AKO SA ZBAVIŤ PLESNE NA STENE? Účinne a bez chemikálií!

0

Všimli ste si, že sa na stene vašej kúpeľne začína tvoriť veľký povlak čiernej plesne? Alebo ste na stene našli nevzhľadné škvrny, ktoré po odsunutí nábytku zapáchajú zatuchlinou? Ak áno, mali by ste konať čo najrýchlejšie. Poradíme vám, ako sa zbaviť plesne na stene bez chemikálií, ktoré prípravky na pleseň na stene sa oplatí vyskúšať a ako jej účinne predchádzať.

Ako vyzerá pleseň na stene?

Hoci ľudia zvyčajne nie sú schopní zistiť prítomnosť plesní voľným okom, tieto mikroskopické organizmy sú všadeprítomné. Ide o skupinu húb, ktoré sú prirodzenou súčasťou životného prostredia, ale keď sa premnožia v domácnosti, môžu ľuďom spôsobiť veľké problémy. Produkujú spóry, ktoré prenikajú do našich dýchacích ciest, ako aj škodlivé mykotoxíny.

Hoci v niektorých prípadoch si prítomnosť plesní všimneme pomerne skoro, v iných prípadoch na ich prítomnosť upozorní až nepríjemný zápach alebo zdravotné problémy a iné vysvetlenie neexistuje. V domácnosti sa najčastejšie vyskytuje čierna pleseň na stenách, ale výnimkou nie je ani biela pleseň alebo prítomnosť škvŕn rôznych farieb.

Pokiaľ ide o plesne, najviac sa im darí tam, kde je teplo a vlhko. Preto sa s nimi ľudia častejšie stretávajú v starších budovách, ale rajom pre ne sú aj zle vetrané alebo vlhké miestnosti v novostavbách, domoch, bytoch alebo chatách. Problematické sú v tomto smere najmä vlhké časti muriva, kde sa plesne vyskytujú:

  • vonkajších stenách (zvyčajne za nábytkom),
  • rohoch miestnosti (najmä pri podlahe),
  • časti muriva v blízkosti okien a dverí,
  • oblasť pod tapetami,
  • miesta muriva s tepelnými mostmi,
  • nevetrané pivnice, skrine a špajze,
  • miesta v kúpeľni a na WC medzi obkladačkami,
  • porézny podklad obkladačiek v kúpeľniach,
  • oblasti okolo spŕch, práčok, sušičiek alebo umývačiek riadu.

Okrem toho sa však plesne môžu vyskytovať aj na iných miestach v domácnosti. Problematické sú napríklad textilné podlahové krytiny, ktoré boli položené na zle odvodnený podklad, a pozor si treba dať aj na presakovanie vody pod krytinu. Okrem toho sa pleseň môže objaviť aj na dreve, skle, sadrokartóne, sadrovláknitých doskách alebo dokonca na plaste.

Hoci sú rozšírené plesne často viditeľné už voľným okom, zvyčajne to nie je všetko. Časť mycélia zvyčajne zostáva skrytá pod povrchom a prerastá cez omietku, drevo, farby, textílie alebo iné materiály. Ak sa teda pustíte do likvidácie plesní, musíte vždy zničiť neviditeľné časti a zároveň odstrániť zdroj problému.

Príčiny vzniku plesní

Kúpili ste si nový byt alebo dom a máte pocit, že plesne sa nemôžu vyskytovať, pretože sú záležitosťou starých budov? Žiaľ, nie je to celkom pravda. V skutočnosti existuje veľké množstvo rôznych spúšťačov, ktoré môžu byť zodpovedné za šírenie spór plesní. Medzi najčastejšie príčiny vzniku plesní na stenách patria napr:

  • Kondenzácia v obvodových stenách,
  • nadmerná vlhkosť v domácnosti,
  • nedostatočné vetranie interiéru,
  • príliš vysoká teplota,
  • nedostatok svetla v miestnosti,
  • nekvalitné plastové okná,
  • zlé umiestnenie nábytku,
  • stavebné chyby.

Najväčšími problémami v tomto smere sú kondenzácia v obvodovom murive. Príčinou je, že stena je zvonku ochladzovaná, zatiaľ čo zvnútra je vykurovaná, čo spôsobuje kondenzáciu postupne sa hromadiacej vlhkosti a následne vznik plesní. K tomu dochádza najčastejšie počas vykurovacej sezóny, keď sú vonkajšie teploty nízke.

