Určite sa vám už stalo, že ste si chceli urobiť miešané vajíčka alebo omeletu, ale keď ste rozbili vajíčko, hneď ste vedeli, že niečo nie je v poriadku. V tomto prípade ste sa stretli s vajíčkom pošírovaným alebo s vajíčkom pokazeným. Povieme vám, ako sa z vajíčka stane pošírované vajce, ako vyzerá pokazené vajce alebo ako určiť vek vajca, ak si nie ste istí, kedy ste ho priniesli domov.
Čo je to pukavec?
Takto sa nazýva pokazené vajce, ktoré svojím zápachom zvyčajne zamorí celú domácnosť. Samozrejme, pokazí aj celé jedlo, ak si nedáte pozor a vajce najprv niekde nerozbijete (napríklad do pohára alebo misky v blízkosti).
Okrem toho sa však môžete stretnúť aj s inými ľudovými názvami, ako napríklad zaprt, záprtok, záprdok, pukač, alebo jednoducho smradľavé vajce. Každý z nich sa používa v rôznych častiach Slovenskej republiky a výraz záprtek môže mať v tomto regióne iný význam, a to príliš malé vajce bez žĺtka.
Ako vzniká pukavec?
Ak sa márne pýtate, ako sa tvorí pukavec, odpoveď je v skutočnosti veľmi jednoduchá. Záprdok sa stane z normálneho vajca, keď sa z nejakého dôvodu pokazí (napríklad v dôsledku veku alebo narušenia povrchu). Vtedy do vajíčka preniknú škodlivé baktérie a rozložia jeho obsah, s čím je samozrejme spojený aj neznesiteľný zápach.
Ako vypadá záprdok?
Čerstvé vajce je také, ktoré sliepka zniesla pred menej ako 10 dňami. Vo všeobecnosti sa trvanlivosť vajec odhaduje na 28 dní (približne 4 týždne), ale to platí len v prípade, že sú správne skladované. Vajcia si vyžadujú stabilnú teplotu (ideálne 5 až 18 °C) a sucho a nesmú byť vystavené horúcemu slnečnému žiareniu.
Skutočná trvanlivosť sa môže líšiť od očakávanej, preto by ste nikdy nemali používať vajcia, ktorých kvalita sa vám z nejakého dôvodu nepáči, bez ohľadu na to, aké čierne sú. Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či sa vajce pokazilo, a to najmä čuchom a pohľadom. Okrem toho, ak si nie ste istí vekom vajec, ktoré máte, existuje niekoľko testov, ktoré vám to pomôžu zistiť.
Ako zistiť, či je vajce pokazené?
- Použite svoj čuch – je to pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako zistiť, že s vajíčkom nie je niečo v poriadku. Je to preto, že vajce zvyčajne vydáva pach, ktorý pripomína sírovodík, a to ako surové, tak aj varené. Zvyčajne stačí cítiť vôňu škrupiny, ale ak nič necítite, skúste vajce rozbiť do misky alebo šálky a potom posúdiť vôňu bielka a žĺtka. Ak vajce akokoľvek zapácha, okamžite ho vyhoďte.
- Vizuálna kontrola škrupiny – ďalšou spoľahlivou metódou, vďaka ktorej nepoužijete pokazené vajce, je dôkladná kontrola. Ako prvé by ste mali zhodnotiť škrupinu. Ak je prasknutá, pravdepodobne sa v nej rozšírili baktérie, zatiaľ čo zvláštny prach naznačuje prítomnosť plesní. Takéto vajcia je lepšie zlikvidovať.
- Vizuálna kontrola žĺtka a bielka – Keď vajce rozbijete, žĺtok by mal byť jasne žltý alebo žltooranžový a bielok hustý a skôr nepriehľadný. Vajíčko pukavec spoznáte podľa ružového, modrého, zeleného alebo hnedastého žĺtka, zatiaľ čo bielok bude číry a vodnatý, ak ide o zátku. V prípade pokazeného vajíčka sa potom obe časti veľmi ľahko premiešajú, pretože okraje žĺtka nedržia tvar a rozlievajú sa do bielka.
- Zatrasenie vajíčkom – keďže bielok a žĺtok nedržia v dutine svoj tvar, môžete vajíčkom zatriasť a hneď zistíte, či je vo vnútri pokazené. Vajíčko bude pôsobiť dojmom, že je plné vody, alebo bude vydávať zvláštny šušťavý zvuk.
- Ponorenie vajíčka do vody – posledným indikátorom na zistenie pijavice je plávajúci test. Ten je obľúbený najmä preto, že ľudia nemusia vajíčko rozbíjať, aby skontrolovali jeho kvalitu. Stačí ponoriť vajíčko do misky alebo pohára s vodou a sledovať, čo sa bude diať ďalej. Ak klesne na dno, je čerstvé. Ak naopak pláva na hladine, môže ísť o mesiac staré vajce (zvyčajne je staré aspoň 3 týždne). Nemusí to hneď znamenať, že je to záprdok, ale určite ho sledujte.
Aby ste sa vyhli problémom, odporúča sa nekupovať v obchode žiadne rozbité vajcia s prasklinami v škrupine alebo neoznačené vajcia, pri ktorých nie je jasná ich trvanlivosť. Ak máte vlastné vajcia z kurína, vždy ich označte dátumom znesenia alebo si tento údaj poznačte, aby ste vedeli, ktoré sú najčerstvejšie a či nie sú príliš staré na použitie v kuchyni.
Na miešané vajcia, omelety, volské oká, vajcia na tvrdo alebo vajcia na hniličku sa odporúčajú len čerstvé vajcia (t. j. mladšie ako 10 dní). Staršie potom budú v kuchyni použiteľné napríklad ako ingrediencie na varenie alebo pečenie.
