BEDĽA: Aké má využitie? Návod na pestovanie bedle!

0

Zamilovali ste si výbornú chuť smažených bedlí a radi by ste si ich dopriali pravidelne? V tom prípade môžete vyskúšať domáce pestovanie bedle, čo je v poslednej dobe medzi záhradkármi podobne populárne ako pestovanie šampiňónov alebo hlivy ustricovej. Prezradíme, kde sa jedlá bedľa typicky vyskytuje, na čo sa táto huba používa a ako zvláda bedľa vysoká pestovanie v našich podmienkach.

Bedľa vysoká – popis

Bedľa vysoká (Macrolepiota procera či Lepiota procera) je jedlá a veľmi chutná stopkovýtrusá huba z čeľade pečiárkovité. Vzhľadom k tomu, že patrí medzi obľúbené druhy a má široké kulinárske využitie, často sa prezýva tiež bedľa jedlá. Existujú ale aj ďalšie vedecké a ľudové názvy, s ktorými sa môžete v atlasoch stretnúť, ako je napríklad bedľa obyčajný alebo velkobedľa.

Keďže bedľa vysoká patrí na našom území medzi najväčšie a najobľúbenejšie huby, mnohí ľudia si myslia, že nie je potrebné tento druh nijako zdĺhavo predstavovať. Vždy však majte na pamäti, že môže dôjsť k zámene s inými Bedľa (napríklad s bedľou červenejúcou, bedľou záhradnou alebo bedličkou ostrošupinatou), a preto by ste pri ich zbere mali strážiť niekoľko typických znakov.

Ako vyzerá bedľa jedlá?

Klobúk bedle vysokej v priemere dosahuje veľkosti 10 až 40 centimetrov. Spočiatku má vajcovitý tvar a býva celý hnedý, neskôr však pripomína zvon alebo kužeľ a v dospelosti sa rozťahuje do šírky, takže je väčšinou plochý. Uprostred zvyčajne nájdete výrazný tmavý hrbolček, ale inak je klobúk skôr belavý a býva tiež pokrytý veľkými mäkkými šupinkami hnedej farby.

Valcovitá noha je zhruba 15 až 40 centimetrov vysoká a na šírku meria 1 alebo 2 centimetre. V spodnej časti potom býva zakončená charakteristickú guľovitou hľuzou. Ďalším typickým znakom bedlí je skutočnosť, že sa noha dá ľahko vylomiť. V mladosti býva vatovitá vypchatá, ale neskôr skôr dutá, pri vrchole je hladká a pod prsteňom zase býva pokožka rozpraskaná na drobné hnedasté šupinky.

Dužina klobúka je vatovitá, mäkká a jemná, zatiaľ čo v dreni býva skôr tuhá alebo dokonca drevnatá. Jej chuť v surovom stave pripomína čerstvé lieskové oriešky, vôňa je potom typicky hubová. Ak sa chystáte bedle pestovať, iste oceníte to, že oproti iným hubám väčšinou nečervavie. Jasným znamením, že ide o bedľu vysokú, je potom tiež skutočnosť, že vplyvom tlaku či narezanie nemení farbu.

Pokiaľ ide o lupene na spodnej strane klobúka, tie sú pomerne vysoké a husté, pričom v blízkosti hlúbiku bývajú o niečo vyššie ako pri okraji klobúka. Ďalším poznávacím znakom je potom veľký prsteň, ktorý je dvojitý, má belavý okraj a hnedastú obrúčku. Ide o pozostatok závoja, ktorý v mladosti halí lupene. Keď je huba staršia, dá sa s ním voľne pohybovať hore a dole.

Čo obsahuje bedľa?

Hoci je bedľa huba, ktorá nepatrí medzi takzvané medicinálne druhy, obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Sem patrí napríklad flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti. Ďalej potom v týchto hubách nájdete betakarotén, lykopén, kyselinu listovú, proteíny, mastné kyseliny, imunomodulačné glukány a niektoré minerálne látky.

Kde rastú bedle?

Ak radi chodíte na huby, určite vás zaujíma, aký má bedľa výskyt a kde sa s touto hubou môžete stretnúť. Bedľa vysoká rastie hlavne v starších listnatých a zmiešaných lesoch, pričom najčastejšie na tento druh narazíte na presvetlených mýtinách alebo na lesných okrajoch. Bežne ju potom nájdete aj na teplejších a suchších svahoch alebo na suťových bučinách.

Aby toho nebolo málo, jedlé bedle sa niekedy objavujú aj v krovinách alebo na lúkach a výnimkou nie je ani výskyt v ihličnatých lesoch. Hoci väčšinou vyrastajú jednotlivo, môže sa stať, že na jednom mieste nájdete väčšie množstvo bedlí, ktoré spoločne vytvárajú celé hubové kruhy. Pokiaľ však narazíte na početnejšie zhromaždenie bedlí, rozostupy obvykle bývajú väčšie ako u skupiniek hríbikov.

