MAGNÓLIA: Najobľúbenejšie druhy magnólie

Rozhodli ste sa na svoju záhradu vysadiť magnóliu, pretože vás očarili jej nádherné kvety hrajúce rôznymi odtieňmi bielej, žltej alebo ružovej? Potom vás iste zaskočilo, že si v záhradníctve môžete vyberať z obrovského množstva druhov, ktoré sa menej či viac líšia svojimi vlastnosťami. Poradíme, aké druhy a odrody magnólie sa u nás dajú zohnať, akú majú farby kvetov a aká je u magnólií cena.

Magnólie čiže magnólia ľaliokvetá

Ak ste do záhradníctva vyrazili pre magnólie, majte na pamäti, že to nie je jediný názov, ktorý sa k tejto rastline vzťahuje. Na našom území sa jej totiž často hovorí tiež magnólia ľaliokvetá. Rod magnólia, ktorý sa radí do čeľade šácholanovité (Magnoliaceae), je pomerne rozsiahly a obsahuje viac ako dve stovky rôznych druhov kríkov a stromov. Tie sa vyznačujú hlavne oslnivými kvety v odtieňoch bielej, žltej či ružovej.

Podľa toho, o aký konkrétny druh magnólie ľaliokvetej sa jedná, sa líšia jednotlivé vlastnosti tejto obľúbenej dreviny. Môže byť vždyzelená, alebo naopak opadavá. Na záhrade sa potom dá pestovať dvoma odlišnými spôsobmi, a preto môže byť magnólia ker, ale aj strom. Väčšinou sa však vysádza do väčších záhrad, pretože okolo seba potrebuje dostatok priestoru a lepšie tak vynikne.

Čo sa týka veľkosti magnólie, väčšinou dorastá do výšky od 2 do 8 metrov, ale v závislosti od konkrétnej odrody môže byť dokonca aj o mnoho vyššia. Ďalším výrazným znakom je šírka koruny, ktorá často dosahuje až 5 metrov, takže na prvý pohľad pôsobí veľmi bohato. Okrem toho sa jedná o mrazuvzdornú drevinu, ktorá nie je príliš náročná na pestovanie, vďaka čomu je medzi záhradkármi veľmi obľúbená.

Druhy magnólií

Pestovateľov často najviac zaujíma, aké má magnólia druhy a ktoré z nich sa najlepšie budú vynímať na ich záhrade. Najprv by ste si však mali vybrať, či sa chystáte pestovať magnóliu skôr ako strom, alebo ako ker, čo sa samozrejme odvíja od vašich možností a veľkosti pozemku. Práve tomu je potom vhodné prispôsobiť tiež výber magnólie.

Kry bývajú z hľadiska priestoru úspornejšie, keďže nie sú príliš vysoké a ich koruna nebýva tak široká, ako je tomu v prípade magnólií pestovaných v podobe stromu. Preto sa hodí na menšie záhrady alebo napríklad pre vyplnenie prázdneho miesta medzi inými rastlinami. Stromy naopak vyniknú hlavne ako solitéry, ktorých rast nič neobmedzuje a môžu sa teda dostatočne rozvetviť.

Magnólia Soulangeová

Medzi najznámejšie a v našich záhradách najviac pestované druhy patrí magnólia ľaliokvetá jedlá (Magnolia x soulangeana), ktorá je pomenovaná po francúzskom botanikovi Étienne Soulange-Bodin. Táto drevina sa hodí predovšetkým do väčších záhrad, kde sa dá pestovať buď v podobe kríku, alebo aj ako strom. Ten potom dorastá zhruba do výšky 5 metrov a vytvára nádhernú dominantu záhrad či parkov.

Do našich končín bola magnólia Soulangeová prvýkrát dovezená v roku 1844, kedy bola vysadená v pražskej Kráľovskej obore. Potom sa na našom území veľmi rýchlo rozšírila a dnes zdobia veľké množstvo parkov, alejí aj záhrad v okolí rodinných domov. Tento hybrid, ktorý vznikol skrížením druhov Magnolia denudata a Magnolia liliiflora, je navyše veľmi otužilý a plne mrazuvzdorný.

Či už zvolíte variant, kedy sa magnólia pestuje ako strom, alebo dáte radšej prednosť magnólia ľaliokvetá v podobe kríku, majte na pamäti, že v oboch prípadoch sa koruna môže rozrastať až do šírky 5 metrov. Listy tejto magnólie potom bývajú 10 až 15 centimetrov dlhé a majú sýto zelenú farbu. Kvety sú zvonku ružové až purpurové, ale vo vnútri naopak bývajú čisto biele. Okrem toho krásne vonia.

