AKO ODVZDUŠNIŤ KÚRENIE? Najlepšie tipy a triky!

Máte doma zimu aj vo chvíli, keď nastavíte kúrenie na maximum? Alebo ste snáď zaznamenali, že sa z vašich radiátorov ozývajú podivné zvuky, ktoré vás rušia pri bežných činnostiach? Na vine bude s najväčšou pravdepodobnosťou zavzdušnené kúrenie. Prezradíme, ako správne odvzdušniť kúrenie, ako odvzdušniť kúrenie bez ventilu, ale aj to, ako správne odvzdušniť podlahové kúrenie.

Ako spoznať zavzdušnené kúrenie?

Hovoríte si, prečo nehreje celý radiátor rovnomerne alebo prečo kúri len polovica radiátora, zatiaľ čo tá druhá je úplne studená? Alebo snáď premýšľate, z akého dôvodu vydáva vaše kúrenie prapodivné zvuky, ktoré sa nesú celým vašim domom alebo bytom? V tom prípade by ste rozhodne mali zbystriť a venovať vášmu kúreniu dostatočné množstvo pozornosti.

Práve kúrenie, ktoré neposkytuje dostatočné množstvo tepla, aby ohrialo miestnosť, kde sa nachádza, alebo hreje iba v spodnej časti, a hlučné radiátory, ktoré vydávajú zvuky ako pískanie alebo špliechanie, môžu byť signálom, že je vo vašej domácnosti niečo v neporiadku. Dôvodom býva vzduchová bublina vo vykurovaní, ktorá bráni normálnej distribúcii horúcej vody vo vašej vykurovacej sústave.

Prečo je odvzdušnenie kúrenia potrebné?

Obzvlášť s príchodom chladného zimného počasia, kedy za oknami mrzne, až udrie, môžu byť zavzdušnené radiátory, ktoré sú na dotyk iba vlažné, naozaj veľmi nepríjemným problémom. Kvôli tomu je nutné pravidelne odvzdušňovať kúrenie, a to všade tam, kde sa na ohrev radiátorov využíva teplá voda prúdiaca v potrubí.

V radiátoroch a rozvodoch vykurovania sa neustále hromadí vzduch. Tieto bublinky potom bránia priechodu horúcej vody, ktorej správna cirkulácia je pre bezproblémovú prevádzku kúrenia nevyhnutná. Zavzdušnené kúrenie potom môže spôsobiť množstvo komplikácií, kam okrem podivných zvukov patrí aj skutočnosť, že radiátory hrejú menej, než je bežné, alebo úplne prestanú kúriť.

Medzi ďalšie negatívne dopady zavzdušneného kúrenia sa potom radí pokles vykurovacieho výkonu, čo zároveň vedie aj k vyššej spotrebe energie. To vás bude stáť väčšie peniaze, hoci sa doma príliš neohrejete. Kyslík obsiahnutý vo vzduchových bublinách navyše môže spôsobiť aj koróziu vo vykurovacích telesách, kde potom dochádza k priesakom a objavujú sa drobné vymleté čiastočky.

Kedy odvzdušniť kúrenie?

  • Radiátory nehrejú vôbec alebo nie sú teplé rovnomerne po celej ploche.
  • V kúrení sa ozýva šplechanie, bublanie, pískanie, hučanie alebo syčanie.

Ako často je nutné kúrenie odvzdušňovať?

Žiaden univerzálny návod, ako často by ste mali odvzdušňovať svoje kúrenie, bohužiaľ neexistuje. Názory odborníkov sa totiž v tomto ohľade značne rôznia. Zatiaľ čo niektorí ľudia radia vykonávať tento úkon každé tri mesiace, iní odporúčajú robiť to zhruba raz za štyri týždne. Všeobecne však platí, že je dobré odvzdušniť kúrenie a skontrolovať tlak vo vykurovacej sústave vždy na začiatku vykurovacej sezóny.

V priebehu chladných mesiacov, kedy doma kúrite, by ste potom mali pravidelne kontrolovať, či všetko funguje tak, ako má. Pokiaľ nie, opäť bude nutné kúrenie odvzdušniť. Navyše pamätajte na to, že oveľa častejšie je typicky potrebné odvzdušňovať staršie vykurovacie sústavy, zatiaľ čo tie novšie by nemali byť v tomto ohľade také náročné.

Ak ale odvzdušňujete kúrenie až príliš často, kontaktujte radšej odborníka, ktorý vašu vykurovaciu sústavu dôkladne skontroluje. To isté potom samozrejme platí aj v prípade, keď radiátor nekúri ani po odvzdušnení alebo kúrení skrátka nehreje takým spôsobom, akým by malo. Na vine môžu byť závady, ktoré vyriešia iba zásah špecialistov.

Čo na odvzdušnenie kúrenia potrebujete?

