najviac páčiť. Týmto spôsobom si k nemu vybuduje pozitívny vzťah. V dnešnej dobe navyše existujú aj farebné či obrázkové varianty detských sedadiel na WC.
Dôležité je aj to, aby bol nočník pre vášho potomka vždy ľahko dostupný. Ak bývate vo viacpodlažnom dome či byte, radšej kúpte do každého poschodia jeden (alebo prípadne jeden do každej kúpeľne). Zároveň zaistite, aby miestnosť bola pre dieťa bezpečná. V dosahu dieťaťa by sa nemali nachádzať žiadne čistiace prostriedky, lieky alebo ostré predmety.
Ako učiť dieťa na nočník?
Než začnete svojho potomka učiť na nočník, mal by pochopiť, čo od neho očakávate. Malé deti sa totiž často nerady vzdávajú plienok a prechod na nočník alebo na záchod pre nich môže byť veľmi problematický. Radšej na to teda choďte pomaly a nesnažte sa vyskúmať, ako naučiť dieťa na nočník za 3 dni, pretože batoľa odnaproti to už vie.
Pokiaľ máte pocit, že je vaša ratolesť už pripravená, a začínate plánovať, ako a kedy učiť dieťa na nočník, v prvom rade sa obrňte dostatkom trpezlivosti. Je veľmi dôležité, aby malo vaše dieťa pocit, že ho podporujete a nevyvíjate naň žiadny zbytočný tlak. Potom môžete vyskúšať nasledujúce rady, ako začať učiť dieťa na nočník:
- S nočníkom zoznamujte svoju ratolesť pomaly, názorne mu predveďte, ako sa používa aj ako sa naňho sadá. Často potom dieťaťu opakujte, na čo slúži, aby si to dobre zapamätalo.
- Kúpte si knižky, kde sú obrázky detí sediacich na nočníku, spoločne si ich prezerajte a rozprávajte sa o tom, čo vidíte. Zdôraznite tiež, že deti na obrázku sú už veľké, takže môžu používať nočník. Zároveň ale dajte pozor na to, aby si vaša ratolesť nemyslela, že je horšia ako deti na obrázku, pretože má plienky.
- Na nočník dieťa posaďte vždy po prebudení, po jedle, pred zdriemnutím aj po ňom, večer pred spaním alebo napríklad aj vo chvíli, keď zostane dlhšie ako dve hodiny suché. Pokiaľ potrebu nevykoná, skúste to zase neskôr.
- Dieťa dávajte na nočník vždy iba na niekoľko minút a nenúťte ho tam bez hnutia sedieť príliš dlho.
- S obmedzovaním plienok začnite cez deň (a keď ich vymieňate, robte to na mieste, kde je nočník, aby dieťa pochopilo súvislosť). Keď prestanete dieťaťu dávať plienky počas denného spánku, posaďte ho na nočník hneď po prebudení.
- Akonáhle dieťa vydrží počas dňa aj denného spánku niekoľkokrát po sebe bez nehody, môžete skúsiť prestať dávať plienky aj na noc.
- Dávajte dieťaťu voľnejšie oblečenie bez zložitého zapínania, ktoré si zvládne samo rýchlo zložiť a zase natiahnuť.
- Používajte jednoduché popisné slová (čúrať, kakať, ísť na nočník), ktoré si dieťa s vykonávaním potreby spojí. V ich používaní potom buďte konzistentné, aby nebolo zmätené.
- Pokiaľ si nebudete istí, či dieťa zvládne byť bez plienky aj na prechádzke alebo počas dlhšieho cestovania, pokojne mu ju pre istotu dajte.
- Zakaždým dieťa pochváľte, pokiaľ sa mu podarí si na nočník dôjsť, aby pochopilo, že urobilo niečo správne a chcelo tento úspech zopakovať.
- Pokiaľ sa dieťa vyciká alebo vykaká do plienok, netrestajte ho, ale jemne na to upozornite, aby si uvedomilo rozdiel medzi suchou a mokrou plienkou aj súvislosť s tým, že predtým vykonalo potrebu.