Ku kondenzácii prispievajú aj vysoké vnútorné teploty (napríklad vykurovanie na 23 °C, keď vonku mrzne). Preto sa odporúča pravidelne vetrať, najmä v priestoroch, ktoré sú náchylné na tvorbu plesní. Napríklad v kúpeľni alebo v práčovni by ste tak mali urobiť vždy, keď je priestor vystavený väčšej vlhkosti (po kúpaní, po sprchovaní, pri sušení bielizne).

Niekedy sa tiež môže stať, že v dome je príliš veľa vzdušnej vlhkosti, ktorá sa usadzuje na murive, čo vedie k vzniku plesní. Ľudia sa s týmto problémom stretávajú v kúpeľniach, kuchyniach alebo tam, kde sa suší a žehlí oblečenie. Ďalším zdrojom problémov však môžu byť aj akváriá a svoju úlohu zohráva aj veľké množstvo izbových rastlín. Vnútorná rosa na oknách vám môže napovedať, že niečo nie je v poriadku.

Ak máte doma nekvalitné plastové okná, ktoré nie sú vybavené správnymi odtokovými kanálikmi, alebo ak sú vaše okná zle udržiavané, prebytočná vlhkosť nemôže uniknúť a tvoria sa plesne. Problémom však môže byť aj nábytok umiestnený príliš blízko steny, ktorý mu neumožňuje dýchať (medzera by mala byť 10 až 15 cm). Preto ľudí často nepríjemne prekvapí čierna pleseň na stene za skrinkami.

Samozrejme, najčastejším dôvodom, prečo sa v domácnostiach objavujú plesne, sú aj rôzne stavebné chyby. Patrí k nim napríklad slabá alebo dokonca žiadna tepelná izolácia, ale aj zle zvolené stavebné materiály, ktoré sú zodpovedné za vznik tepelných mostov. To sú však, žiaľ, problémy, ktoré človek zvyčajne nedokáže vyriešiť vlastnými silami (zvyčajne si vyžadujú odbornejší zásah).

Je pleseň na stene nebezpečná?

Ak sa pleseň na stene objaví v miestnosti, kde bežne trávite veľa času, napríklad v spálni, obývačke alebo pracovni, môže byť pre vás veľmi nebezpečná. Vdychovanie poletujúcich spór a kontakt s mykotoxínmi predstavuje zdravotné riziko, s ktorým sa netreba zahrávať. Alergické reakcie a následné zdravotné problémy môžu byť dôsledkom prítomnosti plesní:

  • dýchacie problémy,
  • upchatie nosa,
  • bolesť hrdla,
  • suchý kašeľ,
  • začervenanie, pálenie a slzenie očí,
  • vznik vyrážok a podráždenie kože.

Dlhodobý pobyt v priestoroch zamorených plesňami môže viesť aj k vzniku ďalších zdravotných komplikácií. Patria k nim bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, zápal spojiviek a celková únava a problémy so sústredením. Aby toho nebolo málo, existujú aj plesne, ktoré majú karcinogénne účinky alebo môžu pacientovi spôsobiť infarkt myokardu.

Ako odstrániť pleseň na stene?

Našli ste na stene malé škvrny, ktoré sú prvým príznakom prítomnosti plesní? Alebo ste možno za nábytkom objavili obrovské plesňové koleso, ktoré sa nebezpečne šíri do okolia a nepríjemne zapácha? V takom prípade musíte čo najrýchlejšie konať, aby ste odstránili pleseň a odhalili aj príčiny jej vzniku. Nezáleží na tom, či sa objavila prvýkrát, alebo či pokrýva steny opakovane.

Ak neviete, ako si poradiť s plesňou na stenách, nezúfajte. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako sa zbaviť plesne na stenách, ktoré môžete vyskúšať doma. Používajú sa najmä mechanické alebo chemické metódy odstraňovania plesní, ale existuje aj šikovná špongia a ľudia nedajú dopustiť na staré babské rady. Vždy záleží na vašich preferenciách alebo možno na veľkosti postihnutej plochy.

