ROKETA SIATA – PESTOVANIE. Ako na to?

Chcete si na záhradke vypestovať vlastný základ chutných šalátov, aby ste nemuseli neustále chodiť do supermarketov, ale neviete, akú rastlinu zvoliť a odkiaľ začať? Skvelou voľbou je roketa siata, ktorá sa vzhľadom i chuťou podobá rukole a navyše je veľmi nenáročná na pestovanie. Poradíme vám, kedy rukolu vysadiť a aké pokrmy z nej následne môžete pripraviť.

Roketa siata: pestovanie

Pokiaľ si chcete zaistiť neustály prísun rokety siate, iste oceníte skutočnosť, že pestovanie rokety je veľmi nenáročné. Táto rastlina totiž rýchlo klíči a nepotrebuje k tomu žiadne špeciálne podmienky. Skvelou správou je potom aj to, že čerstvý šalát môžete mať doma prakticky po celý rok. Roketa siata doma za oknom rastie podobne rýchlo ako žerucha a dá sa zberať v priebehu niekoľkých málo týždňov.

Ako pestovať rukolu siatu? Tejto rastline vyhovuje poloha s dostatočným množstvom slnečného svitu a pravidelná zálievka. Dajte si však pozor na premokrenie a majte na pamäti, že počas dlhých letných dní, kedy panujú vysoké teploty, rastliny rýchlejšie vybiehajú. Keďže roketa klíči v priebehu niekoľkých dní, môže na prvý pohľad pripomínať kdejakú burinu. Jej krehké lístky však poslúži ako skvelé spestrenie či dochutenie obrovského množstva pokrmov.

Ak si chcete vypestovať vlastný základ chutných šalátov a ak máte voľný záhon, neváhajte a kúpte si semienka rukoly. Určite vás potom poteší, že roketa siata na záhradke veľmi rýchlo rastie a nemusíte sa o ňu príliš starať. Pokiaľ ale záhradku nemáte, nemusíte zúfať. V našich podmienkach sa dá totiž skvele pestovať roketa siata v byte.

Ak túžite po čerstvých lístkoch rokety, z ktorých sa dá pripraviť celý rad chutných pokrmov, nie je problém vysadiť rukolu siatu do kvetináča alebo do inej nádoby, ktorú ponecháte na balkóne či na parapete. Okrem toho sa potom dá pestovať roketa siata doma za oknom, konkrétne na buničitej vate z hustých výsevov (podobne ako žerucha).

Roketa siata: výsev

Hoci niektorí záhradkári a predajcovia považujú roketu a rukolu za rovnakú rastlinu, ak sa vydáte do obchodu pre semená, zoženiete pravdepodobne iba rukolu siatu (Eruca sativa), ktorá je u nás na rozdiel od rokety hojne rozšírená. V supermarketoch je naopak častejšie k dostaniu rukola, ktorú si ľudia v poslednej dobe veľmi obľúbili.

Kedy vysiať rukolu siatu? Pokiaľ chcete rastlinu pestovať na záhonoch, vysiatie rokety sa vykonáva zhruba od marca do augusta. Výsev by mal prebiehať naširoko alebo do riadkov vzdialených 15 až 20 centimetrov. V každom riadku sa potom semienka rukoly vysievajú asi 1 centimeter od seba a 0,5 centimetra hlboko. Dajte si pritom pozor, aby ste nesadili príliš nahusto, keďže sa roketa čoskoro rozrastie a vytvorí prízemnú ružicu listov.

Ak vás láka skôr roketa siata na balkón, do kvetináčov so substrátom sa jednotlivé semená vysievajú do sponu 1 x 1 centimeter. Potom sú totiž vypestované rastliny najbohatšie a poskytujú najväčšiu úrodu. Do kvetináčov a ďalších nádob sa dá navyše postupne vysievať počas celého roka, takže môžete mať chutný šalát, kedykoľvek si naň pomyslíte.

