VIANOCE 2023: Kedy sú VIANOČNÉ SVIATKY a VIANOČNÉ PRÁZDNINY?

Medzi najobľúbenejšie slovenské sviatky sa samozrejme radia Vianoce, ktoré milujú deti aj dospelí. Tieto sviatky sa spájajú s mnohými tradíciami, kam patrí napríklad pečenie cukroviniek, príprava štedrovečernej večere, spievanie kolied alebo obdarovávanie blízkych vianočnými darčekmi. Prezradíme, ako vianočné sviatky vlastne vznikli, čo si počas nich pripomíname, koľkého sú Vianoce a kedy sa zdobí vianočný stromček.

Prečo sa oslavujú Vianoce?

Vianoce sú kresťanské sviatky, počas ktorých si pripomíname narodenie Ježiša Krista v Betleheme. Hlavným sviatkom je pre veriacich Boží hod vianočný, ktorý pripadá na 25. decembra. Tomu predchádza adventná doba a Štedrý deň, ako predvečer Narodenia Pána. Potom nasleduje doba vianočná, ktorá v rímskokatolíckej cirkvi trvá až do nedele po 6. januári av iných západných cirkvách do sviatku Zjavenia Pána (6. januára).

Prvotné zmienky o kresťanských oslavách Vianoc pochádzajú už z 2. storočia nášho letopočtu, pričom pevný dátum 25. decembra sa ustálil pravdepodobne počas 4. storočia v Ríme. Podobu týchto sviatkov potom výrazne ovplyvnil napríklad František z Assisi, ktorý roku 1223 slávil omšu pred inscenáciou jasličiek so živými ľuďmi a zvieratami. Tak vznikla tradícia betlehemov, ktorá je obľúbená dodnes.

V minulosti sa na európskom území vianočné sviatky spájali s niekoľkými významnými tradíciami. Sem patril napríklad zvyk bdenia (vigília) a pôstu, almužna a pohostenie pre chudobných, pečenie vianočiek, krájanie ovocia, stlanie slamy na podlahu, obchádzanie s koledou a vzájomné obdarovávanie. V 17. storočí sa navyše slávenie Vianoc začalo presúvať do rodín, kde ľudia okrem narodenia Krista uctievali aj pospolitosť.

Postupom času potom Vianoce získali skôr rodinný a súkromný charakter, pričom dnes ich vidíme ako sviatky štedrosti, veľkorysosti ducha, lásky, rodiny a priateľstva. Ľudia ich oslavujú bez ohľadu na náboženské vyznanie a stále dodržiavajú množstvo zaujímavých zvykov a obyčajov. Okrem zdobenia vianočného stromčeka to treba spievanie kolied či rozdávanie darčekov, ktoré podľa českej tradície nosia Ježiško.

Kedy sú Vianoce 2023?

Máte doma neposedné deti, ktoré sa neustále pýtajú, kedy budú Vianoce? Alebo sa snáď sami radíte medzi milovníkov týchto sviatkov a už od konca leta odpočítavate dni do začiatku decembra, kedy budete môcť konečne vyzdobiť svoj dom alebo byt vianočnými ornamentmi? Nech je to, ako chce, určite premýšľate, ako vychádza na Vianoce 2023 voľno a ako dlho trvajú vianočné sviatky tento rok.

Tento rok nám ukazuje vianočné sviatky kalendár tak, že pripadnú prevažne na víkend. Ak si teda nevezmete v záverečných decembrových dňoch dovolenku, dlhého pracovného voľna sa bohužiaľ nedočkáte. Pokiaľ ide o to, na ktoré sviatky sa nechodia do práce, ide samozrejme o Štedrý deň, 1. sviatok vianočný (Boží hod vianočný) a 2. sviatok vianočný (Sviatok svätého Štefana).

Ako vychádzajú sviatky 2023?

