Trápi vás pomaly odtekajúci odpad v kuchynskom dreze, čo vám robí problémy pri umývaní riadu? Alebo sa snáď stretávate s upchatým odpadom v sprchovacom kúte? V tom prípade je načase začať situáciu čo najrýchlejšie riešiť. Prezradíme, ako ekologicky vyčistiť odpad aj ako to urobiť za použitia chémie, čo na upchatý odpad najviac pomáha a ako sa pobiť s pomaly odtekajúcim odpadom v kuchyni či kúpeľni.
Čo robiť, keď neodteká odpad?
Upchatý odpad v umývadle, v dreze, vo vani či v sprchovacom kúte patrí medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa domácnosti musia stretávať. A samozrejme to neplatí iba pre miesta, kde ľudia nedbajú na dodržiavanie základných hygienických zásad. Než ale začnete zháňať číslo na inštalatéra, ktorý si za cestu a za prácu nechá dobre zaplatiť, skúste si poradiť svojpomocne.
Čo má upchatý odpad na svedomí?
Upchatý odpad poznáte veľmi ľahko, a to hneď podľa niekoľkých faktorov. Voda odteká príliš pomaly alebo dokonca neodteká vôbec a celým bytom sa postupne začína šíriť nepríjemný zápach, ktorý sa neustále stupňuje. Na vine pritom môžu byť rôzne veci v závislosti od toho, či sa jedná o upchatý odpad v kuchyni, alebo vám robí starosti upchatý odpad v kúpeľni.
Pokiaľ ide o sifón v umývadle, vo vani či v sprchovacom kúte, tu bývajú najväčším problémom zanesené vlasy a chlpy, ktoré tu zostávajú, keď sa človek umýva, palicu alebo napríklad češe. Práve tým sa odpad po nejakej dobe upchá a voda prestane správne odtekať. Okrem toho sú ale problematické aj prichytené zvyšky kozmetických prípravkov, ako sú napríklad klasické mydlá.
Upchatý drez v kuchyni zase mávajú na svedomí spláchnuté zvyšky jedla, ktoré v odpade postupne zahnívajú, a to spolu so stuhnutým tukom, ktorý môže v potrubí vytvoriť akýsi nepriepustný špunt. Okrem toho tu robia neplechu aj rôzne úlomky kostí, šupky alebo vaječné škrupiny, čo dohromady vytvára nepríjemný zápach. Ani sitko pritom všetky tieto nečistoty nezachytí.
Čo sa týka upchatého záchodu, v tomto prípade problém spočíva hlavne v tom, že ľudia často splachujú okrem toaletného papiera aj väčšie predmety. Tie sa potom v potrubí vzpriečia a vytvoria na mieste mechanickú prekážku, ktorá bráni štandardnému prúdeniu vody. Svoju úlohu ale okrem iného môže hrať aj usadzovanie vodného kameňa vo väčšom množstve. Tiež sa môže stať, že dôjde k deformácii vodovodného potrubia alebo skrátka nie je správne položené.
Ako vyčistiť upchatý odpad?
Čas od času si musí s upchatým odpadom v kuchyni alebo v kúpeľni poradiť každý z nás. Existuje pritom hneď niekoľko spôsobov, ako na tento problém efektívne vyzrieť. Jednou z metód, ako prečistiť odpad, je samozrejme mechanické čistenie prostredníctvom niekoľkých rôznych pomôcok. Okrem toho ale môžete vyskúšať aj čistenie prírodnou či chemickou cestou alebo obľúbené babské rady.
Čistenie odpadu mechanicky
Keď upchatý odpad bráni normálnemu prietoku vody, v prvom rade budete najskôr musieť vyskúšať mechanické čistenie. Základnou pomôckou je v tomto ohľade gumový zvon, ktorý nájdete prakticky v každej domácnosti. A nie je sa čomu diviť. Pokiaľ sa vám upchá odpad, obvykle sa jedná o jedno z prvých a najjednoduchších riešení, ako sa tohto problému zbaviť.
Gumový zvon sa dá zaobstarať prakticky v každom supermarkete a hravo si poradí napríklad s upchatým umývadlom alebo s upchatým odpadom vo vani. Najprv je nutné uzavrieť odpad špuntom, napustiť trochu vody a handrou upchať prepadový otvor (výpust). Potom už len stačí špunt odrobiť, priložiť zvon a začať pumpovať. Tak vznikne podtlak, ktorý by mal rúrky uvoľniť. Že je odpad zase funkčný, spoznáte podľa vodného víru, ktorý sa po uvoľnení zvonu vytvorí.