Mechanické odstraňovanie plesní na stenách

Jedným z hojne využívaných spôsobov odstraňovania plesní zo stien je mechanické odstraňovanie. Táto metóda sa však používa najmä na menších postihnutých plochách, t. j. keď pleseň nie je na stenách príliš rozšírená. Skôr ako sa do toho pustíte, zaobstarajte si vhodné ochranné pomôcky, aby ste zabránili nežiaducemu kontaktu s nebezpečnými spórami a mykotoxínmi.

Keď sa pustíte do likvidácie plesní, mali by ste v ideálnom prípade použiť staršie oblečenie, ktoré potom môžete vyhodiť alebo okamžite vyprať, rukavice, kuklu alebo respirátor a ochranné okuliare. Miesto zasiahnuté plesňou najprv namočte do vlažnej vody alebo vody s dezinfekčným prostriedkom. Len tak zabránite šíreniu spór vzduchom po celom dome.

Potom čistou handričkou navlhčite aj okolité plochy muriva (zhruba oblasť 10 až 15 centimetrov od plesnivej plochy). Potom zoberte stierku alebo prípadne hrubú kefu a zoškrabte zo stien všetky plesne. V prípade potreby odstráňte aj postihnutú časť omietky. Takto pokračujte, kým neodstránite všetky viditeľné plesne.

Nezabudnite skontrolovať aj úseky muriva, kde je omietka narušená a sú viditeľné vydutiny. Je to spôsobené nadmernou vlhkosťou, ktorá zvyšuje náchylnosť stien na vznik plesní. Preto sa odporúča preventívne oškrabať túto omietku. Po vytvorení novej vrstvy by ste mali murivo napenetrovať, naniesť tepelnoizolačnú stierku a následne aplikovať tepelnoizolačný náter alebo prípadne špeciálny fungicídny náter.

Inteligentná huba na plesne na stene

Hľadáte najlepší výrobok proti plesni na stenách? V tom prípade môžete vyskúšať aj inteligentnú hubku. Ak neviete, čo to je, nehanbite sa, pretože určite nie ste jediní. Inteligentná huba (Pythium oligandrum) je vlastne parazit, ktorý sa živí len plesňami. Preto „zožerie“ akúkoľvek pleseň, ktorá sa nachádza na stenách, a potom zostane na danom mieste neaktívna pre prípad, že by sa v budúcnosti našla nejaká iná potrava. Pre ľudí a zvieratá je však úplne neškodný.

Inteligentná huba je preto jednoduchý a zároveň ekologický spôsob, ako zničiť plesne na stenách a vyhnúť sa zdravotným problémom. Stačí si nasadiť ochranné prostriedky a potom pomocou štetca naniesť hubu na postihnuté miesto podľa priloženého návodu. Len nezabudnite, že ak neskôr stenu vymaľujete, môžete hubu zlikvidovať. Preto sa odporúča po maľovaní preventívne znovu aplikovať hubku na stenu.

Babičkine rady na pleseň na stene

Ak hľadáte spôsob, ako sa zbaviť plesne na stene bez použitia chemikálií, môžete vyskúšať aj triky našich babičiek. Tie fungujú najmä s bežne dostupnými prostriedkami, ktoré máte doma alebo ich ľahko kúpite v každom obchode. Pokiaľ ide o rýchle zbavenie sa plesne na stene, stavte napríklad na nasledujúce možnosti:

  • Ocot na pleseň – ak premýšľate, ako sa zbaviť plesne na stene pomocou babských rád, asi najčastejšie sa odporúča vyskúšať ocot. Ide o univerzálny čistiaci prostriedok, ktorý pomáha účinne odstraňovať škvrny a pachy, ale dokáže vás zbaviť aj plesne. Stačí, ak na postihnuté miesto nanesiete nezriedený ocot pomocou fľaše s rozprašovačom a necháte ho tam pôsobiť približne hodinu. Potom stačí miesto utrieť mydlovou vodou a nechať uschnúť.
  • Jedlá sóda zmiešaná s vodou – ak chcete vyskúšať túto možnosť, najprv zmiešajte vodu s jedlou sódou v pomere 1:1. Potom túto zmes naneste na steny postihnuté plesňou a nechajte ju zaschnúť. Potom všetko vydrhnite a v prípade potreby postup zopakujte.
  • Citrónová šťava – jedným z odporúčaní na vyčistenie stien od plesní je aj príprava spreja z čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy. Tú je potrebné zmiešať s vodou (do 1 šálky vody ide približne 10 kvapiek citrónovej šťavy) a potom aplikovať na postihnuté miesta.
  • Čajovníkový olej – aj tento produkt má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, preto sa používa v kozmetike, ale aj pri čistení. Stačí naliať pol litra vody do fľaše s rozprašovačom a pridať jednu čajovú lyžičku čajovníkového oleja. Potom túto zmes nastriekajte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom stačí stenu utrieť handričkou.
  • Modrá skalica – v tomto prípade budete musieť stenu najprv umyť vlažnou vodou a nechať ju 24 hodín schnúť. Potom zmiešajte 2 litre vody a 100 gramov modrej horniny, touto zmesou opäť potrite postihnutú stenu a nechajte všetko zaschnúť. Potom zmes znovu naneste a po opätovnom zaschnutí stenu natrite.
  • Pálené vápno – ďalšou možnosťou, ako vyčistiť pleseň na stene, je potom pálené vápno. Ak chcete tento výrobok vyskúšať, najprv si vezmite ochranné prostriedky a za mokra pleseň zoškrabte. Potom na postihnuté miesto naneste 2 alebo 3 vrstvy haseného vápna, ktoré by malo pomôcť zabrániť opätovnému vzniku plesne.

Chemické odstraňovanie plesní

Ak vo vašom prípade nefungujú žiadne ekologické metódy na odstránenie plesní na stenách, môžete vyskúšať aj dostupné chemické prípravky. V súčasnosti je na trhu množstvo rôznych čistiacich prostriedkov na boj proti plesniam, ktoré sa líšia najmä tým, či obsahujú chlór alebo nie. Ide napríklad o tzv:

  • Savo na čistenie stien proti plesniam – v našej oblasti ide o najpoužívanejší chemický prostriedok proti plesniam na báze chlóru, ktorý je veľmi účinný. Môže sa používať v koncentrovanej alebo zriedenej forme, podľa toho, kde prípravok aplikujete. Zároveň musíte počítať s tým, že vybielí povrch, na ktorý ho aplikujete. Pri jeho používaní sa odporúča používať ochranné prostriedky (ochranné okuliare, masku alebo respirátor, rukavice a staré oblečenie). Keďže výrobok je dráždivý, citlivejšie osoby by sa mu mali vyhnúť (astmatici, alergici atď.).
  • Satur na pleseň na stenách – ďalšou možnosťou, ako sa účinne zbaviť plesne na stenách, je prípravok s obchodným názvom Satur. Ten sa používa na ošetrenie muriva a omietok, ale aj keramiky, obkladačiek, skla, plastov, prírodného dreva, silikónu a podobne. Na postihnuté miesta sa nanesie 10 % roztok (100 mililitrov prípravku na 900 mililitrov vody), ktorý sa musí nechať pôsobiť hodinu a potom opláchnuť vodou (alebo nechať úplne vyschnúť).
  • Výrobky bez chlóru – ak hľadáte výrobok proti plesniam na steny bez zápachu, lepšou alternatívou by bol výrobok, ktorý neobsahuje chlór. Tie sú síce vo všeobecnosti o niečo menej dráždivé a bezpečnejšie, ale možno ich budete musieť na postihnuté miesta nanášať opakovane.

Hoci mnohí ľudia majú dojem, že plesne ich domov neohrozujú, nemusí to byť celkom pravda. Aj v čistých domoch a bytoch sa niekedy objavujú plesne v kúpeľni, práčovni alebo dokonca v kuchyni, ktoré sú spôsobené vyššou vlhkosťou. Najčastejšie sa drží na obkladačkách, silikónových tesneniach, škárach, v blízkosti odtokov alebo dokonca na tapetách.

Ak sa chcete zbaviť plesní na stenách v kúpeľni, práčovni alebo kuchyni, zamerajte sa najprv na pravidelné vetranie. Okrem toho pomôže aj pravidelné čistenie kvalitnými čistiacimi prostriedkami určenými špeciálne na čistenie kúpeľní alebo kuchýň. Okrem chemických čistiacich prostriedkov môžu pomôcť aj niektoré staromódne rady, ako napríklad ocot, jedlá sóda alebo iné úsporné alternatívy.

