Ak radi chodíte na huby do lesa, možno ste už narazili na zvláštnu kučeravú listovú hubu, ktorá parazituje na kmeňoch stromov. Ide o hríb kučierka, ktorý síce vyzerá nebezpečne, ale v skutočnosti je veľmi chutný. Povieme vám, kde kučierku veľkú hľadať, ako presne vyzerá a ako ju rozoznať od iných druhov, ktoré sú v našej oblasti oveľa vzácnejšie.
Čo sú kučierky?
Kučierky (latinsky Sparassis) je rod chorizoidných húb, ktoré sa vyznačujú príjemnou vôňou a huňatým vzhľadom. Na prvý pohľad môžu pripomínať hlavu karfiolu, morskú hubu alebo ľudský mozog. Ďalším charakteristickým znakom týchto húb je, že žijú ako saproparazity na koreňoch rôznych stromov.
Jednotlivé kučierky sa líšia veľkosťou, ale aj farbou, ktorá môže byť biela, krémová, béžová alebo dokonca hnedastá. Čím sú staršie, tým bývajú mäsitejšie a hnedšie. Okrem toho sú to jedlé huby a vďaka ich charakteristickému vzhľadu si ich nemožno pomýliť so žiadnym jedovatým druhom. Nemusíte sa teda obávať žiadnej nebezpečnej zámeny.
Druhy kučierok
V súčasnosti sa na našom území vyskytujú tri rôzne druhy kučierok, ktoré parazitujú na rôznych drevinách. Existuje však aj množstvo ďalších druhov, s ktorými sa môžete stretnúť pri návšteve niektorých zahraničných destinácií. Vo všeobecnosti mykológovia rozlišujú napríklad tieto huby:
- Kučierka veľká (Sparassis crispa),
- Kučierka jedľová (Sparassis nemecii),
- Kučierka hladká (Sparassis laminosa),
- Sparassis brevipes,
- Sparassis cystidiosa,
- Sparassis foliacea,
- Sparassis latifolia,
- Sparassis miniensis,
- Sparassis radicata,
- Sparassis simplex,
- Sparassis spathulata,
- Sparassis tremelloides.
Prvá z uvedených sparasiek je pomerne bežná a ľudia, ktorí sa venujú hubárčeniu, ju radi zbierajú (vyskytuje sa v Európe a Severnej Amerike). Nasledujúce dva druhy sú v našich lesoch pomerne vzácne, ale pri troche šťastia sa s nimi môžete stretnúť. Zvyšné huby sa však u nás nevyskytujú, hoci napríklad druh Sparassis radicata je rozšírený na západe severoamerického kontinentu.
Kučierka veľká
Kučierka veľká (latinsky Sparassis crispa) je kríkovitá huba, ktorá parazituje na koreňoch ihličnatých stromov. Najčastejšie sa vyskytuje na boroviciach, ale možno ju nájsť aj na smrekoch, smrekovcoch a duglaskách. Vytvára veľké nepravidelné plodnice, spôsobuje hnilobu živého dreva, ktoré môže dosahovať výšku až tri metre, a živí sa saprofyticky.
Keďže tieto kučierky zvyčajne rastú na tých istých miestach niekoľko rokov, je dobré zapamätať si, kde ste hubu našli, aby ste sa mohli vrátiť po úlovok na budúci rok. Okrem toho si kučierka veľká pre svoje charakteristické vlastnosti vyslúžil aj viacero ľudových názvov, ako napríklad baranček, alebo barania hlava.
Ako rozpoznať kučierku veľkú?
Podľa mykológov jekučierka jedlá huba, ktorej plodnice majú priemer 10 až 30 cm (niekedy aj 40 cm) a môžu vážiť niekoľko kilogramov. Typicky má guľovitý alebo podlhovastý oválny tvar, pripomínajúci krík a pozostáva z mnohých rozvetvených plochých vetvičiek, ktoré sú na konci stočené. Pri pohľade z diaľky preto pripomína hlavu karfiolu.
Na báze plodnice kučierka vyrastá zo základu plodu, ktorý je ponorený do pôdy, hrubá a hlboko zakorenená belavá trstina. Ten sa potom priamo pri zemi delí na veľké množstvo hrubších vetiev, ktoré sa ďalej delia smerom k plochým vetvám na vrchole plodu. Povrch týchto konárov je veľmi zvlnený a pokrútený, na okrajoch s malými zúbkami alebo rozstrapkaný.
Táto kučeravá huba má v mladosti belavú alebo krémovú farbu, ktorá postupne žltne a neskôr sa mení na okrovo-hnedú. Jednotlivé vetvičky bývajú na okrajoch a okrajoch tmavšie, zatiaľ čo vnútro plodnice býva svetlejšie. Dužina silnejších vetvičiek je zvyčajne trochu tvrdá a voskovitá, ale vetvičky zostávajú krehké, lámavé a čiastočne chrupavčité.
