Určite to poznáte – chcete svojej rodine alebo priateľom poslať peknú novoročenku, ktorá ich zaručene poteší, ale už zase si neviete rady, ako sa píše nový rok (teda či s veľkým N, alebo naopak s malým n). Tento problém majú u nás každoročne tisíce ľudí. Preto vám poradíme, ktorý variant je pravopisne správne, ako popriať do nového roka a aký má spojenie šťastný nový rok pravopis.
Ako napísať správne názvy vianočných sviatkov?
Pri písaní veľkých a malých písmen sa v slovenskom jazyku veľmi často chybuje. A samozrejme sa nejedná iba o vlastné mená, názvy organizácií a spoločností alebo napríklad o názvy miest a ulíc. Aj v prípade jednotlivých slovenských sviatkov je pravopis jasne daný a je nutné túto skutočnosť dodržiavať, aby ste si pred ostatnými neurobili poriadnu hanbu.
V čase sviatkov si ľudia medzi sebou bežne posielajú vianočné a novoročné priania. Či už si ich texty vymýšľate sami, alebo ich naopak hľadáte na internete, buďte pri písaní týchto gratulácií vždy opatrní. Priatelia by vám pravopisné chyby možno prepáčili a spoločne s vami sa im zasmiali, ale pri tvorbe firemného PF 2023 by to mohol byť poriadny problém.
Pokiaľ chcete napísať vianočné prianie bez chýb, je nutné si zopakovať, ako sa správne píšu názvy jednotlivých vianočných sviatkov. Okrem toho sa vám ale určite budú hodiť aj naše ďalšie tipy, ktoré vám poradia, čo je pravopisne správne pri tvorbe vianočných i novoročných blahoželaní a čomu by ste sa naopak mali rozhodne vyhnúť.
Slovo advent
Hoci by sa vám mohlo zdať, že príchod adventného času predstavuje veľkú udalosť, v skutočnosti nejde o sviatok, ktorý by bolo nutné písať s veľkým písmenom. Či teda chcete použiť slovo advent, alebo slovné spojenie s výrazom adventný, ktorý funguje ako prídavné meno (napríklad adventná nedeľa či adventný veniec), vždy sa bude písať s malým písmenom.
Slovo Vianoce
Slovo Vianoce sa píše s veľkým počiatočným písmenom, a to kdekoľvek vo vete. Dnes je to dobre známa skutočnosť, ale možno vás prekvapí, že sa u slova Vianoce pravopis takto ustálil až v roku 1993. Predtým sa dané sviatky písali s malým počiatočným písmenom, čo mali ľudia v minulosti zažité, a preto sa s týmto variantom ešte môžete vo starších textoch stretnúť.
Okrem toho majte na pamäti, že slovo Vianoce môžeme v siedmom páde skloňovať dvoma rôznymi spôsobmi, čo sa vám iste bude pri písaní vianočných a novoročných prianí hodiť. Pravopisne správne teda bude variant „pred Vianocami“, ale aj spojenie „pred Vianocami“.
Spojenie vianočné sviatky
Ľuďom si často nevedia rady, ako niekomu popriať pokojné prežitie vianočných sviatkov. Toto označenie na rozdiel od predchádzajúceho prípadu píšeme vždy s malým písmenom, čo platí zakaždým, keď sa slovo „vianočné“ používa ako prídavné meno. Z toho dôvodu bude mať výraz vianočné veľké V iba vo chvíli, keď stojí na začiatku vety.
Štedrý deň
Pokiaľ ide o názvy jednotlivých sviatočných dní cez Vianoce, vždy sa píšu s veľkým začiatočným písmenom, a to podobne ako napríklad Veľká noc, Veľký piatok alebo Deň slovenskej štátnosti. Dôvodom je skutočnosť, že máte na mysli konkrétny sviatok. Preto s veľkým písmenom píšeme spojenie Štedrý deň aj Štedrý večer.
Boží hod vianočný
V tomto prípade môže byť situácia pre niektorých z nás pomerne komplikovaná. Existuje totiž hneď niekoľko rôznych možností, ako môžeme označiť sviatok, ktorý oslavujeme 25. decembra. V každom prípade ale pamätajte na to, že vždy ide o názov konkrétneho dňa, takže by na začiatku malo stáť veľké písmeno. Konkrétne potom môžete 25. december označiť nasledujúcimi spôsobmi:
- Boží hod – veľké počiatočné písmeno,
- Boží hod vianočný – veľké počiatočné písmeno,
- Hod boží – veľké počiatočné písmeno,
- Hod Boží – obe písmená veľké, pretože ide o vyjadrenie náboženskej úcty.
Ježiško/ježišok
V tomto prípade záleží hlavne na tom, čo chcete daným slovom vyjadriť. Ak máte na mysli Ježiša Krista, Štedrý deň alebo Štedrý večer, používa sa výraz Ježiško s veľkým počiatočným písmenom. Ak chcete takto označiť pekný darček či nádielku pod vianočným stromčekom, správne sa bude písať Ježiško s malým počiatočným písmenom (želáme teda bohatého Ježiška).
