NAJLEPŠIE VIANOČNÉ KOLEDY a PIESNE na počúvanie TU!

Medzi najobľúbenejšie vianočné zvyky sa okrem obdarovávania blízkych, zdobenia stromčeka alebo napríklad sledovania rozprávok radí samozrejme aj počúvanie a spievanie vianočných kolied. Prezradíme, prečo sa spievajú koledy a kde sa táto tradícia vlastne vzala. Zároveň prinášame zoznam vianočných kolied, ktoré sú najobľúbenejšie u nás aj v zahraničí a ktoré si tu môžete vypočuť.

Vianočné koledy

Vianočná koleda je pieseň s vianočnou tematikou, ktorej názov si spájame s obchôdzkami, kedy deti už v stredoveku počas rôznych sviatkov, ako sú Vianoce alebo napríklad Veľká noc, obchádzali domy, spievali a žiadali o výslužku. Pretože sa týmto obchôdzkam odnepamäti hovorilo koleda, postupom času tento názov prevzali aj vianočné piesne, ktoré dnes ku sviatkom neodmysliteľne patria.

Slovo koleda prevzala praslovančina z latinského výrazu calendae, ktorý označuje prvý deň v mesiaci. Pohanskí Slovania si ho spájali s oslavami zimného slnovratu, kedy sa pomocou spevu snažili privolať blahobyt a šťastné dni. História klasických kresťanských kolied potom siaha do 13. storočia, pričom podľa legendy bol autorom prvej existujúcej koledy svätý František z Assisi.

Vianočné koledy často pojednávajú o narodení Spasiteľa Ježiša Krista, ale sústredia sa aj na púť troch kráľov a na ďalšie náboženské motívy. Okrem toho však môže ísť aj o prianie hospodárom so žiadosťou o nejakú tú výslužku. Zatiaľ čo množstvo týchto piesní potom bolo ladených skôr komornejšie alebo ako ľudové vianočné koledy, našli sa medzi nimi aj chrámovo spievané balady.

V minulosti sa koledy spievali iba počas doby vianočnej, ale v priebehu niekoľkých posledných desaťročí sa táto tradícia premenila a ľudia si tieto pesničky často púšťajú a pospevujú už počas adventu. Okrem toho sa dnes ako vianočné koledy označujú všetky piesne s vianočným motívom. Nejedná sa teda iba o melódie doplnené náboženským textom.

Keďže veľa ľudí považuje Vianoce za najkrajšie sviatky celého roka, neustále vznikajú ďalšie (viac či menej úspešné) vianočné hity. Staré aj nové piesne potom môžete počuť v reklamách, v rádiách, na vianočných trhoch alebo napríklad ako zvukovú kulisu v preplnených obchodných domoch. Okrem toho si môžete s deťmi zanotovať vianočné koledy s pianom alebo zahrať vianočné koledy na gitaru.

TIP: Neviete si rady, ako popriať svojim blízkym pekné sviatky? Skúste naše vianočné a novoročné priania!

Slovenské vianočné koledy

Dávate prednosť tomu, keď sú vianočné piesne slovenské, pretože si ich môžete z plného hrdla zaspievať? Alebo si snáď chcete doma cez sviatky pustiť klasické hity, ktoré poznáte už od detstva? Žiadny problém! Všetky vianočné koledy samozrejme nemôžeme obsiahnuť, ale nižšie nájdete aspoň tie najznámejšie slovenské koledy, ktoré si cez Vianoce púšťajú deti i dospelí v nespočetných domácnostiach.

Klasické vianočné koledy

Hoci stále pribúdajú nové a nové vianočné pesničky, staré vianočné koledy si medzi ľuďmi stále udržujú svoju obľubu. Často sa jedná o spevy oslavujúce príchod Spasiteľa Ježiša Krista alebo o vianočné ľudové piesne, ktoré v minulosti spievali koledníci. Vypočuť ich môžete na vianočných bohoslužbách alebo na rôznych kultúrnych podujatiach, ktoré sa konajú v čase predvianočnej alebo priamo na sviatky.

Poďme bratia do Betlehema – o pôvode tejto vianočnej koledy sa toho bohužiaľ príliš veľa nevie. Patrí však medzi obľúbené ľudové koledy, ktoré si ľudia spievajú už odnepamäti. Nájdete ju tu.