Ak pumpovanie zvonom nepomohlo odstrániť usadeniny, ktoré odpad upchali, môžete skúsiť rozobrať sifón, ktorý na mieste funguje ako pachová zátka. Na pomoc si vezmite ochranné rukavice a vedro alebo lavór, ktorý postavíte pod sifón, aby zachytil odtekajúcu vodu a prípadné nečistoty, ktoré by sa po rozskrutkovaní sifónu mohli uvoľniť.
A ako vyčistiť odpad bez zvonu? Rukou uvoľnite plastový závit v spodnej časti sifónu. Potom nechajte všetku vodu odtiecť, sifón prepláchnite a vyčistite kefkou alebo napríklad pružinou. Keď už bude odpad rozmontovaný, nezabudnite tiež skontrolovať stav tesnenia. Ak je gumový krúžok popraskaný alebo opuchnutý, vymeňte ho za nový. Následne sifón opäť zmontujte a skúste, že voda už naozaj správne odteká.
Čistenie odpadu perom
Niekedy sa usadené nečistoty ukrývajú tak hlboko v potrubí, že čistenie pomocou zvonu ani rozobratie sifónu skrátka nepomôže. Vyskúšať teda môžete hĺbkové čistenie vodovodných rúrok pomocou kanalizačného pera, ktoré je známe aj ako inštalatérske pero na čistenie odpadu alebo jednoducho ako čistiaca pružina. Zoženiete ho v hobby markete alebo v predajni s inštalatérskymi potrebami.
Ako vyčistiť odpad perom? V prvom rade bude nutné rozmontovať sifón a zohnať si pomocníka, ktorý do potrubia napchá koniec pružiny. Zatiaľ čo bude smerovať pružinu na upchaté miesto, ktoré je nutné narušiť, vy budete točiť ručnou kľukou proti smeru hodinových ručičiek a tlačiť pružinu hlbšie. Akonáhle sa zasekne, skúste pohybovať s perom tam a zase späť, aby sa usadenina uvoľnila. Pri vyťahovaní pružiny ju potom priebežne utierajte, aby ste si doma neurobili neporiadok.
Čistenie odpadu prírodnou cestou
Pokiaľ premýšľate, ako vyčistiť odpad bez chémie, máte dnes k dispozícii rôzne biologické enzymatické prípravky (biopreparáty). Jedná sa o nezávadné baktérie, ktoré sa živia tukom a ďalším odpadom. Vďaka tomu pomôžu rozložiť usadeniny v potrubí, ale nenarušia pri tom jeho povrch. A ako ich použiť? V ideálnom prípade by ste mali tieto látky aplikovať na noc, aby mohli pôsobiť dlhšiu dobu.
Čo sa týka ceny, biologické enzymatické prípravky predstavujú o niečo drahší variant, ale na druhú stranu je toto riešenie oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu ako chemické čističe, ktoré sú dnes bežne dostupné v supermarketoch. Pokiaľ ich navyše budete aplikovať pravidelne, môžete tým zabrániť nepríjemným komplikáciám.
Čistenie odpadu chemicky
Keď nepomôže mechanické čistenie a nezaberú ani žiadne biologické prípravky, môžete zvoliť iný spôsob, ako vyčistiť totálne upchatý odpad. Ide konkrétne o chemické prípravky, ktoré sú dnes na trhu dostupné v mnohých rôznych prevedeniach. Ich cena sa pritom pohybuje okolo sto koruny, ale vždy v tomto ohľade záleží na veľkosti balenia alebo napríklad na konkrétnej značke.
Ľudia najčastejšie používajú chemické prípravky na báze hydroxidu sodného, ktorý sa niekedy označuje aj ako lúh. Tie môžu byť tekuté aj práškové, ale ich forma by nijako nemala ovplyvniť ich účinnosť. Sú navyše pomerne rýchle a efektívne, ale zároveň dosť agresívne, takže ich predaj býva obmedzený iba na osoby staršie ako 18 rokov.
