LIKVIDÁCIA ČERVOTOČA: Ako zničiť červotoče raz a navždy?

0

Objavili ste v nábytku podozrivé dierky, našli ste na zemi drevený prášok alebo počúvate zvláštne tiché chrumkanie? V tom prípade je dosť možné, že vašu domácnosť navštívil červotoč. Ide o nebezpečný drevokazný hmyz, ktorý môže v domácnosti napáchať veľké škody. Prezradíme, ako sa zbaviť červotoča, čo na červotoče najlepšie funguje a ako vykonať ošetrenie dreva proti červotoču.

Problémy s drevokazným hmyzom

Začuli ste pred zaspaním jemné, ale vytrvalé chrúpavé zvuky, ktoré sa ozývajú akoby odvšadiaľ? Potom by ste mali vedieť, že sa jedná o charakteristický znak, ktorý vám napovie, že vašu domácnosť napadol červotoč. Preto neváhajte, začnite čo najrýchlejšie konať a pustite sa do hubenia červotoča. Bez jeho urýchlenej likvidácie by sa totiž mohlo stať, že zničí nábytok, parkety aj drevené trámy.

Vedľa húb a plesní sú drevokazní chrobáci najčastejšími biologickými škodcami, ktorí ničia nábytok, vybavenie domácností, ale aj podlahy alebo krovy. Našťastie ale existuje celý rad spôsobov, ako zlikvidovať červotoča bez toho, aby ste si museli na pomoc prizvať odborníkov. Nikdy však tieto tvory nepodceňujte, aby ste to neskôr neľutovali.

Ako vyzerá červotoč?

Ide o malé chrobáky, ktoré dorastajú zhruba do dĺžky od 2 do 4 milimetrov (ale môžu byť aj väčšie). Hneď skraja je však nutné poznamenať, že ako červotoč sa neoznačuje iba jediný hmyz, ale niekoľko rôznych druhov, ktoré sa môžu čiastočne líšiť svojím vzhľadom (tvarom tela, farbou, veľkosťou i charakterom požerkov v dreve). Najčastejšie sa pritom na našom území môžete stretnúť s týmito druhmi:

  • červotoč chlebový (červotoč špajzový),
  • červotoč kockovaný,
  • červotoč prenikavý,
  • červotoč umrlčí,
  • červotoč hnedý,
  • červotoč prúžkovaný,
  • červotoč potravinový,
  • červotoč perenitý,
  • červotoč cisársky.

Životný cyklus červotoča sa označuje ako premena dokonalá (vajíčko – larva – dospelec), pričom každý dospelý jedinec môže naklásť pokojne aj viac ako 50 vajíčok. To znamená, že sa tento drevokazný hmyz veľmi rýchlo množí a pri troche nepozornosti môže napáchať obrovské škody. V nábytku sa pritom najčastejšie usadzuje červotoč prúžkovaný a červotoč umrlčí, ale potrápiť vás môže aj červotoč špajzový.

  • Červotoča prúžkovaného, ​​ktorý napadá drevo iba zo strany interiéru, poznáte podľa bodkovaných rýh na krovkách, ktoré majú svetlo alebo tmavo hnedú farbu. Samičky kladú vajíčka hlavne do ihličnatých stromov a larvy sa potom vyvíjajú 1-3 roky v závislosti od okolitej teploty, vlhkosti i typu dreva (vlhkosť 45 % bráni liahnutiu lariev, pri 30-40 °C dochádza k teplotnému šoku, nad 34 °C vajíčka hynú a pri teplote -18 °C červotoči umierajú).
  • Červotoč umrlčí je potom o niečo väčší, napadá drevo vystavené zimným mrazom a nerozlišuje, či je zo stromu listnatého alebo ihličnatého. Nábytok ani iné interiérové ​​drevo naopak väčšinou nenapadá. Jeho telo má tmavo hnedú až čiernu farbu a na zadných nohách ho zdobia zlatožlté škvrny.
  • Červotoč špajzový môže mať za priaznivých podmienok dve až tri generácie ročne. Larvy pritom žijú v pevných materiáloch, ktoré obsahujú škrob, a môžu napáchať veľké hospodárske škody (ničia cestoviny, sucháre a ďalšie potraviny).