Nesiem vám noviny – o príchode Krista na svet, o tom, ako ho navštívili anjeli, a o jeho láske k ľuďom rozpráva vianočná pieseň Nesiem vám noviny. Táto kresťanská koleda je aj dnes medzi ľuďmi veľmi obľúbená, hoci mnohí poznajú iba niekoľko začiatočných sloh. Pripomenúť si ju môžete kliknutím na tento odkaz.

Jak si krásne, Jezuliatko – ak hľadáte jednoduché koledy na klavíri, páčiť by sa vám mohla pieseň Jak si krásne Jezuliatko. Ide o jednoduchú koledu, ktorá opisuje, ako sa ľudia prichádzajú s darmi klaňať novonarodenému Ježiškovi. Objavíte ju tu.

Dobrý pastier sa narodil – medzi pomerne známe vianočné koledy patrí aj pesnička Dobrý pastier sa narodil, ktorá patrí medzi kresťanské nápevy. Ak by ste si ju radi vypočuli alebo zaspievali, kliknite na nasledujúci odkaz, kde túto koledu nájdete.

Vstávajte pastieri – chcete si vypočuť nejaké pekné vianočné koledy? Veľmi jednoduchý nápev má pieseň Vstávajte pastieri , ktorú si ľudia tradične púšťajú na Štedrý večer. Ak máte túto koledu tiež radi, pustite si ju tu.

Pásli ovce Valaši – v minulosti sa ako Valaši označovali pastieri, ktorí sa stali dôležitými postavami vianočného príbehu. Neďaleko Betlehema sa valachom zjavil anjel a zvestoval im, že sa práve narodil Spasiteľ. Pasáčikovia preto hneď bežali za malým Ježiškom, aby sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že je to skutočne pravda. Práve to sa stalo námetom piesne Pásli ovce Valaši, ktorú nájdete tu.

Narodil sa Kristus Pán – najstaršie záznamy tejto slovenskej vianočnej piesne pochádzajú z 15. storočia, ale údajne je ešte o niečo staršie. V niektorých skorších spevákoch sa objavuje v podobe so šiestimi slohami, dnes však ľudia v kostoloch bežne spievajú iba prvé štyri z nich. S hudbou si ju môžete zanôtiť pokiaľ kliknete sem.

Ó chýr preblahý – pri žiadnom vianočnom stromčeku nesmie chýbať ľudová pieseň Ó chýr preblahý, ktorá patrí medzi najznámejšie vianočné koledy na Slovensku. Túto krásnu vianočnú pesničku obľúbenú aj medzi deťmi nájdete tu.

Tichá noc – medzi najkrajšie vianočné piesne sa bezpochyby radí Tichá noc, ktorú prvýkrát roku 1818 uviedli Franz Xaver Gruber a Joseph Mohr v kostole sv. Mikuláša v rakúskom Oberndorfe. Text tejto koledy oslavuje krásu vianočnej noci, vďaka čomu si ľudia túto pieseň čoskoro obľúbili. Dnes je preložená do mnohých jazykov a nárečí a spievajú si ju ľudia po celom svete. Pustiť si ju môžete tu.

Daj Boh šťastie – hľadáte detské koledy, ktoré sa jednoducho naučia aj vaše malé ratolesti? V tom prípade by sa vám mohla páčiť pieseň Dej Boh šťastia, ktorá patrí medzi najmilšie slovenské vianočné koledy a rozpráva o malom Ježiškovi. Pusťte si ju na tomto odkaze.

My traja králi – veľmi známa je medzi ľuďmi aj koleda My traja králi. Ako už samotný názov napovedá, rozpráva o tom, ako prichádzajú traja králi a čo ľuďom želajú. Jej zhudobnenú verziu objavíte tu.

Moderné koledy

Chcete si vypočuť vianočné slovenské či české koledy, ale žiadne kresťanské staré piesne, ktoré sa pri stromčeku počúvajú alebo spievajú každý rok, vás príliš nelákajú? V tom prípade môžete zvoliť moderné vianočné pesničky, ktoré sú o niečo novšie a možno nie tak ohrané ako niektoré koledy, ktoré sú tu s nami už niekoľko storočí.