Píše sa Nový rok, alebo nový rok s malým n?
Hoci je to možno pre niektorých z nás mätúce, v slovenskom jazyku je možné napísať Nový rok s veľkým počiatočným písmenom, ale aj nový rok s malým počiatočným písmenom. To, ktorý variant bude správny, rovnako ako v predchádzajúcom prípade vždy závisí od kontextu. Preto je potrebné starostlivo zvážiť, kde chcete daný výraz použiť a čo tým vlastne myslíte.
Pokiaľ neviete, ako sa píše všetko najlepšie do nového roka, nemusíte zúfať. V skutočnosti tu platí veľmi jednoduché pravidlo, ktorým sa stačí pri tvorbe vianočných a novoročných blahoželaní riadiť. Akú normu teda vyžaduje pre Nový/nový rok slovenský pravopis?
- Nový rok = 1. január,
- nový rok = celý nadchádzajúci rok,
- novoročné = prídavné meno vždy s malým n.
Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že Nový rok s veľkým počiatočným písmenom sa píše v prípade, keď máme na mysli sviatok, ktorý v kalendári pripadá na 1. januára. Malé počiatočné písmeno budeme pri slovnom spojení nový rok písať vo chvíli, keď chceme naznačiť, že sa jedná o všetky dni nadchádzajúceho roka (teda nielen jeho začiatok).
Pokiaľ chcete počas vianočných sviatkov alebo silvestrovských osláv niekomu popriať, aby sa mal v celom budúcom roku krásne, zvolíte formuláciu šťastný nový rok. Ak hovoríte o konkrétnom sviatku, použijete spojenie Nový rok, ako napríklad v pranostike: Na Nový rok o slepačí krok! To znamená, že 1. januára bude deň o fúz dlhší ako na Vianoce a svetlá začne postupom času pribúdať.
Praktické využitie
Zaujíma vás, ako napísať šťastný nový rok? V tomto prípade bude slovo nový obsahovať malé n, pretože určite chcete svojim blízkym popriať šťastie do celého budúceho roka, a nie iba počas 1. januára. Pokiaľ si neviete rady, ako sa píše krásny nový rok, platí tu rovnaké pravidlo ako v predchádzajúcom prípade. Slovo nový napíšete s malým n, pretože vyjadruje nasledujúcich 365 dní.
Ďalšie príklady:
- Prajeme Vám krásny nový rok 2023!
- Veselé Vianoce a šťastný nový rok!
- Snáď bude nový rok lepší ako ten predošlý.
- V novom roku sa začnem viac venovať rodine.
- Dostali sme veľa krásnych prianí do nového roku.
- Zo srdca Vám prajeme, nech sa vám v novom roku všetko vydarí!
- Ako na Nový rok, tak aj po celý rok.
- Na Nový rok vždy chodievame do kostola.
- Niektoré mestá organizujú ohňostroj až na Nový rok.
- Na silvestrovskej oslave sa Karol prejedol, takže mu bolo na Nový rok zle.
- No Nový rok budem dlho spať, pretože mi silvestrovské oslavy dali zabrať.
- Po Novom roku ma čaká množstvo práce. (myslené po 1. januári)
Ako sa správne píšu názvy vianočných sviatkov?
Chceli by ste svojim blízkym poslať pekné vianočné a novoročné prianie, ale bojíte sa, že urobíte nejakú pravopisnú chybu, kvôli ktorej sa vám potom bude každý smiať? V tom prípade majte na pamäti, že sa názvy jednotlivých sviatkov píšu vždy s veľkým počiatočným písmenom, pretože označujú konkrétny deň (na rozdiel napríklad od adventu).
Čo je vo vianočných prianiach pravopisne správne?
Ak by ste radi niekomu popriali pekné sviatky, možno váhate nad tým, akú formuláciu zvoliť, pretože sa chcete vyhnúť hanbe kvôli pravopisným chybám. Platí však jednoduché pravidlo. Ak používate výraz Vianoce, vždy sa píše s veľkým písmenom. Prídavné meno vianočné však obsahuje písmeno malé, pokiaľ nestojí na začiatku vety.
Aký má Nový rok/nový rok pravopis?
V tomto prípade vždy záleží na kontexte, teda na tom, čo chce človek daným slovným spojením oznámiť. Ak máte na mysli sviatok, ktorý pripadá na 1. januára, Nový rok sa píše vždy s veľkým počiatočným písmenom. Pokiaľ ide o nadchádzajúcich 365 dní, použite malé počiatočné písmeno. Pokiaľ si stále nie ste istí, akú verziu zvoliť, máme pre vás niekoľko praktických príkladov.
Ako napísať do nového roka?
Ak by ste radi svojej rodine, priateľom alebo blízkym popriali veľa šťastia, zdravia, lásky a úspechov v nasledujúcom roku, mali by ste zvoliť správnu formuláciu. V tomto prípade sa používa malé počiatočné písmeno (teda nový rok), pretože má človek na mysli celý rok a nie iba sviatok oslavovaný počas 1. januára.