HALLOWEEN 2023: Kedy je a prečo sa oslavuje?

0

Strašidelné masky, vyrezávané tekvice, všadeprítomné sviečky a hlavne množstvo sladkostí. To sú len niektoré zo symbolov, ktoré si dnes ľudia spájajú s oslavou Halloweenu. Hoci je tento sviatok populárny hlavne v anglosaských krajinách, postupne ho začínajú preberať aj inde. Prezradíme, prečo vlastne ľudia Halloween oslavujú, na ktorý deň tento rok pripadne a aké tradície sa s ním spájajú.

Kedy je Halloween?

Sviatok Halloween sa po celom svete oslavuje 31. októbra, teda deň pred kresťanskou slávnosťou Všetkých svätých a dva dni pred Dušičkami, ktoré pripadajú na 2. novembra. Už odnepamäti má Halloween dátum stále rovnaký, v roku 2023 však pripadá na utorok a v roku 2023 ho oslávime vo štvrtok.

Prečo sa oslavuje Halloween?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že ide o nejaký moderný výdobytok, ktorý si vymysleli americkí občania, v skutočnosti je Halloween keltský sviatok, ktorého história siaha hlboko do minulosti. Jeho názov vznikol skrátením pôvodného označenia pre Predvečer Všetkých svätých, ktorý bol v angličtine známy ako All Halllows‘ Eve alebo aj All Hallows‘ Evening.

Napriek tomu, že nie je celkom jasné, ako presne sa sviatok vyvinul, jeho pôvod si dnes spájame hlavne s tradíciami starých Keltov. Tí vnímali poslednú októbrovú noc, na ktorú oslava Halloweenu dnes pripadá, ako prechod medzi dvoma ročnými dobami (leto a zima) a zároveň o akomsi pomedzí, kedy sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych.

Koniec keltského kalendárneho roka, ktorý ľudia oslavovali v noci z 31. októbra na 1. novembra, sa predtým označoval ako Samhain. Toto pomenovanie pritom odkazovalo na boha Samhaina, ktorý bol údajne pánom mŕtvych. Samotné oslavy potom zahŕňali pálenie vysokých ohňov, ktoré mali dušiam osvietiť cestu do sveta, a nosenie prevlekov či masiek, ktoré mali človeka ochrániť pred zlými duchmi.

Kelti tiež stavali špeciálne oltáre s vtáčími perami alebo zvieracími lebkami, pomocou ktorých chceli nadviazať spojenie s mŕtvymi. Verili, že duchovia zomrelých môžu byť počas poslednej októbrovej noci buď nápomocní, alebo naopak škodiť svojim nepriateľom. Za úsvitu potom pán mŕtvych odviedol duše zomrelých zase späť do ríše duchov, kam patria.

Napriek tomu, že možno spojenie s dnešnými oslavami nie je na prvý pohľad zrejmé, mnohé z pôvodných tradícií sa zachovali dodnes. Ľudia pri svojich domovoch stále stavajú akési malé oltáre, ale namiesto ohňov zapaľujú sviečky a zvieracie lebky nahradili vydlabané tekvice. Rovnako ako v minulosti sa však tento sviatok spája s bujarými oslavami.

Halloween v dnešnej podobe

Zatiaľ čo väčšina ľudí si Halloween spája s keltskými tradíciami, niektorí historici prisudzujú jeho počiatky do doby rímskych osláv bohyne Pomony, čo bola bohyňa ovocia, ovocných stromov a ovocinárstva ako takého. Ďalší potom dokonca tvrdia, že sa Halloween rozvinul ako kresťanský sviatok, konkrétne v podobe vigílie v predvečer sviatku Všetkých svätých.

Dnešné halloweenské zvyky sa však rozvinuli pravdepodobne v Írsku, a to vo chvíli, keď sa spojili tradície vychádzajúce z pohanského sviatku Samhain, z osláv rímskych pohanských sviatkov a z kresťanských slávností Všetkých svätých. Vďaka írskym vysťahovalcom sa potom počas 19. storočia sviatok dostal aj do USA, kde sa všeobecne rozšíril.