Profesionálne odstránenie plesní

Ak je váš domov natoľko postihnutý plesňou, že si s ňou nedokážete poradiť sami, budete sa musieť obrátiť na odborníkov. V súčasnosti existujú rôzne spoločnosti, ktoré sa špecializujú priamo na odstraňovanie plesní alebo aj na iné problémy, ktorým čelia české domácnosti. Za kontaktovanie odborníkov sa rozhodne nemusíte hanbiť. Títo ľudia majú veľké skúsenosti a veľmi dobre vedia, ako si poradiť s plesňou na stene, ktorú by ste sami nedokázali vyčistiť, v priebehu niekoľkých dní.

Ako zabrániť vzniku plesní?

Opakujú sa u vás plesne a chceli by ste sa ich raz a navždy zbaviť? Alebo sa mu len snažíte vopred predísť, aby ste tento problém nemuseli riešiť v budúcnosti? Nech už je to akokoľvek, najdôležitejšie je prijať preventívne opatrenia vrátane:

  • pravidelné vetranie celej domácnosti,
  • úprava vlhkosti (odvlhčovače),
  • posunutie nábytku o 10 až 15 centimetrov od steny,
  • utieranie vyzrážanej vody z okien a parapetov,
  • používanie odsávača pár,
  • pravidelné čistenie a vetranie kúpeľne

Čím maľovať proti plesniam?

Aby ste si nemuseli robiť starosti s tým, ako odstrániť pleseň zo steny a čo robiť s plesňou na stene, môžete vyskúšať aj špeciálne farby a stierky proti plesniam. Tieto materiály majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, takže odrážajú teplo z interiéru späť a pomáhajú ho rovnomerne rozložiť po stenách. Preto sú vhodné najmä na vonkajšie steny, rohy alebo aj vchody, kde sa stretávajú teplotné rozdiely.

Okrem toho sa v kuchyni alebo kúpeľni môžu použiť aj špeciálne protiplesňové nátery a stierky. Na týchto miestach nasajú prebytočnú vlhkosť a po vyvetraní ju postupne uvoľňujú, až kým steny úplne nevyschnú. Pokiaľ ide o aplikáciu, mali by sa vždy nanášať v niekoľkých vrstvách na základný náter stien.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kde sa najčastejšie tvoria plesne?

Plesne sú mikroskopické organizmy, ktorým sa najviac darí na teplých, vlhkých a tmavých miestach. Preto sa najčastejšie vyskytujú v starších budovách, ale nevyhýbajú sa ani novostavbám. Zvyčajne napádajú vlhké miesta muriva a postihujú obvodové steny, rohy miestností, časti okolo okien a dverí alebo miesta pod tapetami. Šíria sa aj v kúpeľniach, práčovniach alebo nevetraných pivniciach a šatníkoch.

Ako sa zbaviť čiernej plesne na stenách mechanicky?

Pri mechanickom odstraňovaní plesní je potrebné pracovať s ochrannými pomôckami, ako sú rukavice, ochranné okuliare a tvárový štít alebo respirátor. Najprv je potrebné postihnuté steny namočiť vlažnou vodou, potom navlhčiť okolité časti muriva čistou handrou a prípadnú pleseň zoškrabať špachtľou alebo kefou. V prípade potreby odstráňte aj postihnutú časť omietky.

Ako odstrániť pleseň na stene pomocou šikovnej huby?

Inteligentná huba je parazit, ktorý konzumuje iba plesne. Jednoducho ju naneste na postihnuté miesta pomocou štetca podľa návodu a potom počkajte, kým huba zožerie všetky škodlivé mikroorganizmy. Ide o obľúbenú ekologickú metódu likvidácie plesní, ktorá je zároveň veľmi účinná. Ak sa však rozhodnete stenu premaľovať, radšej potom preventívne znovu naneste inteligentnú hubku.

Ako sa zbaviť plesne na stene v byte s dievčenskou radou?

Ak chcete vyskúšať ekologický spôsob likvidácie plesne, môžete použiť napríklad ocot. Stačí ho naniesť na postihnuté miesto pomocou rozprašovača, nechať pôsobiť hodinu a potom miesto utrieť mydlovou vodou. Medzi ďalšie obľúbené prostriedky proti plesniam patrí jedlá sóda zmiešaná s vodou v pomere 1:1, citrónová šťava, čajovníkový olej, modrá skalica alebo hasené vápno.