SPLN DECEMBER 2023: Kedy nastane a čo nás čaká?

Na posledný spln roka sa môžeme tešiť hneď po Vianociach, keď sa pomaly, ale isto pripravujeme na oslavu príchodu nového roka. Bude sa niesť v znamení domova a rodinného krbu, ale môžete zažiť aj emocionálne výkyvy. Prezradíme vám, v aký deň decembrový spln vychádza, s akým astrologickým znamením sa spája a ako ovplyvní naše pocity či zdravie.

Kedy je spln v decembri 2023?

Decembrový spln tentoraz pripadá na stredu 27. decembra 2023 a konkrétne nastane o 1:32 stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Raka, ktorého narodení ovládajú vodný živel, vďaka čomu sú veľmi citliví a vnímaví k okolitému svetu. Vyznačujú sa tradičnými hodnotami, zmyslom pre rodinný život a zvyčajne sú domasedi.

Podľa starej indiánskej tradície zaznamenanej v publikácii z 19. storočia s názvom Maine Farmer’s Almanac bol decembrový spln medzi ľuďmi známy aj ako Studený spln alebo Spln dlhých nocí. Tento názov, samozrejme, súvisí s tým, že spln prichádza v čase, keď zima silno nastupuje a noci sú najdlhšie a zároveň najtemnejšie v roku.

Malou zaujímavosťou je, že v čase decembrového splnu budete môcť pomerne ľahko vidieť tzv. zimný šesťuholník. Ide o najjasnejšie hviezdy v blízkosti súhvezdia Orión, konkrétne Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux a Castor, Procyon a Sírius. V skutočnosti ich teda nie je šesť, ale sedem. Táto formácia sa odborne nazýva asterizmus a uľahčuje orientáciu na zimnej oblohe.

Ako nás ovplyvní decembrový spln?

Decembrový spln sa spája s astrologickým znamením Raka, ktorého narodenie je známe ako veľmi emocionálne. Vďaka svojej empatii a zmyslu pre medziľudské vzťahy dokážu vycítiť, čo trápi druhých, takže sú potom schopní pomôcť ľuďom okolo seba. Hoci im nechýba logické ani analytické uvažovanie, sústreďujú sa najmä na svoje pocity.

Ľudia narodení v znamení Raka sú prirodzene hrdí na hodnoty, ako je rodina alebo domov, a milujú tradície. Z tohto dôvodu budete počas decembrového splnu pravdepodobne inklinovať k rodinnému krbu, preto sa odporúča tráviť čas s blízkymi. Môžete napríklad spoločne skrášľovať svoj domov, pripraviť niečo dobré na jedenie alebo sa jednoducho porozprávať.

Hoci bude decembrový spln výnimočne jasný, môžu vás zaskočiť emocionálne výkyvy, plačlivé nálady a negatívne emócie. Pamätajte však, že by ste takýmto pocitom rozhodne nemali podľahnúť. Naopak, je vhodné naučiť sa odpúšťať ľuďom okolo seba a snažiť sa príliš nemyslieť na veci, ktoré by vás mohli uvrhnúť do depresie.

Aby ste sa vyhli ťažkým emóciám, skúste sa sústrediť na to, čo vám prináša pocit harmónie a stability. Nájdite si čas pre seba, doprajte si voľno a oddych a pokúste sa vychutnať si čaro vianočného obdobia. Môžete sa tiež zamerať na svoju domácnosť, zaobstarať si niečo nové, prestavať staré veci alebo jednoducho niečo vytvoriť.

Hoci je decembrový spln známy aj ako „studený spln“, ak sa ním necháte ovplyvniť a strávite nejaký čas pri rodinnom krbe, nebudete ľutovať. V tomto období môžete tiež pocítiť väčšiu potrebu vyjadriť svoje emócie, čo vám môže pomôcť získať skutočný pocit spolupatričnosti s okolitým svetom. Úzke spojenie s rodinou a priateľmi vám navyše dodá pokoj.

Zo zdravotného hľadiska bude decembrový spln pôsobiť najmä na oblasti tela, ako sú žalúdok, pobrušnica, pohrudnica a lymfatický systém, ale jeho vplyv pocíti aj vaša pečeň, žlčník a dvanástnik. Mali by ste si preto dávať pozor, aby ste sa neprejedali alebo nekonzumovali príliš veľa alkoholu. Namiesto toho si skúste s rodinou pripraviť medovkový alebo harmančekový čaj alebo horúcu čokoládu.

Ženy by si mali počas decembrového splnu venovať zvýšenú starostlivosť svojej vagíne, maternici a vaječníkom. Tieto oblasti budú citlivejšie ako zvyčajne, čo by mohlo niektorých ľudí zaskočiť. Vo všeobecnosti sa počas splnu neodporúča podstupovať žiadne lekárske zákroky, preto ak je to možné, naplánujte si lekárske ošetrenie v zdravotníckom zariadení na iný čas.

Čo robiť počas decembrového splnu?

Medzi Vianocami a Silvestrom má veľa ľudí voľno, čo môže niektorých z nás zvádzať k malej práci v záhrade. Pôda by však počas splnu mala odpočívať, preto sa vyhnite náročnejším prácam, ako je strihanie živých plotov, orezávanie stromov a kríkov alebo sadenie zeleniny a kvetov do kvetináčov.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Spln december 2023

V minulosti sa decembrový spln často označoval ako studený spln alebo spln dlhých nocí. Dôvod je jednoduchý, keďže v tomto období prichádza skutočná zima a noci sú najdlhšie v roku. Okrem toho bude na oblohe svietiť zimný šesťuholník, čo sú hviezdy, ktoré uľahčujú orientáciu počas zimných mesiacov. Tento útvar sa nazýva aj asterizmus (skupina hviezd, ktoré nie sú súhvezdiami).

Ako ovplyvní decembrový spln vaše emócie?

Úplnok v decembri sa spája s astrologickým znamením Raka, čo sú veľmi vnímaví a emocionálni ľudia. Zastávajú tradičné hodnoty, ako je rodina a domov, takže vás to pravdepodobne bude ťahať k rodinnému krbu. Môžete však zažiť aj nepríjemné výkyvy nálad, ktoré vám môžu priniesť plačlivé dni a tiesnivé pocity. Snažte sa však od toho držať čo najďalej.

Na ktoré časti tela bude mať decembrový spln vplyv?

Decembrový spln najviac ovplyvní žalúdok, pohrudnicu, pobrušnicu, pečeň, žlčník a lymfatický systém. Hoci vianočné sviatky mnohých zvádzajú k nadmernej konzumácii jedla alebo alkoholu, snažte sa tomu vyhnúť. Ženy by sa mali dobre starať o svoje intímne partie, o ktoré sa v tomto období treba starať starostlivejšie.