Ešte než sa pustíte do odvzdušnenia radiátorov, pripravte si pomôcky uvedené v nasledujúcom zozname, ktoré sa vám budú pri danom procese veľmi hodiť:

  • odvzdušňovací kľúč pre radiátory (je možné kúpiť v železiarstve) alebo malý skrutkovač – vždy závisí od typu ventilu, pričom u moderných radiátorov väčšinou nebudete potrebovať nič,
  • misku, menšie vedro alebo napríklad pohár – pomôžu zachytiť vodu unikajúcu ventilom,
  • handra alebo utierku – ochráni stenu za radiátorom a poslúži na prípadné utretie podlahy.

Ako odvzdušniť radiátory?

Hoci sa ľudia pri odvzdušňovaní kúrenia vždy snažia odstrániť vzduch z vykurovacej sústavy, názory na to, aký konkrétny postup zvoliť, sa môžu mierne líšiť. Existuje teda hneď niekoľko návodov, ako správne odvzdušniť radiátory. Zatiaľ čo niektorí odporúčajú zastaviť obehové čerpadlo a pri odvzdušnení kúrenia vypnúť kotol, iní tvrdia, že to potreba nie je. Preto je dobré (hlavne pri modernejších vykurovacích systémoch) sa vždy riadiť odporúčaním od výrobcu.

Ešte než začnete s odvzdušňovaním kúrenia, otočte ventilom tak, aby bol radiátor zapnutý naplno. V tomto stave ho ponechajte zhruba po dobu 30 minút a až potom sa pustite do práce. Prúd vody v kúrení by mal týmto spôsobom odplaviť všetky vzduchové bubliny priamo do radiátora, z ktorého ich potom vypustíte. Ani to sa ale nemusí podariť na prvýkrát, takže možno budete musieť radiátory odvzdušniť viackrát.

1. Povoľte ventil

Ventil sa obvykle nachádza v hornej časti radiátora a typicky vyzerá ako kruhový otvor so štvorčekom uprostred. Pomocou kľúča, skrutkovača alebo vlastnou rukou ho povoľte proti smeru hodinových ručičiek. Buďte však opatrní, aby ste ventilom neotočili príliš – úplne postačí štvrť až pol otočky. Nezabudnite pritom chrániť stenu a podlahu pomocou handry a pod ventil priložiť vedierko či misku.

2. Ponechajte ventil otvorený

Po otvorení ventilu pravdepodobne budete počuť sykot az radiátora začne pomaly unikať vzduch. Dajte si pozor, aby ste sa neoparili, pretože môže byť veľmi horúci, takže udržujte dostatočnú vzdialenosť. Akonáhle sa syčanie utíši a zastaví, z radiátora začne vytekať voda. Tú zachyťte do pripravenej nádoby alebo pomocou handry. V radiátore by v danej chvíli už nemali byť žiadne vzduchové bubliny, ktoré bránia jeho správnemu fungovaniu.

3. Ventil opäť utiahnite

Hneď ako vytečie malé množstvo vykurovacej vody, radiátor bude pripravený na opätovné uzavretie ventilu. V tejto chvíli si však dajte pozor na to, aby ste ho neutiahli príliš a zároveň nestrhli závit. Pokiaľ ste navyše na začiatku zastavili obehové čerpadlo a vypli kotol, je načase všetko zapnúť a uviesť do pôvodného stavu. Potom ešte skontrolujte tlak vody v okruhu a skúste, či kúrenie skutočne správne funguje.

Ako odvzdušniť kúrenie v paneláku?

Postup odvzdušňovania kúrenia, ktorý sme popísali vyššie, je síce univerzálny, ale v niektorých prípadoch vám bohužiaľ nepomôže. Vždy totiž záleží na tom, kde konkrétne bývate a ako vyzerajú vaše radiátory. Zatiaľ čo v rodinných domoch býva situácia pomerne jednoduchá, v panelových domoch môže byť odvzdušňovanie kúrenia pomerne komplikovanou záležitosťou.

Ak bývate v paneláku, kde sú radiátory s bežnými odvzdušňovacími ventilmi, úplne postačí, keď budete postupovať podľa vyššie uvedeného návodu. Pokiaľ ide o to, ako odvzdušniť rebrové kúrenie, ktoré máva ventil na bočnej strane, v tomto prípade možno bude potrebná naozaj veľká sila (a niekedy aj kliešte). Pri tomto type kúrenia totiž ventil býva oveľa viac utiahnutý.

Na niektorých miestach však ľudia využívajú centrálne vykurovanie, čo znamená, že sa odvzdušňovacie ventily nachádzajú iba na radiátoroch umiestnených v najvyšších poschodiach. Jediným spôsobom, ako odvzdušniť staré kúrenie bez ventilu vo vašej bytovej jednotke, je teda spolupráca s ostatnými obyvateľmi panelového domu. Ľudia na nižších poschodiach by pritom mali zapnúť všetky svoje radiátory na plný výkon, čím sa prebytočný vzduch dostane až do najvyššieho poschodia. Jeho obyvatelia potom už môžu vykonať klasické odvzdušnenie.

