VIANOČNÝ KAPOR 2023: Kedy a kde kúpiť kapra a na čo si dať pozor?

Čas vianočných sviatkov sa rýchlo blíži a k tomu neodmysliteľne patrí aj tradičný nákup vianočného kapra. Ide o krásnu slovenskú tradíciu, bez ktorej si mnohí z nás Vianoce nedokážu predstaviť. Avšak sme si vedomí toho, že sa to môže „nevydariť“ a preto sme spísali článok na túto tému. Dozviete sa, na čo si dať pozor pri nákupe vianočného kapra – kedy a kde ho kúpite, koľko stojí kilo a hlavne, na čo si dať pozor, aby kapor nebol vystavovaný zbytočnému stresu.

ZAOBSTARANIE KAPRA, AKÉ MÁTE MOŽNOSTI?

Všetko začína tým, že potrebujete zaobstarať / kúpiť kapra – KEDY a KDE?

1) V PRIEBEHU ROKA môžete kúpiť čerstvého kapra (či inú rybu) NA RYBÍCH SÁDKÁCH.

Pamätajte, vždy je pri mäse najdôležitejšia jeho čerstvosť a pri rybacom mäse to platí dvojnásobne, takže určite nebuďte leniví a pre rybu si zájdite, aj keď viete, že máte o 20 min. bližšie supermarket ako rybie sádky. Najlepšou voľbou sú rybie sádky, kde si môžete vždy vybrať živú rybu, ktorú si od miestnych rybárov môžete nechať odborne omráčiť a vykrviť (prípadne aj vypitvať, odšupiť, …).

ODPORÚČAME ČLÁNOK AKO HUMÁNNE ZABIEŤ KAPRA?, dozviete sa tu ako správne usmrtiť kapra, vykrviť kapra, zbaviť kapra šupín, vypitvať kapra, naporciovať kapra a množstvo ďalších užitočných informácií!

2) POČAS VIANOČNÝCH SVIATKOV sa kapor predával takmer NA KAŽDOM ROHU – na námestiach, pri supermarketoch, na ulici medzi panelákmi, …V súčasnosti to už ale také ľahké nebude. Obchodné reťazce, pri ktorých ste si v minulých rokoch mohli živého kapra kúpiť zrušili ich predaj.

ODPORÚČAME:

NÁJDITE SI RYBIE SÁDKY, KTORÉ MÁTE BLÍZKO A TAM SI ZÁJDITE PRE ČERSTVÚ RYBU.

PREDAJ VIANOČNÝCH KAPOROV 2023 V MOJOM OKOLÍ (KDE)?

Kde kúpiť vianočného kapra? Pokiaľ nemáte blízko rybie sádky, do ktorých by ste pre čerstvú rybu chodili, tak sa môžete pozrieť na stránky Slovenského rybárskeho zväzu, kde si môžete jednoducho vyhľadať najbližší stánok s predajom vianočných kaprov vo svojom okolí. Jedná sa o každoročne aktualizovaný zoznam schválených predajcov kaprov, kde sa dozviete adresu, mail, tel. číslo , a čas od kedy a do kedy jednotliví predajcovia ryby ponúkajú. Čerstvé ryby v týchto chovoch predávajú počas celého roka. V predvianočnom období môžu ale svoje prevádzky rozšíriť o stánky. Predaj živých kaprov bude aj formou ambulantného predaja. Možno už nekúpite rybu tam kde ste zvyknutí, ale bude sa predávať na inom mieste. Tieto miesta určite v meste nájdete, len to bude chvíľu trvať.

ODPORÚČAME:

NEVERTE MARKETINGOVÝM NÁPISOM! SLEDUJTE KONDÍCIU RÝB V KADIÁCH A ZAOBCHÁDZANIE S NIMI.

KEDY ZAČÍNA PREDAJ VIANOČNÝCH KAPOROV?

Odkedy sa začne predávať vianočný kapor? Na rybích sádkach môžete živé ryby kúpiť počas celého roka. Obvykle sa vianočný kapor predáva od 17.12. do 23.12., ale určite nájdete stánkarov, ktorí predávajú rybu aj pred 17.12. a aj priamo na Štedrý deň. Dátum sa ale môže miesto od miesta líšiť.

ČO SI VŠIMAŤ U PREDAJCOV RYBY?

Predajca rýb musí mať predajňu či stánok vždy náležite označený, aby bolo evidentné, kto daný predaj rýb prevádzkuje. Podľa vyhlášky musí byť predajca vybavený váhami, predajným pultom, pracovným pultom, ktorý musí mať vyvýšenú hranu a musí byť dobre umývateľný. Ďalej určite nesmie chýbať dostatočný počet nádob na „rybí odpad“, tzn. rybie vnútornosti, plutvy a hlavy.

