NAJLEPŠIE PF 2024: Pošli originálnu Novoročenku!

Záver decembra sa obvykle spája s odpočinkom a rodinnou pohodou, ale je to aj doba bilancovania, kedy ľudia opúšťajú to staré a s nádejou očakávajú, čo im prinesie ďalší rok. Touto dobou sa preto na Slovensku rozosielajú aj obľúbené novoročné priania. Prezradíme, čo je PFko, kedy sa posiela novoročenka, aký rok sa píše na PF a čo sa praje do nového roku osobám, ktorým je novoročenka určená.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Čo je to novoročenka?

Ako novoročenka alebo PF (slangovo péefko) sa označuje papierová kartička, ktorá obsahuje prianie všetkého najlepšieho do nového roka. Okrem tejto pôvodnej verzie novoročného priania sa ale objavujú aj ďalšie varianty, takže sa môžete stretnúť s PFkom dreveným, keramickým alebo inak umelecky stvárneným. Stále častejšie sú potom aj elektronické novoročenky (hlavne vo forme e-mailovej správy).

Skratka PF vychádza z francúzskeho spojenia Pour féliciter. To v doslovnom preklade znamená „pre zablahoželanie“ alebo „pre šťastie“. Zaujímavé však je, že vo Francúzsku sa toto spojenie ako označenie novoročných prianí pre blízkych alebo pre obchodných partnerov bežne nepoužíva. Tento zvyk sa ujal predovšetkým na území Českej republiky a na Slovensku, ale dnes sa objavuje aj v ďalších krajinách.

Prianie všetkého dobrého do nasledujúceho roka je pritom historicky odvodené od staršieho zvyku, ktorým je posielanie kartičiek a pohľadníc s prianím pekných vianočných sviatkov. Aj dnes sa preto tieto udalosti často spájajú a ľudia si navzájom želajú „Veselé Vianoce a šťastný nový rok“. Zatiaľ čo na našom území ale obyvatelia nedajú dopustiť na samostatné novoročenky, v zahraničí sa stále posielajú skôr vianočné priania.

A na čo vlastne novoročenky slúžia? Ide predovšetkým o pekný spôsob, ako niekomu popriať šťastný vstup do nového roka, či už prostredníctvom milého osobného odkazu, alebo napríklad nejakým vtipným príslovím. Okrem toho sa ale môže jednať aj o výraz úcty a poďakovania, pričom PFko často vyjadruje odosielateľov záujem udržiavať aj naďalej s adresátom dobré vzťahy ako doteraz.

Práve z toho dôvodu sa PFka stali obľúbeným marketingovým nástrojom, ktorý dnes na našom území hojne využívajú menšie i väčšie spoločnosti, ale aj jednotlivci, ktorí chcú vo svojom odbore zabodovať. Veľmi populárne sú u nás napríklad firemné PF, ktoré rozosielajú podniky pred koncom roka svojim obchodným partnerom, sponzorom, podporovateľom alebo aj svojim zamestnancom.

Kde sa novoročenky vzali?

Tradícia, kedy ľudia prajú svojim najbližším všetko najlepšie do nového roku, vznikla pravdepodobne už v starom Egypte. Bohatší obyvatelia sa touto dobou navzájom obdarovávali drobnými pozornosťami, konkrétne symbolom šťastia a boha Slnka Ra, ktorým bol skarabeus. Tento zvyk sa neskôr v pozmenenej podobe preniesol aj do Európy, kde ho spočiatku ovplyvnilo hlavne kresťanstvo.

Za prvú novoročenku slovenského pôvodu je považovaná kovová minca s nemecky písaným textom ZVM NEVEN IAHR 1606 (slovensky teda „K NOVÉMU ROKU 1606), ktorá bola za vlády Rudolfa II. vyrazená v pražskej mincovni. S klasickými papierovými novoročenkami však táto minca nemá príliš veľa spoločného, pretože sa im nepodobá ani svojím charakterom, ani svojou hodnotou.

Skôr ako ľudia začali novoročné prianie tlačiť, navzájom si vymieňali rôzne umelecké predmety, ktoré boli symbolom úcty k tomu druhému. Zároveň sa však jednalo o pekný darček na pamiatku, ktorým mohla byť napríklad drevorezba, kresba, maľba či tepaná doštička. Postupom času sa však novoročenky zjednodušili, začali sa na nich objavovať motívy zimnej krajiny a získali papierovú podobu.