Ku komercionalizácii Halloweenu začalo dochádzať začiatkom 20. storočia, pričom v 30. rokoch sa ľudia začali obliekať do strašidelných či zábavných kostýmov a okolo roku 1950 sa objavilo aj koledovanie po domoch v okolí. Spolu s expanziou americkej kultúry neskôr navyše začali Halloween preberať aj ďalšie štáty. Hoci sa teda dnes oslavuje prevažne v anglosaských krajinách (USA, Kanada, Veľká Británia, Írsko, Austrália), táto tradícia sa pomaly objavuje aj na mnohých ďalších miestach.

Čo sa robí na Halloween?

Nikoho asi neprekvapí, že najobľúbenejší je Halloween v Amerike, kde došlo k jeho postupnej komercionalizácii. Prípravy na tento sviatok tu prebiehajú niekoľko dní, týždňov aj mesiacov dopredu, ľudia sa už od leta na Halloween tešia a často zdobia svoje domy s veľkým predstihom. Tomu sa samozrejme prispôsobuje aj ponuka obchodov, reštaurácií, kaviarní a ďalších obľúbených miest.

Medzi populárne dekorácie na Halloween sa radí hlavne rôzne svetielka, vyrezávané tekvice a všadeprítomné sviečky. Niektorí ľudia si ale so zdobením svojich domov dávajú naozaj veľkú prácu, takže sa samozrejme nájde aj prepracovaná výzdoba v podobe kúpených alebo vlastnoručne vyrobených netopierov, čiernych mačiek, pavúkov, čarodejníc, duchov, kostlivcov a ďalších strašidelných vecí.

Deti nosia na Halloween masky a strašidelné kostýmy a chodia koledovať od domu k domu. Akonáhle im niekto otvorí, používajú klasické porekadlo „Trick or treat“, čo by sa dalo preložiť ako „koledu, alebo vám niečo vyvediem“. Obvykle potom dostanú množstvo sladkostí, ktoré si môžu neskôr zjesť. Pokiaľ sa to nestane, môžu vykonať nejakú neplechu (napríklad pomaľujú dvere alebo na ne nanesú zubnú pastu).

Strašidelné masky na tvár a do detailu prepracované kostýmy ale samozrejme nie sú len výsadou detí, ktoré chodia od domu k domu koledovať. Stále obľúbenejšie sú na Halloween masky pre dospelých, ktorí buď obchádzajú domy v susedstve so svojimi deťmi, organizujú domáce party či filmové premietania alebo navštevujú rôzne bujaré večierky a oslavy.

Okrem toho si ľudia užívajú aj rôzne halloweenské prehliadky, z ktorých najznámejšia je pravdepodobne tá newyorská, ktorá sa označuje ako The Village Halloween Parade. Obľúbené sú však aj návštevy strašidelných domov a ľudia tiež radi počúvajú strašidelnú hudbu, sledujú hororové filmy a seriály (veľa z nich máva halloweenské špeciály) alebo si rozprávajú hororové historky.

Symboly Halloweenu

Keď sa povie Halloween, každému z nás sa asi vybaví niečo iné, pretože existuje obrovské množstvo symbolov, ktoré si s týmto sviatkom spájame. Jeho tradičnými farbami sú oranžová, ktorá symbolizuje jeseň, a čierna, čo je farba temnoty a smrti. S tým sa potom samozrejme spájajú aj typické znaky Halloweenu.

Vydlabané tekvica

Asi najznámejším symbolom Halloweenu sú vyrezávané tekvice so sviečkou vo vnútri, ktorým sa hovorí aj jack-o‘-lanterns. Prečo sa ale pri príležitosti predvečera sviatku Všetkých svätých dlabe tekvica? Tejto tradícii údajne základ položila legenda o Jackovi, ktorý bol známy ako miestna pobuda a lotor. Jedného dňa sa pritom opil do nemoty a vo chvíli, keď jeho duša chcela opustiť telo, sa mu zjavil diabol.

Jack sa samozrejme zľakol a snažil sa diabla uprosiť, ale ten bol rozhodnutý, že si jeho dušu odnesie. Jack si teda vyžiadal aspoň posledné prianie, a to konkrétne posledné pivo na cestu. Diabol sa preto premenil na šesť mincí. Jack päť z nich zaplatil hostinskému a jednu si uschoval, takže sa diabol nemohol premeniť späť do svojej podoby. To sa mu podarilo až vo chvíli, keď Jackovi sľúbil, že mu dá rok života naviac.