Pokiaľ ide o to, ako dlho žije červotoč, životný cyklus jednotlivých druhov je veľmi podobný. Samička kladie vajíčka, z ktorých sa zhruba za mesiac vyliahnu larvy, ktoré sú biele a mávajú hnedastú hlavičku. V priebehu ďalšieho vývoja, ktorý trvá asi dva mesiace, sa larva štyrikrát vyzlečie. Koncom leta sa potom zakuklí a počas jarných mesiacov sa vyliahne dospelý jedinec, ktorý sa z miesta vyliahnutia vykúše a začne tvoriť chodbičky vedúce na povrch (výletové otvory).

Najväčšie škody však nespôsobujú dospelí červotoči, ale ich larvy. Tie sa totiž drevom priam živia. Okrem toho v ňom ale tiež prehrýzajú zložité chodby a niekedy dokonca vytvárajú akési bludisko, čím narúšajú jeho stabilitu. Navyše majú pomerne veľký apetít a môže sa dokonca stať, že sa do nábytku, trámu alebo dosky neskôr dostane vlhkosť či zárodok drevokazných húb a drevo úplne strúchnivie.

Ako spoznať napadnutie červotočom?

Máte podozrenie, že vo vašej domácnosti vyčíňajú červotoče, ale nie ste si istí, ako túto domnienku potvrdiť? V tom prípade venujte pozornosť niekoľkým faktorom, ktoré prítomnosť tohto drevokazného hmyzu jasne signalizujú. Pokiaľ sa objaví červotoč v dreve, v prvom rade si môžete počas nočných hodín alebo pokojnejších momentov všimnúť tiché chrumkanie, ktoré pripomína tikot hodín.

Samičky červotoča pritom vždy kladú vajíčka do prasklín v dreve alebo do už vopred vyhlodaných chodieb a larvy potom pokračujú v tomto ničení. V domácnosti následne môžete zaznamenať kôpky jemného dreveného prachu (pod nábytkom, na podlahe či na miestach pod trámami), ktoré sa označujú ako požerková drvina.

Všimnúť si však môžete aj drobné dierky na drevenom povrchu, čo sú výletové otvory dospelých. Naozajstný rozsah poškodenia dreva ale väčšinou nie je zvonku spoznať, pretože zložité chodbičky vo vnútri nie sú na prvý pohľad viditeľné, hoci deštrukcia červotočom môže byť niekedy aj fatálna. Navyše majte na pamäti, že od jesene do jari síce larvy nie sú aktívne, ale neznamená to, že by zmizli.

Najčastejšie sa ľudia sťažujú na tieto problémy:

  • červotoč v nábytku,
  • červotoč v trámoch,
  • červotoč v podlahe,
  • červotoč v parketách,
  • červotoč v krove,
  • červotoč v posteli.

Čo sa týka napadnutých materiálov, najviac si červotoče pochutnajú na mäkkom dreve, a to prevažne z ihličnanov (smreky, borovice), ale nepohrdnú ani brezami, topoľami či bukmi. Pomerne odolný je naopak smrekovec opadavý, z ktorého sa vyrába napríklad schodisko, zábradlie, šindle alebo obklady, ale aj dub, ktorého drevo dobre zvláda vlhkosť a dokáže odolať škodcom.

Pokiaľ sa usídlia červotoče v drevenom nábytku, môžu ho postupom času úplne zlikvidovať, či už sa jedná o skrine, komody, pracovné stoly alebo napríklad knižnice. Okrem toho môžu úplne zničiť drevené podlahy a narušiť stabilitu trámov, čo často vedie k zosadnutiu strechy a v horšom prípade aj k zrúteniu celého podkrovia.

Odstránenie červotoča

Ako sa zbaviť červotoča v nábytku alebo v trámoch? Ak máte podozrenie, že sa vám doma alebo napríklad na chalupe usídlil tento drevokazný hmyz, najdôležitejšie je konať rýchlo. Títo drobní tvorcovia sú totiž schopní zakrátko zničiť všetko, čo im príde do cesty. Preto by ste v prvom rade mali vykonať dôkladnú kontrolu všetkého nábytku (aj zvnútra a zospodu), aby ste zistili rozsah poškodenia.