Odporúčame sledovať stav rýb v kadiach či sádkach. Priestor pre ryby by mal byť dostatočne veľký a voda by mala byť dostatočne okysličená (prívod čerstvej vody alebo okysličovacie zariadenie). Pozerajte sa, či na hladine niektoré ryby neležia na boku, pokiaľ áno, tak na takom mieste rybu rozhodne nekupujte!

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Ďalší ukazovateľ dobrého predajcu je spôsob usmrtenia ryby. Človek, ktorý zabíja rybu, by ju mal najprv omráčiť tupím predmetom a okamžite vykrviť prerezaním žiabier alebo prerušením miechy priamo za hlavou ryby. Určite by nemal začať za živa rybu odšupovať či robiť inú činnosť. Ľudia, ktorí ryby pri predaji usmrcujú musia mať zdravotnícky preukaz a dostatočné ochranné pomôcky.

Vyššie uvedené detaily je dobré si všímať hlavne u pouličných predajcov vianočných kaprov.

SLOVENSKÝ KAPOR

Mnoho ľudí preferuje tradičného slovenského kapra. Ide o klasiku, ktorá má v našej krajine dlhoročnú tradíciu. V našich rybníkoch sa ale dochová množstvo ďalších chutných rýb, ktorými môžete tradičného kapra nahradiť. Napríklad spoločnosť Slovryb a.s, ktorej pobočky nájdete v Ružomberku, Príbovciach či Demänovskej doline majú v ponuke okrem kaprov aj rôzne druhy pstruhov. Rybárstvo Kamenný potok (Vrútky) ponúka aj šťuky, sumce, amor a zubáče. Rybhos pri Partizánskom zas okrem už spomínaných rýb ponúka pred Vianocami aj jesetera či karasa. V každom kraji nájdete predajcov živých rýb. Stačí len trochu zagoogliť. Skôr ako na predajcu sa pri kúpe ryby zamerajte na to ako sa s rybou zaobchádza a v akom stave je ryba. Viac o tom sa dozviete v našom článku nižšie.

VEĽKÚ alebo MALÚ RYBU?

Na výlovoch rybníkov, alebo pri stánkovom predaji sa často stretávame s tým, že veľa ľudí pri nákupe preferuje veľkú rybu, pretože veľká ryba má viac mäsa, väčšie kosti,… Avšak to vždy nie je tá správna voľba, pretože jej veľkosť/vek sa môže negatívne podpísať na kvalite a chuti mäsa.

ODPORÚČAME zvoliť veľkosť ryby podľa druhu ryby. Všeobecne platí, že dravé ryby ako sú napríklad pstruh, zubáč alebo šťuka na svojej chuti nestrácajú, nech sú menších alebo väčších rozmerov. Samozrejme, keď sa nebavíme o extréme a domov si neprinesiete 12 kg šťuku.

Z vlastnej skúsenosti môžeme odporučiť veľkosť kapra 2,5-3,5 kg. Ide o ideálnu veľkosť kapra. Ryba v tejto veľkosti má vhodné množstvo podkožného tuku, je mladá a má pomerne veľké kosti, takže sa nemusíte báť, že budete sedieť pri štedrovečernej večeri 2 hodiny.

CENA KAPRA 2023

Koľko stojí vianočný kapor? Cena kapra 2023 sa od ceny kapra 2022 podstatne nebude líšiť. Cena kapra sa bude pohybovať v rozmedzí 5,50 až 6,50 euro za kilogram. Samozrejme, že cena kapra sa líši v rámci regiónov, napr. v Bratislave bude kapor drahší ako v Martine. Ďalej sa určite bude cena za kilogram kapra líšiť pri stánkovom predaji a na samotných sádkach, pretože predaj priamo na sádkach zahŕňa nižšie náklady (bez nákladov na prevoz a skladovanie rýb).

ZAUJÍMAVOSŤ:

PREČO SA JE KAPOR NA VIANOCE?

Vianočný kapor je jedna z najznámejších vianočných tradícií v našej histórii. K tomuto zvyku došlo na prelome 19. a 20. storočia, keď došlo k opätovnému rozmachu chovu rýb a kapor sa stal, ako do počtu, tak do ceny dostupnou komoditou pre väčšinu rodín.

Ryba je veľmi tradičný symbol kresťanského náboženstva, patrím medzi pôstne jedlá, a preto si kapor našiel svoje miesto na štedrovečernom stole.

PREPRAVA KAPRA

Najlepším variantom pre rybu je usmrtenie kapra priamo na mieste nákupu, kde by mali byť kvalifikovaní rybári, ktorí to urobia humánne. Avšak pokiaľ si chcete kapra zabiť sami doma, tak to určite nie je problém. Máte 2 možnosti:

  • Kapra si domov doveziete živého.
  • Kapra vám usmrtí, konkrétne omráči a vykrví.