Jack sa samozrejme rozhodol túto príležitosť poriadne osláviť a začal piť viac ako kedykoľvek predtým. Presne za rok sa mu diabol zjavil znova a Jack ho opäť prekabátil. Poprosil ho totiž o poslednú hrušku vysoko na strome. Diabol preto vyliezol Jackovi na chrbát, ale keď bol vysoko v korune stromu, Jack do kôry vyryl kríž, takže diabol nemohol z hrušky zliezť. Po zúfalom prehováraní teda Jackovi sľúbil, že si pre neho peklo už nikdy nepríde.

Akonáhle diabol Jacka prepustil, jeho život sa zmenil na nekonečnú zábavu a lotroviny. Kvôli svojmu zhýralému životu potom ale aj zomrel a jeho duša sa vydala do neba. Tam ho však nepustili a vyhnali ho aj od brán pekelných, pretože si sám vybral, že ho do pekla nikdy nevezmú. Diablovi sa ale Jacka, ktorý sa prepadal do nekonečného zúfalstva, uľútostilo. Dal mu preto jeden horúci uhlík, o ktorý sa smie ohrievať na výročie svojej smrti, teda v predvečer sviatku Všetkých svätých.

Jack má o svoj uhlík strach a nechce, aby vyhasol, a preto ho začal nosiť vo vydlabanej tekvici. Práve kvôli nemu ľudia do svojich dekorácií pridávajú sviečky, ktoré sú určené na to, aby Jackova umučená duša neblúdila v tmách a mohla sa aspoň trochu ohriať. Ľudia tiež veria tomu, že keď vložia do vydlabanej tekvice sviečku, Jack bude chrániť ich obydlia a všetkých členov rodiny pred zlými duchmi, ktorí okolo obchádzajú.

Čarodejnica

Podľa povier sprevádzajú čarodejnice na ceste zlých duchov, pričom ich maznáčikom často bývali čierne mačky, ktoré sú ďalším symbolom Halloweenu. Ľudia sa ich preto samozrejme odpradávna báli a zároveň verili tomu, že na Halloween majú čarodejnice najväčšiu moc. Postupom času sa stali obľúbeným námetom rôznych kníh, filmov alebo seriálov a okrem toho sa za ne deti aj dospelí radi prezliekajú, keď idú koledovať alebo vyrážajú na halloweensky večierok.

Masky a kostýmy

Hoci sa môže zdať, že sa jedná o novodobú tradíciu, ktorá sa rozvinula až s komercionalizáciou Halloweenu, v skutočnosti si rôzne kostýmy a masky obliekali už starí Kelti. Tí totiž verili, že keď ich budú mať na sebe, zmätú tým zlých duchov, ktorí ich potom nechajú byť. Američania potom na túto tradíciu nadviazali, ale obliekajú sa už iba pre zábavu.

Ďalšie halloweenské symboly:

  • duchovia, kostlivci, príšery,
  • pavúky, sovy, netopiere,
  • metly, krv a pavučiny,
  • strašiaci do kapusty, klauni a zombie,
  • ohne, sviečky, lucerny, svetielka.

Čo sa jedáva na Halloween?

V Amerike je Halloween sviatok, ktorý sa spája nielen so strašidelnými kostýmami, filmami a dekoráciami, ale aj s množstvom dobrého jedla. Okrem sladkostí, ktoré sa rozdávajú deťom pri koledovaní, ľudia pripravujú aj rôzne strašidelné pokrmy a dezerty. Tie sa potom hodia napríklad počas premietania desivých filmov, na bujarom večierku, ale aj ako niečo, čo skvele dokreslí halloweensku atmosféru.

Strašidelné pokrmy si môžete pripraviť prakticky z čohokoľvek, pretože fantázii sa rozhodne medze nekladú. Obľúbeným motívom pre halloweenské pečivo a ďalšie halloweenské sladkosti sú napríklad pavúky, pavučiny, tekvica, čarodejnícke klobúky, duchovia, očné buľvy alebo netopiere. Väčšinou potom prevláda oranžová, čierna, biela, zelená a fialová farba.