  • Štedrý deň (24. decembra) – nedeľa,
  • 1. sviatok vianočný (25. decembra) – pondelok,
  • 2. sviatok vianočný (26. decembra) – utorok.
TOP:   POZITÍVNE AFIRMÁCIE NA LÁSKU, ktoré skutočne fungujú

Pokiaľ teda márne premýšľate, na kedy vychádzajú vianočné sviatky, pretože si chcete trochu oddýchnuť od práce a užiť si spoločný čas so svojou rodinou, tento zoznam vás pravdepodobne nepoteší. Ak chcete mať voľno aj medzi Vianocami a pondelkovými oslavami Nového roka (1. januára), budete si musieť vziať hneď 3 dni dovolenky – teda od stredy 27. decembra až do piatku 29. decembra. Silvester potom oslávime v nedeľu 31. decembra.

Kedy sú vianočné prázdniny 2023?

Plánujete dovolenku na sviatky a chceli by ste vedieť, od kedy budú vianočné prázdniny v školách? Pretože Štedrý deň vychádza na nedeľu, deti si tiež voľna príliš neužijú. Vianočné prázdniny 2023/2024 odštartujú v piatok 22. decembra 2023 a skončia v nedeľu 7. januára 2024. Do lavíc sa teda ratolesti vrátia opäť v pondelok 8. januára.

Kedy kúpiť vianočný stromček?

V súvislosti s blížiacimi sa vianočnými sviatkami veľa ľudí rieši aj výzdobu svojich domovov. S tým samozrejme súvisí predovšetkým vianočný stromček, ktorý v slovenských domácnostiach na Vianoce rozhodne nemôže chýbať. Ten ľudia zdobia pomocou rôznofarebných baniek, ornamentov, slamených ozdôb, svetielok alebo napríklad sušených a čokoládových dobrôt.

Pokiaľ máte výzdobu domácnosti na starosti práve vy, možno vás zaujíma, kedy kupovať vianočný stromček. Všetko samozrejme závisí od toho, či plánujete zdobiť stromček umelý, alebo naopak ten živý. S nákupom toho umelého rozhodne nečakajte na poslednú chvíľu, pretože by ste mohli byť sklamaní, keby už v obchodoch žiadne nemali alebo keby ten objednaný nestačil doraziť včas.

Živý vianočný stromček obvykle vydrží niekoľko týždňov (ale samozrejme záleží na tom, o aký druh sa jedná). Zakúpiť ho teda môžete v priebehu decembra, pričom predaj na mnohých miestach prebieha už od konca novembra. Čakať s obstaraním stromčeka na poslednú chvíľu sa príliš neodporúča, pretože by na vás už žiadne pekné kúsky nemuseli zostať.

Veľa ľudí predpokladá, že čerstvejšie odrezané stromčeky im doma dlhšie vydržia. Pravdou ale je, že sa väčšina stromčekov, ktoré potom zamieria do predaja, reže už v priebehu októbra alebo novembra. Dôležité je potom hlavne uskladnenie. Do Štedrého dňa by ste mali stromček skladovať na temnom, chladnejšom mieste, a to ideálne v nádobe s vodou. Ponechajte ho pritom zabalený, aby toľko nevysychal.

A kedy zdobiť vianočný stromček? Žiadna tradícia, ktorá by určovala jasný termín, v podstate neexistuje. V slovenských domácnostiach je však zvykom zdobiť vianočný stromček buď večer 23. decembra, alebo priamo na Štedrý deň dopoludnia. Pokiaľ si však ľudia chcú vianočnú atmosféru naozaj užiť, zdobia svoje stromčeky oveľa skôr, pokojne už s príchodom adventu.

Ďalšie obľúbené vianočné tradície

Okrem zdobenia stromčeka slovenskej domácnosti často dodržiavajú aj ďalšie vianočné tradície. Patrí sem napríklad spoločné spievanie kolied alebo posielanie vianočných a novoročných prianí svojim blízkym. Obľúbené je však aj veštenie z rozkrojených jabĺčok, prostredníctvom sviečok plávajúcich na mise s vodou alebo pomocou roztaveného olova.

