SLIVKA MYROBALÁN: Druhy, využitie a pestovanie

0

Hľadáte netradičný strom alebo ker, ktorý bude krášliť vašu záhradu, ale zároveň vám poskytne bohatú úrodu chutných plodov? Dobrou voľbou by pre vás mohol byť myrobalán čerešňový, čo je ovocná drevina, ktorá sa pestuje nielen pre drobné kôstkovice, ale aj ako podnož vhodná pre množstvo ďalších sliviek. Prezradíme, ako ju spoznať a aké druhy sú medzi pestovateľmi najobľúbenejšie.

Čo sú slivky?

Jedná sa o rozsiahly rod drevín z čeľade ružovitej, ktorý zahŕňa množstvo obľúbených ovocných stromov a kríkov. Patrí sem napríklad slivka, marhuľa, broskyňa, čerešňa alebo višňa, čo sú druhy hojne pestované v slovenských záhradách, ale aj menej známe či exotické dreviny, ako je napríklad slivka myrobalán a sakura ozdobná, a pomerne veľké množstvo divo rastúcich druhov, kam môžeme zaradiť hlavne tŕňu, tureckú višňu alebo stremchu.

Hoci sú slivky rozšírené prakticky po celom svete, centrom ich výskytu je mierne a subtropické pásmo na severnej pologuli. Stretnúť sa s nimi teda môžete prevažne na území Európy, Ázie i Severnej Ameriky, ale rastú samozrejme aj na ďalších miestach, ako je Južná Amerika, Afrika, Austrália či Nový Zéland. Zvládajú pritom takmer akúkoľvek pôdu, ale kultúrne pestované druhy vyžadujú skôr hlbšiu a dostatočne humóznu zeminu.

Ako vyzerá slivka myrobalán?

Slivka myrobalán (Prunus cerasifera) je jeden z druhov sliviek, ktorý je medzi pestovateľmi známy tiež ako myrobalán čerešňový alebo slivka čerešňová. Pestuje sa hneď z niekoľkých rôznych dôvodov, teda nielen pre plody, ale aj ako ozdobná drevina, ktorá vďaka svojim farebným listom môže skrášliť okolie domu aj parky, alebo ako podnož pre väčšinu ostatných sliviek.

Myrobalány sú opadavé, mrazuvzdorné dreviny, ktoré dorastajú do výšky v rozmedzí od 3 do 10 metrov. V závislosti od spôsobu pestovania pritom môže byť myrobalán strom aj ker. Jeho kmeň má tmavohnedú farbu, borka je pozdĺžne rozpukaná a letorasty bývajú lesklé a lysé. Koruna potom býva pomerne hustá a vajcovitá.

Listy myrobalánu sú typicky vajcovité, stopkaté a podľa odrody rôzne sfarbené (existuje myrobalán červenolistý aj myrobalán zelenolistý). Zatiaľ čo stopka meria zhruba 1-2 centimetre, čepeľ býva až 7 centimetrov dlhá a 2-3,5 centimetra široká. Pokiaľ ide o jej vzhľad, môže byť eliptická až obvajcovitá, býva pílovito zubatá a obvykle lysá alebo jemne chlpatá.

Kvety myrobalánu, ktorý je samosprašný, sa objavujú jednotlivo alebo v pároch, a to počas apríla a mája. Sú pravidelne päťpočetné a môžu mať rôzne sfarbenie, od bielej cez ružovú až po červenú, čo je ale skôr vzácne. Pokiaľ ide o to, aké má slivka myrobalán plody, jedná sa o kôstkovice, ktoré niektorí ľudia nesprávne označujú ako špendlíky alebo mirabelky.

Ovocie, ktoré myrobalán čerešňový plodí, dosahuje veľkosť zhruba 30 milimetrov. Je teda o niečo väčšia ako mirabelka, ale pokiaľ sa nejedná o šľachtenú odrodu, býva menšia ako v prípade slivky alebo ryngle. Farba plodov dozrievajúcich od augusta do septembra je obvykle červená, ale vždy závisí od konkrétneho kultivaru. Podľa toho, o akú odrodu sa jedná, teda môžu byť plody pokojne žlté, sýto červené alebo dokonca modrofialové.

Kde rastie slivka myrobalán?

Myrobalán čerešňový je rozšírený v mnohých oblastiach, kam patrí Balkánsky polostrov, Blízky východ a Stredná Ázia. Odtiaľ sa daná drevina rozšírila aj na ďalšie územie, pričom v Slovenskej republike patrí medzi pestované druhy, ale na teplejších miestach tiež splaňuje. Nájdete ju hlavne v parkoch a sadoch, kde plnia okrasnú funkciu, ale hojne sa u nás používa aj ako podnož pod ďalšie druhy, konkrétne marhule a slivky.