Magnolie Soulangeová je rozložitá, ale pomalšie rastúce drevina, ktorá zaujme predovšetkým v čase kvitnutia, čo je zhruba od apríla do mája a spravidla skôr, než vyrašia prvé listy. S pribúdajúcim vekom sa navyše počet kvetov neustále zvyšuje, čo si záhradkári veľmi pochvaľujú. Tento druh magnólie je však zaujímavý aj na jeseň, kedy sa jeho listy sfarbujú do výrazných zlatožltých odtieňov.

Keďže magnólia ľaliokvetá jedlá vykvitá už v apríli a patrí teda medzi najrannejšie kvitnúce dreviny našej klímy, odporúča sa nájsť pre ne na záhrade miesto, ktoré nie je úplne najteplejšie. Inak by sa totiž mohlo stať, že vyrašia príliš skoro a kvety potom spáli mráz. Čo sa týka zeminy, tá by mala byť výživná, mierne kyslá, neustále vlhká, ale priepustná. K obľúbeným odrodám patria konkrétne:

  • Magnolia Rustica Rubra,
  • Magnolia Alexandrina,
  • Magnolia Red Lucky (Hong Yun),
  • Magnolia Alba Superba,
  • Magnolia Big Pink.

Magnolie hviezdokvetá

Medzi obľúbené druhy na našom území patrí aj magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata), niekedy tiež označovaná ako magnólia hviezdnatá či hviezdovitá. Ide o nižší opadavý ker vhodný do malých záhradiek, ktorý skôr než do výšky rastie do šírky. Vyznačuje sa čisto bielymi či ružovkastými kvetmi v tvare hviezdy, o čom vypovedá aj samotný názov rastliny.

Magnólia ľaliokvetá hviezdovitá pochádza z Japonska, do Európy sa dostal v priebehu 19. storočia a v Slovenskej republike sa ako okrasná drevina pestuje v rade rôznych kultivarov. Jeho kôra je silne aromatická, listy bývajú skôr tenké, úzke a vajcovité alebo široko kopijovité a biele či svetlo ružové kvety sa objavujú hlavne v období od marca do apríla. Medzi obľúbené kultivary sa pritom radí:

  • Magnolia stellata Royal Star,
  • Magnolia stellata Waterlily,
  • Magnolia stellata Scented Silver,
  • Magnolia stellata Harvard Centenial,
  • Magnolia stellata Rosea,
  • Magnolia stellata Dawn.

Ak premýšľate o pestovaní magnólie v kvetináči, magnólia ľaliokvetá hviezdovitá by pre vás mohla byť to pravé riešenie. Dorastá totiž maximálne do výšky 2 až 3 metrov, takže sa nemusíte báť, že by ste si s ním za pár rokov už nedokázali poradiť. Navyše sa jedná o ideálnu dekoratívnu rastlinu, ktorá dokáže svojím vzhľadom obohatiť akýkoľvek vybraný priestor.

Magnólia japonská

Krásne biele kvety s príjemnou vôňou má tiež magnólia ľaliokvetá japonská (Magnolia kobus), čo je opadavá drevina, ktorá podobne ako magnólia hviezdnatá kvitne ešte pred olistením. Na rozdiel od predchádzajúceho druhu sa však jedná o pomerne vysoký strom alebo ker, ktorý zvyčajne dosahuje výšku okolo 15 metrov, takže sa do menších záhrad príliš nehodí.

Ročný prírastok sa pohybuje okolo 50 až 60 centimetrov. Listy bývajú tenké, vajcovité, kopijovitté a podlhovasto eliptické. Zatiaľ čo vo väčšine prípadov bývajú kvety čisto biele, niekedy môžu mať v strednej časti ľahko ružovkastý nádych. Ako je zrejmé z názvu rastliny, domovinou tejto magnólia je Japonsko, ale rastie hojne aj v Kórei.

Magnólia obovata

Ďalším obľúbeným druhom so svetlými kvetmi je magnólia ľaliokvetá obovata (Magnolia obovata, syn. M. hypoleuca). Rastie na rovnakých miestach ako magnólia japonská, jej koruna má kužeľovitý tvar a kôra je svetlá a hladká. Celkovo tento strom na našom území dorastá do výšky 8 až 15 metrov, ale vo svojej domovine býva pokojne aj dvakrát väčšia.