- Keďže sa deti často snažia napodobňovať dospelých, môžete ho vziať na záchod so sebou, ukázať mu, čo robíte (nemusíte sa hanbiť, pretože dieťa zatiaľ hanbu u druhých nechápe) a dovoliť mu, aby spláchlo, pokiaľ sa tohto zvuku nebojí.
- Skúste dieťa často upozorňovať, že je čas na nočník. Pokiaľ je totiž zabrané do hry, môže na to ľahko zabudnúť.
- Dieťaťu na nočníku môžete ponúknuť hračku alebo knižku, aby pre neho táto činnosť bola zábavnejšia. Zároveň môžete z chodenia na nočník urobiť hru a pretekať, kto naň skôr dobehne, alebo zaviesť systém odmien.
Ak sa stane, že budete musieť zveriť svoju ratolesť do starostlivosti inej osoby, ako je napríklad babička, starý otec alebo niektorý z vašich súrodencov, preberte s ňou svoj plán, ako dieťa naučiť na nočník. V ideálnom prípade by potom mal daný človek postupovať rovnako ako vy, pretože zmena prístupu by mohla dieťa od chodenia na nočník zase odradiť.
Hoci sa vám učenie dieťaťa na nočník môže zdať zložité samo o sebe, nezabudnite ho od začiatku viesť aj k správnej hygiene. To znamená, že sa má utrieť (dievčatká vždy spredu dozadu), spláchnuť po sebe, ak je na záchode, a umyť si ruky. Pokiaľ ide o chlapčekov, najprv sa väčšinou učia čúrať posediačky, až neskôr postojačky.
Ako naučiť dieťa na nočník za jeden deň?
Okrem vyššie spomínaných spôsobov, ako učiť na nočník, existuje aj špeciálna metóda, s ktorou by to malo vaše dieťa zvládnuť počas jediného dňa. Vo svojej knihe Ako naučiť dieťa na nočník za menej ako jeden deň ju predstavila dvojica amerických psychológov Nathan H. Azrin a Richard M. Foxx. Pôvodne bola určená pre deti s postihnutím, ale neskôr sa osvedčila aj u zdravých detí.
Aby bola metóda úspešná, je samozrejme dôležité správne načasovanie. Zároveň vyžaduje väčšiu mentálnu vyspelosť, a preto sa odporúča používať ju u dievčat vo veku 2–2,5 roka au chlapcov vo veku 3 rokov (najskôr však v 20 mesiacoch u oboch pohlaví). Potrebovať pritom budete nočník, bábiku so odnímateľnou plienkou, pitie pre dieťa a nejaké odmeny (ovocie, sladkosti, samolepky).
Učenie trvá obvykle 4-6 hodín, počas ktorých by vás nikto nemal rušiť. Zároveň je dobré pohybovať sa v miestnosti vhodnej na hranie s dieťaťom, kde budete schopní podlahu ľahko vyčistiť. Svoje ratolesti potom oblečte voľné nohavice a dávajte jej tiež veľa napiť, aby potrebovala často cikať.
Počas prvej fázy učenia ukážte proces chodenia na nočník na bábike. Dajte jej napiť a povedzte dieťaťu, že potrebuje cikať. Potom jej zložte oblečenie, posaďte ju na nočník a na záver ju odmeňte. Spoločne s dieťaťom potom vylejte obsah nočníka a umyte bábike ruky. Po nejakej dobe skontrolujte jej plienku. Keď bude suchá, dostane opäť odmenu, keď bude mokrá, vysvetlíte dieťaťu, že veľké deti do plienok necikajú.
Znovu potom celý proces opakujte (až po dobu jednej hodiny) a zapojte svojho potomka. Pokiaľ budete mať pocit, že dieťa všetko dobre chápe, môžete skúsiť v druhej fáze zopakovať rovnaké kroky s ním. Dôležité však je, aby to vašu ratolesť bavilo. Keby sa dieťa začalo nudiť alebo mu to nešlo, radšej učenie nechajte na inokedy, pretože by si inak mohlo k nočníku vypestovať odpor.
Ako naučiť dieťa na nočník, keď nechce?
