VTÁČINEC ŽABINEC: Ako ho účinne zlikvidovať?

Objavili ste na záhonoch hustý porast vtáčinca žabinca? Alebo snáď táto rastlina zavítala na váš kompost alebo priamo do skleníka? Pre záhradkárov predstavuje výskyt tohto burinného druhu obvykle pohromu, pretože bráni ostatným plodinám v raste a nedá sa ho jednoducho zbaviť. Prezradíme, ako sa vykonáva likvidácia vtáčinca žabince, a to ako chemicky, tak aj prírodnou cestou.

Čo je vtáčinec žabinec?

Pod názvom vtáčinec prostredný (Stellaria media) sa ukrýva burinová rastlina z čeľade hvozdíkovitej, ktorú ľudia nazývajú aj vtáčinec žabinec, hadia pusa, hadia papuľa, lebenec, hviezdica prostredná, vtáčí šalát alebo kurie mor. Je známa hlavne tým, že v príhodných podmienkach vytvára husté kobercovité porasty, ktoré bránia plodinám v raste a škodia všetkému okolitému porastu.

Ide o nízku, husto rozvetvenú a plytko koreniacu bylinu, ktorá vyrastá zhruba do výšky od 5 do 30 centimetrov. Poznáte ju podľa drobných zelených lístkov vajcovitého tvaru, ktoré sú na konci špicaté, ale aj podľa vrcholičnatých päťčlenných kvetenstiev. Korunné lístky pritom majú belostnú farbu a vďaka hlbokému prekrojeniu pôsobia dojmom, ako by ich namiesto piatich bolo rovno desať.

Hoci vtáčinec žabinec prináša úžitok ako liečivka, súčasť chutných šalátov alebo kŕmenia pre vtáky, zároveň predstavuje jednu z najodolnejších burín, s ktorými sa v záhradke môžete stretnúť. Utláča zeleninu aj okolo rastúceho kvetu, a pokiaľ si nedáte dobrý pozor, čoskoro sa rozrastie takým spôsobom, že sa ho len tak nezbavíte. Často ho navyše nezdolá ani mráz.

Vtáčik žabinec: ako sa ho zbaviť?

Výskyt vtáčinca žabinca je nutné obmedziť na menšie plochy, kde nebude ohrozovať žiadne ďalšie rastliny. Pokiaľ to ale neurobíte zavčasu, budete s touto burinou len ťažko bojovať. Vyznačuje sa totiž tým, že má veľmi krátku vegetačnú dobu (asi 40 dní), vytvára desať až dvadsaťtisíc semien, ktoré vo vhodnom prostredí neustále klíčia, a kvitne prakticky po celý rok.

Okrem toho, že vtáčinec žabinec nemá medzi ostatnými rastlinami v dĺžke kvitnutia žiadnu poriadnu konkurenciu, sa vyznačuje aj ďalšou nepríjemnou vlastnosťou, a síce že si jeho semená môžu podržať klíčivosť aj niekoľko dlhých rokov. Rastlina potom veľmi rýchlo vytvára súvislé porasty, ktoré bránia ostatnej vegetácii v raste a škodia pestovaným plodinám.

Počas jediného roku sa pritom môžu vyvinúť pokojne 2 až 3 generácie vtáčinca žabinca, pričom táto rastlina klíči už pri teplotách okolo 2 °C a niekedy dokonca rastie aj pod snehom. Ak sa jej teda chcete zbaviť, budete potrebovať pevné nervy. Likvidácia vtáčinca žabinca sa pritom dá vykonať mechanickým spôsobom, ale aj pomocou chemických látok.

Prírodná likvidácia vtáčinca žabinca

Hoci to určite neradi budete počuť, najlepším riešením, ako sa vtáčinca žabinca zbaviť, je jeho mechanické vytrhávanie. Zároveň však samozrejme ide aj o tú najnáročnejšiu metódu, ktorú ľudia nemajú príliš v láske. Vytrhávanie jednotlivých rastlín ručne totiž vyžaduje veľké úsilie a pri použití hrabičiek sa do nich zase rastliny neustále zamotávajú, čo likvidáciu vtáčinca nijako neuľahčuje.

