VÝŠKA UMÝVADLA: Ako vysoko má byť od zeme?

Rekonštruujete byt a chceli by ste si zaobstarať nové vybavenie do kúpeľne? Alebo sa vám snáď podarilo kúpiť dom, kde je potrebné zariadiť všetko od základu? V tom prípade určite premýšľate, ako najlepšie rozmiestniť jednotlivé zariaďovacie predmety a či je potrebné dodržať nejaké normy. Prezradíme, do akej výšky sa dáva umývadlo a ako vysoko umiestniť umývadlo pre deti alebo pre invalidov.

Štandardná výška umývadla

Či už ste sa rozhodli zaobstarať si do kúpeľne dizajnové umývadlo na doske, hľadáte moderné umývadlo zapustené do kúpeľňovej skrinky, alebo radšej dáte prednosť štandardnému variantu, iste vás zaujíma, do akej výšky ho nainštalovať. Pri výbere umývadla je samozrejme dôležité zohľadniť priestor, ktorý máte k dispozícii. Okrem toho môžete vziať do úvahy aj výšku osôb, ktoré budú kúpeľňu najčastejšie využívať.

Štandardná výška umývadla je 85 centimetrov. Túto vzdialenosť od zeme odporúča väčšina odborníkov a tiež sa dnes najviac využíva. Pokiaľ teda inštalatérovi nezadáte žiadne konkrétne pokyny na umiestnenie umývadla, iste ho osadí práve do tejto výšky, ktorá sa dnes považuje za bežnú a mala by vyhovovať väčšine užívateľov kúpeľne.

Výška osadenia umývadla:

  • odporúčaná výška hrany umývadla – 85 centimetrov od podlahy,
  • odporúčaná výška nástennej batérie – 115 centimetrov od podlahy,
  • odporúčaná výška odpadu umývadla – 53 centimetrov od podlahy (priemer 4 centimetre),
  • odporúčaná výška pripojovacích ventilov – 58 centimetrov od podlahy (rozteč 10 centimetrov).

Hoci je horná hrana umývadla umiestnená vo výške 85 centimetrov úplne bežná, nie každému dané usporiadanie vyhovuje. Rovnako ako výška kuchynskej linky teda môže byť aj výška umývadla od zeme riešená individuálne. Svoju úlohu tu zohráva predovšetkým výška jednotlivých členov domácnosti, ktorým bude umývadlo v budúcnosti slúžiť. Na návštevy, ktoré sa tu objavia raz za čas, radšej neberte ohľady.

Pokiaľ si neviete s osadením umývadla rady, môžete vyraziť do kúpeľňového štúdia alebo do hobby marketu, kde sú kúpeľňové predmety vystavené. Tu môžete vyskúšať, či vám konkrétna výška umývadla od podlahy vyhovuje, alebo naopak potrebujete, aby bolo osadené iným spôsobom. Pokiaľ ste vyšší, inštalatér môže umývadlo o pár centimetrov zdvihnúť, ak ste menšieho vzrastu, umiestni ho o pár centimetrov nižšie. Ak si vôbec nebudete istí, akú výšku zvoliť, určite vám rád poradí.

Či už si vyberiete akúkoľvek výšku umývadla, v každom prípade by ste mali zohľadniť aj niekoľko ďalších dôležitých faktorov. Namerajte si vzdialenosť montážnych otvorov od hrany umývadla, prezrite si, či je hrana umývadla po celom obvode rovnako vysoká, a nezabudnite zohľadniť aj skutočnosť, že sa výška podlahy po vybetónovaní a položení dlažby ešte zmení a bude o pár centimetrov vyššia.

Výška umývadla na dosku

Pokiaľ chcete mať umývadlo na doske alebo ho plánujete osadiť ako súčasť kúpeľňovej skrinky, je nutné vziať do úvahy aj rozmery daných zariaďovacích predmetov. Kúpeľňovú skrinku aj špeciálnu dosku pod umývadlo je potom totiž nutné pripevniť do takej výšky, aby umiestnenie umývadla skutočne zodpovedalo vašim predstavám. Štandardný rozmer 85 centimetrov zodpovedá hornej hrane umývadla, takže sa môže stať, že dosku bude nutné osadiť napríklad do výšky 70 centimetrov.

Výška umývadla na WC

Podarilo sa vám vyriešiť vybavenie kúpeľne, ale ešte sa musíte pobiť s tým, ako bude vyzerať samostatná toaleta? V tom prípade nezúfajte, pretože montážna výška umývadla na WC obvykle býva rovnaká ako v kúpeľni, pretože túto miestnosť v jednej domácnosti často používajú rovnakí ľudia. Pokiaľ hľadáte umývadlo na toaletu, môžete navyše zvoliť aj rohový variant, ktorý vám ušetrí miesto.