Aké má myrobalán druhy?

V súčasnej dobe rozlišujeme viac ako 20 rôznych kultivarov. Medzi pestovateľmi sú obľúbené predovšetkým novšie vyšľachtené aj staršie veľkoplodé myrobalány, ktoré sú pre nich atraktívne nielen vďaka veľkosti plodov, ale aj pre ich špecifickú chuť a atraktívnu farbu. Navyše sú podobne ako generatívne množené podnožové myrobalány, ktoré majú menšie plody, vysoko tolerantné k vírusovým kiahňam (šárka).

Obľúbené kultivary:

  • slivka myrobalán Nigra,
  • veľkoplodý myrobalán Obilnaja,
  • veľkoplodý myrobalán Rumjanaja Zorka,
  • myrobalán čerešňový Zurna,
  • myrobalán čerešňový Hollywood,
  • slivka myrobalán Hessei,
  • slivka myrobalán CRIMSON POINTE Cripoizam,
  • slivka myrobalán Rosea Plienka.

V našich podmienkach sa najčastejšie pestuje myrobalán čerešňový Nigra, ktorý je medzi ľuďmi veľmi obľúbený vďaka svojim tmavo červeným až fialovým listom. Dorastá zhruba do výšky 3-7 metrov a jeho šírka sa pohybuje okolo 2-4 metrov. Vytvára guľovitú alebo vajcovitú korunu, kvitne hojne v priebehu apríla a jeho kvety, ktoré vyrastajú z vínových kalíškov, majú svetlo ružovú farbu. Plody potom mávajú sýto červenú farbu.

Ďalším obľúbeným kultivarom je myrobalán plodový Rumjanaja Zorka, ktorý sa môže pochváliť predovšetkým svojimi veľkými oranžovo-žltými kôstkovicami. Odroda Obilnaja potom zase skoro zreje a bohato plodí, pričom kôstkovice majú guľovitý až vajcovitý tvar, tmavo fialové až červené sfarbenie a žltočervenú šťavnatú dužinu. Do ekozáhrad sa potom skôr než myrobalán červenolistý, ktorý menej plodí, vysádzajú plodné zelenolisté formy myrobalánu.

Ako pestovať slivoň myrobalán?

Pokiaľ vás táto drevina zaujala svojim vzhľadom, plodmi alebo napríklad ako podnož pre ostatné slivky, iste vás zaujíma, ako zvláda slivka myrobalán pestovania na našom území a ako vysadiť slivku myrobalán. V prvom rade je nutné poznamenať, že sa táto drevina pestuje zo semien (kôstky). Tie sa na záhon alebo do kvetináča vysievajú obvykle na jar, kedy dobre klíčia. Môžete to však urobiť už na jeseň, a to priamo do voľnej pôdy.

Pripravené kôstky, ktoré získate zo šťavnatých plodov, by ste mali spočiatku očistiť. Keďže sa na nich ale pevne drží dužina, najlepšie je nechať ich zhruba deň máčať vo vode, vďaka čomu jej zvyšky lepšie pustia. Potom sa kôstky zmiešajú s pieskom a vykonáva sa stratifikácia na chladnom mieste (v pivnici alebo napríklad v chladničke), ktorá trvá až do chvíle, než nastane čas na výsadbu.

Čo sa týka vhodného stanovišťa, v našich podmienkach zvláda myrobalán čerešňový pestovanie skvele, pretože táto drevina nie je nijako náročná. Nevyžaduje žiadny špeciálny druh pôdy, hoci sa jej najlepšie darí vo vlhších, ale dobre priepustných a mierne kyslých zeminách. Navyše dobre znáša mráz, silnejší vietor aj znečistené ovzdušie, čo z nej robí ideálnu drevinu pre mnohé záhrady aj ďalšie miesta.

Aké má slivka myrobalán využitie?

Na našom území sa myrobalány hojne pestujú na okrasné účely, a to predovšetkým červenolisté varianty, ktoré sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené. Okrasný myrobalán navyše záhradkárom poskytuje ovocie vhodné na kuchynské spracovanie (napríklad v podobe chutnej marmelády, zaváranín alebo domáceho ovocného vína), ktoré však ľudia často zamieňajú za špendlíky alebo mirabelky.