Okrem toho si potom ľudia doma tradične stavajú malé jasličky (napríklad z papiera, z dreva alebo z keramiky), pričom zobrazenie Ježišovho narodenia v Betleheme s bábikou Máriou, Jozefom, bábätkom v jasličkách, oslíkom, volkom a prípadne aj ďalšími postavičkami často nájdete aj v kostoloch. Navštíviť potom môžete aj známe české betlehémy alebo rôzne výstavy.

TOP:   SPLN APRÍL 2024: Kedy je a čo nás čaká?

Neoddeliteľnou súčasťou vianočných osláv sa samozrejme stali aj vianočné darčeky, pričom v minulosti bolo zvykom obdarovávať nielen členov rodiny, ale aj služobníctvo. Okrem toho sa almužny rozdávali aj žobrákom alebo tulákom, ktorí v čase sviatkov zaklopali na dvere. Drobnosti pre radosť sa potom pod vianočným stromčekom začali hojnejšie objavovať až počas 20. storočia. Dnes už tieto pozornosti rozhodne nemôžu chýbať, čo hojne využívajú obchody a reklamy.

Ďalšou obľúbenou tradíciou je samozrejme aj štedrovečerná večera, pri ktorej sa typicky schádza celá rodina. V niektorých domácnostiach sa navyše pripravuje tanier na nečakanú návštevu a ľudia sa pred jedlom pomodlia. Potom sa obvykle podáva rybia polievka, obalený a osmažený kapor a zemiakový šalát, ale veľa domácností dnes tento zvyk obmieňa, takže výnimkou nie sú ani rezne alebo vínna klobása. Okrem toho sa v rámci príprav pečie aj vianočné pečivo, vianočka a štóla.

Kedy sú pravoslávne Vianoce?

Hlavne vo východnej Európe sa vianočné sviatky oslavujú podľa juliánskeho kalendára, a preto pripadajú na iný termín ako Vianoce v rímskokatolíckej cirkvi. Pravoslávny vianočný pôst začína konkrétne 28. novembra a končí po 40 dňoch večernou bohoslužbou. Vianoce sa potom oslavujú až 6. a 7. januára a sviatky oficiálne končia 19. januára, kedy sa ľudia začínajú pripravovať na sviatok Kristovho krstu.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Prečo oslavujeme Vianoce?

Vianoce sú druhé najdôležitejšie kresťanské sviatky. Počas týchto dní si veriaci pripomínajú narodenie Ježiša Krista v Betleheme, pričom hlavným sviatkom je Boží hod vianočný, ktorý pripadá na 25. decembra. Okrem toho slovenské domácnosti oslavujú aj Štedrý deň, ktorý mu predchádza, a sviatok svätého Štefana, ktorý nasleduje.

Kedy sú vianočné sviatky 2023?

V tomto roku si príliš voľna neužijeme, pretože sviatky pripadajú prevažne na víkend. Štedrý deň oslávime v nedeľu 24. decembra, Boží hod vianočný potom v pondelok 25. decembra a sviatok svätého Štefana vychádza na utorok 26. decembra. To isté potom platí pre oslavy Nového roku (1. január), ktoré tentoraz pripadnú na pondelok.

Kedy kupovať vianočný stromček?

Pokiaľ si plánujete zaobstarať živý vianočný stromček, môžete ho zakúpiť už v priebehu decembra. Stromčeky sa obvykle režú v októbri alebo v novembri a do predaja idú tesne pred začiatkom adventnej doby. Nečakajte príliš dlho, pretože inak budú tie najlepšie kúsky rozobrané. Dôležité je však zakúpený stromček správne skladovať, aby neuschol alebo sa inak nepoškodil.

Kedy majú deti vianočné prázdniny 2023?

Ak máte doma ratolesti školou povinné, určite vás zaujíma, kedy majú deti vianočné prázdniny 2023/2024. Tentoraz si bohužiaľ voľna neužijú toľko ako v iných rokoch, keď sviatky vychádzajú na pracovné dni. Vianočné prázdniny totiž začínajú až v piatok 22. decembra 2023 a skončia v pondelok 8. januára 2024.