Výška umývadla pre deti

Hoci sa množstvo kusov nábytku deťom bežne prispôsobuje, pre umývadlá to zase tak často neplatí. Pokiaľ totiž neplánujete svojim ratolestiam zariadiť vlastnú kúpeľňu, výšku umývadla radšej prispôsobte svojim potrebám a deti radšej neberte do úvahy. Do tej doby, než vyrastú, deťom do kúpeľne kúpte kvalitnú protišmykovú stoličku, ktorá im čistenie zubov a umývanie rúk uľahčí.

Ak chcete pre svoje ratolesti skutočne zariadiť vlastný kúpeľňový priestor s toaletou a umývadlom alebo plánujete osadzovať tieto zariaďovacie predmety napríklad v škôlke, treba zohľadniť vek detí, ktoré budú dané miesto využívať. Pokiaľ sú to ratolesti do 12 rokov, výška umývadla by mala byť zhruba 50 centimetrov.

Výška umývadla pre invalidov

Telesne postihnutí ľudia by mali mať v ideálnom prípade k dispozícii vlastné umývadlo, ktoré bude prispôsobené ich konkrétnemu handicapu. Vozíčkar totiž vo svojom živote bude určite potrebovať iný typ umývadla ako človek, ktorý sa pohybuje o barlách. Spoločným faktorom je ale skutočnosť, že v oboch prípadoch musí mať umývadlo okolo seba dostatok voľného priestoru.

Umývadlá pre telesne postihnutých sú väčšinou určené na zavesenie na stenu, aby sa pod ne dalo pohodlne zájsť s vozíkom, a v prípade potreby sa dajú kombinovať aj s invalidnými madlami. Predná časť pritom býva kvôli dosiahnuteľnosti batérie často vybraná. Pokiaľ ide o to, aká je výška invalidného umývadla, horná hrana by mala byť umiestnená 80 centimetrov od podlahy.

Výška umývadla: norma

Hoci si mnohí ľudia myslia, že sa výška umývadla v kúpeľni musí riadiť jasne stanovenými pravidlami, v skutočnosti sú všetky uvedené rozmery iba orientačné. Nejde o žiadnu pevne stanovenú normu, ktorú by človek vo svojej kúpeľni musel za každú cenu dodržať. Vzhľadom na to, že budete danú miestnosť využívať práve vy, máte aj konečné slovo v jej zariaďovaní.

Aká je štandardná výška umývadla?

Bežná výška umývadla od zeme je 85 centimetrov. Túto vzdialenosť odporúča väčšina inštalatérov, a preto sa dnes najviac využíva. Pokiaľ ide o odporúčanú výšku nástennej batérie, tá je 115 centimetrov od podlahy. Odpad by potom mal byť umiestnený 53 centimetrov od podlahy (s priemerom 4 centimetre) a pripojovacie ventily 58 centimetrov od podlahy (rozstup 10 centimetrov).

Ktorými faktormi sa výška umývadla riadi?

Hoci sa umývadlá štandardne osadzujú do výšky 85 centimetrov, nie každému dané umiestnenie vyhovuje. Preto je dobré zohľadniť aj výšku jednotlivých členov domácnosti, ktorí budú kúpeľňu v budúcnosti využívať. Pokiaľ sa jedná o človeka vyššieho vzrastu, tiež umývadlo by malo byť osadené o niečo vyššie, než je štandard. To isté však platí aj naopak.

Aká je výška umývadla pre deti?

Hoci dnes môžete nájsť celý rad zariaďovacích predmetov, ktoré sa deťom prispôsobujú, ako sú napríklad detské postieľky alebo stoličky, pre umývadlá to väčšinou neplatí. Ich osadenie by malo byť prispôsobené skôr dospelým, ktorí budú kúpeľňu využívať, a deťom by mali rodičia zaobstarať protišmykovú stoličku, ktorá im hygienu uľahčí. Pokiaľ však chcete malým deťom zariadiť vlastnú kúpeľňu, výška umývadla by mala byť zhruba 50 centimetrov.

Aká by mala byť výška umývadla pre invalidov?

Telesne postihnutí ľudia by mali mať k dispozícii vlastné umývadlo, ktoré bude prispôsobené ich hendikepu. Väčšinou sa jedná o umývadlá určené na zavesenie na stenu, aby sa pod ne dalo pohodlne zájsť s vozíkom. Dajú sa navyše kombinovať s invalidnými madlami a kvôli ľahkej dosiahnuteľnosti batérie mávajú vybranú prednú časť. Horná hrana umývadla by pritom mala byť umiestnená 80 centimetrov od podlahy.