Rozmýšľate, čo môžete tento rok pridať do debničiek na balkóne alebo za oknom? Okrem obľúbených muškátov a begónií môžete skúsiť pestovať verbenu, okrasnú rastlinu známu ako verben. Povieme vám, aké druhy existujú a na čo sú dobré, ako verbena zvláda pestovanie v našej oblasti, kedy verbenu vysievať a ako verbenu zalievať.
Čo je verbena?
Verbena (latinsky Verbena) je rod rastlín z čeľade verbenovité, ktorý zahŕňa veľké množstvo zaujímavých bylín a polokrov. V minulosti ľudia niektoré z nich považovali za magické rastliny s afrodiziakálnymi účinkami, preto sa často pridávali do nápojov lásky. Dnes sa pestujú v kvetináčoch ako okrasné rastliny na skrášlenie balkóna alebo parapetu, ale môžu obohatiť aj trvalkové záhony.
V závislosti od konkrétneho druhu môže byť verbena v niektorých prípadoch jednoročná, zatiaľ čo v iných prípadoch je verbena trvalka. Z hľadiska vzhľadu sa tieto nearomatické rastliny vyznačujú vzpriamenými, vzostupnými alebo polopriamenými stonkami s hranatými stonkami, ktoré môžu byť holé alebo chlpaté.
Ľudia si verbenu obľúbili najmä pre jej krásne kvety, ktoré sú obojpohlavné, sediace alebo krátkostopkaté a v rámci kvetenstva sú jednotlivé. Najčastejšie sú usporiadané vo vrcholových, jednoduchých alebo zložených mnohokvetých strapcoch, latách alebo latách. Kalich je rúrkovitý a päťuholníkový, kým koruna môže mať rôznu farbu od bielej cez ružovú, fialovú až po modrú. Plodom je kôstkovica.
Známe druhy verbeny
V súčasnosti existuje približne 150 rôznych druhov verbeny, z ktorých väčšina sa vyskytuje najmä v Amerike (pozri webovú stránku Plants of the World Online). Tieto rastliny sa medzi sebou aj pomerne často krížia, takže existuje aj veľké množstvo krížencov (napr. veronika záhradná).
Veľa však závisí od aktuálnej taxonomickej koncepcie, pretože niektoré zdroje uvádzajú iný počet druhov ako iné. Dôležité je tiež spomenúť, že niektoré severoamerické a juhoamerické druhy sú zaradené do rodu Glandularia. V každom prípade sú u nás známe tieto druhy rodu Verbena:
- Verbena bonariensis,
- Verbena officinalis,
- Verbena rigida,
- modrá verbena (Verbena hastata),
- Verbena urticifolia,
- verbena záhradná (Verbena x hybrida),
- verbena kanadskáš (Verbena canadiensis),
- Verbena tenera,
- Verbena tridens,
- verben peruánsky (Verbena peruviana).
Verbena lekárska
Ide o jediný druh verbeny, ktorý rastie v Slovenskej republike. Je to väčšinou trváca (zriedkavejšie jednoročná), asi pol metra vysoká bylina, ktorá sa k nám pravdepodobne dostala neúmyselne ako burina. Kvitne v júli a auguste, jednotlivé kvety sú slabo fialové alebo ružové a objavujú sa v kláskovitom kvetenstve.
V súčasnosti je zaradená medzi ohrozené druhy (C3), pretože z našej krajiny postupne mizne. Dôvodom je úbytok vhodných teplých biotopov pre túto verbenu v dôsledku zmien v hospodárení (premena na ornú pôdu, zarastanie burinami a pod.) alebo v dôsledku využívania pôdy na poľnohospodárske účely.
Medzi ľuďmi je verbena známa ako významná liečivá a magická rastlina. V minulosti sa verilo, že má afrodiziakálne vlastnosti a chráni ľudí pred výstrelmi, preto sa rastlina nazývala železné drevo. Horká stonka sa zbiera na začiatku kvitnutia, keď obsahuje veľké množstvo účinných látok. Zo sušených stoniek sa potom pripravuje čaj a niektorí ľudia jedia aj čerstvé výhonky ako šalát.
Pokiaľ ide o účinky verbenovníka na ľudské zdravie, v minulosti sa používal najmä ako liek na choroby pečene a obličiek. Okrem toho bol obľúbený aj u ľudí trpiacich bolesťami hrdla, prechladnutím, bronchitídou, tráviacimi problémami alebo neuralgiou trojklanného nervu. Okrem toho pôsobí močopudne, pomáha zvyšovať odolnosť voči stresu a zmierňuje pocity úzkosti, strachu či podráždenia. Môže však pomôcť aj pri tenzných bolestiach hlavy.