Roketa potom už rastie veľmi rýchlo. K tomu, aby sa jej dobre darilo, zároveň nie sú potrebné žiadne špeciálne podmienky ani hnojenie. Stačí dostatočné množstvo slnečného svitu a zálievka rokety v období klíčenia aj krátko nato.

Roketa siata: množenie a zber

Množenie rokety prebieha výhradne semenami. Táto rastlina sa radí medzi takzvané samovýsevné rastliny, ktoré sa na záhrade veľmi ľahko množia samy. Vďaka tomu ju dnes záhradkári považujú za jednu z najľahšie pestovatelných listových zelenín (a niekedy tiež za burinu), s ktorými sa na našom území môžete stretnúť.

Roketa siata má krátku vegetačnú dobu, ktorá trvá zhruba 3 až 4 mesiace. Mladé rastlinky je možné zberať v období 6 až 8 týždňov po výseve, kedy dosahujú veľkosť okolo 15 centimetrov. Staršie rastliny sa potom dajú pestovať až do prvých mrazov. Rukolu však zberáme len do kvetu, pretože potom sú už kvetné stonky príliš tuhé a lístky sú navyše v čase kvitnutia už mierne horkastej.

Vzhľadom k tomu, že roketa na záhradke dobre znáša menšie mrazíky, je vhodná tiež k jesennému výsevu, kedy sa potom zberá začiatkom zimy. Môžete si tak užiť čerstvé listy aj v zime, dajte však pozor, pretože väčšie teplotné rozdiely medzi dňom a nocou spôsobujú červenanie listov a môžu tiež meniť ich chuťovú kvalitu.

Ak sa rozhodnete pre rýchlenie rokety na buničine, podobne ako u žeruchy siatej, zber je naopak rýchlejší. Čerstvý šalát si môžete užiť už za 10-14 dní. Ak zaistíte potom pri letnom semenárení väčšiu zásobu semien, pre zimné obdobie budete mať skvelý zdroj vitamínov a minerálov.

Kedy vysiať rukolu siatu?

Ak chcete pestovať rukolu siatu na záhradke, výsev sa uskutočňuje zhruba od marca do augusta, a to konkrétne do riadkov vzdialených 15-20 centimetrov. V každom z nich sa potom semienka umiestňujú asi 1 centimeter od seba a 0,5 centimetra hlboko. Roketa siata sa však dá pestovať aj v kvetináči so substrátom, kde sa semená vysievajú do sponu 1 x 1 centimeter, alebo na buničine ako žerucha.

Ako pestovať rukolu siatu?

Roketa siata je nenáročná na pestovanie. Veľmi rýchlo totiž klíči a rastie, nepotrebuje žiadne špeciálne podmienky a zberať môžete prakticky po celý rok. Pokiaľ ide o umiestnenie a následnú starostlivosť, tejto rastline vyhovuje poloha s dostatočným množstvom slnečného svitu a pravidelná zálievka v čase klíčenia aj krátko nato.

Ako rýchlo rastie roketa siata?

Roketa má krátku vegetačnú dobu a mladé lístky je možné zberať už za 6 až 8 týždňov, kedy dosahujú veľkosť okolo 15 centimetrov. Staršie rastliny sa však dajú pestovať až do prvých mrazov a keďže roketa dobre znáša menšie mrazíky, je vhodná aj k jesennému výsevu. Ak sa pustíte do pestovania rokety na buničine, zber vás čaká už za 10-14 dní.

Prečo pestovať roketu siatu?

Roketa siata sa v poslednej dobe stáva veľmi obľúbenou prísadou do zeleninových šalátov a skvele poslúži aj ako príloha k mäsu. Dokáže ozvláštniť rôzne cestovinové pokrmy, pridáva sa na pizzu alebo do sendvičov a používa sa aj ako prísada do hamburgerov. Medzi obľúbené recepty patria jednoduchý zeleninový šalát z rukoly alebo napríklad pesto z rukoly.