MANGOLD – jednoduché PESTOVANIE! Ako na výsev, množenie, zber či škodcov?

Hoci sa pestovanie mangoldu na českom území zatiaľ príliš neuchytilo, v poslednej dobe je táto rastlina medzi záhradkármi stále obľúbenejšia. Jej listy totiž v kuchyni skvele nahradia špenát, takže z nich môžete pripraviť celú radu chutných pokrmov, a rôznofarebné odrody mangoldu tiež krásne ozvláštnia nejednu ornamentálnu zeleninovú záhradu. Navyše nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Prečo pestovať mangold?

Premýšľate, k čomu je mangold vlastne dobrý? Hoci zatiaľ nepatrí medzi stálice českých záhradiek, mnohí pestovatelia na neho nedajú dopustiť a tvrdia, že by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Listy aj stonky mangoldu sú totiž lahodné a výživné, takže skvele poslúži ako základ rôznych jedál, a navyše obsahujú veľké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálnych látok.

Nielen že sa jedná o rastlinu s početnými liečivými účinkami, ktorá je údajne veľmi účinná v prevencii nádorových ochorení, ale niektorí ľudia mangold používajú aj na prípravu prírodnej kozmetiky. Zvládnu ho navyše vypestovať ako skúsení záhradkári, tak aj úplní začiatočníci, ktorí toho o záhradničení zatiaľ príliš veľa nevedia.

Veľkou výhodou mangoldu je potom aj skutočnosť, že sa dá zberať opakovane, pretože listy po zrezaní znovu odrážajú. Aby toho nebolo málo, na slovenskom trhu je v predaji celý rad pestrofarebných odrôd, ktoré dobre poslúži nielen ako základ chutných šalátov, ale zároveň z nich bude aj perfektné ozdoba každého zeleninového záhonu.

Mangold – pestovanie

Ak vás táto rastlina zaujala svojím zaujímavým vzhľadom alebo výbornou chuťou, iste vás zaujíma, ako pestovať mangold, aby sa mu na vašej záhradke dobre darilo. Či už sa rozhodnete vysadiť mangold stopkový či mangold listový, určite budete radi, že ide o druh listovej zeleniny, ktorý nie je náročný na pôdne ani klimatické podmienky.

Mangold je dvojročná rastlina, ktorá v prvom roku najprv vytvára ružicu listov a až po prezimovaní vykvitá. Potrebuje stredne ťažkú, dobre priepustné pôdu, ktorej pH sa pohybuje v rozmedzí od 6,5 do 6,8. Ak je vaša zemina príliš kyslá, pomôcť by mohlo jesenné vápnenie. Ak je piesková a málo úrodná, vylepší ju päťcentimetrová vrstva dobre vyzretého kompostu.

A aká sa hodí pre mangold zálievka? Počas rastu a obzvlášť v lete potrebujú rastlinky dostatočné množstvo vlahy, nikdy by ste ich však nemali premokriť. Prospieva im tiež mulčovanie a kyprenie pôdy, ale dôležité je aj pravidelné odstraňovanie buriny. Ideálne je pritom umiestnenie na záveternom mieste, kde je slnečno, ale kam po väčšinu dňa nepražia priame lúče.

Zdravé rastlinky spoznáte podľa silných stopiek a veľkých lesklých listov. Pokiaľ dôjde k predčasnému vykvitaniu už počas prvého roka, na vine môže byť stres spôsobený chladom alebo prísušky. Hoci semenáčiky mangoldu nižším teplotám dobre odolávajú, dlhotrvajúce chladné počasie im nerobí dobre. Obzvlášť pri holomrazoch je vhodné mangold v zime prekryť bielou netkanou textíliou.

Mangold výsev

Ešte než sa pustíte do zahradničení, iste vás bude zaujímať, kde kúpiť mangold a aká je pre mangold cena. Semená mangoldu sa dajú zaobstarať na internete alebo v záhradníctve, a to v rôzne veľkých baleniach. Koľko za ne zaplatíte, sa potom odvíja aj od toho, akú odrodu ste si vybrali. Cena jedného balenia sa v závislosti na spomínaných faktoroch pohybuje zhruba v rozmedzí od 0,50 do 3 euro.

Kedy vysiať mangold? Pokiaľ chcete zberať chutné listy a stonky v priebehu leta, semienka mangoldu sa vysievajú na prekyprenú pôdu v apríli a máji. Ak potom túžite mať na stole čerstvý mangold na jeseň a na jar, výsev sa vykonáva v druhej polovici leta. Nemusíte sa však obávať, že by ste v prvom prípade o rastlinky čoskoro prišli. Aj mangold z jarných výsevov je schopný prezimovať.

Čo sa týka správneho rozmiestnenia mangoldu, semená je vhodné vysievať zhruba 5 centimetrov od seba do riadkov s rozostupom od 30 do 60 centimetrov. Akonáhle rastlinky začnú vzchádzať, vo fáze troch až štyroch listov ich vyjednoťte takým spôsobom, aby boli asi 15 až 30 centimetrov od seba (u lístkového mangoldu ideálne aspoň 20 centimetrov, u stopkatej varianty skôr až 30 centimetrov).

Mangold je samozrejme možné zasievať rovno do záhona, ale dobre zvládne aj presadenie. Nie je teda problém na konci zimy zasiať mangold doma a počas jarných mesiacov na záhradku zasadiť už predpestované mladé rastlinky. Semená mangoldu však klíčia dobre aj v parenisku, kde sa predpestovávajú skôr stopkaté kultivary, ktoré sú náročnejšie na teplo.