Rozhodli ste sa, že je ten pravý čas, kedy by sa vaša ratolesť mala zbaviť plienok a naučiť sa chodiť na nočník? To ale ešte nemusí znamenať, že sa do učenia bude chcieť aj vášmu dieťaťu. Môže sa stať, že vôbec nebude spolupracovať, alebo bude nočník dokonca odmietať, aj keď vyskúšate vyššie spomínané metódy. Čo s tým môžete ako rodičia urobiť?
Nápomocné by vám v tejto chvíli mohlo byť teplé letné počasie, kedy vaša ratolesť môže behať po záhrade bez plienok (úplne nahaté, alebo oblečené napríklad do voľnejších tepláčikov). V tejto chvíli by ste mali byť dieťaťu stále nablízku a snažiť sa predvídať, kedy potrebu asi vykoná. Deti potom väčšinou samé upozornia na to, že sú vlhké a vadí im to. Pokiaľ navyše nemáte problém s čistením podláh v byte, pokojne nechajte dieťa bez plienky aj tam.
Medzi ďalšie pomôcky, ktoré môžu podporiť vašu snahu naučiť dieťa na nočník, sa radia napríklad pekné trenírky alebo farebné nohavičky s obľúbenými postavičkami. Určite bude lepšie, keď ratolesť sama bude chcieť nosiť bielizeň pre veľké deti. Ak nemá navyše dobrý vzťah k nočníku, vyskúšať môžete aj sedátko na záchod.
Na trhu potom existuje aj celý rad tréningových nohavičiek, ktoré sa dajú ľahko obliecť aj vyzliecť a sú navyše nepriepustné. V tých môže dieťa behať bez plienky. Keď potom vykoná potrebu a zažije nepríjemný chlad a vlhkosť, čo u jednorazových plienok nepozná, možno ho to motivuje k chodeniu na nočník.
Pokiaľ však ani počas niekoľkých týždňov nezaznamenáte zmenu, na chvíľu učenie odložte a dajte si pauzu. Dieťa pravdepodobne nechápe, čo po ňom chcete, alebo na tento krok skrátka zatiaľ nie je dostatočne pripravené. Skúste pritom dopriať odpočinok svojej ratolesti, ale aj sebe. Je totiž možné, že ste z celej situácie tak vystresovaní, že svoje pocity nevedomky prenášate aj na svoje dieťa, ktorému sa práve preto jeho snaha nedarí.
Ako naučiť dieťa na nočník kakať?
Bohužiaľ sa často stáva, že sa deti síce naučia chodiť na nočník cikať, ale s kakaním majú stále problém. Môžu mať napríklad strach, že niečo zašpiní, alebo sa skrátka na nočníku necíti dobre, keď ich niekto sleduje. Skúste preto dieťaťu dopriať súkromie a umiestniť nočník tam, ktoré nebude priamo uprostred izby všetkým na očiach a kde bude mať na vykonanie potreby pokoj.
V ideálnom prípade by ste sa mali pokúsiť vysledovať, kedy je dieťa zvyknuté kakať, a v tej chvíli ho na nočník posadiť, aby si na túto situáciu zvyklo. Pokiaľ mu už boli dva roky, skúsiť môžete aj sedátko na záchod, ktoré môže byť pre dieťa pohodlnejšie. Pre vylučovanie je totiž všeobecne lepšie sedenie na záchode ako pozícia s kolenami na úrovni zadočku. Okrem toho bude mať pocit, že sa chová rovnako ako dospelí, čo ho môže motivovať.
Čo rozhodne nerobiť?
Existuje celý rad úspešných metód, ako naučiť deti na nočník alebo ako naučiť dieťa na záchod. Vždy je ale nutné k tomuto životnému kroku pristupovať s veľkou mierou trpezlivosti a na dieťa netlačiť, aby nezačalo vzdorovať a nevybudovalo si k nočníku odpor. Čomu by ste sa radšej mali vyhnúť?
- Neporovnávajte sa s ostatnými rodičmi v okolí, ktorých dieťa už na nočník chodí.
- Nikdy dieťa za neúspech netrestajte, nevyčítajte mu ho a nereagujte prehnane.