Akonáhle sa vám podarí odhaliť miesta zasiahnuté červotočom, v závislosti na napáchaných škodách je nutné zvoliť najlepšiu metódu ochrany a likvidácie červotoča v nábytku, v trámoch alebo v podlahe. Napadnutý nábytok ihneď vypratajte, odneste ho mimo dosahu ďalších drevených vecí, a pokiaľ je situácia nezachraniteľná, rovno sa ho zbavte a vymeňte ho za nový.

Najlepším spôsobom, ako na červotoče vyzrieť, je kombinácia mikrovlnného žiarenia, ktoré ničí larvy prostredníctvom tepla, a chemického ošetrenia. Okrem toho potom existuje aj ďalší spôsob, ktorý sa však dá využiť iba obmedzene, a to konkrétne ožarovanie dreva pomocou ionizujúceho gama žiarenia. Niektorí sa potom uchyľujú aj k babským radám.

Impregnácia dreva

Jedným z bežných spôsobov, ako sa zbaviť červotoča, je využitie insekticídu na hubenie lariev drevokazného hmyzu. Ten zakúpite takmer v každom hobby markete, v drogérii alebo aj na internete. Aplikuje sa prostredníctvom náteru zasiahnutých trámov, podláh či nábytku, na čo vám bude stačiť obyčajný väčší štetec.

Pokiaľ však chcete využiť tento prípravok proti červotoču, majte na pamäti, že sa impregnácia bohužiaľ nedostane príliš hlboko do dreva. Obvykle tak nebudete schopní zlikvidovať všetky larvy, ktoré sa iba presunú hlbšie alebo na neošetrené miesta. Lepšie je preto injektovať impregnáciu priamo do dreva cez výletové otvory, a ak je poškodená iba časť nábytku, do impregnácie ju namočiť.

Účinná látka obsiahnutá v impregnácii môže červotoča likvidovať dvojakým spôsobom. Pokiaľ ide o požerkový insekticíd, larvy červotoča zahynú vo chvíli, keď naimpregnované drevo zjedia. Ak sa jedná o insekticíd s hormonálnym účinkom, červotoč neumiera priamo, ale nemôže sa presunúť do ďalšieho vývojového štádia. Zakúpiť môžete napríklad Červostop, Lignofix alebo Xyladekor.

Mikrovlnná likvidácia červotočov

Keďže je červotoč náchylný k vyšším teplotám, pomôcť môže mikrovlnná likvidácia, ktorá účinkuje aj bez navŕtania napadnutého dreva. Vďaka elektromagnetickému vlneniu s určitou frekvenciou (postačí 2500 MHz) sa materiál zahrieva a červotoč sa potom doslova uvarí. Hoci sa však môže zdať, že ide o ideálny prostriedok proti červotoču, nájdeme tu aj niekoľko nevýhod.

Mikrovlnné žiarenie nemožno aplikovať na predmety citlivé na teplo, čo zahŕňa napríklad lakované výrobky. Okrem toho tiež bohužiaľ nie je efektívnym spôsobom, ako predísť ďalšiemu napadnutiu červotočom. Preto je nutné po mikrovlnnom ošetrení použiť ešte chemickú impregnáciu, ktorá funguje ako spoľahlivá prevencia.

Ožarovanie dreva

Medzi prípravky na červotoče, ktoré sú veľmi účinné, sa radí aj ionizujúce gama žiarenia. Výhodou tejto metódy je predovšetkým skutočnosť, že nepoškodzuje suché drevo, ale červotoč dokáže aj napriek tomu účinne zlikvidovať. Možno ju však využiť iba na menšie predmety (teda nie na trámy napadnuté červotočom priamo v budove), pretože je nutné nábytok alebo iné drevené prvky umiestniť do ožarovacej komory. Aj po ožarovaní sa potom vykonáva impregnácia ako ochrana proti červotoču.