Verbena argentínska
Tento druh, ktorý je známy aj pod názvom verbena korunná, sa pôvodne vyskytuje v Brazílii, Bolívii, Paraguaji, Uruguaji a Argentíne. Je to jednoročná, dvojročná až viacročná bylina alebo dokonca polokrov, ktorý má rovnú stonku a bežne dorastá do výšky 150 cm (môže však byť aj vyšší). Z tohto dôvodu sa táto rastlina zvyčajne nezamieňa s inými druhmi verbenov.
Ďalším charakteristickým znakom verbeny argentínskej sú drobné fialové kvety, ktoré sú zoskupené v hustých vidliciach. Iná farba kvetov nie je v tomto prípade známa. Vďaka svojmu vzhľadu je táto rastlina v súčasnosti obľúbenou súčasťou mnohých záhrad, a to nielen v Slovenskej republike. Často sa vysádza do trvalkových aj jednoročných záhonov.
Verbena záhradná
Záhradná verbena je obľúbená rastlina, ktorá sa u nás hojne pestuje. Je to súhrnný názov pre skupinu krížencov rôznych druhov, ktoré sa označujú aj ako hybridné verbenovité rastliny. Ľudia ich najčastejšie vysádzajú ako letničky do kvetináčov alebo rôznych závesných nádob. Príslušné rastliny sa potom môžu pochváliť krásnymi kvetmi v rôznych farbách (kvietky sú niekedy dokonca očkové alebo dvojfarebné).
Kde rastú verbeny?
Verbeny sa vyskytujú najmä v Amerike. Najväčší počet druhov sa nachádza v Mexiku, odkiaľ mnohé z nich pochádzajú. Hojne sa však vyskytujú aj v Brazílii, Spojených štátoch a Argentíne. Okrem toho sa niektoré druhy vyskytujú aj v Kanade, Strednej Amerike, na Galapágoch a v Karibiku.
V Starom svete sú známe len 3 pôvodné druhy verbeny a 2 z nich sa nachádzajú na území Európy. Verbena rastie na mnohých miestach, od Európy až po južnú Afriku a tiež v južnej, juhozápadnej a východnej Ázii alebo v Austrálii. Existuje aj jednoročný druh Verbena supina, ktorý sa vyskytuje v oblastiach od Stredozemného mora až po Indiu. Niektoré pestované druhy, ako napríklad verben tvrdý a verben argentínsky, však zdomácneli v teplejších európskych oblastiach.
Na čo je verbena dobrá?
V posledných rokoch sa verbena stala medzi záhradkármi mimoriadne obľúbenou vďaka obrovskému množstvu zaujímavých kultivarov a hybridov. Obzvlášť obľúbené sú polozelené rastliny, ako napríklad verbenka záhradná, ktorá má celý rad dlho kvitnúcich kultivarov s veľkými kvetmi v atraktívnych odtieňoch. Pestujú sa na balkónoch, okenných parapetoch, ale aj v záhrade.
Ďalším obľúbeným druhom je verbena vzpriamená, konkrétne verbenka argentínska (napr. kultivary Violetta, Royal Dreams alebo Lollipop) alebo verbenka modrá (Pink Spires, White Spires alebo Blue Spires). Vyšľachtené sú však aj rôzne kultivary verbenky kanadskej alebo žliazkatej (Glandularia tenuisecta).
Okrem toho môže mať verbena liečivé vlastnosti, ak natrafíte na správny druh. V súčasnosti si ľudia z listov verbeny pripravujú najmä čaj alebo tonikum a jej kvetenstvo sa používa v homeopatii. Modrý verben si našiel miesto aj v ľudovom liečiteľstve, kde jeho listy pôsobia ako analgetikum alebo liek proti hnačke, bolestiam žalúdka a poruchám trávenia.
Pestovanie verbeny
Verbeny sú teplomilné rastliny, ktoré majú rady slnečné stanovištia. Pokiaľ im poskytnete dostatok vlahy, môžu sa pestovať aj na miestach, kde svieti celý deň. Z tohto dôvodu sa často vysádzajú do samozavlažovacích debničiek, ktoré ľudia umiestňujú na parapety, balkóny alebo terasy. Možno ich však pestovať aj v závesných kvetináčoch alebo v trvalkových a letničkových záhonoch.
Ak chcete aj vy vyskúšať, ako verbena zvládne pestovanie vo vašej záhrade, mali by ste si najprv vybrať vhodnú odrodu. Záleží, samozrejme, na tom, či hľadáte skôr polovzpriamenú rastlinu, alebo dávate prednosť vzpriameným bylinám a polokríkom. V ideálnom prípade by ste sa mali poradiť o svojich preferenciách priamo v záhradníctve alebo si zistiť ďalšie informácie na internete.