Keďže sa jedná o pomerne silné chemikálie, radšej sa na čistenie odpadu dopredu poriadne pripravte. Vezmite si na seba oblečenie s dlhým rukávom a nezabudnite ani na ochranné rukavice alebo ochranné okuliare. Odpad potom prelejte horúcou vodou a nasypte alebo nalejte do neho odporúčané množstvo prípravku. Potom ho nechajte pôsobiť a po nejakej dobe opäť zalejte odpad vriacou vodou.
Babské rady na čistenie odpadu
Pokiaľ sa hneď nechcete púšťať do čistenia odpadu za pomoci chemických látok, môžete najskôr vyskúšať dobré rady našich babičiek. Tie väčšinou pracujú s prostriedkami, ktoré bývajú bežnou súčasťou každej domácnosti, ako je napríklad jedlá sóda, prášok do pečiva, ocot alebo soľ. Ich použitie je pomerne jednoduché, ale väčšinou musí pôsobiť dlhšie ako prípravky chemické.
Ako vyčistiť odpad sódou a octom? Zaobstarajte si veľké balenie jedlej sódy, tú nasypte do sifónu a pridajte zhruba 200 mililitrov octu. Nechajte obe látky pôsobiť zhruba 5–15 minút a potom odpad prelejte vriacou vodou. Celý proces bude ale pravdepodobne nutné zopakovať (možno aj niekoľkokrát) a zároveň sa pripravte na gejzír vody, ktorý sa objaví po zaliatí odpadu horúcou vodou.
Ako vyčistiť odpad octom s kypriacim práškom? Tieto dve látky fungujú na podobnom princípe ako ocot so sódou. Najprv nasypte do odpadu kypriaci prášok a potom k nemu prilejte hrnček octu. Zhruba 15 minút počkajte, než začne kombinácia látok pôsobiť, a potom prepláchnite odpad vriacou vodou. Podobne by navyše mala fungovať aj soľ, ktorú nasypete do odpadu a prelejete horúcou vodou.
Aby toho nebolo málo, niekedy sa používa aj Coca Cola na upchatý odpad. Tento obľúbený nápoj sa totiž vyznačuje obsahom kyseliny fosforečnej, ktorá efektívne odstráni usadené nečistoty. Stačí najprv naliať do odtoku pár lyžičiek prostriedku na riad a potom pridať aj aspoň šálku Coca Coly.
Ako vyčistiť upchatý záchod?
Pokiaľ márne premýšľate, ako vyčistiť WC odpad, vyskúšať môžete rôzne riešenia. Ako prvý použite klasický gumový zvon, ktorým budete dostatočne silne pumpovať, aby ste nečistoty uvoľnili. Dobrou voľbou potom môže byť aj chemický čistič na upchatý odpad, ako je napríklad Krtko alebo Fredy. Z babských rád pomôže napríklad jedlá sóda s octom.
Ďalším spôsobom, ako vyčistiť odpad WC, je inštalatérske pero, ktoré mechanicky prešťouchne usadeniny. Pokiaľ ani tento spôsob nepomôže, je na rade tlaková a čistiaca pumpa. Jej prostredníctvom je možné uvoľniť upchatý záchod sacou silou. V krajných prípadoch, keď ani jeden zo spomínaných spôsobov nepomôže, ale aj tak budete musieť kontaktovať odborníka.
Ako vyčistiť odpad v kúpeľni?
Neviete si rady, ako vyčistiť odpad v sprche, ako vyčistiť odpad pri vani alebo ako vyčistiť odpad v umývadle? Také veci ľudia väčšinou odkladajú na neskôr, pretože sa im do toho príliš nechce, ale to samozrejme nie je dobré riešenie. Hoci to nikoho nebaví, sprchovému kútu, vani aj umývadlám je nutné venovať pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa aj údržbu odpadu.
Asi najjednoduchším spôsobom, ako zamedziť tvorbe usadenín v odpade, je zaobstarať si dostatočne veľké sitko. To by malo zachytiť väčšie mechanické nečistoty a ušetriť vám prácu. Pravidelne by ste ale mali z odpadu vyberať aj drobnejšie nečistoty, a to predovšetkým vlasy alebo chlpy. Rozhodne ich nesplachujte priamo do odpadu, pretože sa vám to z dlhodobého hľadiska vypomstí.