Na slovenskom území si tento typ novoročeniek získal obľubu začiatkom 19. storočia. K rozmachu danej tradície prispela predovšetkým tuzemská sekularizácia, pričom novoročenka začala čiastočne nahrádzať priania „šťastných a veselých Vianoc“. Život mestského obyvateľstva sa navyše v tom čase stával oveľa hektickejším, čo malo na posielanie novoročeniek aj svoj vplyv.

Napriek tomu, že mnohí ľudia už v polovici 19. storočia považovali novoročenky za núdzové ospravedlnenie, ktoré niektorí jedinci rozosielajú svojim priateľom a známym miesto osobnej návštevy, a hojne tento rozmáhajúci sa zvyk kritizovali, postupom času si získaval stále väčšiu obľubu. Významným popularizátorom tejto tradície bol pritom gróf Karel Chotek z Chotkova a Vojnína.

Tento muž posielanie novoročeniek svojim blízkym zaviedol údajne okolo roku 1827, pretože bol pohodlný a nebavilo ho na konci roka navštevovať všetkých svojich početných známych a príbuzných. Keďže si ale nemohol dovoliť byť v spoločenských kruhoch za nezdvoráka, ktorý nikomu nepoprial všetko najlepšie do nového roka, rozhodol sa túto situáciu vyriešiť po svojom.

Karel Chotek z Chotkova a Vojnína preto nechal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Jozefa Berglera vyrobiť gratulačné lístky, ktoré potom poštou rozoslal všetkým svojim známym, priateľom a príbuzným. Údajne sa ale postaral aj o prenikanie skratky PF do slovenského prostredia, pretože francúzština v tom čase vo vyšších vrstvách patrila k hojne využívaným jazykom.

Vo veľkom sa potom u nás novoročenky začali tlačiť koncom 19. storočia, kedy sa na niektorých miestach stali neoddeliteľnou súčasťou spoločenských zvyklostí. Už v prvej polovici 20. storočia ich posielanie ľudia začali považovať za peknú tradíciu, a postupom času sa preto rozšírila po celom našom území. Svoju obľubu si pritom novoročenky udržujú dodnes, len sa počas rokov výrazne zmenila ich podoba.

Čo sa praje do nového roka?

Neviete si rady, čo napísať na PF, a bojíte sa, aby ste neurobili nejakú fatálnu chybu? Či už v tomto roku plánujete svojim známym poslať luxusné novoročenky, ktoré zaujmú svojim kvalitným prevedením, vtipné novoročenky, ktoré človeka rozosmejú, alebo vám budú stačiť novoročenky elektronické, čo do obsahu sa tieto novoročné priania pravdepodobne nebudú zase tak veľmi líšiť.

PF totiž slúži hlavne ako priestor, kde človek môže svojim blízkym, priateľom alebo napríklad obchodným partnerom popriať všetko najlepšie do nasledujúceho roka. Okrem toho je možné ďalej špecifikovať oblasti, v ktorých by sa adresátovi malo dariť (veľa šťastia, zdravia, lásky, spokojnosti, pohody či úspechov) alebo treba poďakovať za dôveru a príjemnú spoluprácu.

A aký rok sa vlastne na novoročenku píše? Hoci to niektorým ľuďom môže byť úplne jasné, iní môžu byť pri tvorbe PFka zmätení. Majte preto na pamäti, že na novoročenku sa vždy píše rok nasledujúci, teda ten, na ktorého príchod sa momentálne chystáme a ktorého príchod budeme s poslednými silvestrovskými okamihmi oslavovať, a nie ten, ktorý práve prebieha.

Kedy odoslať PF?

Márne premýšľate, kedy priať do nového roka, aby to nebolo príliš skoro, alebo naopak príliš neskoro? Keďže ľudia obdobie medzi Vianocami a novoročnými oslavami považujú za čas určený na odpočinok, rodinné stretnutia a bilancovanie, radšej pošlite novoročenku ešte pred Štedrým dňom. Ako ideálne sa javia termíny okolo 15. decembra, keď ľudia ešte obvykle chodia do práce.

