PRVÝ SPLN v auguste 2023: Kedy bude a čo nás čaká?

S príchodom augusta sa letné prázdniny pomaly, ale isto prehupli do svojej druhej polovice. Tento mesiac však bude z hľadiska astronomických úkazov veľmi zaujímavý, pretože budeme svedkami dvoch superúplnkov za sebou. Prezradíme vám, kedy nastane prvý augustový spln, s akým astrologickým znamením sa spája a ako ovplyvní naše zdravie či emócie.

Kedy nastane prvý spln v auguste 2023?

Prvý augustový spln nastane v utorok 1. augusta 2023, konkrétne o 20:31 stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Vodnára, čo znamená, že by ste si mali dávať pozor na to, aké rozhodnutia v tomto čase urobíte. Je s ním spojená určitá bezohľadnosť, ktorá môže mať pozitívne aj negatívne dôsledky.

Stará indiánska tradícia zaznamenaná v almanachu Maine Farmer’s Almanac z 19. storočia dala tomuto splnu názov Jeseterový spln. Názov dali kmene loviace ryby vo Veľkých jazerách, ktoré považovali jesetera za rybu, ktorú bolo v tomto období pomerne ľahké uloviť. Okrem toho sa však môžete stretnúť aj s názvami Červený spln, Obilný spln alebo Zelený kukuričný spln.

Aby toho nebolo málo, prvý augustový spln je jedným z dvoch supersplnov, ktoré môžeme na nočnej oblohe vidieť v roku 2023. Superúplnok, supermesiac alebo prízemný Mesiac označuje astronomický jav, pri ktorom Mesiac počas fázy splnu alebo novu prechádza perigeom (tzv. prízemným Mesiacom), a teda je na svojej eliptickej dráhe najbližšie k Zemi.

Okrem toho budeme v auguste svedkami aj neobvyklého druhého splnu, na ktorý sa môžeme tešiť vo štvrtok 31. augusta 2023 o 15:35. Opäť pôjde o superspln, pričom Mesiac bude len 9,5 hodiny po svojom najväčšom priblížení k Zemi. Tento úkaz sa však označuje aj ako modrý Mesiac, pretože ide o druhý spln v tom istom mesiaci, čo je veľmi zriedkavé.

Ako nás ovplyvní prvý augustový spln?

Prvý augustový spln sa spája s astrologickým znamením Vodnára. Ide o vzdušné znamenie, ktorého zrodenci radi plávajú proti prúdu a zaujmú ostatných svojimi originálnymi nápadmi alebo neobvyklým životným štýlom. Sú to idealisti, medzi ktorých najväčšie hodnoty patrí sloboda a priateľstvo. Sú pripravení bojovať za to, čomu veria, ale často sú aj nepochopení.

Keďže Vodnári zo všetkého najviac túžia po slobode, nesnažte sa počas prvého augustového splnu k niekomu pripútať alebo sa na niekoho zavesiť. Nemuselo by to pre vás dopadnúť dobre. Namiesto toho sa pokúste zbaviť svojho strachu či žiarlivosti, dajte svojim blízkym priestor, ktorý potrebujú, a sústreďte sa viac na svoje vlastné emócie, ktoré vás môžu v živote posunúť správnym smerom.

Vodnári sú tiež známi svojím bystrým myslením, neotrelými nápadmi a neuveriteľnou spontánnosťou. Nechýba im odvaha skúšať nové veci a majú široké spektrum záujmov. Zároveň však bývajú trochu nestáli, pretože hoci sa dokážu pre veci rýchlo nadchnúť, tento záujem ich môže rovnako rýchlo aj opustiť. Preto sa počas augustového splnu snažte radšej baviť, než aby ste náročnejšie úlohy nechávali na neskôr.

Medzi najdôležitejšie hodnoty Vodnári vždy zaraďujú úprimné vzťahy medzi priateľmi. Preto sa počas prvého augustového splnu oplatí stráviť nejaký čas s blízkymi a podeliť sa s nimi o svoje trápenia a radosti. V tomto čase sa však radšej nesnažte robiť žiadne dôležité životné rozhodnutia. Kvôli vplyvu Vodnárov, ktorí sú často nerozvážni, by ste mohli výsledok čoskoro oľutovať.

Čo sa týka zdravia, prvý augustový spln bude mať najväčší vplyv na dolné končatiny, konkrétne na lýtka, členky, predkolenia, holene, predkolenia či oblasť Achillovej šľachy. Ak trpíte opuchmi nôh, mali by ste si dobre oddýchnuť a dolné končatiny si dať do vyvýšenej polohy, aby ste umožnili lepší prietok krvi. Môžete si tiež dopriať masáž alebo príjemný kúpeľ.

Okrem toho bude mať prvý augustový spln výraznejší vplyv aj na svaly predlaktia alebo na hormóny štítnej žľazy. V každom prípade by ste sa mali v tomto období uskromniť a náročnejšie fyzické aktivity nechať na inokedy. Nezabudnite tiež, že spln nie je vhodným obdobím na akékoľvek lekárske zákroky alebo operácie.

Čo robiť počas prvého augustového splnu?

Hoci letné počasie láka na výlety do prírody alebo dokonca na prácu v záhrade, počas prvého augustového splnu by ste mali nechať svoje rastliny odpočívať. Nestrihajte živé ploty, neorezávajte stromy a kríky, neorezávajte zeleninu ani kvety. Namiesto toho môžete zbierať korene byliniek, ktoré sú v tomto období najsilnejšie, ale sušenie nadzemných častí nechajte na neskôr.

Prvý spln august 2023

Prvý augustový spln, ktorý nastane začiatkom tohto mesiaca, je známy aj ako Jeseterov spln. Je to spôsobené tým, že pre rybárov v okolí Veľkých jazier to bola ryba, ktorú bolo v tomto období pomerne ľahké uloviť. Okrem toho ide o superúplnok, čo znamená, že Mesiac počas fázy splnu prechádza perigeom, a teda je najbližšie k planéte Zem. Aby toho nebolo málo, koncom augusta potom nezvyčajne nastane ďalší spln.

Ako ovplyvní prvý augustový spln vaše emócie?

Prvý augustový spln sa spája s astrologickým znamením Vodnára. Jeho zrod sa vyznačuje predovšetkým veľkou túžbou po slobode, preto by ste sa v tejto chvíli nemali na nikoho viazať ani na nikoho lipnúť. Namiesto toho sa zamerajte na úprimné vzťahy medzi priateľmi. Dôležitejšie životné rozhodnutia nechajte na neskôr, pretože Vodnári bývajú veľmi ľahkovážni a ich vplyv by vám mohol uškodiť.

Ktoré časti tela ovplyvní prvý augustový spln?

Počas prvého augustového splnu budú najcitlivejšie vaše dolné končatiny, konkrétne lýtka, holene, členky alebo predkolenia. Dávajte si pozor na opuchy nôh, príliš ich nezaťažujte a radšej si doprajte masáž alebo príjemný kúpeľ. Okrem toho môžu účinky augustového splnu pocítiť aj iné časti tela, napríklad svaly predlaktia a hormóny štítnej žľazy.