Pokiaľ ani preventívne opatrenia nepomohli a premýšľate, ako vyčistiť odpad vo vani alebo ako vyčistiť odpad sprchového kúta, skúste najskôr mechanické čistenie. Niekedy postačí obyčajný háčik, ktorým nečistoty z odpadu postupne vyťaháte. Dobrou voľbou bude samozrejme aj gumový zvon či inštalatérska pružina. Dávajte ale zakaždým pozor, aby ste odpad nepoškodili.
Z babských rád by na upchaté odpady v kúpeľni mohla pomôcť predovšetkým jedlá sóda v kombinácii s octom alebo horúcou vodou, ktorá zbaví odpad zaneseného tuku a plaku. Podobne účinný potom bude aj ocot v kombinácii s kypriacim práškom (ale dajte si pozor, aby napríklad sprchovací kút nebol ošetrený nejakou špeciálnou technológiou, ktorú by tieto prostriedky poškodili). Ak nepomôže ani jeden variant, k dispozícii sú potom samozrejme aj chemické prípravky.
Ako vyčistiť odpad v kuchyni?
Ešte než začnete riešiť, ako vyčistiť odpad pri dreze, skúste myslieť na prevenciu. Používajte preto sitko, ktoré funguje ako lapač nečistôt a chráni kuchynský odpad pred tvorbou nepríjemných usadenín. Nezabúdajte pritom sitko do výlevky pravidelne čistiť a vyhadzovať jeho obsah do koša. Okrem toho pamätajte, že tuk do potrubia nepatrí, takže do odpadu rozhodne nevylievajte olej po smažení. Zaobstarať si ale môžete aj praktický drvič odpadu.
Akonáhle sa raz problémy s upchatým odtokom objavia, mali by ste konať čo najrýchlejšie. Čím dlhšie totiž budete jeho čistenie odkladať, tým väčšie problémy si môžete privodiť. Silne zanesený odpad už totiž nemusíte zvládnuť vyčistiť svojpomocne a budete si na pomoc musieť zavolať odborníka, ktorému za jeho služby tiež zaplatíte, a navyše môže nejakú chvíľu trvať, kým dorazí.
Ak chcete vyriešiť, ako vyčistiť kuchynský odpad, opäť vyskúšajte postupy, ktoré sme popísali vyššie. Jednoduchým pomocníkom vám bude gumový zvon. Z babských rád by mala dobre zafungovať jedlá sóda s octom, a čo sa týka chemických prípravkov, problémov by vás mali jednoducho zbaviť prípravky s hydroxidom sodným. Okrem toho môžete staviť aj na čistenie odpadu živými baktériami, a keď nič nepomôže, vyskrutkujte sifón a odpad vyčistite mechanicky.
Ako vyčistiť odpad pri práčke?
Všimli ste si, že práčka prestala odpúšťať vodu? Na vine môže byť upchatý odtok, ale aj zaseknuté čerpadlo alebo zanesený filter. Najprv teda vypustite vodu z práčky prostredníctvom vypúšťacej komory, ktorá býva obvykle vpredu. Na pomoc si vezmite misku, plech, vedro alebo lavór, aby vám zvyšná voda nezaplavila kúpeľňu. Myslite aj na to, že by ste mali vodu odpúšťať postupne.
Akonáhle bude všetka voda z práčky preč, vyskrutkujte odtokový filter a dôkladne ho vyčistite od usadených vlákien a vlasov. Potom je čas skontrolovať čerpadlo, ktoré je veľmi citlivé na prítomnosť nečistôt a väčších predmetov (gombíkov a mincí). Komora by mala byť prázdna a čerpadlo by sa malo pomerne voľne pretáčať.
Následne odpojte práčkový sifón, ktorý býva do odpadu nasadený a upevnený gumičkami. Silou ho z odpadu vytiahnite, zanesený sifón potom rozskrutkujte a dôkladne očistite guľôčku s pierkom. Keď budete mať hotovo, siahnite tiež opatrne do odpadu v stene a skúste vytiahnuť všetky usadeniny (vlasy, vlákna a usadené pracie prostriedky). Okrem toho odpojte odpadovú hadicu a tiež ju vyčistite. Keď všetko vrátite do pôvodného stavu, ešte radšej zapnite program čistenia práčky.
Ako vyčistiť upchanú umývačku?
Pokiaľ umývačku používate pravidelne, majte na pamäti, že môže dôjsť k zaneseniu odpadu tuhými zvyškami potravy alebo napríklad k zaneseniu filtra či samotného odpadu vodným kameňom. Preto by ste mali dbať na prevenciu a umývačku raz za čas vyčistiť. Ako na to? Najprv otvorte odpad a vyberte všetky časti, ktoré tvoria filter. Ide väčšinou o sitko a niekoľko ďalších dielov.