Verbena v kvetináči
Kúpili ste si zrelú sadenicu, ale neviete, čo s ňou? Pokiaľ ide o to, kam verbenu zasadiť, mali by ste mať na pamäti, že verbeny uprednostňujú slnečné miesta. Vyberte si preto miesto, na ktoré ideálne dopadajú lúče po celý deň (znesú však aj čiastočný tieň). Z tohto dôvodu sa kvetináče alebo závesné nádoby zvyčajne umiestňujú na južne, juhovýchodne alebo západne orientované balkóny, terasy alebo parapety.
Verbeny sa zvyčajne vysádzajú v polovici mája do dobre odvodnenej pôdy, ktorá je bohatá na živiny a po zalievaní udrží vodu, ale nebude príliš premočená. U nás sa tieto rastliny zvyčajne pestujú ako letničky, ktoré sa po odkvitnutí s príchodom chladného počasia likvidujú. K dispozícii sú však aj viacročné druhy, ktoré môžu v našich podmienkach prezimovať.
Verbena pestovanie zo semien
Keďže ceny dospelých sadeníc verbeny v posledných rokoch neustále stúpajú, mnohí záhradníci v súčasnosti uprednostňujú pestovanie zo semien. Tie sa môžu vysievať na povrch substrátu v dvoch rôznych termínoch, prvý skoro na jar a druhý koncom leta. Nie je to však také jednoduché, ako by sa niektorým mohlo na prvý pohľad zdať.
Malé rastliny sú veľmi citlivé na zamokrenie, ale aj na preschnutie. Okrem toho pri jarnom výseve môžete naraziť na problém nedostatku tepla pre klíčiace verbeny, preto sa často skladujú v zimných záhradách alebo skleníkoch. Obľúbenou radou záhradkárov je namočiť semená pred výsevom do vlažnej vody. Na zasiate semená sa potom pridá vrstva vermikulitu, aby sa zabezpečila dobrá klíčivosť.
Pri teplote približne 20 °C vyklíčia semená verbeny približne za dva až tri týždne. Potom ich možno postupne prepichnúť do vhodných plochých nádob a presadiť do kvetináčov alebo sadbovačov. Neskôr, keď je vonku dostatočne teplo, sa vysadia na záhon, ktorý bude ich konečným stanovišťom, prípadne do pripravených kvetináčov a závesných nádob.
S čím kombinovať verbeny?
Verbeny sa často vysádzajú do trvalkových aj jednoročných záhonov, pretože dokážu dodať krásnu farbu. Môžu vyniknúť v skupinových výsadbách aj ako solitéry, čím obohatia moderné aj vidiecke záhrady. Niektorí ľudia ich umiestňujú do popredia vysokých okrasných stromov, iní ich radšej vysádzajú v spoločnosti ruží. Pozitívnou správou je, že verbeny priťahujú do záhrady motýle, včely a čmeliaky.
Zalievanie a hnojenie verbeny
Či už pestujete argentínsku verbenu, alebo pestujete verbenovník záhradný, mali by ste sa dobre postarať o dve základné veci, ktorými sú dostatok vlahy a živín. Preto sa oplatí umiestniť verbenu do samozavlažovacieho kvetináča, aby mala rastlina zabezpečený stály prísun vody. Aj tú však treba pravidelne kontrolovať a dopĺňať približne každý tretí deň.
Spočiatku je dobré primiešať do substrátu, kam verbenu zasadíte, granulované hnojivo. Dva týždne po vysadení je vhodné začať aj s pravidelným týždenným hnojením (napr. Kristalonom alebo iným tekutým hnojivom pre balkónové kvety). Túto časť starostlivosti nemožno vynechať, inak nedosiahnete bohaté kvitnutie.
Ako zaštipovať verbeny?
Ak chcete podporiť kvitnutie, po vysadení zaštipnite polovicu výhonkov na každej rastline. Keď sa rozvetvia, zaštipnite aj zvyšné výhonky. Verbeny by mali bohato kvitnúť, čo oceníte. Bohatšie kvitnutie však môžete podporiť aj odstránením už odkvitnutých kvetenstiev. Nie je to však potrebné, pretože verbeny sú tak husto olistené, že nakoniec zakryjú vyblednuté kvety.
Zimovanie verbeny
Hoci verbena sa v záhrade počas letných mesiacov správa dobre, v zime je to s ňou o niečo horšie. Mnohí ľudia ju preto vysádzajú len ako jednoročnú rastlinu a s príchodom chladných mesiacov ju zlikvidujú, aby na jar získali nové sadenice. Ak však verbenám venujete dostatočnú starostlivosť a správne ich zazimujete, môžu vydržať až do budúceho roka.