Myrobalány sa dobre uplatňujú ako solitéry v mestských parkoch alebo záhradách, pričom je dobré stromy na prvých pár rokov po výsadbe vyviazať k opore. Môžu sa však stať aj súčasťou voľne rastúcich živých plotov, ktoré sú umiestnené na slnečných a suchších stanovištiach. Či už chcete pestovať myrobalán ker, alebo dávate prednosť stromu, iste vás poteší, že vďaka svojej odolnosti príliš netrpia suchom ani obvyklými chorobami.

Okrem toho má potom myrobalán čerešňové využitie aj ako podnož pre ostatné druhy sliviek. Odrody naštepované na myrobalán väčšinou dozrievajú o niečo neskôr, ale pestovateľom poskytujú pomerne bohatú úrodu. Miernou nevýhodou však môže byť skutočnosť, že plody vrúbľovaných sliviek, polosliviek, ringlôt a sliv môžu niekedy vykazovať horšiu odlučiteľnosť od kôstky.

Podnož myrobalán sa hodí hlavne v horších podmienkach, ako sú plytké, kamenisté alebo suché pôdy. Na rozdiel od tých ostatných, kam patrí napríklad St. Julien A, rastie najviac, a preto je medzi pestovateľmi tak obľúbená. Okrem toho existujú aj ďalšie podnože z myrobalánu, a to konkrétne MY-BO-1 a MY-KL-A, ktoré síce rastú menej, ale majú vyrovnanejšie vlastnosti.

Mnohí sa potom pýtajú aj na to, či má slivka myrobalán liečivé účinky. Sladké či kyslé plody vo svojej dužine obsahujú pomerne veľké množstvo vody, ale aj minerálne látky, vitamíny a ďalšie dôležité prvky. Svoje využitie si preto myrobalán čerešňový našiel aj ako liečivka, pretože jeho extrakt býva súčasťou Bachových kvetových esencií. Konkrétne sa z neho vyrába esencia Cherry plum.

Slivoň myrobalán: predaj a cena

Pokiaľ vás myrobalán čerešňový zaujal, určite vás tiež zaujíma, kde sa sadenice predávajú a aká je pre slivoň myrobalán cena. Táto drevina sa dá dnes zakúpiť v záhradníctve, ale samozrejme aj na internete. Predáva sa v kontajneroch s rôznym objemom (sadenice myrobalánu sú teda rôzne veľké), čo samozrejme ovplyvňuje finálnu čiastku, rovnako ako konkrétna odroda, ktorú zvolíte.

Čo je slivka myrobalán?

Ako slivka myrobalán alebo myrobalán čerešňový sa označuje opadavá, mrazuvzdorná drevina z rodu sliviek, ktorá dorastá do výšky 3-10 metrov. Môže sa jednať o strom aj ker, pričom listy bývajú vajcovité a stopkaté, ale podľa konkrétnej odrody rôzne sfarbené (červené aj zelené). Kvety sú päťpočetné a tiež rôzne farebné. Plodom sú potom kôstkovice zhruba o veľkosti čerešne, ktoré si ľudia pletú s mirabelkami a špendlíkmi.

Aké má myrobalán druhy?

Botanikovia rozlišujú viac ako 20 rôznych kultivarov tejto slivky, pričom medzi pestovateľmi sú obľúbené hlavne veľkoplodé myrobalány, ktoré produkujú chutné kôstkovice atraktívnej farby. Najčastejšie sa u nás pestuje slivka myrobalán Nigra, ale stretnúť sa môžete aj s kultivarmi Obilnaja, Rumjanaja Zorka, Zurba, Hollywood alebo napríklad Hessei. Na miesta, kde má myrobalán plniť okrasú funkciu, sa potom vyberajú červenolisté odrody, ale do ekozáhrad sa hodia skôr zelenolisté formy.

Ako pestovať myrobalán čerešňový?

Slivka myrobalán sa pestuje zo semien (kôstky), ktoré je však najprv nutné očistiť od zvyškov dužiny. Po stratifikácii na chladnom mieste sa myrobalány najčastejšie vysádzajú na jar, ale môžete to urobiť už na jeseň (do voľnej pôdy). Čo sa týka stanovišťa, myrobalán nie je príliš náročný, ale najlepšie sa mu darí vo vlhších, dobre priepustných pôdach, ktoré sú mierne kyslé. Znáša mráz, vietor aj znečistené ovzdušie.

Aké má slivka myrobalán využitie?

Myrobalány sa pestujú predovšetkým na okrasné účely, a to ako solitéry v mestských parkoch aj v záhradách okolo domov, ale aj ako súčasť voľne rastúcich živých plotov. Okrem toho sa dajú v kuchyni zužitkovať plody myrobalánu, z ktorých sa pripravuje napríklad chutná marmeláda. Ďalej potom myrobalán často slúži ako podnož pre iné druhy sliviek.