Zapáčila sa vám exotická tamariška a radi by ste touto zaujímavou drevinou obohatili tiež svoj pozemok? V tom prípade si najprv dobre rozmyslite, aký konkrétny druh zvolíte. Vyberať totiž môžete tamarišky v podobe opadavých kríkov i nízke stromy s rôzne sfarbenými kvetmi. Prezradíme, aké podmienky sú pre pestovanie tamarišky vhodné a kam rastlinu vysadiť.
Druhy tamarišky
Rastlinný rod známy pod názvom tamariška (Tamarix), ktorý sa radí do čeľade tamaryškovité, obsahuje viac ako 80 rôznych druhov nízkych stromov a vždyzelených, opadavých kríkov. Tie sa od seba líšia nielen svojou veľkosťou, pričom najčastejšie dorastajú do výšky od 2 do 3 metrov (niekedy však aj dvakrát toľko), ale tiež svojimi listami a neprehliadnuteľnými kvetmi v odtieňoch bielo-ružovej, ružovej, purpurovej alebo červenej.
Tamariška malokvetá
Medzi najobľúbenejšie druhy patrí tamariška malokvetá či tamariška drobnokvetá (Tamarix parviflora), ktorá pochádza zo stredomorských oblastí. Môžete ju pestovať buď ako široký ker alebo strom nižšieho vzrastu, pričom táto drevina dorastá zhruba do výšky 2 až 4 metrov. Charakteristickým znakom sú jej tmavo karmínové až temne hnedé vetvy.
Listy tejto dreviny bývajú pomerne drobné a majú vajcovitý tvar. Zatiaľ čo ostatné druhy tamarišky pestované v našich záhradách a parkoch majú kvety päťpočetné, u tamarišky malokvetej sú iba štvorpočetné. Ich farba je ružová a objavujú sa v rozmedzí od mája do júna. Po odkvitnutí sú zaujímavé novo olistené konáre, ktoré pripomínajú pučania borievok.
Vzhľadom k svojej odolnosti a nenáročnosti sa tamariška parviflora (niekedy tiež jarná tamariška) dobre uplatní ako solitér aj súčasť živých plotov. Rastie pomerne rýchlo a vynikne napríklad v kompozíciách s rastlinami, ktoré majú tuhšie listy, alebo s ihličnanmi. Tieto tamarišky navyše veľmi dobre znášajú sucho a uplatňujú sa tiež ako vetrolamy, ktoré svojimi koreňmi spevňujú podložie.
Tamariška päťtyčinková
Ďalším obľúbeným druhom je tamariška päťtyčinková (Tamarix pentandra), ktorý sa pôvodne vyskytoval na území rozkladajúcim sa medzi juhovýchodnou Európou a strednou Áziou. Môžete ju pestovať vo forme stromu i kríku, pričom staršie exempláre dosahujú zhruba do výšky 3 až 5 metrov. Má rada slnečné polohy, dobre si poradí na suchších stanovištiach a jej konáre bývajú malebne previsnuté.
Mladé výhony tamarišky päťtyčinkovej sa pýšia purpurovo červeným sfarbením, ktoré neskôr prechádza do hnedovočervena, listy hrajú modrasto zelenými odtieňmi a farba voňavých kvetov sa pohybuje od karmínovej až po purpurovú. Vzhľadom k tomu, že sa na vetvách objavujú počas letných mesiacov, pestovatelia niekedy danú drevinu označujú ako letné tamariška.
Tamariška štvortyčinková
Vo voľnej prírode juhovýchodnej Európy a Orientu môžete naraziť na tamarišku štvortyčinkovú (Tamarix tetrandra), čo je široko otvorený ker s dlhými vetvami a jemne zelenými listami. V období od mája do júna potom túto drevinu zdobí tiež množstvo ružovo sfarbených kvetov. Tie bývajú umiestnené avšak iba na minuloročných vetvičkách.
Ďalšie obľúbené druhy tamarišky:
- Tamariška francúzska (Tamarix gallica) – dorastá do výšky 2 až 4 metrov a na jej konároch sa objavujú približne 5 centimetrov veľké hrozno ružovobielych kvetov,
- Tamariška Odeská (Tamarix odessana) – rastie vzpriamene, nie je príliš rozvetvená a jej ružové kvety, ktoré sa objavujú od júla až do jesene, bývajú zoskupené v dlhších latách,
- Tamariška čínska (Tamarix chinensis) – jedná sa o strom alebo ker s ružovými kvetmi, ktorý normálne dorastá do výšky až 6 metrov, ale je populárny hlavne z toho dôvodu, že sa dá pestovať aj ako bonsaj,
- Tamariška bezlistá (Tamarix aphylla) – produkuje pomerne veľké množstvo semien, ktoré sa prostredníctvom vetra a vody ľahko rozšíri do okolia,
- Tamariška kaspická (Tamarix ramosissima) – dorastá zhruba do výšky 4 metrov a kvitne od júla až do septembra,
- Tamariška nílska (Tamarix nilotica) – rastie v mokradiach, ale aj v púštnom piesku, ak sa jej korene dokážu prepracovať až k podzemnej vode,
- Tamariška africká (Tamarix africana) – jej kvety majú typicky ružovobiele až ružovozelené odtiene,
- Tamariška kanárska (Tamarix canariensis) – známa pre svoje bohaté vzpriamené laty.