Vianoce, Vianoce prichádzajú – ak chcete počúvať vianočné koledy slovenské, skúste pesničku Vianoce, Vianoce prichádzajú. Tento hit vytvorili v roku 1962 Zdeněk Borovec a Jaromír Vomáčka. Čoskoro potom u nás zľudovel a stal sa jedným z najznámejších vianočných songov. Pustiť si ho môžete kliknutím na tento odkaz.

Najkrajšie Vianoce – hoci nepatrí práve medzi staré koledy, už dlhé roky je u nás táto vianočná pieseň od IMT Smile veľmi obľúbená. Hocikto by ju možno dokonca zaradil medzi najkrajšie vianočné koledy. Ak si ju chcete vypočuť pri pečení cukroviniek alebo napríklad pri vianočnom stromčeku, kliknite sem.

Rolničky – za zmienku samozrejme stojí aj tento nestarnúci hit, ktorý pochádza z angličtiny, ale počas rokov u nás zdomácnela aj jeho česká verzia. Dnes si preto mnohí nevedia Vianoce bez tohto songu vôbec predstaviť. Pokiaľ je to aj váš prípad, vypočuť si ho môžete tu.

List Ježiškovi – jedným z hitov, bez ktorých by slovenské Vianoce už neboli tým, čo sú, je bezpochyby pieseň List Ježiškovi od Paľa Haberu. Postupom času sa potom stala symbolom vianočných sviatkov. Nájdete ju tu.

Polnoční – medzi najkrajšie české koledy, ktoré patria skôr k moderným piesňam, sa dnes bezpochyby radí Polnoční od Václava Neckářa. Počas adventného času znie zo všetkých českých rádií a stala sa obľúbenou aj medzi rôznymi detskými zbormi a ďalšími hudobníkmi, ktorí ju cez Vianoce sami spievajú. Jej čiernobiely videoklip sa ukrýva tu.

Vianoce na mieru – táto pieseň spolu s videoklipom vznikla v roku 2017, a to iba počas 14 dní, pričom veľmi skoro zaznela aj z českých a slovenských rádií a získala si srdcia mnohých poslucháčov. Aby ste hitom Ewy Farné mohli rozoznieť aj svoju domácnosť, kliknite sem.

Vianočné (Karel Gott a Krištof) – táto skladba si musela chvíľu počkať, než uzrela svetlo sveta, ale akonáhle sa tak stalo, okamžite z nej bol hit. Pokiaľ si chcete vypočuť pieseň Vianočná, ktorú má na svedomí kapela Krištof v spolupráci s Karlom Gottom, nájdete ju tu.

Netradičné vianočné koledy

Zatiaľ čo niekto si rád zahrá vianočné koledy na klavíri, iný dáva prednosť menej tradičným verziám obľúbených sviatočných pesničiek, alebo dokonca preferuje netradičné hity, ktoré nie sú medzi ľuďmi väčšinou tak známe ako tie pôvodné. Ak patríte skôr do druhej spomínanej skupiny, možno by vás mohli zaujať niektoré z nasledujúcich vianočných pesničiek.

Rockové koledy – ak už nechcete dookola počúvať tie isté vianočné koledy, ale ich melódie napriek tomu máte radi, vyskúšať môžete napríklad rockové vianočné koledy. Tie ponúkajú staré texty v novom znení, čo určite ocení nejeden poslucháč. Nájdete ich na tomto odkaze.

Paľo Habera – ak máte radi hudbu od Paľa Haberu, možno by sa vám mohli páčiť aj vianočné hity v jeho podaní. Ak naozaj ide o to pravé orechové práve pre vás, môžete posúdiť, ak kliknete sem.

Vtipné vianočné koledy – pomerne obľúbené sú medzi ľuďmi v poslednom čase vtipné vianočné pesničky, ktoré rozhodne nie sú rovnaké ako klasické koledy vianočné. Patrí sem napríklad pieseň Ladovská zima od Jaromíra Nohavicu, sviatočný hit skupiny Nightwork s názvom Vianočný čas, videoklipy Anjel od českého hudobníka Pokáča, ale aj pesnička Štedrý večer nastal, ktorú spieva Xindl X.

České vianočné koledy

Ak nechcete dookola počúvať slovenské koledy pre deti i dospelých ani ďalšie slovenské pesničky, ktoré vám už pripadajú ohrané, skúste sa pozrieť na hudobnú tvorbu našich susedov. Tu si určite vyberiete pekné koledy pre najmenších, ale aj moderné vianočné piesne, ktoré si zamilujete a ktoré vám počas adventného času vykúzlia úsmev na tvári.

