SPLN DECEMBER 2022: Kedy je a čo nás čaká?

Celý december sa obvykle nesie v znamení blížiacich sa Vianoc, takže ľudia zháňajú darčeky, pečú pečivo aj ďalšie dobroty a zdobia svoje domovy tak, aby na ne dýchala tá správna vianočná atmosféra. Ešte než príde Štedrý deň, sa však dočkáme decembrového splnu. Prezradíme, kedy konkrétne sa naň môžeme tešiť, s akým znamením zverokruhu sa spája a ako ovplyvní naše zdravie či emócie.

Kedy je spln december 2022?

Decembrový spln tentoraz pripadne na štvrtok 8. decembra 2022 a nastane konkrétne o 5:07 hodine stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Blížencov, ktoré sa spájajú s planétou Merkúr a ktorého živlom je vzduch. Ľudia narodení v tomto znamení zverokruhu bývajú vnímaví, prispôsobiví a intelektuálne založení. Žijú aktívne, ich myšlienky rýchlo plynú a ukrývajú sa v nich dve osobnosti.

Pokiaľ radi pozorujete oblohu, rozhodne si nenechajte spln v decembri ujsť. Mesiac sa totiž ocitne v takej pozícii, že úplne zakryje planétu Mars, ktorá bude touto dobou veľmi blízko Zemi a navyše bude aj dobre viditeľná. Decembrový spln je navyše ten úplne posledný v roku 2022, pričom ďalší potom nastane až 7. januára 2023.

V indiánskej kultúre sa decembrovému splnu hovorilo Studený spln alebo tiež Predvianočný spln. Význam týchto názvov samozrejme nie je ťažké odvodiť, pretože ide o posledný spln v roku, kedy počasie býva veľmi chladné a blížia sa Vianoce. Okrem toho sa ale môžete stretnúť aj s označením Spln dlhých nocí, čo súvisí s tým, že v období okolo zimného slnovratu sú noci najdlhšie a najtemnejšie.

Ako nás spln v decembri ovplyvní?

Keďže sa jedná o spln v Blížencoch, ústrednými témami budú kariéra, možnosť sebarealizácie, ale aj túžba zoznámiť sa s niekým novým alebo sa niečo nové naučiť. Blíženci sú totiž idealisti, ktorí sa môžu pochváliť pomerne širokým okruhom záujmov a činorodým životom. Na svoje okolie potom väčšinou pôsobia ako inteligentné, priateľské a kreatívne osobnosti, ktoré sú neprehliadnuteľné a rady sú centrom pozornosti.

Úplnky sa všeobecne spája s veľkým množstvom vonkajšej energie, ktorá človeku dodáva novú odvahu, motiváciu a túžbu pustiť sa do niečoho nového. Pokiaľ ide konkrétne o spln v decembri, tento čas predstavuje ideálny čas na učenie, rôzne skúšky alebo vymýšľanie nových pracovných projektov či podnikateľských aktivít. Dlhodobejšie či staršie projekty sa naopak odporúča odložiť na priaznivejšie obdobie.

Vzhľadom na spojenie s planétou Mars sa počas decembrového splnu môže stať, že sa konečne dajú do pohybu veci, s ktorými si lámete hlavu už niekoľko mesiacov. Okrem toho potom decembrový spln pomôže vniesť trochu svetla do oblasti justície, súdov a úradov. To znamená, že ak sa budete snažiť, môžete efektívne vyriešiť niektoré spory alebo vybaviť záležitosti, ktoré vás trápia.

Okrem toho sa však decembrový spln spája aj s potrebou komunikácie, čo platí v oblasti milostných vzťahov, ale aj medzi priateľmi alebo na pracovisku. Pozor si dajte hlavne na emocionálnu nestabilitu a zvýšenú impulzívnosť, ktorá by vám mohla spôsobiť veľké problémy. Snažte sa nepodliehať sebaľútosti a plačlivosti, s ostatnými hovorte na rovinu a starostlivo voľte slová, aby ste niekomu zbytočne neublížili.

Pokiaľ ide o zdravie, decembrový spln bude mať najväčší vplyv na hornú polovicu tela. Citlivé bude predovšetkým vaše dýchacie ústrojenstvo, priedušky a pľúca, takže si dajte pozor, aby ste sa niekde nenachladili alebo si hneď skraja mesiace neprivodili chrípku, s ktorou sa budete liečiť až do Vianoc. Zároveň ide o vhodný čas, kedy prestať fajčiť, čo vaše priedušky a pľúca určite ocenia.

Medzi oblasti, ktoré budú pri decembrovom splne náchylnejšie k poraneniu, sa potom zaraďujú aj ramená, paže a ruky, pričom Mesiac výrazne ovplyvní aj krvné kapiláry a nervové spoje pre motoriku a sensoriku. Odložte teda ťažkú manuálnu prácu na neskôr a skúste si urobiť čas len pre seba. Rozhodne sa nenechajte vykoľajiť tým, že ešte nemáte upratané alebo ste nezohnali všetky vianočné darčeky, a myslite na to, že najdôležitejšia je pokoj a rodinná pohoda.

Čo robiť pri decembrovom splne?

Napriek tomu, že už kvôli chladnému počasiu vonku nie sú práve podmienky na zahradničení, nájdu sa ľudia, ktorí premýšľajú, čo by ešte pred Vianocami na záhrade stihli. Rovnako ako pri iných splnoch sa odporúča zbierať korene bylín, ktoré majú v tomto čase najväčšiu silu. Rozhodne ale nestrihajte živý plot, nerežte stromy ani kríky, nič nezaštipujte a nesušte nadzemné časti bylín.

Spln december 2022

Decembrový spln sa v indiánskej kultúre označoval ako Studený spln alebo napríklad Spln dlhých nocí, pretože spolu s príchodom chladného počasia sa začali tiež predlžovať hodiny, kedy je slnko za obzorom. Zároveň ide o spln v znamení Blížencov, čo značí túžbu po nových zážitkoch a snahu zoznámiť sa s niekým novým.

Ako ovplyvní decembrový spln vaše emócie?

Počas decembrového splnu sa budú ľudia sústrediť predovšetkým na svoju kariéru a na možnosti sebarealizácie. Ide totiž o skvelý čas na učenie, skúšky či nové projekty. Okrem toho sa konečne môžete dobrať riešenie problémov, ktoré vás už dlho trápili. Dajte si však pozor na plačlivosť alebo sebaľútosť a snažte sa komunikovať efektívne, aby ste niekoho nezranili slovami.

Na ktoré časti tela bude mať decembrový spln vplyv?

Najväčší vplyv bude mať spln v decembri na hornú polovicu tela. Konkrétne sa jedná napríklad o priedušky a pľúca, ktorým by ste mali čo najviac uľaviť. Preto sa odporúča prestať s fajčením a vyhýbať sa faktorom, ktoré by mohli viesť k rozvoju respiračných ochorení. Ďalej potom môže mať decembrový spln vplyv aj na ramená, paže, ruky, kapiláry alebo nervové spoje pre sensoriku a motoriku.