Pohostenie na Halloween však môže zahŕňať pokrmy sladké aj slané. Obľúbené sú napríklad muffiny, koláče alebo sušienky, ale určite zabodujú aj jednohubky na Halloween alebo halloweenské pokrmy, ako sú krvavé špagety. Pokiaľ si neviete rady, aké halloweenské recepty vyskúšať, skúste nájsť inšpiráciu na internete alebo iba obmeniť jedlá, ktoré bežne pripravujete, a pridať k nim nejaký strašidelný detail.

Halloween na Slovensku

Na našom území sa nejedná o tradičný sviatok, ktorý by sa oslavoval podobne ako v Amerike. Jeho obľuba však stále rastie, a to najmä u mladších generácií. Pre deti sa tak u nás organizujú rôzne lampiónové sprievody v maskách alebo besiedky, kde sa môžu promenádovať v strašidelných kostýmoch. Okrem toho sa organizujú strašidelné hry a špeciálny program na Halloween sľubujú aj zámky, hrady a ďalšie turisticky obľúbené miesta.

Veľa ľudí už dnes nedá dopustiť na tradičné halloweenské dekorácie. Okrem toho, že sa veci s tematikou Halloweenu postupne dostávajú aj do obchodov, sa na Slovensku stále viac objavuje klasická výzdoba v podobe vydlabaných tekvíc. Pre dospelých sa organizujú rôzne halloweenské večierky v kostýmoch či maskách a chýbať nemôžu ani rôzne halloweenské premietania hororových filmov.

Skôr než Halloween si však ľudia na Slovensku pripomínajú klasické Dušičky, ktoré pripadajú na 2. novembra. Tento sviatok, ktorému sa hovorí aj Pamiatka zosnulých, Sviatok zosnulých alebo Spomienka na všetkých verných zosnulých, je v rímskokatolíckej cirkvi dňom, keď sa veriaci ľudia modlia za duše v očistci. Liturgické obrady však slúžia aj Cirkev československá husitská. Všeobecne si potom ľudia pripomínajú svojich blízkych, ktorí ich navždy opustili.

Aká je história Halloweenu?

Ako presne sa sviatok vyvinul, nie je jasné. Hovorí sa však, že Halloween je pôvodne keltský sviatok, ktorého názov vznikol skrátením výrazu All Hallows' Eve. Kelti ho však označovali ako Samhain. Považovali túto noc za prechod od leta k zime a vnímali ju ako pomedzie, keď sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Organizovali oslavy, zapaľovali ohňa, nosili masky a stavali špeciálne oltáre.

Prečo sa oslavuje Halloween v Amerike?

Dnešné halloweenské zvyky majú pôvod v Írsku, kde sa zmiešali tradície pohanského sviatku Samhain, osláv rímskych pohanských sviatkov a kresťanskej slávnosti Všetkých svätých. Odtiaľ potom vďaka vysťahovalcom tradície doputovala aj do Ameriky, kde si ľudia tento sviatok obľúbili, a došlo ku komercionalizácii Halloweenu.

Aké sa používajú na Halloween dekorácie?

Pre Halloween je typická oranžová a čierna farba. Ľudia potom často zdobia svoje domovy a záhrady vydlabanými tekvicami so sviečkou vo vnútri, ale používajú aj iné dekorácie, ako sú čierne mačky, čarodejnice, pavúky a pavučiny, kostlivci, svetielka, hroby, metly, klobúky a ďalšie strašidelné veci. Chýbať samozrejme nemôžu ani halloweenské pokrmy.

Aké sa dodržiavajú na Halloween tradície?

Predovšetkým v Amerike deti oblečené do zábavných či strašidelných masiek chodia na Halloween koledovať od domu k domu, a aby dostali sladkosti, používajú klasické porekadlo „Trick or treat“. Do kostýmov sa však prezliekajú aj dospelí, ktorí si užívajú rôzne večierky, prehliadky, návštevy strašidelných domov alebo filmové premietania. Okrem toho je obľúbené aj vyrezávanie tekvíc.