Odborná likvidácia červotoča

Ako sa zbaviť červotoča v trámoch, v starom nábytku alebo napríklad na nedostupných miestach? Ak si netrúfate pustiť sa do hubenia červotočov sami alebo je poškodenie príliš veľké, zvážte kontaktovanie odbornej firmy. Tá potom likvidáciu škodcov vykonáva napríklad aplikáciou gélu, ktorý je zmesou insekticídu a fungicídu, alebo vstrekovaním insekticídu do navŕtaného dreva pod vysokým tlakom (tzv. tlaková injektáž). Insekticíd potom prestúpi drevom a naviaže sa naň.

Babské rady

Keďže v minulosti žiadne chemické prípravky ani iné efektívne metódy, ako likvidovať červotoče, neexistovali, ľudia si museli vystačiť s tým, čo mali doma. Na drevo napadnuté červotočom sa používali rôzne dostupné varianty, ako je napríklad roztok z lúhového mydla, odvar z korenia, cesnaku a feferónik alebo napríklad zmes octu, prípravku na riad a obyčajného mletého korenia.

Ošetrenie dreva proti červotoču

Pokiaľ nechcete zažiť situáciu, kedy sa objaví červotoč v byte, mali by ste pre istotu venovať čas aj prevencii. Najlepšie je samozrejme používať na výstavbu vysušené rezivo, ktoré neobsahuje príliš veľa vlhkosti. Keďže potom červotoč napadá hlavne ihličnany, ideálne je drevo listnatých stromov. Ak kupujete potom nábytok z druhej ruky alebo z antikvariátu, vždy ho dôkladne skontrolujte.

Hoci výrobcovia všetok drevený nábytok väčšinou povrchovo upravujú, neznamená to, že by ste ho mali nechať úhorom. Najlepšie je pravidelne drevo kontrolovať a prípadné trhliny opravovať. To isté platí aj pre strešné konštrukcie, ktoré je dobré chrániť pomocou tlakovej injektáže (impregnácia proti červotoču). Ak máte doma nábytok z masívu, pamätajte na to, že by sa mal ideálne nachádzať v miestnosti, kde sa vzdušná vlhkosť pohybuje okolo 40-60% a teplota vzduchu je zhruba 20 °C.

Ako vyzerá červotoč?

Červotoče sú malí chrobáčikovia dorastajúci zhruba do dĺžky 2-4 milimetrov. V závislosti na tom, o ktorý konkrétny druh sa jedná, sa potom líšia farbou tela, tvarom, veľkosťou i charakterom poničenia dreva. Domácnosti najčastejšie trápi červotoč prúžkovaný, červotoč umrlčí alebo červotoč špajzový. Dospelý jedinec kladie pokojne aj 50 vajíčok, z ktorých sa neskôr vyliahnu larvy, ktoré sa živia drevom a robia v ňom chodbičky.

Ako spoznať drevo napadnuté červotočom?

Že vašu domácnosť poctil návštevou práve červotoč, spoznáte podľa viacerých faktorov. Môžete si všimnúť tiché chrumkanie, ktoré pripomína tikot hodín, ďalej potom kôpok jemného dreveného prachu pod nábytkom či na podlahe, ale aj drobných dierok v drevenom povrchu. Ide o výletové otvory dospelých červotočov.

Ako sa vykonáva likvidácia červotoča?

Či už vás trápi červotoč v nábytku, červotoč v podlahe alebo červotoč v trámoch, je nutné čo najrýchlejšie konať. Najprv dôkladne všetko skontrolujte a prípadne vyneste alebo vyhoďte napadnutý nábytok. Samotné ničenie červotoča sa potom vykonáva impregnáciou dreva (požerkový insekticíd či insekticíd s hormonálnym účinkom), elektromagnetickým vlnením s určitou frekvenciou alebo prostredníctvom ionizujúceho gama žiarenia. Pomôcť však môže aj odborná firma.

Čo použiť na ošetrenie dreva proti červotoču?

Pokiaľ nechcete objaviť červotoče v dreve, mali by ste sa sústrediť aj na prevenciu. Na výstavbu používajte vždy iba vysušené rezivo, ktoré nie je príliš vlhké, a to ideálne z listnatých stromov. Všetok nábytok z antikvariátu či z druhej ruky starostlivo prezrite. Drevené predmety, trámy aj podlahy pravidelne kontrolujte a trhliny opravujte, pričom strešné konštrukcie môžete chrániť tlakovou injektážou.