Ak sa chcete pokúsiť verbenu zazimovať, skráťte rastlinu približne o polovicu a potom ju umiestnite na svetlé miesto, kde bude teplota okolo 10 °C (napríklad v zimnej záhrade alebo na chodbe). Nezabudnite, že verbena vyžaduje stálu vlhkosť v koreňovom krúžku, preto by ste ju mali pravidelne zalievať. Nesmie však byť premokrená ani preliata.
Po príchode jari rastlinu skráťte na výšku približne 5 cm, premiestnite ju na miesto s teplotou okolo 15 °C, pravidelne zalievajte a hnojte. Postupom času by mala verbena ožiť, aby ste ju mohli vo vhodnom čase (približne v polovici mája) premiestniť na vonkajšie miesto alebo ju v prípade potreby presadiť.
Rozmnožovanie verbeny
Ak chcete verbenu rozmnožiť, môžete vyskúšať niekoľko rôznych spôsobov. Najbežnejším spôsobom rozmnožovania verbeny je odrezkami asi 15 cm dlhých odrezkov, ktoré sa zbavia spodných listov, pričom sa ponechá len 6 až 8 listov. Odrezky sa potom vložia do vody, kde by mali rýchlo zakoreniť. Potom ich môžete zapichnúť do zmesi perlitu, rašeliny a piesku.
Ďalším spôsobom rozmnožovania verbeny je kríženie. Ako na to? Strednú časť dlhších výhonkov zatlačte do pôdy, kde by mali približne za 8 týždňov zapustiť nové korene. Potom môžete výhonok a jeho korene oddeliť od materskej rastliny a zasadiť ho do samostatnej nádoby (verbeny sa zvyčajne vysádzajú do kvetináčov alebo závesných nádob). Výhonok potom zastrihnite, aby ste mladú rastlinu podporili v hojnom rozvetvení.
Choroby a škodcovia
Ak pestujete verbenu, mali by ste si dávať pozor najmä na puchrovú pleseň, nebezpečnú chorobu, ktorá postihuje balkónové rastliny. Medzi základné príznaky tohto problému patrí hnednutie a zasychanie listov na spodnej strane a postupné vyholovanie stoniek. Z tohto dôvodu sa odporúča pri výsadbe preventívne ošetriť pôdu prípravkom proti padlí a pravidelne kontrolovať, ako verbena rastie a či nevykazuje príznaky ochorenia.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Aké druhy verbeny existujú?
Verbena alebo verben sa vzťahuje na rod rastlín, ktorý zahŕňa približne 150 rôznych druhov bylín a polokrov. Na našom území rastie len verbena, ktorá je známa svojimi liečivými vlastnosťami. Okrem nej tu ľudia vo veľkom pestujú napríklad verbenku argentínsku, verbenku šípovú alebo verbenku záhradnú. Väčšina ostatných druhov sa vyskytuje v Amerike.
Aké sú účinky verbeny?
Ľudia odjakživa považovali verbenu za magickú rastlinu s afrodiziakálnymi vlastnosťami. Okrem toho sa používal na liečbu chorôb pečene a obličiek, bolestí v krku, prechladnutia, tráviacich problémov a bolestí hlavy. Okrem toho zvyšuje odolnosť voči stresu a zmierňuje úzkosť, strach či podráždenie. Modrá verbena sa potom používa ako analgetikum alebo ako liek proti hnačke a poruchám trávenia.
Ako pestovať verbenu?
Verbeny sa najčastejšie pestujú v kvetináčoch alebo závesných nádobách, ktoré sa umiestňujú na balkón, terasu alebo parapet, ale možno ich vysádzať aj do trvalkových a jednoročných záhonov. Uprednostňujú slnečné stanovištia a vyžadujú pravidelnú zálievku a hnojenie. Dospelé sadenice si môžete kúpiť, ale niektorí ľudia teraz uprednostňujú pestovanie sporýša zo semien.
Ako sa starať o verbenu?
Ak chcete podporiť kvitnutie, je dobré po vysadení zaštipnúť polovicu výhonkov a potom zaštipnúť zvyšné výhonky, keď sa rozvetvia. Okrem toho môžete priebežne odstraňovať odumreté kvetenstvo. Ak sa snažíte verbenu pestovať ako trvalku, musíte ju správne zazimovať. Rozmnožovanie sa potom vykonáva odrezkami alebo krížením a rastliny je dobré chrániť pred pádom.