Hoci je tento návod, ako správne odvzdušniť kúrenie v paneláku, pomerne jednoduchý, niekedy sa to nemusí podariť. Prúdenie vody totiž v niektorých prípadoch nebýva dostatočne silné, aby vzduchové bubliny vytlačilo nahor, čomu rozhodne nepomáha ani zlý sklon kúrenia. V takom prípade je ale nutné pozvať si odborníka, ktorý problém zhodnotí a navrhne najlepšie riešenie.

Ako odvzdušniť kúrenie v dome?

Ak patríte medzi vlastníkov či obyvateľov viacposchodového rodinného domu, aj tu bude mať odvzdušňovanie radiátorov svoje špecifiká. Vždy je dobré začať s najnižšie položenými radiátormi, odvzdušniť postupne celé spodné poschodie a až vo chvíli, keď budú všetky radiátory dole hotové, pokračovať o poschodie vyššie (a potom prípadne ešte vyššie).

Ako odvzdušniť radiátor s automatickým ventilom?

Niektoré radiátory sú dnes vybavené automatickým odvzdušňovacím ventilom, ktorý obsahuje plavák, prostredníctvom ktorého stráži, či sa vo vnútri netvoria vzduchové bubliny. Ak áno, automaticky potom spustí proces odvzdušňovania, takže sa o nič nemusíte starať.

Ako odvzdušniť podlahové kúrenie?

Pri teplovodnom podlahovom kúrení môže v niektorých prípadoch dochádzať k zavzdušňovaniu a kolísaniu tlaku vykurovacieho systému. Preto je raz za čas nutné kúrenie odvzdušniť a doplniť vodou. Každý z týchto systémov pritom obsahuje odvzdušňovacie ventily, z ktorých jeden sa nachádza v rozvádzači a druhý je umiestnený na kotli.

Ak chcete kúrenie odvzdušniť, najskôr uzavrite všetky okruhy na rozvádzači. Potom na vypúšťací a napúšťací kohút vrchného telesa pripojte vodovodnú hadicu a ďalšie následne pripojte na spodné teleso rozvádzača, aby ste sa týmto spôsobom mohli zbaviť prebytočnej tekutiny. Potom už môžete začať so samotným odvzdušňovaním jednotlivých okruhov.

Stačí pritom do okruhu pustiť vodu a počkať, až zo spodného telesa začne odtekať prúd kvapaliny bez vzduchových bublín (teda súvislý, ničím neprerušovaný prúd vody). Následne môžete okruh uzavrieť a presunúť sa na ďalší. Keď bude hotové, aplikujte daný postup na všetky zostávajúce okruhy rozvádzača.

Čo môže spôsobiť zavzdušnený radiátor?

Hoci to mnohí ľudia netušia, zavzdušnené kúrenie môže byť naozaj problém. Vzduchové bubliny vo vykurovacej sústave totiž spôsobujú, že radiátory nehrejú tak, ako majú, alebo prestanú fungovať. Okrem toho sú hlučné a vydávajú zvuky ako pískanie alebo šplechanie. Navyše klesne vykurovací výkon, čo vedie k vyššej spotrebe energie.

Ako odvzdušniť kúrenie v byte či dome?

Najprv otočte ventilom, aby bol radiátor zapnutý naplno, a to zhruba na 30 minút. Potom povoľte ventil proti smeru hodinových ručičiek o štvrť až pol otočky, zatiaľ čo budete pod ním držať vedro či misku a podlahu alebo stenu budete chrániť handrou. Z radiátora najskôr začne unikať vzduch. Akonáhle syčanie prejde a začne vytekať len voda, opäť ventil uzavrite, pretože by mal byť radiátor už odvzdušnený.

Ako odvzdušniť radiátor v paneláku?

Pokiaľ bývate na mieste, kde sa používa centrálne vykurovanie, odvzdušňovacie ventily sa nachádzajú iba na radiátoroch v najvyšších poschodiach. Preto je nutné, aby ľudia v nižších bytových jednotkách zapli radiátory na maximum, čím sa vzduchové bubliny vytlačia nahor. Obyvatelia najvyššieho poschodia potom môžu kúrenie štandardne odvzdušniť.

Čo robiť, keď radiátor nekúri ani po odvzdušnení?

Ak ste sa opakovane pokúsili radiátory odvzdušniť, ale vykurovacia sústava stále nefunguje tak, ako má, je načase pozvať si domov odborníka. To isté platí aj v prípade, keď v panelovom dome kúrenie na najvyššom poschodí hreje na maximum, ale o pár poschodí nižšie už je iba vlažné. Zásah špecialistu pritom môžu vyžadovať situácie, ako sú stavebné zmeny, rekonštrukcie či zanedbaný servis.