Pokiaľ hľadáte tradičné české koledy, skúste zabrúsiť sem. Okrem toho by vás však mohli osloviť aj ďalšie slovenské vianočné pesničky, ako je napríklad pieseň Jsou svátky od Karla Gotta, hit Sliby se maj plnit o Vánocích od J. Ledeckého, či vtipná pesnička Měkké dárky alebo Už za pár dní od Pokáča

Anglické vianočné koledy

V posledných rokoch si stále väčšiu obľubu medzi ľuďmi nachádzajú aj anglické koledy a americké koledy, ktoré neustále znie v rádiách, v televízii, v nových filmoch a seriáloch, ale aj ako podkres v obchodných domoch, keď idete nakupovať vianočné darčeky. Ak máte radi vianočné koledy anglickej, môžete si vypočuť niektorý z obľúbených hitov v našom nasledujúcom zozname:

Nemecké vianočné koledy

Hoci sú momentálne anglické koledy pre deti i dospelých veľmi populárne, možno tomuto jazyku až tak neholdujete alebo napríklad dávate prednosť iným zahraničným miestam, kam často jazdíte alebo kde máte príbuzných. V tom prípade by sa vám možno mohli páčiť nemecké koledy a pesničky. Pokiaľ si chcete vianočné piesne v nemčine vypočuť, zamierte sem.

Francúzske vianočné koledy

Podobne ako v predchádzajúcom prípade možno až toľko neholdujete klasickým vianočným popovým songom z Británie a už vás toľko nelákajú ani americké vianočné piesne, ale chceli by ste si vypočuť tradičné sviatočné hity v prevedení, ktoré nie je tak ohrané. Zaujať by vás mohli napríklad francúzske koledy, ktoré nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Talianske vianočné koledy

Ak hľadáte zahraničné vianočné koledy, ktoré ozvláštnia adventnú atmosféru vo vašej domácnosti, ste na správnom mieste. Vypočuť si totiž môžete aj talianske koledy, ktoré rozhodne majú čo do seba. Ak hľadáte pesničky na tento spôsob, nájdete ich tu.

Prečo sa spievajú vianočné koledy?

Vianočné koledy si pohanskí Slovania spájali s oslavou zimného slnovratu, kedy sa s ich pomocou snažili privolať blahobyt a šťastie. Prvá kresťanská koleda údajne vznikla v 13. storočí a jej autorom bol František z Assisi. Deti potom v stredoveku počas rôznych sviatkov obchádzali domy, spievali a žiadali o výslužku, čo sa označovalo ako koleda. Tento názov sa ale neskôr vžil aj pre piesne s vianočnou tematikou.

Čo patrí medzi najkrajšie koledy na Slovensku?

Pokiaľ máte radi klasické slovenskévianočné koledy, určite poznáte pieseň Narodil sa Kristus Pán, ktorá oslavuje príchod Spasiteľa či Pásli ovce valasi. Okrem toho ľudia nedajú dopustiť na hit Tichá noc a tradične si spievajú aj ďalšie koledy, kam patria piesne.

Aké sú moderné slovenské a české vianočné pesničky?

Pokiaľ už sú pre vás klasické české koledy príliš ohrané a radšej by ste si vypočuli moderné popové pesničky, ktoré pochádzajú až z posledných desaťročí, nie je problém. V posledných rokoch totiž týchto piesní neustále pribúda. Zaradiť sem môžeme napríklad hit List Ježiškovi alebo Svet lásku má od Paľa Haberu, Jsou ú svátky od Karla Gotta, Vianoce na mieru od Ewy Farnej alebo hit Pulnočný, ktorý spieva Václav Neckář.

Ktoré anglické koledy a pesničky sú najobľúbenejšie?

Medzi najlepšie vianočné hity všetkých čias by dnes ľudia určite zaradili pieseň Last Christmas od skupiny Wham! alebo napríklad vianočný song All I Want For Christmas Is You, ktorý má na svedomí Mariah Carey. Okrem toho však k obľúbeným patria aj pesničky Jingle Bells, Let It Snow, White Christmas, Happy Xmas, Santa Baby, Blue Christmas, Rocking Around the Christmas Tree alebo Have Yourself a Merry Little Christmas.