Čo robiť s pukavcom?
Ak ste sa stretli s pukavcom, budete sa ho chcieť čo najrýchlejšie zbaviť skôr, ako nakazí celú vašu domácnosť nepríjemným zápachom. Rozhodne sa však neodporúča pokazené vajíčka vyhadzovať do bežného odpadkového koša, pokiaľ sa ich nechystáte okamžite vyniesť. Zápach by sa totiž mohla čoskoro rozšíriť a situácia by bola ešte horšia, ako keď ste začali.
Obľúbeným riešením na likvidáciu výkalov je vysypať obsah pokazeného vajíčka do toalety alebo do drtiča odpadu, zatiaľ čo škrupiny môžete vyhodiť do koša uzavretého vo vzduchotesnej nádobe. Ak sa rozhodnete vyhodiť skazené vajíčko do koša, dávajte pozor, aby zápach vajíčka neprilákal hmyz alebo iných neželaných návštevníkov. Vždy vyhadzujte vajíčko v tesne uzavretom vrecku.
Niektorí ľudia potom záprdky odnesú na kompost. V tomto prípade sa odporúča premiešať obsah vajíčok spolu s rozdrvenými škrupinami do kompostu a všetko rovnomerne rozmiestniť. Nikdy nevyhadzujte veľké množstvo vaječných škrupín na kompost, pretože okrem nepríjemného zápachu hrozí opäť aj riziko napadnutia hmyzom alebo nevítaných návštev zvierat.
Čo sa stane, ak zjem pukavec?
Konzumácia starých vajec sa vo všeobecnosti neodporúča. Preto by ste mali vajcia ideálne spracovať, keď sú ešte čerstvé alebo najneskôr pred uplynutím ich minimálnej trvanlivosti. Avšak aj keď ste opatrní, môže sa stať, že sa vám medzi vajíčka (či už domáce alebo kúpené v obchode) objaví aj pukavec. Ak to neodhalíte včas, môže to mať nepríjemné následky.
Ak vás zaujíma, čo sa stane, keď zjete pokazené vajce, ťažkosti pri konzumácii vajíčka sa zvyčajne líšia v závislosti od toho, či ste zjedli varenú verziu (napríklad vajce natvrdo) alebo surové vajce (zle pripravené miešané vajíčko alebo možno cestoviny s vajíčkom, ktoré neboli dostatočne dlho pečené).
V prvom prípade budete mať pravdepodobne nepríjemné bolesti žalúdka, nevoľnosť a hnačku. Ak však zjete nedostatočne uvarené vajce, situácia môže byť oveľa horšia. Hrozí vám riziko vzniku salmonelózy, akútneho hnačkového bakteriálneho ochorenia spôsobeného baktériami rodu Salmonella.
Človek zvyčajne ochorie do niekoľkých hodín po konzumácii pokazeného vajca, ale inkubačná doba môže byť dlhšia (až dva dni). Ochorenie potom zvyčajne sprevádzajú bolesti žalúdka, kŕče, horúčka, zimnica, zvracanie, vodnatá hnačka (niekedy s hlienom a krvou), celková únava a vyčerpanosť, prípadne malátnosť. U niektorých ľudí sa však môžu objaviť závažnejšie komplikácie.
Nepodceňujte situáciu a vyhľadajte lekársku pomoc. Ak sa u vás skutočne potvrdí salmonelóza, budete musieť dodržiavať pokojový režim a špeciálnu diétu. Niekedy môžu pomôcť aj lieky (dezinfekčné alebo adsorpčné prostriedky) a dôležité je dodržiavať dostatok tekutín. V horších prípadoch však lekári musia pacienta hospitalizovať.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo je to pukavec?
Ako pukavec, záprtok, záprdok, pukáč sa označuje skazené vajíčko. Kvôli zápachu, ktorý takéto vajce vydáva, sa niekedy nazýva aj jednoducho smradľavé vajce. Vzniká vtedy, keď do vajíčka preniknú baktérie a rozkladajú jeho obsah, čo spôsobí, že sa vajce pokazí. Potom už samozrejme nie je vhodné na konzumáciu.
Ako spoznáte záprdok?
Záprdok okamžite spoznáte podľa neznesiteľného zápachu, ktorý je niekedy badateľný aj cez škrupinu. Ďalším indikátorom je príliš vodnatý a číry bielok alebo ružový, modrý či zelený žĺtok. Rozhodne je zlým znamením, ak sa bielok a žĺtok príliš ľahko zmiešajú a žĺtok nedrží svoj tvar. Pri potrasení žĺtok pôsobí dojmom, akoby bol naplnený vodou, a zvláštne strieka.
Kam vyhodiť pukavec?
Ak nemáte v úmysle okamžite vyniesť odpadkový kôš, nevyhadzujte skazené vajcia do bežného odpadu, pretože by mohli zapáchať celú vašu domácnosť. Lepšou možnosťou je vyliať pukavec do toalety alebo do drviča a škrupiny dať do koša uzavretého vo vzduchotesnej nádobe. Niektorí ľudia vyhadzujú skazené vajcia aj do kompostu, ale mali by ste ich dobre premiešať s jeho obsahom.
Čo spôsobuje konzumácia skazeného vajíčka?
Keď zjete varené pokazené vajce, pravdepodobne pocítite bolesť brucha a hnačku. Situácia je horšia, ak skonzumujete pukavec surový. Vtedy sa u vás môže rozvinúť salmonelóza, akútne hnačkové bakteriálne ochorenie spojené s vodnatou hnačkou, vracaním, horúčkou a ďalšími zdravotnými komplikáciami, ktoré niekedy ohrozujú život pacienta.