Vrstva výtrusov známa ako hyménium sa vytvára najmä na spodnej strane plochých koncov vetvičiek. Výtrusný prach je potom v prípade chvostoskoka kučeravého svetlo okrový a samotné výtrusy sú bledožlté alebo dokonca bezfarebné. Pokiaľ ide o ďalšie charakteristiky, bývajú elipsoidné, tenkostenné a hladké.
Kde rastie kučierka veľká?
Ak vás táto huba zaujala a chceli by ste ju lepšie spoznať, pravdepodobne vás zaujíma, kde sa s ňou môžete stretnúť. Kučierka veľká sa objavuje zhruba od júla do októbra, ale u nás nie je veľmi hojný. Rastie v starších ihličnatých lesoch, kde robí spoločnosť najmä boroviciam. Nájdete ju však aj v blízkosti iných stromov, ako sú smreky, smrekovce a duglasky.
Jedlá huba kučierka teda rastie najmä v borovicových lesoch alebo v blízkosti jednotlivých stromov, a to v nížinných aj horských oblastiach. Zvyčajne sa nachádza napríklad na päte kmeňa borovice alebo na koreni borovice, ktorý môže byť zapustený do zeme alebo vyčnievať na povrch. Okrem toho môže parazitovať aj na spadnutom hnijúcom kmeni, pni alebo na nahromadenom strome. Niekedy spôsobuje veľké škody.
Zámena kučierky veľkéj
Vzhľadom na ich charakteristický krovitý vzhľad, vďaka ktorému pripomínajú karfiol alebo ľudský mozog, by ste si ich nemali zamieňať so zástupcami žiadneho iného rodu húb. Ľudia si však môžu zameniť rôzne druhy kučierok, ktoré rastú v tej istej oblasti. Niekedy teda môže dôjsť k zámene v rámci rodu kučierky, ale nie je to nebezpečné, pretože všetky kučierky rastúce v našej oblasti sú jedlé.
Na prvý pohľad sa kučierka veľká podobá kučierke jedľovej a kučierky hladkej. Kým v prvom prípade je možné pozorovať skrútené a strapcovité vetvičky, ostatné dva druhy majú o niečo hrubšie, širšie a na okrajoch skôr rovné. Okrem toho sa líši aj rozšírenie týchto húb, pričom kučierka jedľová rastie najmä pod jedľami a kučierka hladká rastie najmä pod bukmi a dubmi.
Niekedy si ľudia môžu pomýliť kučierku s inými druhmi húb, ktoré pripomínajú tvar morskej huby, nemajú listy ani rúrky a parazitujú na stromoch alebo hnijúcom dreve. Patrí sem najmä kuriatka alebo sviečkovec, ktorý vyzerá trochu ako morský koral. Tieto zámeny však nie sú veľmi časté.
Recepty na kučierku veľkú
Ako pripraviť kučierku veľkú, ak ju nájdete v lese? Hoci mnohí ľudia považujú kučierku za jedovatú, v skutočnosti ide o jedlú hubu, ktorú si mnohí ľudia vychutnávajú pre jej príjemnú orieškovú alebo korenistú vôňu a skvelú chuť. Pred konzumáciou by ste ju však mali dobre očistiť, pretože jednotlivé záhyby môžu obsahovať rôzne nečistoty alebo dokonca ihlice.
Ako očistiť kučierku? Najskôr by ste mali hubu nakrájať na menšie kúsky a dôkladne ju skontrolovať, aby ste zistili, ako veľmi je plodnica znečistená. Ak je to potrebné, odrežte zlú časť a zvyšok nechajte na nejakom tienistom mieste (napríklad na balkóne), aby hmyz, ktorý sa tam usídlil, mohol postupne z huby von. Buďte však opatrní, pretože kvetináč je veľmi krehký.
Potom vezmite väčšiu misku so studenou vodou, pridajte do nej malé množstvo soli a ponorte ju. Nechajte ju takto macerovať asi 30 minút, čím by ste sa mali zbaviť nečistôt a zvyšného hmyzu. Zároveň by však namáčanie nemalo pripraviť hubu o jej príjemnú chuť. Potom ju stačí vybrať z vody, nakrájať na požadovanú veľkosť a odstrániť zvyšné nečistoty.
Pokiaľ ide o obľúbené recepty z kučierky veľkej, ľudia najčastejšie pripravujú nepravú držkovú polievku z kučierky, chutný hubový guláš, hubové karbonátky alebo vyprážané kúsky v cestíčku alebo trojobale. Okrem toho sú obľúbené aj nakladané kučierky v octe alebo sušené kučierky, ktoré získate tak, že časti plodníc zavesíte na šnúrku a necháte ich vysušiť na vzdušnom mieste.