Pokiaľ chcete posielať novoročenky 2024 poštou, urobte to najlepšie štrnásť dní pred Vianocami, aby sa k adresátom stihli včas dostať. Neskôr totiž mávajú zamestnanci často už vianočné voľno a nie je výnimkou, že v niektorých firmách býva vyhlásená celozávodná dovolenka. Včasné odoslanie novoročenky navyše dáva možnosť druhej strane, aby na vaše prianie zareagovala.

Elektronická novoročenka, alebo klasické PF?

V súčasnej zrýchlenej dobe sa stále častejšie stretávame s tým, že klasickú novoročenku začína nahrádzať elektronická novoročenka. Dôvod je pritom úplne jednoduchý – málokto má v predvianočnom období čas alebo chuť zháňať, vyrábať alebo zadávať na vytvorenie pekné novoročné priania, ktorými potom obdaruje svojich blízkych alebo známych. Zároveň ide o úsporu peňazí aj papiera.

Zároveň sa ale môže stať, že váš PF e-mail, ktorého text aj prílohu ste pracne vymýšľali, skončí medzi desiatkami podobných prianí, ktorými sú dnes ľudia často zavalení. Človek si potom taký odkaz nemusí ani prečítať, alebo ho skrátka pridá na zoznam rovnakých blahoželaní, ktoré sa od seba v žiadnom ohľade príliš nelíšia, a čoskoro naň v predvianočnom zhone zabudne.

Práve z toho dôvodu sa dnes množstvo firiem i jednotlivcov vracia k posielaniu klasických novoročeniek. Tie totiž môžu odosielateľa odlíšiť od mnohých ďalších ľudí alebo spoločností, ktoré si s ich tvorbou nedali zase až takú veľkú prácu. Vytlačené prianie, ktoré je originálne tvarom alebo má pekný dizajn, si navyše obdarovaný môže vystaviť napríklad v kancelárii alebo na nástenke.

Dôležité je tiež poznamenať, že v súčasnej dobe si ľudia často nechávajú spracovávať novoročenky od výtvarníkov, grafikov či fotografov, ktorých zásluhou už PFka nie sú iba slovným oznámením, ale často sa z nich stávajú umelecké diela. Tie môžu adresáta potešiť aj pobaviť, pričom niektoré novoročenky sa potom stávajú vyhľadávaným zberateľským artiklom.

V akom programe vytvoriť PF?

Plánujete sa tento rok pustiť do tvorby novoročenky svojpomocne? V tom prípade si určite kladiete otázku, ako na to, aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Všetko však záleží na tom, ako ste zruční a koľko času či energie ste ochotní tvorbe PFka venovať. Fantázii sa pritom medze rozhodne nekladú, takže môžete popustiť uzdu svojej kreativite (vždy však vo vkusnom prevedení).

Pokiaľ ste výtvarne nadaní, možno si budete chcieť PF pohľadnice vytvoriť vlastnoručne. Okrem toho ale môžete vyskúšať aj rôzne grafické programy a editory určené na prácu s fotografiami, ktoré sú dostupné zadarmo alebo za poplatok. Sem patria napríklad Zoner Photo Studio, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Canva, Corel Draw, GIMP, Photopea, Inkscape a mnoho ďalších. Skúsiť však môžete aj stránku Webnode, kde je možné vytvoriť pôsobivé PF 2024 na stiahnutie zadarmo.

Nové trendy vo vytváraní novoročeniek

Súčasné novoročenky sa menia ako vo svojom vzhľade, tak v obsahu. Ľudia a firmy si stále viac uvedomujú dôležitosť osobného prístupu. Firemné novoročenky teraz obsahujú nielen poďakovanie a priania, ale aj praktické prílohy, ako sú recepty alebo básničky.

Zároveň sa ľudia vracajú ku klasickým tlačeným novoročenkám, ktoré ponúkajú jedinečný dizajn a osobitosť. V dnešnej dobe si nechávame vytvárať novoročenky od profesionálov, čím z nich robia umelecké diela s výrazným vizuálnym dojmom.