Či už sa pustíte do ručného vytrhávania vtáčinca žabinca, alebo dáte prednosť jeho okopávaniu, musíte to urobiť ešte pred tým, než táto rastlina vysemení. Pokiaľ pôda nie je po zime ešte zamrznutá alebo naopak vplyvom teplejšieho počasia príliš rozbahnená, vrhnite sa na likvidáciu vtáčinca už počas zimných mesiacov. Na pomoc si pritom môžete vziať motyčku, plecí rámček alebo priamo plečku.

Ak sa pustíte do mechanického hubenia vtáčinca žabinca, nezabudnite sa obrniť trpezlivosťou. Zároveň buďte starostliví a dôslední, pretože jedine tak dosiahnete to, že rastlina z daného miesta úplne zmizne a nebude už ohrozovať vaše zeleninové či kvetinové záhony. Hoci vtáčinec nie je poriadne za čo uchopiť a zaplieta sa do hrabličiek aj ďalších nástrojov, vytrvajte a všetky rastliny postupne odstráňte.

Likvidácia parou a horúcou vodou

Vtáčinec žabinec síce najčastejšie rastie na záhonoch, na komposte alebo napríklad na poli, ale môže sa usídliť aj v zámkovej dlažbe. Na tomto mieste je potom veľmi ťažké burinu vytrhať alebo vyryť. Ak ho však chcete ekologicky zlikvidovať bez použitia chémie, môžete vyskúšať hubenie vtáčinca žabinca pomocou horúcej vody a kefy.

Stačí si pripraviť väčší hrniec plný vriacej vody, ktorú potom miesta zasiahnuté vtáčincom žabincom polejete. Tenkou kefou je potom dobré vydrhnúť jednotlivé škáry, ktoré tak navyše očistíte. Okrem toho však môžete použiť aj parný čistič, ktorý pomôže oslabiť koreňový systém nežiaducich rastlín a rýchlo burinu zlikvidovať.

Niektorí potom odporúčajú aj polievanie škár roztokom vody s octom. Pri použití octu vo väčšom množstve a vo vyššej koncentrácii by však mohlo dôjsť k poškodeniu okolitej pôdy. Z toho dôvodu sa odporúča bežný ocot (8%) riediť s vodou v pomere 1:3. Tento spôsob však funguje iba na chodníku alebo na parkovisku, ale na bežné záhony sa rozhodne nehodí.

Chemická likvidácia vtáčinca žabinca

Mechanické vytrhávanie buriny vám nepomohlo a chceli by ste vyskúšať niečo účinnejšie? Alebo skrátka burinu pokrýva príliš veľkú plochu, ktorú nie ste schopní pomocou hrabličiek a motyčky okopať? V tomto prípade môže pomôcť na vtáčinec žabinec likvidácia chemická, teda prostredníctvom rôznych voľne dostupných prípravkov.

Zatiaľ čo niektorí chemickú likvidáciu buriny odporúčajú, iní namietajú, že táto metóda nie je k prírode práve šetrná. Sami teda musíte posúdiť, akej ceste dáte prednosť. Pokiaľ však chcete tento spôsob vyskúšať, máte k dispozícii hneď niekoľko rôznych spôsobov, ako na to. Vhodný prípravok si navyše môžete zakúpiť v obchode aj na internete, ale niektorí dokonca vyrábajú postreky na burinu doma.

Vtáčinec žabinec dokáže podľa záhradkárov zlikvidovať napríklad dusíkaté vápno. To sa rozhadzuje na záhony ideálne skoro ráno po mrazivejšej noci, kedy bude tento spôsob likvidácie najúčinnejší. Okrem toho potom môžete vyskúšať aj selektívny postrek určený na likvidáciu burín v trávniku, ktorý efektívne pôsobí na dvojmaternicové rastliny, ako je skorocel, hluchavka, ďatelina alebo práve vtáčinec žabinec.