Listy tejto magnólie majú sviežu zelenú farbu a kvetmi, ktorých farba sa pohybuje od žlto-zelenej cez krémovú až po bielu, sú pomerne veľké. Objavujú sa pritom v priebehu mája a júna, čo je teda až po olistenie. Strom sa využíva predovšetkým ako okrasná drevina, ale veľmi cenené je tiež jeho drevo. Z neho sa vyrábajú napríklad pošvy na meče a v stolárstva zase slúži k vnútornému obloženiu domov.

Magnólia vŕbolistá

Medzi opadavé druhy, ktoré kvitnú ešte pred olistením, sa radí magnólia ľaliokvetá vŕbolistá (Magnolia salicifolia). Ten rovnako ako vyššie spomínané magnólia pochádza z Japonska a na našom území sa pestuje hlavne ako okrasná drevina. Dorastá zhruba do výšky 15 metrov, môžete ju pestovať ako veľký ker a jej kvety, ktoré sa objavujú v apríli a máji, mávajú čisto bielu farbu.

Magnólia Sieboldová

Zaujímavým spestrením záhrady sa môže stať tiež magnólia ľaliokvetá Sieboldová (Magnolia sieboldii), na ktorej sa v priebehu júla a augusta objavujú krásne, čisto biele kvety s nápadnými, jasne purpurovými tyčinkami. Ide však o pomerne vzácny opadavý druh, ktorý nemá rád tvarovanie a zastrihávanie. Potrebuje navyše úrodnú a vlhkú zeminu a rastie celkom pomaly, takže jeho pestovanie si vyžaduje nutnú dávku trpezlivosti.

Magnólia veľkokvetá

V posledných rokoch si pestovatelia obľúbili tiež magnóliu ľaliokvetú veľkokvetú (Magnolia grandiflora), ktorá sa dá pestovať len v teplejších oblastiach, pretože nie je príliš odolná proti silnejším mrazom. Jedná sa o vždyzelený druh, ktorý pochádza z juhovýchodných oblastí Spojených štátov amerických. Obvykle dorastá do výšky vyše 10 metrov, ale ak má priaznivé podmienky, môže sa priblížiť pokojne aj k 30 metrom.

Jedným z nápadných znakov, ktorými sa tento druh magnólie odlišuje od tých ostatných, sú tuhé eliptické listy podobné listom figovníka pryžodárného. Sú striedavé, kožovité a nebývajú príliš nahlučené na koncoch konárov. Na líci pritom mávajú tmavo zelenú farbu, sú lysé a lesklé, ale na rube sa často vyskytujú husté hnedé až sivohnedé krátke chĺpky.

Dôvodom, prečo si záhradkári túto magnóliu ľaliokvetú tak obľúbili, sú jej veľké kvety, ktoré v priemere dorastajú do veľkosti medzi 15 a 30 centimetrovi. Objavujú sa od mája až do augusta, majú bielu až krémovú farbu a v ich strede sa nachádzajú tyčinky s plochými purpurovými nitkami. Pokiaľ ide o najobľúbenejšie kultivary magnólie veľkokvetej, patria sem najmä:

  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Goliath,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Francois Treyve,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Bracken ‚s Brown Beauty,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Gallisonniére,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Little Gem,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Maryland,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý Praecox,
  • Magnólia ľaliokvetá veľkokvetý ferruginea.

Magnólia liliokvetá

Na rozdiel od predchádzajúcich druhov, pre ktoré sú typické snehovo biele alebo krémovo sfarbené kvety, sa magnólia liliokvetá lilioflora (Magnolia liliiflora) vyznačuje kvetmi svetlo až temne purpurovými, ktoré sa rozvíjajú zároveň s listami. Objavujú sa od mája do júna, majú zvončekovitý roztvorený tvar a nevydávajú príliš silnú vôňu.

Magnolie liliokvetá je najviac rozšírená v strednej, južnej a juhovýchodnej Číne, kde rastie hlavne na okrajoch lesov alebo na horských svahoch. U nás sa tento druh pestuje ako okrasná drevina, hoci ho v obľúbenosti predbieha jeho kríženec, ktorým je magnólia ľaliokvetá jedlá. Ak si túto magnóliu chcete zaobstarať, môžete si vyberať z veľkého množstva kultivarov, ako je napríklad:

  • Magnólia liliokvetá Nigra,
  • Magnólia liliokvetá Susan,
  • Magnólia liliokvetá Daphne,
  • Magnólia liliokvetá Rickie,
  • Magnólia liliokvetá Elizabeth.