Tieto jednotlivé diely odložte do drezu, opláchnite a vydrhnite pod prúdom vody. Môžete tiež použiť špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý necháte nejaký čas pôsobiť. Medzitým sa presuňte k samotnému odpadu, z ktorého vyberte tuhé kusy. Vyskúšať môžete zvon, alebo doň nasypte čistiaci prostriedok, zalejte ho horúcou vodou po okraj a opäť nechajte pôsobiť. Akonáhle uplynie potrebná doba, do umývačky vráťte všetky odobrané časti a spustite program na čistenie či údržbu.
Možnosti prevencie
Hoci niektorým problémom samozrejme nedokážete zabrániť ani dodržiavaním najlepších preventívnych opatrení, je dobré radšej zabrániť vzniku usadenín, než ich potom zložito čistiť. Zaobstarajte si preto do odpadov praktické sitká, ktoré zabránia prenikaniu väčších kusov nečistôt. Raz začas tiež odpad preventívne prelejte horúcou vodou, ktorá odplaví nečistoty, a potom prečistite odpady živými kultúrami, chemickými prípravkami alebo napríklad jedlou sódou s octom.
Zároveň pamätajte na to, že by ste do kuchynského odpadu nemali liať olej ani iný tuk, ktorý by ste radšej mali zbierať do PET fľaše. Ten potom vyhoďte do špeciálnych kontajnerov určených na zber použitého oleja alebo ho odovzdajte v zbernom dvore. Tuhé tuky by ste pritom mali z panvíc a hrncov stierať napríklad papierovou utierkou, ktorú vyhodíte do bežného odpadu.
Do toalety nikdy nevhadzujte väčšie kusy odpadu, vlhčené obrúsky, vatové tampóny ani žiadne dámske hygienické potreby, ktoré by mohli záchod upchať. Tiež pamätajte na to, že je nutné pravidelne čistiť odpady vane, sprchy či umývadla od naplavených vlasov a chlpov, ktoré by ste rozhodne nemali do odpadu splachovať.
Ako doma vyčistiť odpad?
Ak máte upchatý odpad, môžete vyskúšať niekoľko rôznych čistiacich metód. Základom je mechanické čistenie, a to napríklad pomocou gumového zvonu, inštalatérskeho pera či rozobratia sifónu. Ďalším variantom je ekologické čistenie prostredníctvom biologických enzymatických prípravkov, alebo čistenie chemické vďaka prípravkom s hydroxidom sodným. Okrem toho existuje aj množstvo babských rád na čistenie odpadu.
Ako vyčistiť kuchynský odpad?
Kuchynský drez sa obvykle upcháva zvyšnými potravinami, škrupinami, úlomkami kostí a stuhnutým tukom. Preto je dobré mať v dreze praktické sitko, ktoré väčšie kusy zachytia. Ak je už odpad v kuchyni upchatý, pomôže napríklad gumový zvon alebo jedlá sóda s octom, ktorú potom zalejete vriacou vodou. Ďalej môžete vyskúšať čistenie odpadu živými baktériami alebo rôzne chemické čističe.
Ako vyčistiť upchaté WC?
Upchatý záchod sa dá vyčistiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najprv vyskúšajte pumpovanie klasickým gumovým zvonom, čo by malo nečistoty uvoľniť. Dobre fungujú ale aj chemické čističe na upchatý odpad a pomôže aj inštalatérske pero, ktorým človek mechanicky prešťouchne usadeniny. Okrem toho existujú aj tlakové a čistiace pumpy, ktoré uvoľňujú upchaté toalety sacou silou.
Ako vyčistiť odpad pri práčke?
Pokiaľ vám neodteká z práčky voda, najskôr ju vypustite cez vypúšťaciu komoru. Ďalej vyskrutkujte odtokový filter a dôkladne ho očistite. Potom skontrolujte aj čerpadlo, ktorého komora by mala byť prázdna. Následne odpojte sifón práčky, rozskrutkujte ho a dôkladne očistite guľôčku s pierkom. Siahnite aj do odpadu v stene, odkiaľ je nutné vytiahnuť usadeniny, a vyčistite aj odpadovú hadicu.