Kedy zbierať bedle?

Premýšľate, kedy rastú bedle a počas akého obdobia je ten najvyšší čas vyraziť do lesa? Výskyt bedle vysoké sa samozrejme odvíja od niekoľkých rôznych faktorov, ako je počasie alebo konkrétne stanovište. Zvyčajne však rastie od júla do októbra alebo do novembra a najväčšie množstvo týchto lahodných húb sa ľuďom väčšinou podarí nazbierať počas augusta a septembra.

Aké má bedľa vysoká využitie?

Čo sa týka využitia, huba bedľa vysoká si našla svoje miesto predovšetkým v kulinárstve. Medzi najobľúbenejšie recepty patrí bedle na rasci alebo obaľované a vyprážané bedle, ktoré majú podobu hubových rezňov. Pokiaľ tiež patríte medzi milovníkov tejto pochúťky, mali by ste však počítať s tým, že sú tučnejšie ako rezne z hríbikov.

Bedle sa ale samozrejme dajú pripraviť aj iným spôsobom. Používajú sa pritom hlavne klobúky, pretože nohy sú tuhšie a menej chutné. Bedľu potom možno pridať napríklad aj do klasickej hubovej praženice, ale hodí sa aj do polievok, omáčok a plniek. Ďalej sa z bedlí dajú vysmažit škvarky a môžete ich aj nakladať alebo sušiť a rozomlieť na korenie.

Pestovanie bedle

Premýšľate, ako zvláda bedľa vysoká pestovanie v našich podmienkach a čo musíte urobiť, aby ste sa tiež mohli radovať z bohatej úrody chutných plodníc? Ak si chcete na záhrade vypestovať vlastné huby, rozhodne sa nemusíte báť, že by ste to nezvládli. Bedľa je navyše vhodná aj pre začiatočníkov, pretože nie je príliš náročná na živiny, zálievku ani na trvalú pôdnu vlhkosť.

Výber sadiva

Ak sa plánujete pustiť do pestovanie húb, jedným z najdôležitejších krokov je samozrejme výber správnej sadby. V prípade bedle vysokej sa konkrétne jedná o naočkované obilie, ktoré je prerastené podhubím, z ktorého neskôr vyraší úroda chutných plodníc. Substrát na pestovanie húb je dnes dostupný napríklad vo väčších záhradníctvach, ale často sa predáva aj na internete.

Pri výbere sadby je však na mieste istá obozretnosť. V ideálnom prípade by ste mali zmes na pestovanie húb nakupovať len od overeného predajcu, ktorý u sadby jasne uvádza, kto je jej výrobcom, aký má pôvod a aké je jej zloženie (obsah jednotlivých druhov mycélia). Medzi ďalšie dôležité informácie patria hmotnosť, spôsob skladovania, dátum výroby a návod na výsadbu.

Sadba bedle vysokej navyše musí byť čerstvá, čo znamená, že od naočkovania by nemala ubehnúť dlhšia doba ako 2 až 4 mesiace. Spoznáte ju podľa toho, že výrazne vonia po hubách a balenie obsahuje aj svetlo hnedé zrná obilia pokryté bielym povlakom, ktorý na prvý pohľad môže pripomínať pleseň. Objaviť sa tu môžu aj žlté škvrny, ktoré svedčia o vyzretosti podhubia bedle, ktoré je nutné vysadiť čo najskôr.

Ak je sadba na pestovanie húb staršia, bude plodiť oveľa menej a v niektorých prípadoch sa bedlí dokonca vôbec nemusíte dočkať. Zlú sadbu potom spoznáte podľa toho, že býva porastená zelenou plesňou. V takom prípade je kultúra podhubia skazená a rozhodne by ste ju nemali kupovať. Žiadne huby tu totiž neporastú.

Výsadba bedle vysokej

Vegetačné okno, v ktorom sa tieto obľúbené huby dajú pestovať, je pomerne široké. Prvá výsadba môže prebehnúť už v apríli, poslednú si potom záhradkári plánujú väčšinou na november. Ideálnou dobou pre výsadbu bedlí sú však jesenné mesiace, kedy je vo vzduchu aj v pôde dostatok vlhkosti, takže nie je nutné sadbu tak často zalievať (malé bedle totiž spočiatku vyžadujú dostatok vlahy).

Čo sa týka vhodných podmienok pre pestovanie bedle vysokej, najlepšie sa týmto hubám bude dariť v trávniku. A vôbec pritom nezáleží na tom, či ide o holý kút v rohu záhrady, alebo ide o stanovište ukryté pod ovocným stromom. Najlepším riešením je vybrať plochu, v ktorej dosahu sú aj ďalšie rastliny alebo dreviny, ktoré vyžadujú zálievku, takže na bedle nebudete zabúdať.