PF 2024

Márne premýšľate, aký by malo mať PF 2024 text, aby ste vyjadrili všetko, čo svojim príbuzným, priateľom alebo známym touto cestou chcete oznámiť? Novoročenky sa môžu svojím poňatím líšiť, takže vždy záleží na tom, komu presne plánujete tieto priania rozoslať. Zatiaľ čo medzi blízkymi môže ísť o veľmi osobné alebo vtipné odkazy, svojim známym ľudia posielajú skôr všeobecnejšie texty, pomocou ktorých im poprajú všetko najlepšie do nového roka:

  • Nech nový rok sa v rozprávku zmení, v ktorej rýchlo nájdete zaľúbenie. PF 2024
  • PF 2024 – Nech nový rok krásny je a každý hneď ožije.
  • Prajeme krásne Vianoce a v novom roku veľa šťastia, zdravia a osobných úspechov.
  • Môžeme mať tisíce prianí, túžob a snov, ale len šťastie, zdravie, láska a priateľstvo dávajú našim dňom skutočný zmysel. Požehnaný rok 2024 praje..
  • Z celého srdca prajeme príjemné prežitie sviatkov vianočných a úspešné vkročenie do nadchádzajúceho roku 2024.
  • Plno príjemných prekvapení v roku 2024!
  • Úspešné zakončenie roku 2023 a bezstarostné vykročenie do roku 2024!
  • Prekrásne Vianoce a veľa osobných aj pracovných úspechov v roku 2024.
  • Hor sa do nového roku 2024!
  • Správnym smerom v novom roku 2024.
  • V novom roku mnoho radostných dní. PF 2024.
  • Prajeme veľa radostných okamihov v novom roku 2024.
  • Úspešnú plavbu pokojnými vodami roku 2024.
  • Bezstarostnú jazdu rokom 2024.
  • Nech sa v novom roku máte ako v najkrajšom sne, nájdete všetko, čo hľadáte, a užijete si 365 šťastných dní!
  • More šťastie, oceán lásky, potok zdravia, pramienok nádeje a len kvapôčku sklamania. Šťastný nový rok!

Firemná novoročenka

Ak vám bola zverená tvorba novoročenky, ktorá bude fungovať ako firemné PFko, majte na pamäti, že by ste sa mali snažiť vytvoriť také prianie, ktoré poteší vašich obchodných partnerov či zákazníkov a medzi ostatnými sa nestratí. Či už zvolíte tlačenú, alebo naopak elektronickú verziu, dôležité je dbať na kvalitu. Investujte teda do grafiky a prípadne aj do kvalitného papiera a obálky.

Súčasťou firemnej novoročenky by malo byť poďakovanie za priazeň či spoluprácu, pričom nezabudnite na to, že ak máte obchodných partnerov z viacerých regiónov alebo krajín, možno bude potrebné tomu prispôsobiť aj prevedenie PFka. Mnohí dnes vsádzajú aj na pridanú hodnotu, ktorú môže byť napríklad recept na domáce sušienky alebo pekná básnička, pričom na PFko patrí aj podpis zástupcu firmy (nie anonymný).

Čo by naopak v novoročenke rozhodne byť nemalo, sú rôzne zľavy a reklamy. Ak firma trvá na tom, že chce prostredníctvom PFka informovať o nejakej novej službe alebo napríklad o novom produkte, mala by toto oznámenie pojať skôr vtipnou cestou. V žiadnom prípade potom novoročné prianie nesmie nikoho uraziť, a preto je lepšie v niektorých prípadoch voliť všeobecnejšie formulácie. Ako môže vyzerať text na firemných novoročencov?

  • Prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov a mnoho úspechov v novom roku 2024. K tomu by sme radi pripojili aj poďakovanie za Vašu dôveru a skvelú spoluprácu.
  • Vážení obchodní priatelia, ďakujeme za spoluprácu v roku 2023, prajeme krásne Vianoce a do nového roku 2024 veľa zdravia, šťastia i pracovných úspechov.
  • Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru v uplynulom roku a do nového roku 2024 prajeme veľa zdravia, šťastia, pohody a osobných aj pracovných úspechov.
  • K prianiu pokojného prežitia vianočných sviatkov a šťastia v novom roku 2024 pripájame aj poďakovanie za Vašu dôveru a príjemnú spoluprácu.
  • Všetko najlepšie, veľa zdravia, mnoho osobných aj pracovných úspechov v novom roku 2024!
  • Ďakujeme za príjemnú spoluprácu a prajeme Vám šťastný a úspešný nový rok 2024.
  • Spokojné prežitie vianočných sviatkov a mnoho zdravia a šťastia v novom roku v rodine aj na pracovisku.
  • Veľa zdravia, úspechov a spokojnosti do nového roku praje svojim partnerom spoločnosť…
  • Do Nového roku Vám prajeme veľa zdravia, spokojnosti, osobných aj pracovných úspechov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
  • V období celoročnej rekapitulácie a novoročných predsavzatí Vám ďakujeme za doterajšiu spoluprácu a prajeme úspešný nový rok.
  • Stojíme na prahu nového roku. Nech doň spoločne vkročíme pravou nohou. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a prajeme v novom roku mnoho úspechov.
  • Prajeme Vám úspešný rok 2024 a ďakujeme za spoluprácu v roku uplynulom.
  • Ďakujeme Vám za doterajšiu spoluprácu a prajeme príjemné prežitie vianočných sviatkov, uvoľneného Silvestra a úspešný Nový rok.
  • Vážení obchodní priatelia, ďakujeme Vám za spoluprácu v uplynulom roku a prajeme krásne Vianoce a do nového roku veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a osobných aj pracovných úspechov.

PF anglicky

Chcete vytvoriť novoročenku s anglickým textom, ale neviete si rady, akú formuláciu zvoliť? Vyskúšať môžete naše tipy na to, ako sa píše novoročenka anglicky:

  • Wishing you a Happy New Year 2024. May it be all that you hope it will be.
  • May the miracle of Christmas bring you love and joy. May all your wishes always come true. Merry Christmas and Happy New Year to you.
  • May this new year bring in the happiest and most beautiful times for you. Wish you a Happy New Year full of new hopes.
  • May every day of the new year glow with good cheer and happiness for you and your family. Happy New Year 2024.
  • Wish you and your family a joyful, bright, healthy, prosperous and happy year ahead.

PF nemecky

Ak máte obchodných partnerov alebo blízkych v zahraničí, možno by sa vám mohla hodiť aj novoročenka v nemčine. Skúste napríklad niektorý z nasledujúcich textov:

  • Fröhliche Weihnachten und ein glückliches neues Jahr.
  • Wunderschöne Weihnachten und viel Freude im neuen Jahr.
  • Wir bedanken uns für die Zusammenarbeit im Jahre 2023 und für das Jahr 2024 wünschen Ihnen viel persönliche und berufliche Erfolge.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je novoročenka?

Pod týmto názvom sa ukrýva papierová kartička či e-mailová správa, ktorá slúži ako prianie všetkého najlepšieho do nového roka. Inak sa jej hovorí aj PF alebo slangovo péefko. Okrem základných variantov pritom existujú aj ďalšie možnosti, ako novoročenku vytvoriť, ako je napríklad novoročenka drevená a keramická alebo napríklad animovaná novoročenka.

Čo znamená PF skratka?

Skratka PF je v skutočnosti odvodená od francúzskeho výrazu Pour féliciter, čo v preklade znamená „pre zablahoželanie“ alebo skôr „pre šťastie“. Zatiaľ čo na našom území sa tento termín medzi ľuďmi rozšíril hlavne vďaka grófovi Karlovi Chotkovi z Chotkova a Vojnína, vo Francúzsku sa bežne v spojení s novoročenkami nepoužíva.

Ako vytvoriť novoročenku?

Fantázii sa tu rozhodne medze nekladú, takže záleží iba na vašich schopnostiach, čase a energii, ktoré ste ochotní tejto úlohe venovať. PFko samozrejme môžete vytvoriť ručne, ale aj na to dobre poslúži rôzne grafické programy či editory určené na úpravu fotografií. Ďalej potom môžete využiť bezplatnú možnosť tvorby novoročeniek na internetových stránkach, alebo si naopak zaplatiť služby grafika.

Čo napísať do PF 2024 priania?

Samozrejme vždy záleží na tom, komu je novoročenka určená. Inak bude vyzerať PFko pre vašich najbližších a inak to, ktoré poputuje k vašim obchodným partnerom či zákazníkom. Typicky však novoročenky zahŕňajú prianie všetkého najlepšieho do nasledujúceho roka, čo môže byť doplnené aj o nejakú humornú poznámku alebo napríklad o poďakovanie za dôveru a spoluprácu.