Ďalšie druhy magnólie

V súčasnej dobe existuje viac ako dvesto rôznych druhov magnólií, ktoré sú na trhu dostupné. Jedná sa o zaujímavé odrody aj mnohé hybridy, pričom najviac sa jednotlivé dreviny líšia farbou kvetov alebo tvarom a vlastnosťami listov. Okrem vyššie spomenutých magnólií sa na našom území môžete stretnúť napríklad s niektorými z týchto druhov:

  • Magnólia obnažená (Magnolia denudata)
  • Magnólia Loebnerova (Magnolia x loebneri),
  • Magnólia veľkolistá (Magnolia macrophylla),
  • Magnólia trojplátečná (Malus domestica),
  • Magnólia zašpicatená (Magnolia acuminata, syn. M. hypoleuca),
  • Magnólia Betty (Magnolia Betty),
  • Magnólia Honey Tulip (Magnolia Honey Tulip),
  • Magnólia Black Tulip (Magnolia Black Tulip),
  • Magnólia Vulcan (Magnolia Vulcan),
  • Magnólia Felix (Magnolia Felix Jury).

Magnólia predaj a cena

Nadchol vás oslnivý vzhľad magnólie a túžite si na záhradu jeden taký strom alebo ker tiež vysadiť? V súčasnej dobe je magnólia rastlina, ktorú vďaka veľkej obľube medzi pestovateľmi môžete zakúpiť prakticky v každom väčšom záhradníctve. Okrem toho sa dá predaj magnólie samozrejme sprostredkovať aj pomocou internetu, kde si môžete vyberať z veľkého množstva rôznych druhov a zaujímavých kultivarov.

Pokiaľ ide o to, aká je u magnólie cena, tu samozrejme veľa záleží na tom, ktorú odrodu by ste si na svojej záhrade priali mať. Ďalším dôležitým faktorom je potom veľkosť kontajnera, v ktorom rastlinu kupujete, alebo napríklad obvod jej kmeňa. Za jednu magnóliu tak môžete zaplatiť niekoľko euro, ale aj niekoľko desiatok eúr. V prípade nákupu vzrastlých stromov či vzácnejších kultivarov sa potom cena môže vyšplhať dokonca aj na stovky eura.

V čom sa líšia druhy magnólie?

Dnes existuje viac ako dvesto rôznych druhov magnólií, ktoré sa pestujú v celej rade zaujímavých kultivarov. Líšia sa predovšetkým svojimi kvetmi, ktoré sú hlavným lákadlom tejto obľúbenej dreviny, pričom ich farba môže byť čisto biela, krémová, svetlo žltá, ružová alebo napríklad temne purpurová. Medzi ďalšie znaky, ktorými sa jednotlivé druhy odlišujú od ostatných, sa potom radí aj vzhľad kôry, tvar listov alebo napríklad celková veľkosť daného stromu či kríka.

Ako vyzerá magnólia Soulangeová?

Jedným z najobľúbenejších druhov, na ktoré pestovatelia v našich podmienkach nedajú dopustiť, je magnólia ľaliokvetá jedlá (Magnolia x soulangeana). Ide o kríženca druhov Magnolia denudata a Magnolia liliiflora, ktorý je otužilý, mrazuvzdorný a dorastá zhruba do výšky 5 metrov. Kvety, ktoré sa objavujú od apríla do mája, zvonku bývajú ružové až purpurové, vnútri potom dominujú odtiene bielej či krémovej. Navyše krásne vonia.

Prečo je obľúbená magnólia hviezdokvetá?

Medzi populárne druhy magnólia sa radí aj magnólia hviezdnatá či hviezdokvetá (Magnolia stellata), čo je nižší ker, ktorý sa hodí hlavne do menších záhradiek. Skôr než do výšky rastie do šírky, jeho kôra je silne aromatická a listy bývajú tenké, úzke a vajcovité alebo široko kopijovité. Kvety hrajú rôznymi odtieňmi bielej či svetlo ružové a objavujú sa v období od marca do apríla, teda ešte pred olistením.

Aké ďalšie druhy magnólie sa pestujú?

Okrem vyššie spomenutých druhov, čo je magnólia Soulangeová a magnólia hviezdokvetá, sa na našom území pestujú treba bielo kvitnúce magnólie japonské, ktorých vetvy dosahujú zhruba do výšky 15 metrov. Obľúbená je aj magnólia obovata so žlto-zelenými alebo bielymi kvetmi alebo napríklad magnólia veľkokvetá, ktorá má tuhé eliptické listy podobné listom figovníka a veľké kvety bielej či krémovej farby. Pestovatelia však často vysádzajú tiež magnólii liliokvetou, ktorej kvety sú svetlo až temne purpurové.