Ak hľadáte vhodný postrek na vtáčinec žabinec, mnohí vám určite odporučia klasický RoundUp (totálny herbicíd), ktorý dokáže efektívne zlikvidovať rastliny lemujúce cesty a prerastajúce chodníky. Tento prípravok je síce veľmi účinný pri hubení rôznych druhov burinných rastlín, ale zároveň môže jednoducho zničiť aj všetku okolitú vegetáciu.

Použitie herbicídov v zimnom období vo všeobecnosti nemusí byť príliš účinné. Ak sa rozhodnete použiť RoundUp, nezabudnite to robiť vo chvíli, keď panuje bezvetrie, pretože inak by mohol poškodiť okolité rastliny. Aplikácia sa vykonáva na list, aby prípravok mohol postupne preniknúť až do koreňov buriny. Účinok potom v závislosti na podmienkach býva viditeľný zhruba do troch týždňov.

Niektorí záhradkári, ktorých obťažuje vtáčinec žabinec prerastajúci škárami na chodníku, potom stavia na domáci postrek vytvorený spojením vody a Sava na bielu bielizeň. Ten však nikdy nepoužívajte na trávnik alebo na záhony, pretože by ste zlikvidovali aj všetku ostatnú vegetáciu.

Prečo likvidovať vtáčinec žabinec?

Vtáčinec žabinec patrí medzi najodolnejšie druhy burinových rastlín. Hoci ide o chutnú prísadu do šalátov aj účinnú liečivku, záhradkári ho nemajú príliš v láske, pretože bránia ostatným plodinám v raste a nedá sa ho jednoducho zbaviť. Má navyše veľmi krátku vegetačnú dobu, vytvára až dvadsaťtisíc semien, ktoré neustále klíčia, a kvitne prakticky po celý rok. Okrem toho niekedy rastie aj pod snehom a za rok vytvorí pokojne 2 až 3 generácie.

Ako zlikvidovať vtáčinec žabinec prírodnou cestou?

Najúčinnejším, ale zároveň aj najnáročnejším spôsobom, ako sa vtáčinca žabinca zbaviť, je jeho mechanické vytrhávanie. To sa robí pred tým, než táto rastlina vysemení, teda ideálne ešte počas zimných mesiacov. Na pomoc si človek môže vziať motyčku, plecí rámček, plečku alebo napríklad hrabličky, ale problém je, že sa do týchto nástrojov burinu neustále zamotáva, čo prácu sťažuje.

Ako zničiť vtáčinec žabinec horúcou vodou?

Keď sa vtáčinec žabinec usídli v zámkovej dlažbe, nejde ho jednoducho vytrhať ani vyryť. Niektorí záhradkári preto odporúčajú vyskúšať likvidáciu pomocou horúcej vody a kefy. Stačí vriacou vodou zaliať miesta, kde sa táto rastlina objavila, a potom tenkou kefou vydrhnúť jednotlivé škáry. Okrem toho sa niekedy používa aj parný čistič, ktorý dokáže oslabiť koreňový systém vtáčinca žabinca.

Ako sa zbaviť vtáčinca žabince pomocou chémie?

Niektorí ľudia volia na likvidáciu burinových rastlín chemické prostriedky, hoci tieto metódy často nie sú k prírode práve šetrné. Vyskúšať môžete napríklad dusíkaté vápno, ktoré sa rozhadzuje na záhony po mrazivejších nociach, alebo selektívny postrek určený na likvidáciu burín v trávniku. Na hubenie vtáčinca žabinca, ktorý prerastá dlažbou tvoriacou chodník alebo terasu, sa potom hodí aj RoundUp, ktorý však zničí aj všetku okolitú vegetáciu.