Ak si veziete živého kapra, tak odporúčame si vziať so sebou nielen nákupnú tašku, ale aj veľkú handru alebo osušku. Handru (príp. osušku) namočíte do kade s vodou a následne do neho rybu zabalíte, aby bola čo možno najdlhšie mokrá – znižuje to jej stres. Ešte lepším variantom je si vziať so sebou veľký uzatvárateľný kýbel, ktorý vám rybári naplnia vodou priamo z kade.

TOP:   Najúčinnejšie AFIRMÁCIE: Ako afirmácie fungujú a ako ich správne používať?

Odporúčame variantu č. 2, čo znamená usmrtenie kapra priamo pri kadi. Samozrejme iba v prípade, že je na prvý pohľad viditeľné, že obsluha predaja kaprov „vie, čo robí“ a usmrtenie predošlých kaprov prebehlo humánne. Ide o najlepší variant, pretože v tejto chvíli kapor prežíva minimálny stres. Ak chcete byť naozaj ohľaduplní, tak si zájdite na sádky, pretože ryba na sádkach cestuje iba 1x (výlov -> sádky). Minimálne cestovanie kaprov pre nich znamená aj minimum stresu.

POZOR:

Stres MÔŽE MAŤ NEGATÍVNY VPLYV NA KVALITU SAMOTNÉHO MÄSA!

KAPOR vo VANI, prečo NIE?!

Umiestniť kapra do vane rozhodne neodporúčame. Kapor vo vani je ten najhorší možný variant na uchovanie živej ryby. Pokiaľ umiestnite kapríka do vane, tak to pre neho bude najviac stresujúca záležitosť, ktorú ste mu mohli pred koncom jeho života urobiť. Ide o to, že teplota vody je iná ako bola na sádkach/v kadi a hlavne voda, ktorú máme doma je chemicky upravovaná a obsahuje často chlór, na ktorý kapry nie sú zo svojho rybníka zvyknuté. Kapor vo vani je jedna zo slovenských vianočných tradícií, ktorá robí radosť hlavne deťom, ale kapríkovi bude určite lepšie, keď túto tradíciu vynecháte a prejdete rovno k humánnemu usmrteniu kapra.

VRÁTENIE VIANOČNÉHO KAPRA DO VODY – CHYBA!

Nepúšťajte kapra späť do vody! Neprežije! Vianočná atmosféra a pohoda zvádza k veľkorysým činom, jednou z nich môže byť vypustenie kapra na slobodu. Ak ste sa predsa len rozhodli, že sa nechcete ochudobniť o kapra vo vani, tak sa vám môže stať, že sa vám či vašim deťom uľútostí vianočného kapríka vo vani a preto sa rozhodnete mu dať voľnosť v neďalekom rybníku či riečke. Kapor tento dobrotivý čin celkom iste neprežije. Prečo? Kapor už absolvoval niekoľko teplotných šokov (sádky – kade – nákupná taška – vaňa – rybník), čo ho buď zabije alebo bude tak oslabený a vyčerpaný, že zimné obdobie nemôže prečkať, pretože jeho zásoba látok na zimu bude na minime.

ODPORÚČAME:

KAPRA ZABIEŤ ČO MOŽNO NAJSKÔR A UŠETRIŤ HO ZBYTOČNÉHO STRESU.

Teraz už ste dostatočne vyzbrojení, takže už nám nezostáva nič iné ako vám popriať „Petrov zdar!“ a krásne prežitie vianočných sviatkov!

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Aká je predajná cena kapra 2023?

Cena vianočného kapra sa oproti roku 2022 takmer nezmenila. Za vianočného kapra zaplatíte od 5,50 do 6,50 e/kg. Na rybích sádkach ho zoženiete aj lacnejšie.

Kedy začína predaj vianočných kaprov 2023?

Väčšina predajcov vianočných kaprov začne svoj predaj 17.12.2023 a bude v ňom pokračovať až do 23.12.2022. Určite nájdete aj predajcov rýb, ktorí predávajú kapry pred 17.12. a aj na Štedrý deň.

Kde kúpiť slovenského kapra?

Mnohí razia heslo, že keď KAPRA, tak jedine slovenského Istotu budete mať ak si zaobstaráte živého kapra priamo s najbližšej sádky. Po celom Slovensku ich nájdete dostatok, takže len stačí vyhľadať najbližšiu a vybrať sa po kapra. Ak sa rozhodnete kúpiť kapra v stánku všímajte si stav rýb a aj spôsob ako ich usmrcujú.