Vhodné rastové podmienky
Záhradkárov väčšinou zaujíma hlavne to, ako zvláda tamariška pestovania na našom území a či táto drevina vyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť. Tamarišky majú rady priame svetlo, takže by ste im mali vyberať skôr slnečné stanovištia, ktoré sú dobre chránené pred vetrom. Ak túto drevinu vysadíte do tieňa, môže sa stať, že zle pokvitne.
Tamarišky nie sú na pestovanie príliš náročné. Nevadí im sucho ani smog, ale niekedy sa na nich neblaho môže podpísať mráz, ktorý dokáže stromy či kríky pripraviť o všetky mladé výhony. Čo sa týka pôdy, vhodná je priepustnejšie a ľahšia zemina. Tamariška potom dobre porastie tiež v pôde zásaditejšej, ale na pH pôdy ani na množstvo živín nie je príliš náročná.
Kam vysadiť tamarišku?
Ak si na záhradu chcete zaobstarať tamarišku, majte na pamäti, že tieto dreviny najlepšie vyniknú ako solitéry. Z toho dôvodu sa vysádzajú hlavne na voľné plochy trávnika, do väčších predzáhradiek alebo do nižších vresovísk. Zaujímavé je tiež umiestnenie tamarišky na breh okrasného jazierka, kam sa budú jej previsnuté konáre znášať, a skvele sa hodí aj pred urastenejší ihličnan, ktorý jej vzhľad perfektne podčiarkne. Okrem toho niektorí pestovatelia používajú tamarišky ako základ živého plota.
Ako pestovať tamarišku?
Pri nákupe tamarišky majte na pamäti, že najlepšie sa na záhrade ujmú menšie rastliny, ktoré potom lepšie aj porastú. Ak zvolíte urastenejšiu drevinu, môže sa stať, že postupom času uschne, alebo sa dokonca vôbec neujme, a vy potom budete svoje investície ľutovať. Pre tvorbu živých plotov sa potom najlepšie hodí väčšie množstvo prostokorenných rastlín.
Rovnako ako u ostatných drevín je dôležité, aby tamariška v pôde dobre zakorenila. Ak sa tak stane, dokáže si potom už poradiť aj s prípadným obdobím sucha a priamym slnečným svetlom. Vďaka dômyselnému systému adaptácie na slanosť je totiž veľmi odolná a často sa dokáže prispôsobiť aj extrémnym podmienkam. V závislosti na konkrétnom druhu je tiež pomerne mrazuvzdorná.
Po výsadbe už tamariška potrebuje len malé množstvo starostlivosti. So zálievkou to nemusíte preháňať, ale dostatok vlahy by ste jej mali dopriať po vysadení na vybrané stanovište (na jar alebo na jeseň). Potom už tamariška rastie pomerne rýchlo a vďaka svojmu bohatému koreňovému systému dobre spevňuje podložia. Zalievať stačí mierne, teda podobne ako iné okrasné kríky.
Ak by ste chceli z krovitej dreviny vypestovať skôr nízky stromček, nie je to žiadny problém. V období vegetačného pokoja stačí odstrániť najspodnejšej postranné vetvy a miesta rezu potom ošetriť stromovým balzamom. Po akomkoľvek radikálnym reze by ste však mali nový rast podporiť prostredníctvom dlhodobého hnojiva.
Ako množiť tamarišku?
Ak sa vám táto drevina zapáčila a chceli by ste si ich na záhradu umiestniť viac alebo sa o ne treba podeliť so susedom, iste vás zaujíma, ako dobre zvláda tamariška množenie. Dobrou správou pre všetkých pestovateľov je, že rozmnožiť tamarišku nie je vôbec zložité a s trochou šťastia to zvládne určite aj každý začiatočník.
Tamarišky sa množia v zime alebo v lete, a to konkrétne polovyzretými rezkami z jednoročných výhonov. Tie je nutné na dolnom konci zrezať dlhým šikmým rezom a na hornom konci potom rovno kúsok nad očkom. Reznú plochu následne stačí namočiť do stimulátora a oddelenú tamarišku zapichnúť do zeminy v skleníku, parenisku alebo na vonkajšom stanovišti, kde ho prikryjete poklopom.
