VTÁČINEC ŽABINEC: Kde rastie a ako ho pestovať?

Poznáte ho pravdepodobne ako nepríjemnú burinu, ale v skutočnosti môže byť užitočný aj v kuchyni alebo napríklad ako kŕmenie pre andulky. Reč je samozrejme o rastline známej ako vtáčinec žabinec, ktorá je na našom území hojne rozšírená. Prezradíme, aké druhy vtáčinca existujú, kde rastie vtáčinec žabinec a ako zvláda vtáčinec žabinec pestovania v našich podmienkach.

Druhy vtáčinca

Že ste o rastlinnom rode s názvom vtáčinec nikdy nepočuli? Hoci mnohí záhradkári toto pomenovanie nepoznajú, rastliny, ktoré sa pod týmto označením ukrývajú, by určite spoznali na prvý pohľad. Ide totiž o známe burinové druhy, ktorých nechcenú prítomnosť v záhradke nikto nevíta s nadšením. Zbaviť sa ich totiž človek môže iba s veľkými ťažkosťami.

Rastlinný rod označovaný ako vtáčinec (Stellaria) dnes zahŕňa asi 120 rôznych druhov, ktoré sa vyznačujú radom zhodných vlastností. Rastú prevažne v Eurázii alebo v západnej časti Severnej Ameriky, ale s niektorými z nich sa môžete stretnúť aj v horských oblastiach ďalších kontinentov. Latinské rodové meno pritom odkazuje na tvar koruny vtáčincov, ktorý je hviezdovitý.

Známe druhy vtáčinca:

  • vtáčinec prostredný (Stellaria media),
  • vtáčinec veľkokvetý (Stellaria holostea),
  • vtáčinec mokraďový (Stellaria alsine),
  • vtáčinec trávovitý (Stellaria graminea),
  • vtáčinec dlholistý (Stellaria longifolia),
  • vtáčinec prehliadaný (Stellaria neglecta),
  • vtáčinec bledý (Stellaria pallida),
  • vtáčinec hájnik (Stellaria nemorum),
  • vtáčinec bahenný (Stellaria palustris),
  • vtáčinec vodný (Stellaria aquatica).

Ako vyzerá vtáčinec žabinec?

Najznámejším zástupcom rodu vtáčinec je určite vtáčinec prostredný, ktorý záhradkári poznajú skôr pod názvom vtáčinec žabinec alebo hviezdica prostredná. Ide o významnú burinovú rastlinu, ktorá vytvára husté kobercovité porasty. Záhradkári ju však nemajú príliš v láske, pretože bráni poľnohospodárskym plodinám v raste, škodí okolitému porastu a navyše sa jej nedá jednoducho zbaviť.

Pokiaľ ide o charakteristický vzhľad a vlastnosti, vtáčinec žabinec vás na prvý pohľad najskôr neuchváti. Ide o nízku, husto vetvenú a plytko koreniacu bylinu, ktorá dorastá zhruba do výšky od 5 do 30 centimetrov. Stonky sú poliehavé a pokryté bielymi chĺpkami. Drobné zelené lístky potom bývajú ústretové, vajcovité a na konci špicaté.

Vtáčinec žabinec latinsky nazývame Stellaria media, čo odkazuje na jeho obojpohlavné, samosprašné kvety, ktorých biele korunné lístky spoločne tvoria akúsi hviezdu. Sú pravidelné a päťčlenné, ale vzhľadom na hlboké prekrojenie pôsobia dojmom, ako by ich bolo desať. Plodom sú kapsuly, ktoré obsahujú veľké množstvo šedohnedých až čiernych semien.

Kde rastie vtáčinec žabinec?

Pokiaľ ide o to, aký má vtáčinec žabinec výskyt, v súčasnej dobe sa jedná o kozmopolitnú rastlinu, ktorá sa objavuje prakticky po celom svete. Pôvodne ale išlo o eurázijský druh, ktorý rástol prevažne na európskom kontinente a v západnej, strednej alebo východnej Ázii. Okrem toho sa však v menšom rozsahu vyskytoval aj na území severnej Afriky.