Ak vás zaujíma, ako dlho vydrží nakladaná huba a ako ju skladovať, máme pre vás dobrú správu. Kučierka nebýva červavá a nehnije, takže v chladničke alebo dokonca v pivnici vydrží až týždeň. Môžete ju teda konzumovať po častiach a nie je potrebné spracovať ju celú naraz.
Kučierka veľká výkup
Ak ste šikovný hubár a každoročne nájdete veľké množstvo kučierok, môžete si týmto spôsobom aj privyrobiť. Kučierka veľká je jednou z najvyhľadávanejších húb, ktorú môžete ponúkať priamo reštauráciám. Cena za kilogram sa, samozrejme, líši, ale zvyčajne sa pohybuje od stoviek do tisícok korún (približne 400 až 1 800 korún). Dôležité však je, aby bola huba zdravá a čerstvá.
Aké sú liečivé vlastnosti kučierky veľkej?
Hoci sa kučierka vyznačuje najmä zaujímavým vzhľadom a výbornou chuťou, má aj liečivé vlastnosti. Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, podporuje fungovanie imunitného systému, pomáha pri hojení rán a môže mať priaznivý vplyv aj na pokožku. Okrem toho obsahuje látku nazývanú 1,3-beta-D-glukán (SCG), ktorá má preukázaný protirakovinový účinok.
Pestovanie kučierky veľkej
Za vhodných podmienok je možné pestovať kučierku veľkú vo vlastnej záhrade alebo vo vlastnom lese. Budete na to potrebovať staršiu borovicu, spadnutý strom alebo čerstvo odrezaný peň. Potom bude potrebné odstrániť zeminu z koreňov, umiestniť na toto miesto sadenice kučierky, všetko opäť prikryť a pravidelne zalievať. Ak však chcete týmto spôsobom získať veľké množstvo húb a zaujíma vás, ako rýchlo takto vysadená mačinka rastie, majte na pamäti, že to môže trvať aj niekoľko rokov.
Kučierka jedľová
Kučierka jedľová (latinsky Sparassis nemecii) je chorosovitá huba, ktorá má typický krovitý tvar a parazituje najmä na koreňoch jedlí. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je i táto kučierka jedlá, ale je oveľa vzácnejší. Rastie od augusta do októbra, ale v našej oblasti nie je veľmi rozšírená. Preto je zaradená medzi ohrozené druhy, podobne ako mačička poľná, a nemala by sa zbierať.
Plody tejto kučierky sú guľovité, majú belavé lístky a nie sú také kučeravé ako u bežnejšej kučierky veľkej (skôr len zvlnené). Pokiaľ ide o veľkosť, môžu dosahovať priemer až 35 centimetrov. Farba plodníc je zvyčajne krémová až svetlo okrová a za čerstva bývajú jednotlivé vetvičky na okrajoch o niečo belšie ako na zvyšku povrchu.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Aké typy kučierok existujú?
Kučierky sú chorošovité huby pripomínajúce kríky, ktoré sa podobajú na hlavu karfiolu alebo ľudský mozog. Parazitujú na koreňoch rôznych druhov stromov a majú príjemnú vôňu a chuť. U nás sa vyskytujú kučierka veľká, kučierka jedľová a kučierka hladká, pričom posledné dve patria medzi ohrozené druhy. Existuje však aj druh s názvom Sparassis radicata, ktorý rastie hojne v Amerike.
Kde rastie kučierka veľká?
Kučierka veľká je huba, ktorá vytvára veľké nepravidelné plodnice, ktoré dorastajú do priemernej veľkosti 10 až 30 cm. V mladosti má krovitý vzhľad a belavú alebo krémovú farbu. Najčastejšie parazituje na koreňoch borovíc, padnutých kmeňoch alebo pňoch, a preto sa vyskytuje najmä v borovicových lesoch. Môže však rásť aj v smrekovcoch alebo smrekoch.
Aké sú spôsoby využitia kučierky veľkej?
Kučierka veľká je charakteristická svojou príjemnou orechovou alebo korenistou vôňou a tiež vynikajúcou chuťou. Z tohto dôvodu sa hojne používa ako základ pre obľúbené hubové recepty. Ľudia ju najčastejšie používajú na prípravu pravej držkovej polievky a dusených húb alebo ju nakladajú a sušia. Má však aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti a mnohé ďalšie liečivé vlastnosti.
Ako rozpoznať jedlú kučierku jedľovú?
Kučierka jedľová je huba veľmi podobná bežnejšej kučierke veľkej. Má tvar podobný kríčku, jej plodnice sú guľovité a ich farba je zvyčajne krémová alebo svetlo okrová. Bielosivé šupinky však nie sú tak strakaté ako u známejšieho variantu, ktorý rastie v našej oblasti. Okrem toho treba mať na pamäti, že ide o ohrozený druh, ktorý by človek nemal zbierať.