Ďalšou možnosťou, ako rozmnožiť tamarišku, je odnožmi. K tomu sa najlepšie hodí mladý previsnutý výhon. Ten je nutné ohnúť až k zemi na miesto, kde ste si dopredu pripravili ryhu vyplnenú kvalitným substrátom. Do tej výhon zafixujte skobou vytvorenou z drôtu a nejakú chvíľu ho tu nechajte rast. Akonáhle pustí korene, odrežte vetvičku od materské rastliny.
Kedy rezať tamarišku?
V rámci pestovanie je dôležité zrezanie tamarišky ihneď po výsadbe, pričom skrátiť by ste mali silné výhony až o 1/3, čo vytvorí miesto pre nové postranné výhonky. Keďže tamarišky rastú veľmi rýchlo, vyžadujú prinajmenšom v prvých rokoch tiež každoročný rez. Aby tamariška zdravo rástla a bohato kvitla, je nutné rastlinu pravidelne zbavovať odkvitnutých vetví.
Doba, kedy by mala podstúpiť tamariška strihanie, sa však líšia podľa toho, o aký konkrétny druh sa jedná. Tamarišku päťtyčinkovú je nutné hlboko zrezať na začiatku jari. Odrezať by ste pritom mali konáre, ktoré v poslednom roku kvitli. U ďalšieho obľúbeného druhu, ktorým je tamariška štvortyčinková, sa rez vykonáva až po odkvitnutí. V tomto prípade sa zrezávajú priamo vetvy s odkvitnutými kvetmi.
Rezom sa tamariška upravuje hlavne v prvých rokoch po výsadbe, a to z toho dôvodu, aby došlo k jej rozkošateniu. Ďalej sa potom vykonáva skôr udržiavací rez, a to vo chvíli, keď sú konáre choré, omrznuté alebo sa preťahujú tam, kam nemajú. Ak chcete tamariška razantne zmladiť, vyrežte najstaršie konáre a mladé ponechajte neskrátenej.
Tamariška predaj a cena
Pokiaľ si chcete zaobstarať tamarišku, iste vás zaujíma, koľko táto drevina stojí. Rovnako ako u iných kríkov a stromov tu záleží na tom, o aký konkrétny druh alebo odrodu sa jedná. Dôležitý je ale tiež objem kontajnera a veľkosť sadenice, ktorú si plánujete kúpiť. Cena nižších tamarišiek sa obvykle pohybuje v desiatkach euro. Urastenejšie dreviny potom budú samozrejme drahšie.
Aké druhy tamarišky existujú?
Medzi najobľúbenejšie tamarišky na našom území patrí tamariška malokvetá, ktorá dorastá do výšky 2 až 4 metrov, má karmínovo až temne hnedé konáre a kvitne ružovo od mája do júna. Hojne sa pestuje tiež tamariška päťtyčinkovú, ktorej vetvy sú malebne previsnuté, listy hrajú modrasto zelenými odtieňmi a kvety majú karmínovú až purpurovú farbu. Okrem toho existuje aj tamariška štvortyčinková, tamariška francúzsky, tamariška Odeská, tamariška čínska alebo napríklad tamariška bezlistá.
Aké potrebuje tamariška podmienky?
Tamarišky majú rady priame svetlo, takže sa im najlepšie bude dariť na slnečných stanovištiach, ktoré sú chránené pred vetrom. V tieni by naopak zle kvitli. Čo sa týka pôdy, tá by mala byť priepustnejšia a ľahšia. Na konkrétne pH zeminy ani na množstvo živín však tamarišky nie sú príliš náročné. Zároveň im nevadí sucho ani smog.
Ako pestovať tamarišku?
Ak sa chcete pustiť do pestovania tamarišky, v záhradníctve voľte radšej menšie sadenice, ktorá sa na pozemku lepšie ujmú. Dôležité potom je, aby tamariška dobre zakorenila. Nepotrebuje však veľké množstvo starostlivosti a okrem krátkej doby po výsadbe to nemusíte preháňať ani so zálievkou. Ak si chcete z tejto krovitej dreviny vypestovať skôr stromček, v období vegetačného pokoja odstráňte najspodnejšie postranné vetvy a miesta rezu ošetrite stromovým balzamom.
Ako množiť tamarišku?
Tamarišky sa množia polovyzretýmii odrezkami z jednoročných výhonov, a to ideálne v zime alebo v lete. Odrezky je nutné na dolnom konci zrezať dlhým šikmým rezom a na hornom konci potom rovno kúsok nad očkom. Reznú plochu následne namočte do stimulátora a výhonok zapichnite do zeminy v skleníku, v parenisku alebo vonku, kde ho ešte prikryjete poklopom. Ďalej sa potom tamarišky dajú množiť tiež potápaním.