- Ak sa stane nehoda mimo nočníka, zdržte sa negatívnych komentárov, ktoré by dieťa vystresovali. Tiež nepoužívajte v spojení s vylučovaním negatívne výrazy (špinavý, odporný, fuj), aby si dieťa nemyslelo, že robí niečo nečisté.
- Nezačínajte s učením v období vzdoru, keď vaša ratolesť na všetko hovorí NIE.
- Nesnažte sa učiť dieťa na nočník, ak má problém si naň sadnúť, plače a nerozumie tomu, čo po ňom vlastne chcete. Skrátka ešte nenastal vhodný čas.
- Nenúťte dieťa sedieť na nočníku násilím a nenechávajte ho na ňom príliš dlho, aby si nevybudovalo odpor.
- Pokiaľ sa u vás odohrávajú nejaké podstatné zmeny, ako je napríklad príchod súrodenca, sťahovanie alebo rozvod, radšej tréning chodenia na nočník o nejaký čas odložte, kým sa situácia neupokojí.
- Dieťa na nočníku nikdy nekŕmte. Hoci to mnohé mamičky robia, pretože ide o miesto, kde dieťa vydrží aspoň chvíľu v kľude, nočník by nemal slúžiť ako náhrada jedálenskej stoličky.
- Pokiaľ si všimnete, že dieťa tlačí, nesnažte sa ho čo najrýchlejšie vyzliecť a posadiť na nočník. Mohlo by to totiž celý proces vyprázdňovania zastaviť. Skúste naopak jednať v pokoji as dieťaťom spolupracovať.
Ak sa naučí vaše dieťa chodiť na nočník skoro, môže sa tiež stať, že sa po nejakej dobe situácia zmení a začne sa opäť pomočovať. Rozhodne ho za to nekárajte. Tento krok späť môže byť spôsobený napríklad nejakou udalosťou v rodine, ako sú hádky rodičov alebo narodenia súrodenca. Znovu použite plienky, dieťaťu všetko vysvetľujte a opakovane to skúšajte.
Kedy je na učenie na nočník vhodný čas?
Napovie vám napríklad to, že je ratolesť schopná zadržať väčší objem moču (vydrží suchá aspoň tri hodiny), v špinavej plienke sa cíti nespokojne, zaujíma sa o nočník, je samostatná, rozumie jednoduchým pokynom, vie si na nočník sama sadnúť a ovláda jednoduché slová , ktorými vyjadrí, čo chce. U väčšiny batoliat je vhodný čas okolo 18 – 24 mesiacov.
Ako začať učiť dieťa na nočník?
Dôležité je obrniť sa trpezlivosťou. S dieťaťom môžete vybrať taký nočník, ktorý sa mu bude páčiť, a potom je dobré ho s ním pomaly zoznamovať a názorne mu predviesť, ako sa používa. Posádzajte ho naň vždy po prebudení, po jedle alebo pred spaním, ale len na niekoľko minút. Obmedzovať plienky začnite cez deň a dávajte dieťaťu voľnejšie oblečenie. Za každý úspech dieťa pochváľte, za neúspech ho ale netrestajte.
Ako učiť deti na nočník, keď nechcú?
V takej chvíli je dobré nechať dieťa behať doma alebo po záhrade bez plienok (ideálne v lete), byť mu nablízku a predvídať, kedy bude chcieť vykonať potrebu. Deti väčšinou samé upozornia na to, že sú vlhké a vadí im to. Ďalším pomocníkom môžu byť tréningové nohavice, bielizeň s obrázkami alebo napríklad sedátko na záchod.
Čomu sa pri učení na nočník vyhnúť?
Pokiaľ sa snažíte svoje dieťa naučiť na nočník, neporovnávajte sa s ostatnými. Každé dieťa je totiž iné. Nikdy tiež ratolesť za neúspech netrestajte, nevyčítajte mu ho a zdržte sa všeobecne všetkých negatívnych komentárov. Nenúťte potomka sedieť na nočníku násilím a nikdy ho na nočníku nekŕmte. S učením by ste pritom nemali začínať v období vzdoru ani vo chvíli, keď sa vo vašej domácnosti odohrávajú nejaké podstatné zmeny.