A ako pri výsadbe postupovať? Najprv odkryte kúsok mačiny a pôdu pod ním dôkladne prelejte. Akonáhle sa voda dostatočne vsiakne, rozmelnite na toto stanovište pripravenú sadbu a pôdu potom zakryte vykopanou mačinou. Ten riadne prišliapnite a opatrne zalejte vodou. Na miesto výsadby tiež môžete nahrabať čerstvý kompost či maštaľný hnoj alebo aspoň vrstvu trávy, lístia a drobných vetiev.

Pokiaľ ide o zálievku, tú je počas suchého počasia nutné po dobu prvých troch týždňov opakovať pravidelne každý deň. Ak budete bedliam venovať dostatočné množstvo starostlivosti, podhubie by sa malo za tento krátky čas uchytiť a rozrásť natoľko, že ďalšie zalievanie už nebude potrebné (ak samozrejme neprídu dlhé obdobia sucha).

Ak ste sa ale rozhodli vysadiť huby na jar (miesto odporúčaných jesenných mesiacov), počas horúcich letných dní potom budete musieť bedliam venovať pozornosť a o zálievku sa pravidelne starať. V ďalších rokoch by však zalievanie nemalo byť už toľko potrebné ako zo začiatku. A čo s bedľou v závere roka? O podhubie sa našťastie báť nemusíte, pretože vždy prezimuje.

Úroda bedle vysokej

Vysadili ste si na záhrade bedle a premýšľate, kedy sa dočkáte prvej úrody? To závisí od mnohých faktorov vrátane okolitých podmienok a dostatočnej pôdnej vlhkosti. Kým u niektorých záhradkárov bedle zaplní trávnik pomerne skoro, iní si musí na zber plodníc počkať aj dva roky.

Toto čakanie sa vám ale rozhodne oplatí, pretože následne budete odmenení mäsitými klobúkmi s minimálnou červivosťou, z ktorých si môžete pripraviť chutnú praženicu alebo lahodné rezne. Škodcovia, ktorí bežne tieto huby napádajú, totiž na záhradách v okolí rodinných domov spravidla nežijú.

Ako vyzerá bedľa jedlá?

Bedľa vysoká je stopkovýtrusá huba z čeľade pečiárkovitých, ktorá rastie hlavne v starších listnatých a zmiešaných lesoch. Jej klobúk má spočiatku vajcovitý tvar, ale v dospelosti býva plochý. Má belavú farbu a je pokrytý veľkými mäkkými šupinami hnedej farby. Noha je ukončená guľovitou hľuzou, dá sa ľahko vylomiť a nájdete na nej aj dvojitý prsteň. Chuť surovej bedle pripomína čerstvé lieskové oriešky, vôňa je typicky hubová, a ak do bedle zakrojíte, nezmení farbu.

Aké má bedľa využitie?

Bedľa obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, ako sú flavonoidy, minerály či betakarotén. Svoje využitie našla hlavne v kuchyni, pričom medzi najobľúbenejšie recepty patrí bedľa na rasci alebo bedľové rezne. Tieto huby sa však dajú pripraviť aj iným spôsobom. Pridávajú sa do praženice a hodí sa aj do polievok, omáčok a plniek. Zároveň z nich môžete vysmažit oškvarky alebo sa dajú usušiť.

Ako na pestovanie bedle?

Bedľa vysoká je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, pretože jej pestovanie nie je príliš náročné. Dôležitou vecou, ktorú budete potrebovať, aby ste sa dočkali úrody chutných plodníc, je sadba bedle vysokej. Tá musí byť čerstvá a kvalitná, čo znamená, že by od naočkovania nemala uplynúť dlhšia doba ako 2 až 4 mesiace. Vhodný substrát pritom spoznáte podľa toho, že balenie bude obsahovať hnedé zrná obilia pokrytá bielym povlakom. Môžu tam byť aj žlté škvrny, ktoré značia, že je čas bedle vysadiť čo najskôr.

Kedy sa vykonáva výsadba bedle?

Vegetačné obdobie, kedy sa bedle dajú vysádzať, je široké. Prvá výsadba by mala prebehnúť od apríla do novembra, ale najlepšie sa k tomu hodia jesenné mesiace, kedy je v pôde i vo vzduchu viac vlhkosti. Ideálnym miestom, kam huby vysadiť, je trávnik v blízkosti iných rastlín. Akonáhle zvolíte stanovište, odkryte mačinu, pôdu pod ním prelejte, rozmelnite na miesto sadbu a všetko znovu prikryte mačinou. Počas prvých troch týždňov miesto denne zalievajte a môžete pridať aj kompost alebo maštaľný hnoj.