Za svoje celosvetové rozšírenie vďačí vtáčinec žabinec predovšetkým činnosti človeka. V Slovenskej republike je momentálne trvalo zdomácnený a stretnúť sa s ním môžete prakticky všade, a to ako v nížinách, tak aj v neúrodných horských oblastiach. Dokáže sa totiž ľahko prispôsobiť okolitým podmienkam, a hoci preferuje vlhkú, humóznu a priepustnú zeminu, dokáže vyklíčiť aj na menej výživných pôdach.

Ako burina rastie vtáčinec žabinec na rumoviskách, na poliach, v parkoch, vo vinohradoch aj okolo ciest. Stretnúť sa s ním však môžete aj na záhradách, a to konkrétne na záhonoch, ale aj priamo na komposte alebo na nakyprených, rozvoľnených trávnikoch. Okrem toho potom môže zamoriť aj parenisko alebo skleník a prerastá aj rôzne múriky a chodníky.

Ako pestovať vtáčinec žabinec?

Vzhľadom na to, že je vtáčinec žabinec známy hlavne ako burinová rastlina, ktorá dokáže úplne prevalcovať okolitý porast a ďalšie pestované druhy, ľudia ho nemajú príliš v láske. Prečo ho teda cielene pestovať? Hoci to mnohí netušia, v skutočnosti je vtáčinec žabinec nielen burinu, ale aj účinná liečivka, ktorá obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok a dá sa navyše využiť aj v kuchyni.

Z pestovateľského pohľadu je žabinec vtáčinec veľmi nenáročná rastlina, ktorá nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť a veľmi rýchlo sa rozrastá aj na miestach, kde by sa iným druhom vôbec nedarilo. Pokiaľ ju vysadíte na dobre vyhnojený záhon, pravdepodobne bude dobre prospievať a počas niekoľkých týždňov ho celý pokryje. Niekto potom dokonca skúša aj pestovanie na balkóne alebo na okennom parapete.

Vtáčik žabinec sa rozmnožuje generatívne, teda pomocou semien, ktorých výsev môžete pri pestovaní doma vykonávať prakticky po celý rok. Na konečné vonkajšie stanovište sa však vysievajú zhruba od marca, ale počas zimných mesiacov sa dá vtáčinec pestovať napríklad aj v skleníku. Ďalším spôsobom, ako vtáčinec rozmnožiť, sú potom koreňujúce stonky, ktoré sa vo vhodných podmienkach rýchlo ujmú.

Ak však zvolíte prvý variant, majte na pamäti, že semená klíčia nepravidelne, a to väčšinou pri teplote v rozmedzí od 10 do 20 °C. Pokiaľ má rastlina vhodné podmienky, ktoré zahŕňajú predovšetkým vlhkú, humóznu, priepustnú a úrodnú pôdu, doba klíčenia sa pohybuje okolo 12 dní. Keď sa však oteplí, niekedy vtáčinec rastie dokonca aj pod snehom.

Vegetačná doba

Podľa toho, ako sa vtáčinci prostrednému na vybranom stanovisku bude dariť, porastie buď ako jednoročná, alebo ako dvojročná. Pomerne neobvyklá je však aj dĺžka jeho kvitnutia. Najviac totiž kvitne vždy od marca do mája (niekedy sa uvádza do októbra), ale zároveň v každej generácii vytvára desať až dvadsaťtisíc semien, ktoré vo vhodných podmienkach klíčia neustále.

Hoci je to pre mnohých záhradkárov veľmi otravný, porasty vtáčinca žabinca kvitnú postupne prakticky po celý rok. Semená si navyše môžu svoju klíčivosť ponechať pokojne aj po dobu niekoľkých rokov. Okrem toho tieto rastliny veľmi rýchlo rastú, pričom vegetačná doba sa pohybuje okolo 40 dní a v jednom roku tak môže vtáčinec žabinec vytvoriť pokojne 2 až 3 generácie.