Mangold dobre rastie v spoločnosti reďkoviek, cibule, cesnaku, šalátov alebo napríklad mrkvy. Rozhodne by ste ho však nemali vysievať medzi červenú repu a ostatné druhy koreňovej zeleniny. Ak sa na rastlinke objavia stonky s pukmi, nezabudnite ich odstrániť tesne nad zemou, aby mohla rastlina znovu obraziť. Kvitnutím sa totiž mangold rýchlo vyčerpáva, čo môže tvorbu listov úplne zastaviť.

Mangold v kvetináči

Túžite po pestovanie mangoldu doma na balkóne? Potom vás určite poteší, že tieto rastliny môžete vysadiť do kvetináčov a väčších kvetináčov, kde by vám mali vyrásť podobne ako na záhradke. Dajte si však pozor, aby ste mangold nevysievali pri izbovej teplote. Akonáhle je totiž teplota vyššia ako 22 ° C, má negatívny vplyv na klíčivosť.

Úroda mangoldu

Ako zberať mangold? Listy sa zberajú odrezávaním, ktoré sa vykonáva za pomoci ostrého noža. Môžete to však urobiť rôznymi spôsobmi. Niektorí ľudia odrezávajú jednotlivé listy z vonkajšej strany, nie je ale problém zožať všetky naraz. V takom prípade sa musia odrezať najmenej 5 až 6 centimetrov nad zemou, aby rastlina vytrvala a znova obrazila.

Aby ste mohli listy mangoldu zberať po celú sezónu, rastliny potrebujú prihnojovanie. To sa vykonáva napríklad dusíkatým alebo plným hnojivom, pričom sa oplatí vyskúšať tiež rastlinné výluhy. A ako rýchlo rastie mangold? Zber sa robí už za niekoľko týždňov či mesiacov. Ukončuje sa potom pred prvými mrazíkmi (asi v októbri), kedy sa listy tvoria už veľmi pomaly.

Množenie mangoldu

Množenie mangoldu sa vykonáva pomocou semien. Napríklad nehybridnú odrodu Perpetual Spinach si záhradkári môžu jednoducho množiť sami, hoci sa jedná o cudzoopelivý druh, u ktorého je semenarení trochu náročnejšie. Na jeseň sa korene mangoldu vykopú a uloží do pivnice, na jar sa znovu vysadí a nechajú vykvitnúť. Na semeno je potom nutné použiť zhruba 10-20 rastlín, pretože jeden či dva Mangold nestačí na zachovanie genetickej diverzity.

Mangold – choroby a škodcovia

Na mangoldu si podobne ako na ďalších druhoch listovej zeleniny radi pochutnávajú slimáci. Ak sa na listoch objavia nepravidelné čiary a škvrny, na vine môžu byť larvy kvetárky repnej. Takéto listy je nutné okamžite odstrániť, a ak chcete napadnutiam rastliny predchádzať, na začiatku sezóny prekryte mangold netkanou textíliou. Muška potom do nich nebude schopná vajíčka naklásť.

Ak sa objavia na listoch biele fľaky, jedná sa o signál, ktorý rovnako ako predčasné vybiehanie do kvetu značí, že rastlina nemá v horúcich dňoch dostatok vlahy. Ak sú naopak najmä mladé mangold premokrené, môžu im začať zahnívať korene. To už bohužiaľ nejde zachrániť a zo záhona musíte takú rastlinu odstrániť. Ak sa potom mangoldu krúti listy, pravdepodobne ho napadli vošky.

Kedy vysiať mangold?

Ak si na mangoldu chcete pochutnať počas leta, semienka mangoldu sa vysievajú v apríli a máji. Ak túžite mať túto rastlinu na stole v priebehu jesenných a jarných mesiacov, výsev mangoldu sa vykonáva v druhej polovici leta. Semená je vhodné vysievať 5 centimetrov od seba do riadkov s rozostupom od 30 do 60 centimetrov. Akonáhle začnú vzchádzať, jednotia sa tak, aby boli 15 až 30 centimetrov od seba.

Ako pestovať mangold?

Mangold nie je nijak zvlášť náročný na pôdne ani klimatické podmienky. Jedná sa o dvojročný strom, ktorý potrebuje stredne ťažkú a dobre priepustnú pôdu, ktorej pH by sa malo pohybovať od 6,5 do 6,8. Počas rastu potom mangold potrebuje dostatok vlahy, prospieva mu ale aj mulčovanie, kyprenie pôdy a pravidelné odstraňovanie buriny. Zdravé rastliny spoznáte podľa silných stopiek a väčších lesklých listov.

Ako rýchlo rastie mangold?

Zber sa robí už za niekoľko týždňov či mesiacov od výsevu, ukončuje sa potom pred prvými mrazíkmi, zhruba v októbri. Listy sa zberajú odrezávaním za pomoci ostrého noža. Niektorí ľudia odrezávajú jednotlivé listy z vonkajšej strany, môžete však odrezať celú rastlinu naraz, čo sa robí najmenej 5 až 6 centimetrov nad zemou, aby mangold znovu obrazil.

Akí škodcami mangold ohrozujú?

Na mangoldu si radi pochutnajú slimáci, jeho listy môžu napadnúť vošky, ale veľký problém predstavujú tiež larvy kvetárky repnej, kvôli ktorých prítomnosti sa na listoch začínajú objavovať nepravidelné čiary a škvrny. Biele fľaky a predčasné vybiehanie do kvetu potom značí, že rastline chýba dostatočné množstvo vlahy. Ak je mangold naopak premokrený, môžu mu zahnívať korene.