Zber vtáčinca žabinca

Vtáčinec žabinec sa dá zbierať od jari až do jesene (alebo dokonca do miernej zimy), takže si môžete urobiť chutný šalát skoro vždy, keď naň dostanete chuť. Najlepšie je pritom urobiť zber za sucha a vyberať iba zelené lístky. Pokiaľ sú niektoré už žltkasté, znamená to, že došlo k premokreniu, zatiaľ čo príliš tuhé stonky zase môžu značiť nedostatok vlahy.

Ak chcete vtáčinec žabinec použiť na prípravu chutného šalátu, ideálne by ste sa mali do zberu pustiť ešte predtým, než rastlina vykvitne. Mladá vňať bude totiž o niečo chutnejšia, sladšia a šťavnatejšia. Pokiaľ budete vtáčinec žabinec zbierať neskôr (vnať aj s drobným kvetom), je lepšie konzumovať skôr sviežo zelené lístky, pretože stonky môžu byť tuhšie. S pribúdajúcim kvetom sa rastlina vysiľuje.

Vtáčik žabinec predaj

Pokiaľ vás táto rastlina zaujala, či už ako liečivka, alebo napríklad ako základ radu chutných pokrmov, a chceli by ste vyskúšať jej pestovanie, určite premýšľate, kde by sa dala zakúpiť. Nemusíte ale mať strach, že by ste vtáčinec nezohnali. Osivo väčšinou býva dostupné v bežných záhradníctvach, hobby marketoch, ale aj na internete.

Aké druhy vtáčinca existujú?

Vtáčinec (Stellaria) je rastlinný rod, ktorý zahŕňa zhruba 120 rôznych burinných bylín. Tie sa vyznačujú množstvom zhodných vlastností, sú vzhľadovo veľmi podobné a rastú hlavne v Eurázii alebo v západnej časti Severnej Ameriky. Medzi najznámejšie druhy sa pritom radí vtáčinec prostredný, vtáčinec veľkokvetý, vtáčinec mokraďový, vtáčinec trávovitý, vtáčinec dlholistý, vtáčinec prehliadaný alebo vtáčinec hájnik.

Kde rastie vtáčinec žabinec?

Vtáčinec žabinec (vtáčinec prostredný) je kozmopolitná rastlina, ktorá je dnes rozšírená takmer po celom svete. Predtým však rástla iba v Európe, v západnej, strednej alebo východnej Ázii a tiež v severnej Afrike. Pokiaľ ide o typické stanovištia, u nás vtáčinec žabinec nájdete v nížinách aj na horách. Objavuje sa na rumoviskách, na poliach, v parkoch, okolo ciest, na záhradách, ale aj na kompostoch.

Ako pestovať vtáčinec žabinec?

Pestovanie vtáčinca žabinca nie je vôbec náročné. Pokiaľ ide o vhodné umiestnenie, ideálna je vlhká, humózna, priepustná a úrodná pôda. Množenie pritom prebieha hlavne generatívne (semenami), ktoré sa v domácich podmienkach vysievajú po celý rok. Na konečné vonkajšie stanovište sa potom výsev vykonáva zhruba od marca. Semená klíčia nepravidelne, a to väčšinou pri teplote od 10 do 20 °C. Klíčenie potom trvá asi 12 dní.

Kedy zbierať vtáčinec žabinec?

Vtáčinec žabinec je možné zbierať od jari až do jesene alebo dokonca do miernej zimy. V ideálnom prípade by to však mal človek vykonávať za sucha a zároveň by mal vyberať iba mladé zelené lístky. Pokiaľ si chcete vyrobiť chutný šalát, zbierajte vňať ešte pred tým, než vtáčinec vykvitne. Bude totiž o niečo sladšia, chutnejšia a šťavnatejšia.